Vlado823
13.12.04,18:18
Prajem všetkým dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako je to s DPH pri vzájomných zápočtoch. Viem, že v minulosti DPH nebola predmetom zápočtov.Môžem jednostranne urobiť zápočet? Nemáte niekto po ruke vzor takého zápočtu?
Budem Vám vďačný za Vaše odpovede.
GABRIELA
13.12.04,17:28
Vzájomné zápočty nemajú žiaden vplyv na DPH. Ja započítavam sumy aj s DPH. Vzor jednostranného zápočtu nemám po ruke, ale riešim to v podstate listom, kde im oznámim čo chcem s čím započítať, a aby si v súlade s týmto jednostranným zápočtom zabezpečili údaje v účtovníctve. Dám tam telefón, aby sa mali kde obrátiť, ak by s tým nesúhlasili, alebo boli údaje k zápočtu rôzne.
Daska
13.12.04,17:30
my to robime tak, ze nerobime klasicky zapocet, ale si iba vymenime prijmove doklady, ako keby sme si zaplatili a tak nemame ziadne problemy
judy
14.12.04,05:50
Prajem všetkým dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako je to s DPH pri vzájomných zápočtoch. Viem, že v minulosti DPH nebola predmetom zápočtov.Môžem jednostranne urobiť zápočet? Nemáte niekto po ruke vzor takého zápočtu?
Budem Vám vďačný za Vaše odpovede.
v prilohe prikladam vzor zapoctu judy
janaGT
14.12.04,06:16
my to robime tak, ze nerobime klasicky zapocet, ale si iba vymenime prijmove doklady, ako keby sme si zaplatili a tak nemame ziadne problemy
Aj ja to robím ako Daska
Vlado823
14.12.04,06:52
Súhlasím s Vami. Pokiaľ sa stretávate s obchodným partnerom, tak je to jednoduché, ale pokiaľ sa to posiela poštou, nemám s tým dobré skúsenosti. Ešte k tej DPH. Pamätám si, že v roku 2002-2003 ste mohli robiť len so základom dane. DPH nemohla byť v predmete zápočtu. Nie som si istý, ako je to teraz. Ale aj tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
judy
14.12.04,07:03
zapocet vcetne dph, treba skusit zaslat list s dorucenkou, tak ako som to aj ja robila
ZuzanaA
14.12.04,07:08
Súhlasím s Vami. Pokiaľ sa stretávate s obchodným partnerom, tak je to jednoduché, ale pokiaľ sa to posiela poštou, nemám s tým dobré skúsenosti. Ešte k tej DPH. Pamätám si, že v roku 2002-2003 ste mohli robiť len so základom dane. DPH nemohla byť v predmete zápočtu. Nie som si istý, ako je to teraz. Ale aj tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Áno, niekedy to nebolo také jednoduché pri zápočtoch, lebo v zákone bola pre uplatnenie odpočtu DPH podmienka jeho zaplatenia a teda pri vzájomnom započítavaní nedochádzalo k priamej úhrade DPH, preto sme to aj my robili cez pokl. doklady ako píšu aj dievčatá nado mnou :o
Teraz sa už dajú pohľ./záväzky započítavať v pohode a je nárok aj na odpočet DPH.
vcielka
08.11.05,20:27
Áno, niekedy to nebolo také jednoduché pri zápočtoch, lebo v zákone bola pre uplatnenie odpočtu DPH podmienka jeho zaplatenia a teda pri vzájomnom započítavaní nedochádzalo k priamej úhrade DPH, preto sme to aj my robili cez pokl. doklady ako píšu aj dievčatá nado mnou :o
Teraz sa už dajú pohľ./záväzky započítavať v pohode a je nárok aj na odpočet DPH.Chcem sa opýtať, máme zápočet VF a DF v JÚ sumou 11 907,.Sk
k 31.12. 2005 urobím zápočet tou sumou? a čo s DPH? Pri vystavení vyšlej faktúry sme si uplanili DPH v daňovom priznaní DPH a tiež aj V DF dme si urobili odpočet DPH!
Ako je to na konci roka s tým zápočtom, musím odpočítať DPH, alebo urobím zápočet celou sumou 11 907,-Sk ? ,alebo DPH zaučtovať ako VNZD? Dakujem za radu!
renča1
09.11.05,04:07
Chcem sa opýtať, máme zápočet VF a DF v JÚ sumou 11 907,.Sk
k 31.12. 2005 urobím zápočet tou sumou? a čo s DPH? Pri vystavení vyšlej faktúry sme si uplanili DPH v daňovom priznaní DPH a tiež aj V DF dme si urobili odpočet DPH!
Ako je to na konci roka s tým zápočtom, musím odpočítať DPH, alebo urobím zápočet celou sumou 11 907,-Sk ? ,alebo DPH zaučtovať ako VNZD? Dakujem za radu!Dobré ráno, včielka ty započítavaš neuhr.došlé a neuhr.vyšlé faktúry. Ja v JÚ účtujem zápočty dňom, kedy je vystavená dohoda o započítaní,ktorá musí byť podpísaná obidvoma stranami. Môže byť vystavený aj jednostranný zápočet z tvojej strany podľa §580 Občian.zákonníka. Dph si si odpoč.pri zaevid.záväzku do evidencii a pri vystavených faktúrach tak isto , kedy vznikla daň.povinnosť. Zápočet nemá vplyv na DPH, ide len o vyrovnanie neuhrad.záväz. a pohľadávok. Nemusíš robiť ku koncu roka zápočet, môže byť robený aj v priebehu roka, ktorý sa naúčtuje (ak zápočet budeš riešiť dohodou alebo jednostr.zápočtom ) cez ID príjem ovpl.základ dane ide napr.o vykonané služby voči odber. a výdaj ovpl.základ dane, podľa toho čoho sa týkajú faktúry. ;) napr. ak ide .o materiál pri došlej fakt. tak výdaj ovpl.základ dane ako mateirál. Zápočty sa môžu riešiť aj formou cez poklad.doklady ako bolo hore vo vyšších príspevkoch spomínané.:)
renča1
10.11.05,15:10
Nesúhlasím s Renatou v názore, že zápočet musí byť podpísaný obidvoma stranami!!!
V zmysle §580 a nasl. Obč. zák. v spojení s § 358 Obch. zák. sa partnerovi zápočet listom len OZNAMUJE!!! Funguje to už aspoň druhý rok - presný dátum nepamätám.

100 krát čítaj a raz píš, prečítaj si poriadne odpoved. Ja som napísala , že môže byť uzavretá dohoda o započ.závazkov a pohľadávok,ktorá musí byť podpísana oboma stranami , ale môže byť urobený aj jednostranný zápočet - to znamená, že nie je podmienkou oboch strán podpísať zápočet a to je samozrejmosť , že sa jednostranný zápočet posiela druhej strane. Oznámenie väčšinou sa používa pri postúpeniach.
AdaG
10.11.05,15:43
Ospravedlňujem sa, prečítala som to zbežne. Svoj príspevok vymažem
vcielka
14.12.05,21:17
Ďakujem, za odpoveď! Veľmi mi to pomohlo! Vcielka
emily 2
05.01.06,05:46
Dobré ránko!

Chcel by som poprosiť o radu.
Jedna firma nám poslala reklamáciu na práce s tým, že škodu ohodnotili na sumu 7 000,- sk bez DPH , ktorú nám odpočítajú z našej pohľadávky.
Potom sme sa dohodli , že im montážne práce spravíme bez nároku na odmenu a úhradu pohľadávky nám znížia o 1 965,- Sk bez DPH.
Máme vystavený zápis z rokovania.
Mám urobiť zápočet na základe tohto zápisu , keď nemám od nich žiadnu faktúru , alebo mám vystaviť dobropis- prípadne trvať na tom aby nám vystavili faktúru ? My sme DPH z našej pohladávky - faktúry odviedli v 9. mesiaci .


ďakujem za radu.

emily 2
Oriešok
05.01.06,06:02
Dobré ránko!

Chcel by som poprosiť o radu.
Jedna firma nám poslala reklamáciu na práce s tým, že škodu ohodnotili na sumu 7 000,- sk bez DPH , ktorú nám odpočítajú z našej pohľadávky.
Potom sme sa dohodli , že im montážne práce spravíme bez nároku na odmenu a úhradu pohľadávky nám znížia o 1 965,- Sk bez DPH.
Máme vystavený zápis z rokovania.
Mám urobiť zápočet na základe tohto zápisu , keď nemám od nich žiadnu faktúru , alebo mám vystaviť dobropis- prípadne trvať na tom aby nám vystavili faktúru ? My sme DPH z našej pohladávky - faktúry odviedli v 9. mesiaci .


ďakujem za radu.

emily 2
Emily 2, spravila by som dobropis na sumu, na ktorej ste sa dohodli v zápise, samozrejme aj s dhp a priložila by som k faktúre zápis z rokovania.
emily 2
05.01.06,06:34
Ďakujem, asi tak urobím. Idem tam zavolať.

emily 2
Jana Acsová
05.01.06,12:44
Je potrebné zaúčtovať všetky účtovné prípady (aj v jÚ) a vystaviť k tomu potrebné doklady. Ak ste sa dohodli na zľave z plnenia, t.j. dodatočnom znížení základu dane, postupujete podľa § 25 ZDPH. Dokladovať to môžete napr. zápisom z rokovania. Zároveň na montážne práce by ste mali vystaviť riadnu faktúru za celé plnenie. Následne môžete pristúpiť k jednostrannému zápočtu vzájomných pohľadávok a záväzkov z titulu príbuzných plnení voči tej istej osobe.
majernikova
18.12.07,05:12
Prajem všetkým pekné dobré ráno. Mám prosbu, potrebujem vystaviť zápočet v pohode a neviem postup. Poradte mi niekto, ako postupovať. Musím ho mať dnes vystavený a neviem si poradiť.

Ďakujem za každú radu
Pekný deň
S pozdravom Monika
emgeton
18.12.07,09:30
Prajem všetkým pekné dobré ráno. Mám prosbu, potrebujem vystaviť zápočet v pohode a neviem postup. Poradte mi niekto, ako postupovať. Musím ho mať dnes vystavený a neviem si poradiť.

Ďakujem za každú radu
Pekný deň
S pozdravom Monika

Otázku zadajte do témy účtovné softvéry.
majernikova
18.12.07,16:12
ok
AIMA
16.02.10,07:21
Podľa ustanovení § 358 a nasl. Obch. zákonníka s použitím § 580 a nasl. Obč. zákonníka Vám oznamujeme jednostranné započítanie nižšie uvedených pohľadávok.-------táto formulácia ešte stále platí, myslím tie §