4326
29.11.06,12:51
Ahojte vospolok,

mám takýto problém. V roku 2005 som zistila po prechádzajúcej účtovníčke podstatné chyby. Keďže sme sro a účtovnú závierku za rok 2005 už máme schválenú, tak tieto chyby môžem opraviť už len účtovaním cez účet 428.
Ale - po zaúčtovaní opráv mi namiesto zisku za rok 2005 vyjde strata.
Je potrebné podať v takom prípade DDP? Daňová povinnosť v minulom roku nebola žiadna, teda daň sa neplatila.
Ďakujem vopred za pomoc.
Peterka
29.11.06,11:56
Je povinnosť podať dodatočné daňové priznanie.
4326
29.11.06,12:10
Podľa čoho usudzuješ, že je povinnosť podať DDP?
AHA
29.11.06,12:15
A ak budete chcieť odpisovať stratu tak na základe čoho ?
jaja99
29.11.06,12:20
Ahojte vospolok,

mám takýto problém. V roku 2005 som zistila po prechádzajúcej účtovníčke podstatné chyby. Keďže sme sro a účtovnú závierku za rok 2005 už máme schválenú, tak tieto chyby môžem opraviť už len účtovaním cez účet 428.
Ale - po zaúčtovaní opráv mi namiesto zisku za rok 2005 vyjde strata.
Je potrebné podať v takom prípade DDP? Daňová povinnosť v minulom roku nebola žiadna, teda daň sa neplatila.
Ďakujem vopred za pomoc.

To znamená, že bývalá účtovníčka nezahrnula niečo do daňových nákladov v roku 2005. Podľa § 39 ods. 2 z 511: ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto ziszení dodatočné DP. Preto sa uvádza na dodatočnom DP dátum zistenia skutočnosti, na základe ktorej je DDP podané.
V tvojom prípade nie je povinnosť podať dodatočné DP, je to len možnosť - § 39 ods. 3: DDP môže daˇmový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnoť má byť nižšia ako bola uvedená v DP. Znížiť základ dane na základe DDP možno len v prípade, ak skutočnosti, ktoré spôsobili zníženie neboli predmetom daňovej kontroly.
4326
29.11.06,12:23
Niečo nezahrnula, niečo dala do nákaldov navyše, zle zaúčtovala nevyfakturované dodávky - proste je toho viac. Takže po opravách sa mi zmenil zisk na stratu ale daňová povinnosť sa nemenila.