lienka6246
29.11.06,10:16
Dobrý deň.
Potrebovala by som pomoc. Mama má stánok a nakoľko časopisy su väčšinou v cene 9.90, 19.80 a podobne, či sa zaokrúhľuje iba výsledná suma alebo jednotlivo každý časopis. Poprípade by som potrebovala vedieť číslo zákona kde by som sa to dočítala a príslušné pravidlá jej aj vytlačila.
Vopred ďakujem.
lenkak
29.11.06,16:06
stačí výslednú sumu zaokrúhliť.
Paula
29.11.06,16:16
Napokon, aj na faktúrach s mnohými položkami sa zaokrúhľuje až na konci (halierové vyrovnanie).
lienka6246
30.11.06,06:34
Aj ja si myslím že stačí len výslednú, lenže moja mama zaokrúhľuje postupne až tak to hádže do pokladne (prípadne do kalkulačky). Veľa krát som ju upozornila že pri kúpe viacerých takých položiek robí rozdiel aj korunu a niektorí ľudia sú hákliví aj na tú korunu, ale ona to stále zabúda. Preto by som len chcela vedieť či je zákonom dané že sa MUSÍ zaokrúhliť až výsledná cena. Ale aj tak ďakujem za odpovede.
aktaK
30.11.06,06:56
No ale keby sa len zaokruhlovali jednotlive sumy, a keby tam bolo cca 2OO poloziek, ktore zhodou okolnosti by sa mali zaokruhli smerom nahor, potom by sa mi ten nakup predrazil o trebars aj 40-50 Sk...
V Tescu je to jasny priklad, tiez maju kasy - nie faktury a zaokruhluju az vyslednu sumu...Tak to povedz mamke. Asi by tiez nesuhlasila, keby jej tam zaokruhlovali kazdu polozku osobitne.
Fany
30.11.06,11:02
Ide vlastne o to, že zákazník nevie zaplatiť napr. 0,20 Sk, keďže menšia mincovka ako 0,50 u nás momentálne neexistuje. Preto sa zaokrúhli až výsledná suma, ktorú skutočne má zákazník v hotovosti zaplatiť a ktorú teda aj skutočne obchodníkovi zaplatí. Nemalo by byť na bloku napr. 10,20, keď v skutočnosti zákazník musí zaplatiť alebo 10,- alebo 10,50. Ceny jednotlivých položiek môžu byť rôzne a napríklad nieje nutné zaokrúhľovať ani konečnú sumu, ak bude platená cez účet, pretože tam sa dá uhradiť aj 0,20 Sk.