flanker
29.11.06,12:42
Dobry den, poprosil by som vas o radu. Popri mojom zamestnani (FO, hlavn. prac. pomer) som si v tomto roku 2006 privyrobil jednorazovo 5000 Sk v cistom v 09/2006 a taku istu sumu aj v 11/2006, zakazdym u tej istej cudzej firmy. Takuto dohodu mam po prvy krat. Co mi z toho vyplyva? Musim podat danove priznanie, popripade je nejaky rocny/mesacny limit v hrubom kedy nemusim nic podavat, resp. niekoho informovat? Mam si uchovat zmluvy o vykonani prace pre nejaku kontrolu? Velmi pekne dakujem za odpoved.
azuz
29.11.06,11:48
Ak si v hrubom dostal viac ako 5000,- Sk v jednom mesiaci u jedného zamestnávateľa, tak tieto príjmy musíš zahrnúť do ročného zúčtovania dane. Zamestnávatelia sú povinní Ti vystaviť Potvrdenie o príjme, ktoré predložíš v PP k ročnému zúčtovaniu (ak oň požiadaš). Ak o ročné zúčtovanie nepožiadaš, si povinný robiť si daňové priznanie.
Tieto povinnosti byTi odpadli, keby si na dohodu mal mesačne domenu maximálne 5000,- Sk (v hrubom).
flanker
29.11.06,12:00
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved, este mala otazocka, kolko je teda rocna hranica takychto prijmov? Predpokladam ze kedze je nieco ako prilezitostny prijem tak to nebude 12x5000 SK v hrubom za kazdy mesiac?
katkaj
29.11.06,12:06
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved, este mala otazocka, kolko je teda rocna hranica takychto prijmov? Predpokladam ze kedze je nieco ako prilezitostny prijem tak to nebude 12x5000 SK v hrubom za kazdy mesiac?

Tam ide o to že pokial máš prijem do 5000 v hrubom mesačne a neuplatnuješ si odpočítateľnú položku a daňový bonus tak sa odvádza zrážková daň a tým pádom je tvoja daňová povinnosť vysporiadaná.
flanker
29.11.06,12:13
Prepacte mi ale nie som az taky dobry v tychto veciach, znamena to (odpoc. polozka a bonus pri tych 5000) aj napriek tomu ze mam hlavny pracovny pomer a prijem v inej firme?
katkaj
29.11.06,12:16
Prepacte mi ale nie som az taky dobry v tychto veciach, znamena to (odpoc. polozka a bonus pri tych 5000) aj napriek tomu ze mam hlavny pracovny pomer a prijem v inej firme?

Áno aj napriek tomu. Tu odpočítateľnú položku a daňový bonus si nemôžeš uplatňovať pri tej dohode.
Jana Motyčková
29.11.06,12:20
Odpočitateľnú položku si môžeš uplatňovať len v jednej firme. Tam kde si odp.položku neuplatňuješ, ak zarobíš v mesiaci do 5000 Sk, tak sa ti zráža zrážková daň a tým je daň vysporiadaná. Keď zarobíš viac, zrazí sa ti v mesiaci preddavková daň a tento príjem a preddavok vstupuje do ročného zúčtovania alebo daňového priznania (potrebuješ od tohot zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde).
flanker
29.11.06,12:21
Dakujem vam vsetkym za odpovede, velmi ste mi pomohli, vdaka.
katkaj
29.11.06,12:33
A ešte jedna dobrá správa. Z dohôd popri zamestnaní sa neplatí zdravotné poistenie ;)