viktora
29.11.06,10:32
má voči mne zamestnávateľ nejaké záväzky ked som na materskej-platí za mna nejaké odvody-alebo niečo iné? alebo inak štylizujem otázku-kto vypláca materskú-sociálka či zamestnávateľ?-počula som totiž viac názorov, že nejaký čas platí materskú zamestnávateľ-ako je to?
jankasm
29.11.06,09:35
má voči mne zamestnávateľ nejaké záväzky ked som na materskej-platí za mna nejaké odvody-alebo niečo iné? alebo inak štylizujem otázku-kto vypláca materskú-sociálka či zamestnávateľ?-počula som totiž viac názorov, že nejaký čas platí materskú zamestnávateľ-ako je to?

Myslím, že to platilo kedysi dávno.
Materskú ti od začiatku vypláca SP. Po skončení MD Ti začne vyplácať úrad práce, soc. vecí a rodiny rodičovský príspevok.
Zamestnávateľ nahlási na SP aj na ZP začiatok materskej dovolenky. Po skončení MD znovu nahlási skončenie MD a začiatok RD. Rovnako na SP aj na ZP. Na SP ešte nahlási aj prerušenie poistenia od začiatku RD.
Čo sa týka platenia, nemá zamestnávateľ žiadne povinnosti. Počas MD ani RD za teba neplatí žiadne odvody. ;)
fipina
29.11.06,09:38
má voči mne zamestnávateľ nejaké záväzky ked som na materskej-platí za mna nejaké odvody-alebo niečo iné? alebo inak štylizujem otázku-kto vypláca materskú-sociálka či zamestnávateľ?-počula som totiž viac názorov, že nejaký čas platí materskú zamestnávateľ-ako je to?

Materskú vypláca sociálna poisťovňa (avšak žiadosť o materskú predkladáš zamestnávateľovi), materská trvá 28 týždňov a po uplynutí tejto doby nasleduje rodičovská dovolenka do troch rokov veku dieťaťa (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa trvá do šiestich rokov dieťaťa).
Zamestnávateľ počas tejto doby neplatí nič.
aniratak
30.11.06,08:31
A poradíte aj mne?
Nášmu zamestnávateľovi je proti srsti, že má vyplácať dovolenku po skončení MD a pred nástupom na RD ako je bežná prax.
Preto si vymyslel, že ak žena ktorá končí MD a požiada o čerpanie riadnej dovolenky, na ktorú jej vznikol nárok (počas MD), v čase toho čerpania jej dá výpoveď z pracovného pomeru. Má na to vôbec nárok?
Je pravda, že zákaz výpovede je ZP § 64 1c len ak je zamestnanec na MD alebo RD a v čase čerpani dovolenky za kalendárny rok nie je na MD ani RD.
Kto poradí???
A ak dá tú výpoveď, aký dôvod je právne doložiteľný???
anmary
30.11.06,08:41
Nič sa nestane ak sa dovolenka vyčerpá až po skončení RD, nakoľko toto je jediná možnosť prenesenia dovolenky. V prípade ukončenia PP po skončení RD, ak si ju nestihneš vybrať, je povinný zamestnávateľ túto dovolenku preplatiť.
aniratak
30.11.06,08:57
Áno to viem.
Ale zamestnanec chce tie peniaze dostať skôr.
Okrem toho na nevyčerpanú dovolenku musí účtovník viesť rezervu (v tomto prípade 2,5 roka), či nie?
jankasm
30.11.06,09:33
A poradíte aj mne?
Nášmu zamestnávateľovi je proti srsti, že má vyplácať dovolenku po skončení MD a pred nástupom na RD ako je bežná prax.
Preto si vymyslel, že ak žena ktorá končí MD a požiada o čerpanie riadnej dovolenky, na ktorú jej vznikol nárok (počas MD), v čase toho čerpania jej dá výpoveď z pracovného pomeru. Má na to vôbec nárok?
Je pravda, že zákaz výpovede je ZP § 64 1c len ak je zamestnanec na MD alebo RD a v čase čerpani dovolenky za kalendárny rok nie je na MD ani RD.
Kto poradí???
A ak dá tú výpoveď, aký dôvod je právne doložiteľný???

No keďže nebude ani na MD ani na RD, ale sa vráti do práce a bude čerpať dovolenku, tak jej môže dať výpoveď. Na tú výpoveď však ale musí mať dôvod, zákonník práce nepovoľuje dať výpoveď zamestnancovi bezdôvodne kedykoľvek si zamestnávateľ zmyslí. ;)
Na jej mieste by som teda asi radšej nastúpila pekne na RD a dovolenku si vyčerpala po jej skončení.
anmary
30.11.06,10:54
Jednou ochranou pred výpoveďou je osamelá zamestnankyňa, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov veku. Inak v "medziobdobí" MD a RD niet ochrany pred výpoveďou.
SILVIA54
13.12.06,08:33
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať,zákaz výpovede podľa § 64 písm.c platí na zamestnankyňu ktorá je na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke?( do 3 rokov veku dieťaťa prípadne do 6 rokov ).Výpoveď môže dať zamestnávateľ iba z dôvodu zrušenia jej miesta pred odchodom na materskú dovolenku? Ďakujem
Tweety
13.12.06,08:36
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať,zákaz výpovede podľa § 64 písm.c platí na zamestnankyňu ktorá je na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke?( do 3 rokov veku dieťaťa prípadne do 6 rokov ).Výpoveď môže dať zamestnávateľ iba z dôvodu zrušenia jej miesta pred odchodom na materskú dovolenku? Ďakujem. Ak je žena po ukončení MD na RD zákaz výpovede sa jej netýka. Opravujem svoj príspevok. Zákaz výpovede samozrejme platí aj na ňu.
Marti.ka
13.12.06,08:46
Zákaz výpovede je u zamestnankyne na MD a muža na RD. Ak je žena po ukončení MD na RD zákaz výpovede sa jej netýka.
Podľa par. 64 ods. 1 písm. c/ je zákaz výpovede aj pre ženu na rodičovskej dovolenke.
Zákaz výpovede sa nevzťahuje pre tehotnú ženu, ženu na MD a RD iba podľa par. 63 ods. 1 písm. a/.
Dragašeková Mária
13.12.06,08:50
Materské od prvého dňa vypláca Sociálna poisťovňa pozri podmienky nároku
§ 48 zákon o soviálnom poisteni 461/2003 Z.z.
Máš tam aj niejaké povinnosti do 15 dní od narodenia oznámiť Socoálnej poisťovni na registračnom liste túto skutočnosť.
Zamestnávateľ taktiež cez registračný list - nástup materskej, potvrdenie na účely vpylacania NP (DVZ)
Marti.ka
13.12.06,08:59
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať,zákaz výpovede podľa § 64 písm.c platí na zamestnankyňu ktorá je na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke?( do 3 rokov veku dieťaťa prípadne do 6 rokov ).Výpoveď môže dať zamestnávateľ iba z dôvodu zrušenia jej miesta pred odchodom na materskú dovolenku? Ďakujem
Ak je zamestnankyňa tehotná, na MD alebo RD, zamestnávateľ jej môže dať len výpoveď podľa par. 63 ods. 1 písm. a/, a to keď sa ruší alebo premiestňuje.
Tweety
13.12.06,09:15
Podľa par. 64 ods. 1 písm. c/ je zákaz výpovede aj pre ženu na rodičovskej dovolenke.
Zákaz výpovede sa nevzťahuje pre tehotnú ženu, ženu na MD a RD iba podľa par. 63 ods. 1 písm. a/.
Vďaka opravila som príspevok.
SILVIA54
13.12.06,09:27
Vďaka, a ešte sa chcem opýtať, môže ju teda preradiť na nižšiu pozíciu keď medzičasom zobral inú zamestnankyňu na jej miesto alebo iba s jej súhlasom?
Tweety
13.12.06,11:32
Vďaka, a ešte sa chcem opýtať, môže ju teda preradiť na nižšiu pozíciu keď medzičasom zobral inú zamestnankyňu na jej miesto alebo iba s jej súhlasom? Ak sa vráti po skončení MD a RD(otec) je zamestnávateľ povinný zamestnanca zaradiť na pôvodnu prácu a pracovisko. Kedže táto je na RD túto povinnosť zamestnávateľ nemá.
§ 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení zdokonaľovacej služby, mimoriadnej služby a civilnej služby vykonávanej namiesto zdokonaľovacej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
Marti.ka
13.12.06,11:39
Veľmi sa v tom nevyznám. Ale myslím si, že aj keď zamestnávateľ neprijme zamestnankyňu na pôvodné miesto, musí jej dať prácu zodpovedajúcu náplne práce v pracovnej zmluve a mzdovým nárokom. Alebo sa mýlim?
SILVIA54
14.12.06,06:12
Ahojte, pochopila som to tak, že pokiaľ jej skončí materská dovolenka (28 týždňov), tak ju musí zobrať späť na jej pôvodné miesto,ale keď ostane na rodičovskej dovolenke a vráti sa skôr ako by jej mala končiť rodičovská tak ju zamestnávateľ musí prijať späť,ale už nemusí na to miesto ktoré zastávala pred odchodom,ale jej dá inú prácu a tu sa chcem opýtať,keby bola tá práca na nižšom poste a samozrejme s nižším platom ako mala v pôvodnej zmluve tak môže sa jej znížiť plat? Lebo práve o to ide, že potom by to miesto nezobrala.
Tweety
14.12.06,06:18
Ahojte, pochopila som to tak, že pokiaľ jej skončí materská dovolenka (28 týždňov), tak ju musí zobrať späť na jej pôvodné miesto,ale keď ostane na rodičovskej dovolenke a vráti sa skôr ako by jej mala končiť rodičovská tak ju zamestnávateľ musí prijať späť,ale už nemusí na to miesto ktoré zastávala pred odchodom,ale jej dá inú prácu a tu sa chcem opýtať,keby bola tá práca na nižšom poste a samozrejme s nižším platom ako mala v pôvodnej zmluve tak môže sa jej znížiť plat? Lebo práve o to ide, že potom by to miesto nezobrala. Preradenie na inú prácu § 55odst. 1.2., to asi nebude ten prípad. Inak odst.3 môže ho preradiť aj na inú prácu , ale len po dohode.
SILVIA54
14.12.06,06:24
Ďakujem, v tých prípadoch sú uvedené všetky možné dôvody,ale žena na rodičovskej tam nieje.Ona práveže nebude súhlasiť s nižším platom.A čo v tomto prípade? Môže jej potom dať výpoveď z nadbytočnosti?
Tweety
14.12.06,06:28
Ďakujem, v tých prípadoch sú uvedené všetky možné dôvody,ale žena na rodičovskej tam nieje.Ona práveže nebude súhlasiť s nižším platom.A čo v tomto prípade? Môže jej potom dať výpoveď z nadbytočnosti?Ak ukončila RD a nastúpila, môžete jej dať výpoveď.
SILVIA54
14.12.06,06:31
Ďakujem,takže s tým nebude problém.:rolleyes:
gita
07.02.07,11:02
Zamestnankyňa je od 18. 9. 2006 na materskej dovolenke. Zamestnávateľ predal obchod /zrušil prevádzku/ k 31, 12. 2006, prepustil z org. dovodov 3 predavačky, aj táto na MD dostala výpoveď. Následne po informácii z Inšp.BP volala, že jej nemôže dať výpoveď, lebo je v ochrannej lehote. Čo má s ňou zamestnávateľ urobiť, keď chce aj zrušiť živnosť?
BOBY
07.02.07,11:16
Ahojte,
pracovníčka nastupuje na MD 3.3.2007. Koľko dní dovolenky za tento rok jej bude patriť? Mne to vychádza, že celá. Potvrdíte mi to alebo skúmať ďalej? Vopred vďaka
gita
07.02.07,11:20
Ešte raz sa pýtam - otázka č. 23 - existuje na MD ochranná lehota? Nemôže dostať pracovníčka výpoveď z organizačných dôvodov?
gita
07.02.07,11:45
Nevie nikto reagovať na moju otázku? Potrebovala by som to súrne vedieť
Tweety
07.02.07,11:46
Ahojte,
pracovníčka nastupuje na MD 3.3.2007. Koľko dní dovolenky za tento rok jej bude patriť? Mne to vychádza, že celá. Potvrdíte mi to alebo skúmať ďalej? Vopred vďaka Áno, celý nárok ročnej dovolenky.:)
Tweety
07.02.07,11:51
Zamestnankyňa je od 18. 9. 2006 na materskej dovolenke. Zamestnávateľ predal obchod /zrušil prevádzku/ k 31, 12. 2006, prepustil z org. dovodov 3 predavačky, aj táto na MD dostala výpoveď. Následne po informácii z Inšp.BP volala, že jej nemôže dať výpoveď, lebo je v ochrannej lehote. Čo má s ňou zamestnávateľ urobiť, keď chce aj zrušiť živnosť? Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď z organiz. dôvodov §63 odst.1 písm. a- ak sa zrušuje alebo priemiesťňuje jeho časť.
BOBY
08.02.07,05:06
Tweety prosím Ťa, môžeš mi napísať presné opodstatnenie celoročného nároku na dovolenku u danej pracovníčky nastupujúcej na MD 3.3.2007? Už neviem, ako to mám šéfovi vysvetliť, že to tak je. Citácia § 166 Zp sa mu zdá málo, po rozhovore s daňovou poradkyňou mi trvdí, že sa jej má nejaká časť krátiť. ja totiž chcem a aj daná pracovníčka, aby si celoročnú dovolenku vyčerpala ešte teraz pred nástupom na riadnu MD. Veď ak nastúpi na MD 3.3.2007 bude na nej zhruba do konca augusta. September-december, kedy bude už na rodičovskom príspevku nepresiahne 100 pracovných dní, tak krátenie vylučujem. Alebo sa tam berú kalendárne dni?? Potom by to krátenie bolo opodstatné, lebo by to bolo cca 120 dní. Prosím Ťa o odpoveď, za hodinu mám u neho poradu, rada by som v tom mala jasno.
Vrelá vďaka
Marti.ka
08.02.07,10:07
Par. 144 ods. 4 , kde sa píše, že čas na materskej dovolenke a rodičovskej podľa par. 166 ods. 1 sa považuje za výkon práce.
Par. 109 ods. 1 - krátenie dovolenky, kde sa píše, že dovolenka sa kráti za prvých 100 zameškaných pracovných dní 1/12 a za každých 22 pracovných dní ďalšiu 1/12. Dovolenka sa kráti len za čas rodičovskej dovolenky, nie materskej.
Takže ak si počítala správne, tak má nárok na celú dovolenku.
emogeon
06.03.07,13:15
ahojte,prosim vas pekne o radu,som na PN a 14.3. nastupujem na matersku,vcera mi moj lekar vystavil ziadost o materske,viem poradite mi odovzdaj tu ziadost zamestnavatelovi a on ju posunie do SP, lenze moj problem je zlozitejsi aspon pre mna...
nasa firma je zamestnavatel, ako sef a ja a ma svoju externu administr. silu,
ktora robi len kedy sa jej chce. Ak odovzdam tlacivo do prace obavam sa ze do SP sa dostane tak o mesiac a preto si to musim vybavit sama...preto by som rada vedela ci
tuto ziadost o materske treba potvrdit zamestnavatelom (lebo ziadnu kolonku som nensla) a on musi aj vypocitat kolko bude materske? Alebo je na to potrebny iny doklad ktory vystavuje zamestnavatel?
Budem rada ak mi poradite a dakujem vopred...
Tweety
06.03.07,13:18
ahojte,prosim vas pekne o radu,som na PN a 14.3. nastupujem na matersku,vcera mi moj lekar vystavil ziadost o materske,viem poradite mi odovzdaj tu ziadost zamestnavatelovi a on ju posunie do SP, lenze moj problem je zlozitejsi aspon pre mna...
nasa firma je zamestnavatel, ako sef a ja a ma svoju externu administr. silu,
ktora robi len kedy sa jej chce. Ak odovzdam tlacivo do prace obavam sa ze do SP sa dostane tak o mesiac a preto si to musim vybavit sama...preto by som rada vedela ci
tuto ziadost o materske treba potvrdit zamestnavatelom (lebo ziadnu kolonku som nensla) a on musi aj vypocitat kolko bude materske? Alebo je na to potrebny iny doklad ktory vystavuje zamestnavatel?
Budem rada ak mi poradite a dakujem vopred...
Zamestnávateľ s potvrdenou žiadosťou ododvzdá SP aj Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND.
emogeon
06.03.07,13:27
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved..
moj problem spociva v tom ze moj zamestnavatel nevie co ma urobit a budem odkazana si to vybavit sama pretoze on by ziadost vcas do SP neodovzda..
ak som to spravne pochopila tak ziadost o materske si necham potvrdit zamestnavatelom a treba v uctovnom programe vystavit VZ a tie spolu odovzdat SP?
Vdaka este raz...
emogeon
07.03.07,12:58
prosim vas pekne poradte mi...
tlacivo vymer.zakladu pre vypocet na materske do SP kde najdem?
dakujem...
katkaj
07.03.07,13:03
prosim vas pekne poradte mi...
tlacivo vymer.zakladu pre vypocet na materske do SP kde najdem?
dakujem...


predpokladám že hľadáš toto :
emogeon
07.03.07,13:12
dakujem velmi pekne,velmi si mi pomohla...
tento doklad je VZ tak pre PN ako pre materske?
Tweety
07.03.07,13:14
dakujem velmi pekne,velmi si mi pomohla...
tento doklad je VZ tak pre PN ako pre materske?
Áno, je to pre to, aj to.
katkaj
07.03.07,13:15
dakujem velmi pekne,velmi si mi pomohla...
tento doklad je VZ tak pre PN ako pre materske?

áno, toto potvrdenie sa používa aj pri PN aj pri materskej ;)