Dada
13.12.04,19:42
Môj večný problém. Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
1. Sústruh?
2. Frézu nástrojársku?

Ďakujem.
Daska
13.12.04,20:14
mohlo by byt: 2 – 36 29.56 Ostatné účelové stroje ?, nevies kod produkcie? nic ine som nenasla
ja by som to dala asi do dvojky, ale radsej sa opytaj na DUhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif,
Dada
14.12.04,06:21
Neviem kód produkcie. :-((((
marianna
14.12.04,11:09
Ja to mám v dvojke.
Braňo
14.12.04,11:33
Dvojka, máme tiež také mašiny. :-)
vladan
14.12.04,11:37
... ale vás tu je strojárov, hm? Aj my to máme v dvojke :-)))
Jana411
14.12.04,11:56
A do akej skupiny by ste zaradili miešačku farieb?
anka1
02.12.05,06:18
Prosím Vás do akej odpisovej skupiny patria kamery (na budove-ochrana majetku)? Je to 2. odpisová skupina? Ďakujem.
Jozef I
02.12.05,06:27
Prosím Vás do akej odpisovej skupiny patria kamery (na budove-ochrana majetku)? Je to 2. odpisová skupina? Ďakujem.

Je to 2. odpisová skupina Kod KP 32.30.33
Jozef I
02.12.05,06:31
Môj večný problém. Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť
1. Sústruh?
2. Frézu nástrojársku?

Ďakujem.

Je to oboje v 2. odpisovej skupine pod kodom klasifikacie produkcie 29.42.2
Jozef I
02.12.05,06:40
A do akej skupiny by ste zaradili miešačku farieb?

Miešačka farieb je predpokladam v podstate váha ktorá presne dávkuje množstvo farby podla potreby. Ja by som to asi zaradil medzi meracie pristroje a to pod KP 33.2 a to je v 1. odpisovej skupine.
ondrejvla
27.12.05,11:45
Prosím o radu - do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili snežnú frézu motorovú? Keď som pozerala klas.produkcie - vychádzalo mi to na 29.32.65, t.j. 1.odp.skupina, ale ak by to bolo zaradené na 29.42.2 - potom 2.odp.skupina. Ja osobne by som to zaradila do 2.odp.skupiny.
Vopred ďakujem za potvrdenie alebo vyvrátenie môjho návrhu.
ajobs
27.12.05,15:28
Prosím o radu - do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili snežnú frézu motorovú? Keď som pozerala klas.produkcie - vychádzalo mi to na 29.32.65, t.j. 1.odp.skupina, ale ak by to bolo zaradené na 29.42.2 - potom 2.odp.skupina. Ja osobne by som to zaradila do 2.odp.skupiny.
Vopred ďakujem za potvrdenie alebo vyvrátenie môjho návrhu.

Vlasti,
mala by to byť 2. odpisová skupina 34.10.54 Motorové vozidlá na špeciálne účely ( v KP je uvedená skupina 34.10.53 ako Motorové vozidlá určené na jazdu po snehu, ale v ZDP toto číselné označenie chýba ).
andrej_rv
27.12.05,16:17
Prosím o radu - do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili snežnú frézu motorovú? Keď som pozerala klas.produkcie - vychádzalo mi to na 29.32.65, t.j. 1.odp.skupina, ale ak by to bolo zaradené na 29.42.2 - potom 2.odp.skupina. Ja osobne by som to zaradila do 2.odp.skupiny.
Vopred ďakujem za potvrdenie alebo vyvrátenie môjho návrhu.
Vlasta, informácia je neúplná. O akú frézu ide - o tzv. "jednomužný" stroj ako napr. krovinorez, ručná motorová kosačka či rezačka asfaltu alebo "samochodný" stroj s vodičom ?
V prvom prípade by som to asi dal pod položku 1-17 Prílohy č. 1 ZDP s uvádzaným kódom produkcie 29.40.5 - Ručné náradie pneumatické alebo so vstavaným motorom. Len tu je problém - príloha sa v poznámke 2 odvoláva na KP v znení vyhlášky ŠÚ SR č. 632/2002 Z.z. ktorý "...je rozhodujúci na zaradenie hmotného majetku do odpisovaj skupiny". Sranda je v tom, že spomínaná vyhláška 632/2002 už kód 29.40.5 uvádzaný v ZDP neobsahuje, bol len v jej znení z roku 1995...
Ak by šlo o "samochod" - podľa mňa by mal spadať pod KP 29.52.30 - Ostatné stroje pre povrchovú ťažbu (vo vysvetlivkách k tomuto kódu sa uvádzajú aj snehové pluhy a frézy). Prípadne pod kód 34.10.54 Motorové vozidlá na špeciálne účely, i. n.
Ale najlepšie by bolo kontaktovať výrobcu stroja a od neho si písomne vyžiadať kód produkcie.
P.S. Do kódu 29.42.2 by som to nedával - sú to sústruhy a frézy na obrábanie kovov,
ondrejvla
27.12.05,18:16
Vlasta, informácia je neúplná. O akú frézu ide - o tzv. "jednomužný" stroj ako napr. krovinorez, ručná motorová kosačka či rezačka asfaltu alebo "samochodný" stroj s vodičom ?
V prvom prípade by som to asi dal pod položku 1-17 Prílohy č. 1 ZDP s uvádzaným kódom produkcie 29.40.5 - Ručné náradie pneumatické alebo so vstavaným motorom. Len tu je problém - príloha sa v poznámke 2 odvoláva na KP v znení vyhlášky ŠÚ SR č. 632/2002 Z.z. ktorý "...je rozhodujúci na zaradenie hmotného majetku do odpisovaj skupiny". Sranda je v tom, že spomínaná vyhláška 632/2002 už kód 29.40.5 uvádzaný v ZDP neobsahuje, bol len v jej znení z roku 1995...
Ak by šlo o "samochod" - podľa mňa by mal spadať pod KP 29.52.30 - Ostatné stroje pre povrchovú ťažbu (vo vysvetlivkách k tomuto kódu sa uvádzajú aj snehové pluhy a frézy). Prípadne pod kód 34.10.54 Motorové vozidlá na špeciálne účely, i. n.
Ale najlepšie by bolo kontaktovať výrobcu stroja a od neho si písomne vyžiadať kód produkcie.
P.S. Do kódu 29.42.2 by som to nedával - sú to sústruhy a frézy na obrábanie kovov,

Andrej, ide o snehový pluh a frézu, nie je to MV na špeciálne účely, jeho cena je 69 000,- Sk, nemám žiadne doklady k tomu, len DF od predajcu. Konateľ mi povedal, že to má dve rúčky, pohon je motorový a ovláda to jeden pracovník, ale nie je vodič.
Na fúrik s motorom sa mi to nezdá....
babenko1
27.12.05,18:53
vlasti.. predstav si taký pluh poháňaný motorom..toto je niečo v tom duchu, len to odhŕňa sneh...
andrej_rv
27.12.05,19:25
Andrej, ide o snehový pluh a frézu, nie je to MV na špeciálne účely, jeho cena je 69 000,- Sk, nemám žiadne doklady k tomu, len DF od predajcu. Konateľ mi povedal, že to má dve rúčky, pohon je motorový a ovláda to jeden pracovník, ale nie je vodič.
Na fúrik s motorom sa mi to nezdá....Je to teda čosi podobné, ako napr. motorová rezačka asfaltu - 2 kolesá, rúčky a pešujúci chlap, čo pridáva plyn. Ja som to zaradil do 29.40.5, ale ten kód už v KP neexistuje. Len v prílohe zákona o dani z príjmu...
Ak je konateľ ochotný dať peniaze na kolok (tuším 200,- Sk), najlepšie by bolo poslať žiadosť o zatriedenie na ŠÚ SR (s popisom stroja, obrázkom resp. kópiou DF), zvykli to vybavovať rýchlo. Toto zatriedenie je DÚ povinný akceptovať.
Ak nie, v štatistickom číselníku PRODSLOV (podrobnejší ako číselník KP) sú snehové pluhy a frézy zaradené do kódu 29.52.30 (položka 2-31 prílohy ZDP - 2.odpisová skupina), ak to zaradíš sem, hádam nič nepokazíš, v 3.skupine to určite nebude.
ondrejvla
28.12.05,05:59
Je to teda čosi podobné, ako napr. motorová rezačka asfaltu - 2 kolesá, rúčky a pešujúci chlap, čo pridáva plyn. Ja som to zaradil do 29.40.5, ale ten kód už v KP neexistuje. Len v prílohe zákona o dani z príjmu...
Ak je konateľ ochotný dať peniaze na kolok (tuším 200,- Sk), najlepšie by bolo poslať žiadosť o zatriedenie na ŠÚ SR (s popisom stroja, obrázkom resp. kópiou DF), zvykli to vybavovať rýchlo. Toto zatriedenie je DÚ povinný akceptovať.
Ak nie, v štatistickom číselníku PRODSLOV (podrobnejší ako číselník KP) sú snehové pluhy a frézy zaradené do kódu 29.52.30 (položka 2-31 prílohy ZDP - 2.odpisová skupina), ak to zaradíš sem, hádam nič nepokazíš, v 3.skupine to určite nebude.

Andrej ja som už s konateľom o tom hovorila, nie je ochotný platiť nič navyše, a naviac sa "vzrušil" už len pri predstave, že by mu mal niekto niečo zatriediť. Vraj sú to blbosti, a nebude platiť nič naviac. Zatriedila som to do kódu 29.52.30 do 2.odp.skupiny. Ďakujem veľmi pekne za radu.
A ešte sa spýtam, na ktorej stránke hľadáš štatistický číselník PRODSLOV?
andrej_rv
28.12.05,10:43
A ešte sa spýtam, na ktorej stránke hľadáš štatistický číselník PRODSLOV?Je to v číselníkoch na stránke ŠÚ SR: http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/prodslov/prodslov05/prodslov05.htm
Samotný číselník výrobkov je v exceli (zipovaný) - treba kliknúť na modrý text PRODSLOV 2005 vľavo v druhom riadku nad obsahom.
Prvých 6 čísel v číselníku PRODSLOV je príslušný KP.
Lotarka
20.02.06,16:09
Prosím pomôžte mi.
Nechcela som vytvoriť novú tému, tak píšem otázku do starej - dúfam, že je to OK.
Potrebujem Vaše názory na zaradenie majetku do odpisových skupín:
kotúrová píla - 95000,-
rozmetacia píla - 245000,-
uhlová píla - 200000,-
stolová okružná píla 90000,-
- patrí to všetko do 2.odpis. skupiny 29.4 Obrábacie stroje

JE TO SPRÁVNE PODĽA VÁS??? Ďakujem za Vaše odpoveďe!
Manual
20.02.06,16:41
Prosím pomôžte mi.
Nechcela som vytvoriť novú tému, tak píšem otázku do starej - dúfam, že je to OK.
Potrebujem Vaše názory na zaradenie majetku do odpisových skupín:
kotúrová píla - 95000,-
rozmetacia píla - 245000,-
uhlová píla - 200000,-
stolová okružná píla 90000,-
- patrí to všetko do 2.odpis. skupiny 29.4 Obrábacie stroje

JE TO SPRÁVNE PODĽA VÁS??? Ďakujem za Vaše odpoveďe! Osobne by som to dal tiež do odp. sk. č.2, aj ten kod 29.4
Lotarka
20.02.06,18:31
Vďaka!
Ešte mám zopár otázočiek:

1.) prípojky ako napr. plynová sú drobné stavby? - odp. skup. 3? - môžu sa zaradiť do 4. odp.sk. ako súčasť budovy ???

2.) ak v kúpnej zmluve pri obstaraní viacerých budov nemám rozpísané ich hodnoty a zo staršieho znaleckého sa tiež nedajú vyčísliť ich hodnoty-kúpne ceny jednotlivo, môžem ich všetky odpisovať spolu ako súbor budov ???
Zita5
21.02.06,09:04
Prosím pomôžte mi.
Nechcela som vytvoriť novú tému, tak píšem otázku do starej - dúfam, že je to OK.
Potrebujem Vaše názory na zaradenie majetku do odpisových skupín:
kotúrová píla - 95000,-
rozmetacia píla - 245000,-
uhlová píla - 200000,-
stolová okružná píla 90000,-
- patrí to všetko do 2.odpis. skupiny 29.4 Obrábacie stroje

JE TO SPRÁVNE PODĽA VÁS??? Ďakujem za Vaše odpoveďe!


Podľa mojho názoru to máš správne zaradené . :)
misurka
21.02.06,09:29
Ja tiež poprosím o usmernenie.

Sušiaca pec -sušenie potlačených folii - 3.odp.sk. položka 3-13 Pece, horáky, ich súčasti

Tlačiarensky stroj - tlač farieb na folie - 3.odp.sk. položka 2-24 29.24.4 Stroje, prístroje a labor. zariadenia inde neuvedené na spracovanie materiálu výrob. postupmi spočívajúcimi v zmene teploty

Ručné pílky, frézky, testery, vrtačky - môžem takéto zaradiť do odp.sk.1, polož. 29.41.1 Ručné náradie pneumatické al. so vstavaným motorom?

Hydraul.plošina - 3.odp.sk - zdvíhacie a doprav. zariadenia polož. 29.22?

A čo také regále - môžem ich zaradiť do 2.odp.sk ako nábytok?
misurka
22.02.06,04:53
Nemáte niekto podobné zariadenia?
Ďakujem za každú radu!!!
Ja tiež poprosím o usmernenie.

Sušiaca pec -sušenie potlačených folii - 3.odp.sk. položka 3-13 Pece, horáky, ich súčasti

Tlačiarensky stroj - tlač farieb na folie - 3.odp.sk. položka 2-24 29.24.4 Stroje, prístroje a labor. zariadenia inde neuvedené na spracovanie materiálu výrob. postupmi spočívajúcimi v zmene teploty

Ručné pílky, frézky, testery, vrtačky - môžem takéto zaradiť do odp.sk.1, polož. 29.41.1 Ručné náradie pneumatické al. so vstavaným motorom?

Hydraul.plošina - 3.odp.sk - zdvíhacie a doprav. zariadenia polož. 29.22?

A čo také regále - môžem ich zaradiť do 2.odp.sk ako nábytok?
Martina80
22.02.06,08:01
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili elektrický rozvádzač???? 2 alebo 3 Ďakujem
Martina80
23.02.06,05:48
Nikto nevie prosím???:mee:
Valika
24.02.06,07:00
Potrebujem súrne zaradiť elektrocentrálu, do ktorej odpis. skupiny patrí? Dakujem veľmi pekne za rýchlu pomoc.
ajobs
24.02.06,12:05
Potrebujem súrne zaradiť elektrocentrálu, do ktorej odpis. skupiny patrí? Dakujem veľmi pekne za rýchlu pomoc.

2. odpisová skupina.
ZuzanaP
05.05.06,05:28
Prosím o odobrenie:

kúpili sme ohýbačku plechu v hodnote bez DPH Sk 325000,--

zaradím ju do 2. odpis. skupiny, kód KP 29.42.33 - stroje na ohýbanie.....?
Tweety
05.05.06,05:31
Prosím o odobrenie:

kúpili sme ohýbačku plechu v hodnote bez DPH Sk 325000,--

zaradím ju do 2. odpis. skupiny, kód KP 29.42.33 - stroje na ohýbanie.....?
Áno, správne OS 2.;)
ZuzanaP
05.05.06,05:37
Ďakujem Tweety!
Tweety
05.05.06,05:38
Ďakujem Tweety!Vďačne aj inokedy. ;):cool:
dogicka
15.09.06,15:25
Prosím o radu do ktorej odpisovej skupiny zaradiť:

humel brúska na parkety
trio brúska na parkety
unico okrajovka brúska
vysávač ciklón tieto do 28.62 Nástroje

devalt cinkulár
candia leštička a tieto do 29.41 Obrábacie stroje?
andrej_rv
15.09.06,16:02
Prosím o radu do ktorej odpisovej skupiny zaradiť:

humel brúska na parkety
trio brúska na parkety
unico okrajovka brúska
vysávač ciklón tieto do 28.62 Nástroje

devalt cinkulár
candia leštička a tieto do 29.41 Obrábacie stroje?
Trošku stručný popis. Brúsky na parkety by mali v zmysle štatistického číselníka PRODSLOV patriť pod kód (prvé šestčíslie je zhodné s kódom produkcie):
2943126300 Stroje na brúsenie, leštenie alebo hladenie pre opracovanie dreva, korku, kostí, tvrdej gumy, tvrdých plastov alebo podobných tvrdých materiálov (Tu by asi mala patriť aj tá leštička, ak je na drevo....)
Cirkulár (okružná píla) pod kód:
2943123500 Strojné kotúčové píly, pre rezanie dreva, korku, kostí a tvrdej gumy, tvrdých plastov alebo podobných tvrdých materiálov
Pokiaľ nejde o ručné náradie so zabudovaným motorom (malé ručné brúsky a píly) patriace pod kód 29.41.1, patria tieto stroje do 2. odpisovej skupiny (Položka 2-28 prílohy ZDP).
Ten vysávač je priemyslový alebo bežný domáci ? Takto je to naozaj ťažko posúdiť...
O aký výrobok resp. kód produkcie ide, je najlepšie sa informovať priamo u výrobcu resp. predajcu. Niketoré firmy zvykli KP uviesť aj na faktúre.
dogicka
15.09.06,20:26
Trošku stručný popis. Brúsky na parkety by mali v zmysle štatistického číselníka PRODSLOV patriť pod kód (prvé šestčíslie je zhodné s kódom produkcie):
2943126300 Stroje na brúsenie, leštenie alebo hladenie pre opracovanie dreva, korku, kostí, tvrdej gumy, tvrdých plastov alebo podobných tvrdých materiálov (Tu by asi mala patriť aj tá leštička, ak je na drevo....)
Cirkulár (okružná píla) pod kód:
2943123500 Strojné kotúčové píly, pre rezanie dreva, korku, kostí a tvrdej gumy, tvrdých plastov alebo podobných tvrdých materiálov
Pokiaľ nejde o ručné náradie so zabudovaným motorom (malé ručné brúsky a píly) patriace pod kód 29.41.1, patria tieto stroje do 2. odpisovej skupiny (Položka 2-28 prílohy ZDP).
Ten vysávač je priemyslový alebo bežný domáci ? Takto je to naozaj ťažko posúdiť...
O aký výrobok resp. kód produkcie ide, je najlepšie sa informovať priamo u výrobcu resp. predajcu. Niketoré firmy zvykli KP uviesť aj na faktúre.

Ten vysávač sa bude používať na odsávanie odpadu, ktorý vznikne pri brúsení parkiet, je určený špeciálne na tento účel , teda asi priemyslový, ale určite sa nejedná o "normálny" vysávač.
abel
18.09.06,05:39
Prosím Vás, do ktorej odpisovej skupiny patrí UNC?
Je to KP 29.52.2 - kolesové nakladače, OS 3 ?
Dav
18.09.06,06:54
Áno, podľa prílohy k zákonu o daniach z príjmu ," 3-21 29.52.2. Len: rýpadlá a kolesové nakladače"
ondrejvla
18.10.06,18:56
Chcela by som si overiť, či som správne zaradila lyžiarsky vlek, podľa
kódu : 3308 2922182000 do odpisovej skupiny 3, nie som si úplne istá, preto "poisťujem".

Vopred ďakujem za uistenie.
andrej_rv
18.10.06,19:06
Aj podľa mňa je to zaradenie správne - KP 29.22.18, položka 3-14 prílohy ZDP, OS 3.
lenkak
18.10.06,19:08
2922182000-Lanovky, sedačkové výťahy, lyžiarské vleky a trakčné mechanizmy pre lanovky
ondrejvla
18.10.06,19:12
Ďakujem za uistenie a pridávam maľované.
ondrejvla
16.11.06,15:30
Dnes mám opäť prosbu o uistenie, že som zaradila dobre:
2952303000 Snežné pásové vozidlo - môj názor odp.sk.2 neviem, či ho nezaradiť na :
2952500000 Pásové traktory, alebo 2952303000 Snehové pluhy a snehové frézy, je to vozidlo tzv. RATRAK na čistenie lyžiarskych svahov.

Idem ešte skúsiť hľadať, ale z toho čo som našla v Prodslove sa neviem vymotať.
Vopred ďakujem.
andrej_rv
16.11.06,15:59
Ja by som to asi zaradil pod KP 34.10.5 - Motorové vozidlá na špeciálne účely:
konkrétne KP 34.10.53 - Motorové vozidlá na jazdu na snehu; špeciálne vozidlá na prepravu osôb na golfových ihriskách a pod., s motorom
(položka 1-30 prílohy ZoDP - I. odpisová skupina)
Ale 100% zatriedenie, nespochybniteľné správcom dane, Ti urobí len ŠÚ SR - na kolkovanú žiadosť. A keďže ide o pochybnosť, či 1. alebo 3. OS, asi by som ten 300,- korunový kolok pre istotu oferoval..
lenkak
16.11.06,17:55
2952 Výroba banských a stavebných strojov .......

3410 Výroba motorových vozidiel - asi by som to tu zaradila.

asi bude naistejšie si to dať potvrdiť.
ondrejvla
16.11.06,18:08
Ja už celé poobedie hľadám a hľadám...
Ono to nie je vozidlo na prepravu osôb, je to pásové vozidlo na úpravu lyžiarskych svahov, preto ma ťahá odp.skupina 2, nie som si už vôbec istá, i keď som pozerala teraz zákon 632/2002 ...
lenkak
16.11.06,18:40
Mechanizmus na úpravu lyžiarskych tratí – ratrak

a čo je vôbec napísané na fa?
snežný pluh, pásové vozidlo, alebo čo?
andrej_rv
16.11.06,19:10
Ja už celé poobedie hľadám a hľadám...
Ono to nie je vozidlo na prepravu osôb, je to pásové vozidlo na úpravu lyžiarskych svahov, preto ma ťahá odp.skupina 2, nie som si už vôbec istá, i keď som pozerala teraz zákon 632/2002 ...

Ja viem, čo je ratrak :) (pre istotu som si pozrel aj obrázky na http://www.pistenraupe.de/Ratrac.html ). Podskupina KP 34.10.5 sú vozidlá na špeciálne účely (nie na prepravu osôb). A názov položky 1-30 v ZoDP je: motorové vozidlá pre jazdu na snehu, špeciálne vozidlá na prepravu osôb na golfových ihriskách... Ja tomu rozumiem tak, že to tejto skupiny patria všetky špeciálne vozidlá pre jazdu na snehu (bez ohľadu na to, či prepravujú osoby alebo nie), špeciálne vozidlá na prepravu osôb na golfových ihriskách atď....
A vo vysvetlivkách v 2. dieli publikácie "Klasifikácia produkcie" (ŠEVT 1995) na str. 294 je pod KP 34.10.53 v odrážke uvedené aj:
- automobily špeciálne (účelové) konštruované pre jazdu na snehu a golfových..
- automobily osobné - konštruované pre jazdu na snehu a golfových...
- mikrobusy - konštruované pre jazdu na snehu a golfových...
- automobily dodávkové - konštruované pre jazdu na snehu a golfových...
Termín "automobil" (t.j. samohyb v preklade) podľa mňa neznamená, že musí ísť o kolesový dopravný prostriedok.
ondrejvla
16.11.06,19:20
Lenka a Andrej, na faktúre je písané :
snežné pásové vozidlo značky LEITNER, mýli ma to, že je to pásové vozidlo,
už som uvažovala aj na kód produkcie 33 29.52.5 Pásové traktory, ono tá kabína je niečo ako "bager?" Škoda, že obrázok z tohoto stroja mám vo firme...
Viem, nemusí sa jednať len o kolesové vozidlo, ale jeho cena napriek roku výroby 1996 je stále vysoká, preto sa obávam tej odpisovej skupiny 1. Konateľ mi povedal, že on nebude platiť za žiadne zatriedenie, že na "také SOMARINY" nebude vyhadzovať peniaze...
No a včuľ buď múdra!
andrej_rv
16.11.06,19:32
Lenka a Andrej, na faktúre je písané :
snežné pásové vozidlo značky LEITNER, mýli ma to, že je to pásové vozidlo,
už som uvažovala aj na kód produkcie 33 29.52.5 Pásové traktory, ono tá kabína je niečo ako "bager?" Škoda, že obrázok z tohoto stroja mám vo firme...
Viem, nemusí sa jednať len o kolesové vozidlo, ale jeho cena napriek roku výroby 1996 je stále vysoká, preto sa obávam tej odpisovej skupiny 1. Konateľ mi povedal, že on nebude platiť za žiadne zatriedenie, že na "také SOMARINY" nebude vyhadzovať peniaze...
No a včuľ buď múdra!
Vlasta, traktor je čosi, čo za sebou ťahá príves, poľnohospodárske náradie alebo slúži na ťahanie iného nákladu (napr. lesné traktory na zbližovanie dreva), u vojenskej techniky napr. ešte kanóny či poľné kuchyne. Položka KP 29.52.50 zahŕňa len polopásové traktory, pásové traktory a vozidlá obrnené a pásové - pásové traktory. Žiadne špeciálne účelové vozidlá konštruované pre jazdu na snehu.
Podľa mňa je v prílohe ZoDP tá položka 1-30 dostatočne definovaná nato, aby sa dalo obhájiť zaradenie ratraka sem. Samozrejme, ja môžem povedať len svoj názor resp. dôvody, keďže ja tu kožu na trh nenesiem :).
mimotemy Ten Tvoj klient je teda ignorant hodne prevyšujúci bežný podnikateľský priemer :eek:
ondrejvla
16.11.06,19:36
Vlasta, traktor je čosi, čo za sebou ťahá príves, poľnohospodárske náradie alebo slúži na ťahanie iného nákladu (napr. lesné traktory na zbližovanie dreva), u vojenskej techniky napr. ešte kanóny či poľné kuchyne. Položka KP 29.52.50 zahŕňa len polopásové traktory, pásové traktory a vozidlá obrnené a pásové - pásové traktory. Žiadne špeciálne účelové vozidlá konštruované pre jazdu na snehu.
Podľa mňa je tá položka 1-30 dostatočne definovaná nato, aby sa dalo obhájiť zaradenie ratraka sem. Samozrejme, ja môžem povedať len svoj názor resp. dôvody, keďže ja tu kožu na trh nenesiem :).
mimotemy Ten Tvoj klient je teda ignorant hodne prevyšujúci bežný podnikateľský priemer :eek:
Andrej IGNORANT je pre neho iba vyznamenanie! Je to slabé slovo, ale ak už nič iné neobjavím, asi to dám nakoniec do tej 1.odp.skupiny...
Bože, ale ak to bude nie dobre, ten ma znesie zo sveta!
A ešte tá hanba - ak to nesprávne zaradím!
Danila
16.11.06,19:41
Andrej IGNORANT je pre neho iba vyznamenanie! Je to slabé slovo, ale ak už nič iné neobjavím, asi to dám nakoniec do tej 1.odp.skupiny...
Bože, ale ak to bude nie dobre, ten ma znesie zo sveta!
A ešte tá hanba - ak to nesprávne zaradím!Vlastička, ten nech je rád, že Ťa má. A ak Ťa bude chcieť zniesť zo sveta, prídeme Ti na pomoc. andrej rv to zaradil supiš.mimotemy A toto som sa naučila vďaka tomu ignorantovi.
lenkak
16.11.06,19:43
ja sa pridám k Danilke, hneď pomôžem....

sa mi zdá, že je moc múdry, nech si zaradí sám.
andrej_rv
16.11.06,19:43
Andrej IGNORANT je pre neho iba vyznamenanie! Je to slabé slovo, ale ak už nič iné neobjavím, asi to dám nakoniec do tej 1.odp.skupiny...
Bože, ale ak to bude nie dobre, ten ma znesie zo sveta!
A ešte tá hanba - ak to nesprávne zaradím!Vlasta, Ty nie si ŠÚ SR, aby si niečo zaraďovala. Keď je taký múdry, tak nech donesie faktúru od predajcu, kde bude uvedený kód produkcie. Veď Ty by si mala do účta dostať vlastne len zaraďovací protokol vyhotovený technikmi, kde by si mala mať aj KP.
ondrejvla
16.11.06,19:44
Vlastička, ten nech je rád, že Ťa má. A ak Ťa bude chcieť zniesť zo sveta, prídeme Ti na pomoc. andrej rv to zaradil supiš.mimotemy A toto som sa naučila vďaka tomu ignorantovi.

Ja si Andrejove rady nesmierne vážim, doteraz mi vždy pomohol!
Ďakujem za psychickú pomoc, ale radšej by som bola, keby som už u neho nebola! Ale on pliaga, ma nechce pustiť! Asi ujdem...
lenkak
16.11.06,19:48
mimotemy ujdi, ja prídem pre Teba..
ondrejvla
16.11.06,19:49
Vlasta, Ty nie si ŠÚ SR, aby si niečo zaraďovala. Keď je taký múdry, tak nech donesie faktúru od predajcu, kde bude uvedený kód produkcie. Veď Ty by si mala do účta dostať vlastne len zaraďovací protokol vyhotovený technikmi, kde by si mala mať aj KP.

Andrej, kde by on ešte zaplatil technikov! V tomto nemám šancu! Jediné, čo ma ešte napadlo, pošlem mail dodávateľovi, nech mi oznámi k faktúre KP ?!
Ja myslím, že tým nič nepokazím, no a on nebude musieť zaplatiť poštovné..., ani telefón... ani nič, čo by "zvýšilo" jeho výdavky! Prípadne dodávateľovi zavolám ja, ja to už unesiem, dnes bol dôchodok... - tak už mám zarobené.
denabal
23.11.06,18:39
Dobrý večer. Ja by som sa chcela spýtať kam zaradiť podlahové automaty - na umývanie OC cca od 60 tis - 120 tis. (upratovacia firma) - dala som to do 2. Môže byť? Dakujem
andrej_rv
23.11.06,20:59
Dobrý večer. Ja by som sa chcela spýtať kam zaradiť podlahové automaty - na umývanie OC cca od 60 tis - 120 tis. (upratovacia firma) - dala som to do 2. Môže byť? Dakujem
Uvedené stroje patria do KP 29.56.25 - Účelové stroje inde nezaradené - upratovacie a čistiace stroje pre interiéry (priemyslové), v zmysle prílohy ZoDP patria pod položku 2-36 a odpisujú sa v 2. odpisovej skupine.
denabal
27.11.06,15:35
Veľmi pekne dakujem
Sheila.chosen
04.12.06,12:45
Potrebujem pomoc. Stranka statistickeho uradu nefunguje a potrebujem zaradit, aj klasifikaciu produkcie: solarneho kolektoru na ohrev vody.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
andrej_rv
04.12.06,17:59
... a potrebujem zaradit, aj klasifikaciu produkcie: solarneho kolektoru na ohrev vody.
Chýba bližší technický popis kolektora. Pokiaľ by šlo o solárny kolektor na fotoelektrickom princípe, mal by patriť pod kód produkcie:
32.10.52 Fotosenzitívne polovodičové zariadenia; diódy vyžarujúce svetlo (svietivky); zabudované piezoelektrické kryštály; časti a súčasti k nim
Tiež zahŕňa: Solárne panely s fotoelektrickými článkami
Pokiaľ by šlo o kolektor s priamym ohrevom vody slnečným žiarením, mal by spadať pod kód produkcie:
29.72.14 Neelektrické prietokové alebo zásobníkové ohrievače vody
Tiež zahŕňa: Slnečné ohrievače vody okrem fotoelektrických
Neviem, či potrebuješ KP kvôli odpisovaniu. Ak áno, je potrebné mať na zreteli Pokyn MF SR č. 3400/1998-62 k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (FS 3/1998). V zmysle uvedeného pokynu sa zariadenia na ohrev vody považujú za súčasť stavby (alebo jej technické zhodnotenie) a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine. Samostatne by sa takýto kolektor mohol odpisovať len vtedy, ak by bol konštruovaný ako pojazdný resp. prenosný, alebo ak by šlo o kolektory, ktoré by boli súčasťou technológie určenej pre priemyslovú výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadení lokálnych kotolní v obytných nájomných domoch.
cloe
13.12.06,19:37
Prosím o pomoc pri zaradení nasledovných strojov:
Jedná sa o stroje pre spracovanie hrozna a výrobu vína:
1. Filtr křemelinový svíčkový /originálny názov/
2. Lis plnoautomatický
Díky každému za rýchlu odpoveď.
ondrejvla
22.12.06,11:48
Prosím o pomoc, nie som si istá zaradením :
Stoziar s nástupnicami pre lyziarsky vlek - podla mna trakcny mechanizmus pre lanovky, správne má byt odp.skupina 3, císlo JKPOV : 8428.60 a kod produkcie 2922182000 ?

Môj názor - áno, ale nie som si celkom istá... Vopred ďakujem.
Viera.M.
22.12.06,17:33
Prosím o pomoc, nie som si istá zaradením :
Stoziar s nástupnicami pre lyziarsky vlek - podla mna trakcny mechanizmus pre lanovky, správne má byt odp.skupina 3, císlo JKPOV : 8428.60 a kod produkcie 2922182000 ?

Môj názor - áno, ale nie som si celkom istá... Vopred ďakujem.
Tvoj názor je správny, volala som kamarátke, ktorá vedie účtovníctvo spoločnosti vlastniacej a prevádzkujúcej lyžiarske vleky...:)
ondrejvla
23.12.06,22:35
Viera.M. ďakujem za uistenie, máš za to jeden pekný maľovaný!
cloe
30.12.06,17:32
Prosím o pomoc pri zaradení nasledovných strojov:
Jedná sa o stroje pre spracovanie hrozna a výrobu vína:
1. Filtr křemelinový svíčkový /originálny názov/
2. Lis plnoautomatický
Díky každému za rýchlu odpoveď.

Neviete mi poradiť s tými odpisovými skupinami. Ďakujem
DenisaM
07.01.07,13:32
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili vysokozdvižnú montážnu plošinu značky Avia, do OS 2?
Ďakujem
Melnick
07.01.07,13:38
Ja som mala zaradenú : 2 - 20 29.22.18
Mikolajova
11.01.07,12:36
Prosím Vás LCD televízor je druhá odpisová skupina?
Mikolajova
17.01.07,10:59
Prosím Vás pre kontrolu nikto ešte nezaradzoval LCD televízor. Nie som si istá odpisovou skupinou.
Johanka
17.01.07,11:07
TV je prijímač , nie vysielač ;) . 2.odp.skupina 32.30 Televízne a rozhlasové prijímače( zdroj - príloha č. 1 Zákona o dani z príjmov).
Tweety
17.01.07,11:10
TV je prijímač , nie vysielač ;) . 2.odp.skupina 32.30 Televízne a rozhlasové prijímače( zdroj - príloha č. 1 Zákona o dani z príjmov).
OK, je to tam,našla som to. Díky.
Mikolajova
17.01.07,11:15
Troška ma metie položka 2-43
Johanka
17.01.07,11:21
Prečo... ?
Mikolajova
17.01.07,11:24
To je v tom, že som si neuvedomila, že je to príjmač a nie vysielač. Veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť a ochotu pomôcť.
skpeter
30.01.07,15:58
mam problem so zaradenim do odpisovej skupiny a klasifikacie produkcie. vie niekto poradit kam dat snehovu frezu?
JankaO
30.01.07,16:29
mam problem so zaradenim do odpisovej skupiny a klasifikacie produkcie. vie niekto poradit kam dat snehovu frezu?


Ja som zaradila do odp. sk 2 ( 29.56.25 )
Vikt
12.02.07,14:05
A kde zaradit skladovaciu jednotku v kontajnerovom prevedeni s dieselovym agragatom? Vraj je to nieco podobne ako boli vojenske maringotky.
Vikt
13.02.07,16:16
Nevie niekto co s tou maringotkou?
Ľuba
13.02.07,17:05
Lakovacia kabína na striekanie autodielov, neviete náhodou niekto?
JankaO
13.02.07,17:19
skuste hľadať:
Ľuba
19.02.07,18:03
Lakovacia kabína na striekanie autodielov, neviete náhodou niekto?

posúvam, posúvam
andrej_rv
19.02.07,18:50
Ja by som to zaradil do kódu KP 29.56.25 - Účelové prístroje inde nezaradené, patria tam okrem iného aj zariadenia na difúzne povrchové úpravy, čo by snáď tej striekacej kabíne mohlo zodpovedať. Patrí to pod položku 2-36 prílohy ZoDP - 2.OS.
Zita5
26.02.07,13:40
Prosím Vás :
Hydraulické mobilné rýpadlo .......dobre zaradím do:

OS 3 3-21 29.52.2
Len: rýpadlá a kolesové nakladače
ALEBO
OS 3 3-14 29.22
Zdvíhacie a dopravné zariadenia .

Alebo to bude 2 OS ?
Je lízingová zmluva na 48 mesiacov , v zmluve sa vôbec neuvádza KP.

Ďakujem za usmernenie .
andrej_rv
26.02.07,18:18
Prosím Vás :
Hydraulické mobilné rýpadlo .......dobre zaradím do:
OS 3 3-21 29.52.2
Len: rýpadlá a kolesové nakladače
Alebo to bude 2 OS ?
Je lízingová zmluva na 48 mesiacov , v zmluve sa vôbec neuvádza KP.
Ďakujem za usmernenie .
No, podľa obrázku by to asi malo patriť s najväčšou pravdepodobnosťou do toho KP 29.52.2 - len rýpadlá a kolesové nakladače - 3.OS.
Ale toto Ťa asi vôbec nepoteší - pri zaradení do 3. OS nesplňa leasingová zmluva podmienky finančného prenájmu v zmysle § 2 písm. s) bod 2 ZoDP - 60 % z doby odpisovania v 3 OS (12 rokov) je 87 mesiacov, nie 48...
P.S: Zaradenie treba asi prejednať s leasingovou spoločnosťou, mali by povedať, na základe akého KP robili zmluvu len na 48 mesiacov.
Zita5
26.02.07,18:26
No, podľa obrázku by to asi malo patriť s najväčšou pravdepodobnosťou do toho KP 29.52.2 - len rýpadlá a kolesové nakladače - 3.OS.
Ale toto Ťa asi vôbec nepoteší - pri zaradení do 3. OS nesplňa leasingová zmluva podmienky finančného prenájmu v zmysle § 2 písm. s) bod 2 ZoDP - 60 % z doby odpisovania v 3 OS (12 rokov) je 87 mesiacov, nie 48...
P.S: Zaradenie treba asi prejednať s leasingovou spoločnosťou, mali by povedať, na základe akého KP robili zmluvu len na 48 mesiacov.


Ďakujem za odpoveď.
betka
27.02.07,17:31
Ako vravi Andrej rv, ked je to 48 mes, 2.OS -
29.52.1 -stroje pre hlbinnu ťažbu,
29.52.2-mi to vylučuje,
29.52.3- ostatné stroje na povrchovú ťažbu.

Čo ste zistili?
heja3
02.03.07,11:38
Prosím vás - auto - dodávka, ktorá bola prerobená na pohrebák pridaním chladiaka - je 34.10.23 iné mot.voz. na prepravu osôb:eek: ????
Najprv bolo kúpené auto, potom bol primontovaný chladiak:
1) je to technické zhodnotenie - 1 odpis.skupina alebo
2) dve odlišné veci - 2 skupiny ?
Dav
02.03.07,11:44
Technické zhodnotenie, a aj tá skupina môže byť.
Džudi
02.03.07,13:06
Prosíím, motorová píla na drevo a vysokozdvižny vozík na vykladanie , máte nieko zatriedené ? Vďaka za každú odpoveď .
JAJA11
02.03.07,13:11
Prosíím, motorová píla na drevo a vysokozdvižny vozík na vykladanie , máte nieko zatriedené ? Vďaka za každú odpoveď .

vozík 2.odpisová skupina 29.22.15:rolleyes:
Džudi
02.03.07,13:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď tiež som to tam dala, ale potom ma trochu zmiatlo v 3 odp. skupine 29.22 tak som to potrebovala potvrdiť. Tú pílu nemá nikto ? Tam som myslela do 1 odp. skupiny ale ...
JAJA11
02.03.07,13:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď tiež som to tam dala, ale potom ma trochu zmiatlo v 3 odp. skupine 29.22 tak som to potrebovala potvrdiť. Tú pílu nemá nikto ? Tam som myslela do 1 odp. skupiny ale ...

skús na internete na stránkach štatistického úradu na adrese http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/klas.htm
Lotarka
02.03.07,13:53
Prosím o pomoc!
Som na pochybách, či bývalá účtovníčka dobre zatriedila u poľnohospodára SEJAČKU. Mala hodnotu 400.600,- a bolo to ešte v roku 2003.

Prosím, ktorá odp. skupina podľa Vás?
JAJA11
02.03.07,14:00
Ďakujem za rýchlu odpoveď tiež som to tam dala, ale potom ma trochu zmiatlo v 3 odp. skupine 29.22 tak som to potrebovala potvrdiť. Tú pílu nemá nikto ? Tam som myslela do 1 odp. skupiny ale ...

Reťazové píly s vlastným pohonom, neelektrickým motorom ak to patrí sem, potom je kód 2941110700, ale to by vedeli skôr poradiť chlapi, v tej klasifikácii je viac typov a ja tomu nerozumiem, kde to presne patrí, takže stále ostáva otázka či 1 alebo 2 skupina:rolleyes: :confused: :rolleyes:
JAJA11
02.03.07,14:02
Prosím o pomoc!
Som na pochybách, či bývalá účtovníčka dobre zatriedila u poľnohospodára SEJAČKU. Mala hodnotu 400.600,- a bolo to ešte v roku 2003.

Prosím, ktorá odp. skupina podľa Vás?

Keď pozerám prodslov tak 29 32 13 - 2.odpisová skupina, ale nie som si istá.:rolleyes:
Džudi
02.03.07,14:03
A kde to tam najdem pozrela som ten prodslov 2006 a nejako mi to nepali.
Lotarka
02.03.07,14:22
Naschval som nič nenapísala, lebo som bola zvedavá na čisto vaše názory.

Aj ja by som to tam dala (29.32.13) - 2.odp.sk.

No ona to zrejme dala do 29.32.65, lebo to odpisovala v 1. odp. skupine.

Čo teraz robiť. Poopravavať a r. 2006 počítať správne a naznačiť mu dodatočné DP?
JAJA11
02.03.07,15:18
Naschval som nič nenapísala, lebo som bola zvedavá na čisto vaše názory.

Aj ja by som to tam dala (29.32.13) - 2.odp.sk.

No ona to zrejme dala do 29.32.65, lebo to odpisovala v 1. odp. skupine.

Čo teraz robiť. Poopravavať a r. 2006 počítať správne a naznačiť mu dodatočné DP?

No ja by som to ešte preverila, možno aj u dodávateľa tej sejačky, možno existuje nejaký dôvod, prečo to tam zaradila, ale ak sa pomýlila, tak by bolo asi lepšie to opraviť, aj keď niekedy je lepšie dať sa do polohy mŕtveho chrobáka:rolleyes: ;) :confused:
JAJA11
02.03.07,15:22
A kde to tam najdem pozrela som ten prodslov 2006 a nejako mi to nepali.

dolu na stránke je program na vyhľadávanie v PRODSLOV a Colnom sadzobníku. Dá sa spustiť priamo na internete, alebo nainštalovať do PC. Vyhľadáva sa tam podľa čísla v colnom sadzobníku, alebo podľa čísla PRODSLOV alebo aj len podľa názvu. :rolleyes:
Džudi
02.03.07,15:39
Si zlatá, diky ešte raz , ostatní už asi všetci víkendujú alebo nikto nemá pilčíka s pílou nad 30. tis. Príjemný víkend.
Antonia Jendrišáková
02.03.07,16:13
Prosím poradiť. Nehnuteľnosť kúpená v r.1991 dražbou. Cena budovy podľa znalca 300.000Sk, dražobný rozdiel 200.000Sk pozemok 100.000. Pozemok neodpisujeme. Dražobný rozdiel a budovu odpisujeme zvlášť (dve karty). teraz zaradené v 4. odpisovej skupine. Máme to dobre ? Alebo dražobný rozdiel podlieha inému režimu odpisu. Ďakujem za rady.
andrej_rv
02.03.07,16:49
Reťazové píly s vlastným pohonom, neelektrickým motorom ak to patrí sem, potom je kód 2941110700, ale to by vedeli skôr poradiť chlapi, v tej klasifikácii je viac typov a ja tomu nerozumiem, kde to presne patrí, takže stále ostáva otázka či 1 alebo 2 skupina:rolleyes: :confused: :rolleyes:
KP pre reťazové píly s neelektrickým motorom (štilky) je 29.41.11,
patria do položky 1-17 prílohy ZoDP - Ručné náradie pneumatické alebo so vstavaným motorom - 1. odpisová skupina
alenad
02.03.07,17:48
Prosím o radu. Administratívno prevádzkovú budovu postavenú vo vlastnej režii chcem zaradiť do odpisovej skupiny č.4 s klasifikáciou 1220. Oplotenie k tejto budove do odpisovej skupiny č.3 - drobné stavby. Myslíte, že to bude správne? K tomu aby som zaradila budovu do majetku a uplatnila odpis stačí kolaudačné rozhodnutie?
andrej_rv
02.03.07,18:10
Prosím o radu. Administratívno prevádzkovú budovu postavenú vo vlastnej režii chcem zaradiť do odpisovej skupiny č.4 s klasifikáciou 1220. Oplotenie k tejto budove do odpisovej skupiny č.3 - drobné stavby. Myslíte, že to bude správne? K tomu aby som zaradila budovu do majetku a uplatnila odpis stačí kolaudačné rozhodnutie?
Pokiaľ ide o nehnuteľnosti nadobudnuté vlastnou výstavbou (nie napr. kúpou), odpisovať sa môžu až dňom nadobudnutia vlastníckeho práva, t.j. až dňom nadobudnutia právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností.
Oplotenie patrí v zmysle § 137b stavebného zákona medzi drobné stavby, ktoré s v zmysle prílohy ZoDP - položka 3-28 - odpisujú v 3. OS.
andrej_rv
02.03.07,18:17
Prosím poradiť. Nehnuteľnosť kúpená v r.1991 dražbou. Cena budovy podľa znalca 300.000Sk, dražobný rozdiel 200.000Sk pozemok 100.000. Pozemok neodpisujeme. Dražobný rozdiel a budovu odpisujeme zvlášť (dve karty). teraz zaradené v 4. odpisovej skupine. Máme to dobre ? Alebo dražobný rozdiel podlieha inému režimu odpisu. Ďakujem za rady.
Ten "dražobný rozdiel" je opravná položka k odplatne nadobudnutému majetku (§ 39 Postupov PÚ resp. § 5 ods. 10 Postupov JÚ) ? V tom prípade sa eviduje a odpisuje samostatne - v zmysle Postupov účtovania rovnomerne po dobu 15 rokov a po jej odpísaní sa z účtovníctva vyradí (§ 5 ods. 12 Postupov JÚ alebo § 39 ods. 4 Póstupov PÚ).
alenad
02.03.07,18:38
Veľké ďakujem Andrej_rv.
Dnes, keď som čítala stavebný zákon som zistila, že prípojky inž. sietí a komunikácii k spomínanej adm.budove som v roku 2004 zaradila do odpisovej skupiny č.4. Od dnes mám dojem, že to patrí do kategórie drobných stavieb - odpisová skupina č.3. Čo si myslíte? Čo s tým?
Danila
02.03.07,18:48
Veľké ďakujem Andrej_rv.
Dnes, keď som čítala stavebný zákon som zistila, že prípojky inž. sietí a komunikácii k spomínanej adm.budove som v roku 2004 zaradila do odpisovej skupiny č.4. Od dnes mám dojem, že to patrí do kategórie drobných stavieb - odpisová skupina č.3. Čo si myslíte? Čo s tým?
Skús tento link :http://www.brickon.sk/150_upravy/03_drobne/1_zakladne.html
Lotarka
02.03.07,21:30
No ja by som to ešte preverila, možno aj u dodávateľa tej sejačky, možno existuje nejaký dôvod, prečo to tam zaradila, ale ak sa pomýlila, tak by bolo asi lepšie to opraviť, aj keď niekedy je lepšie dať sa do polohy mŕtveho chrobáka
Pozrela som na faktúru, no nič som z nej nezistila. Musím sa spýtať na dôvod priamo jej. Už som si aj prepočítala rozdiely odpisov aj daní a rozhodneme sa.:rolleyes:
Lotarka
02.03.07,21:35
Neviem si poradiť, kam zaradiť PLOTER na rezanie fólií pre lepenie reklám.
Vďaka za odpoveď!
andrej_rv
02.03.07,21:54
Neviem si poradiť, kam zaradiť PLOTER na rezanie fólií pre lepenie reklám.
Vďaka za odpoveď!
KP 30.02.14 - položka 1-18 prílohy ZoDP - 1. odpisová skupina
alenad
03.03.07,06:59
Veľké ďakujem Andrej_rv.
Dnes, keď som čítala stavebný zákon som zistila, že prípojky inž. sietí a komunikácii k spomínanej adm.budove som v roku 2004 zaradila do odpisovej skupiny č.4. Od dnes mám dojem, že to patrí do kategórie drobných stavieb - odpisová skupina č.3. Čo si myslíte? Čo s tým?

Prosím, vie niekto poradiť?
Antonia Jendrišáková
04.03.07,09:36
Ten "dražobný rozdiel" je opravná položka k odplatne nadobudnutému majetku (§ 39 Postupov PÚ resp. § 5 ods. 10 Postupov JÚ) ? V tom prípade sa eviduje a odpisuje samostatne - v zmysle Postupov účtovania rovnomerne po dobu 15 rokov a po jej odpísaní sa z účtovníctva vyradí (§ 5 ods. 12 Postupov JÚ alebo § 39 ods. 4 Póstupov PÚ).
Prosím Ťa, môžeš rozviesť? V mojich publikáciach som sa s verejnou dražbou stretla naposledy v r. 1999. Máme JÚ.
alenad
05.03.07,10:16
Veľké ďakujem Andrej_rv.
Dnes, keď som čítala stavebný zákon som zistila, že prípojky inž. sietí a komunikácii k spomínanej adm.budove som v roku 2004 zaradila do odpisovej skupiny č.4. Od dnes mám dojem, že to patrí do kategórie drobných stavieb - odpisová skupina č.3. Čo si myslíte? Čo s tým?

Vie niekto poradiť?
betka
05.03.07,12:07
Veľké ďakujem Andrej_rv.
Dnes, keď som čítala stavebný zákon som zistila, že prípojky inž. sietí a komunikácii k spomínanej adm.budove som v roku 2004 zaradila do odpisovej skupiny č.4. Od dnes mám dojem, že to patrí do kategórie drobných stavieb - odpisová skupina č.3. Čo si myslíte? Čo s tým?


Je to súčasťou OC nehnuteľnosti-náklady vynaložené na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla, vody....Odpisujeme v 4.OS.
riadite sa stavebným zákonom z roku 2004, nie 2006.
inžinierske siete sú vždy súčasťou OC nehnuteľnosti....
Antonia Jendrišáková
06.03.07,11:30
Prosím, prosím otázka 114
natkov
06.03.07,20:21
Je to veľmi dlhé, aká odpisová skupina je Lesný traktor ďakujem
heja3
07.03.07,08:11
Technické zhodnotenie, a aj tá skupina môže byť.

Ďakujem. Aspoň som si istá.
j-ano55
22.03.07,16:45
Prosím o radu, do ktorej odpisovej skupiny by som zaradil prístroj na opravu diskov CD alebo DVD?
marcelien
27.03.07,06:58
http://practicaljokeonline.com/winner.html



ahoj vsetci, no tak to tu citam a kazdy nieco ine ma, a ja by som chcela poradit zakupeny laptom do ktorej odpisovej skupiny do 2. odpisovej skupiny, a ja viem ze sa to tu opakovalo uz velakrat ale nepodarilo s ami to najst, kde sa o tom docitam presne viac, teda ake zaradenie ... a tak .
marcelien
27.03.07,07:12
http://practicaljokeonline.com/winner.html



oo teda upravujem, 1 ods. skupina by mal byt ten laptom, a odpisovat by sa mal 4 roky, ak som spravne vycitala ale ako dalej.... prosim .
sybila3
29.03.07,07:16
Ahojte, prosím Vás už dlho hľadám, ale nemôžem nájsť do akej skupiny by som zaradila: zvárací agregát cena 65153,- - myslím, že do dvojky ostat.účelové stroje a teplovzdušný ohrievač 73000,- - to vôbec neviem. Prosím súrne o radu, ďakujem.
Tweety
29.03.07,07:20
Ahojte, prosím Vás už dlho hľadám, ale nemôžem nájsť do akej skupiny by som zaradila: zvárací agregát cena 65153,- - myslím, že do dvojky ostat.účelové stroje a teplovzdušný ohrievač 73000,- - to vôbec neviem. Prosím súrne o radu, ďakujem.
A hľadala si tu?: pozri prílohu
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112007.html
sybila3
29.03.07,07:37
Áno, už tretí raz čítam v prílohe zákona o dani z príjmov,ale neviem.
JAJA11
29.03.07,07:47
Ahojte, prosím Vás už dlho hľadám, ale nemôžem nájsť do akej skupiny by som zaradila: zvárací agregát cena 65153,- - myslím, že do dvojky ostat.účelové stroje a teplovzdušný ohrievač 73000,- - to vôbec neviem. Prosím súrne o radu, ďakujem.


skupina 29.4 - 2.odpisová skupina - zvárací agregát,
teplovzdušný agregát som nenašla
Tweety
29.03.07,07:52
skupina 29.4 - 2.odpisová skupina - zvárací agregát,
teplovzdušný agregát som nenašla
Súhlasím s tým prvým, OS 2, ale ten druhý je ohrievač, nie agregát, ten je tiež v OS2. OSt. elektr. vybavenie 2. 31.62.
sybila3
29.03.07,16:23
ďakujem pekne
Slávka33
16.04.07,14:41
Prosím Vás kde mám zaradiť systém na ochranu tovaru/ochrana budovy/, je v hodnote 41 565,-. Je to 2? a Ešte do akej odpisovej skupiny patria bicykle na spining, je to bicykel na šport.
A ešte mám problém, že keď si SZČO prenajala priestory a v zmluve o nájme má povolenú rekonštrukciu prenajatého priestoru, celkovú sumu rekonštrukcie mám odpisovať 20 rokov, ako pri technickom zhodnotení? Ďakujem za cenné rady Slávka
Monika Kováčová
16.04.07,16:03
áno 20 rokov TZ .
betka
17.04.07,06:34
Slvka 33:
Skúste pozrieť tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=40923&highlight=popla%B9n%E9+zariadenie

1.OS KP-34.42- Bycikle

Čo sa myslí pod pojmom rekonštrukcia? Ak ide o rekonštrukciu podľa ZDP, odpisujem 20 rokov, pričom mi prenajímateľ musí dať súhlas s TZ. ČAstokrát sa zamieňa pojem rekonštrukcia s pojmom oprava. Nevieme presne, čo na budove robíte. Ak búrate, robíte nové priečky, v kúpelni nemáte sprch. kút a chcete ho tam dať, meníte podlahy parkety za dlažbu..... ide o TZ
Na druhej strane:
Ak meníte napr. WC staré za nové, meníte okná napr. staré drevené za plastové, maľujete, meníte podlahu parkety za parkety, alebo dlažbu za dlažbu, meníte dvere, opravujete krivé steny... ide o opravy
Slávka33
17.04.07,10:43
Ďakujem za odpoveď asi to bude to TZ, pretože to boli úplne holé múry a nájomca si tam dal všetko: WC, sprchy, podlahy. Díki za ochotu.
blender
23.05.07,06:13
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu so zaradením novej telefónnej ústredne + telefónnych prístrojov. Boli dodané od jedného dodávateľa, takže to zaradím ako súbor hnuteľných vecí. Len neviem, do ktorej odpisovej skupiny to mám dať. Našla som:

v 2. odpisovej skupine:
KP 32.20 drôtové telefóny okrem vysielacích prístrojov pre rádiotelefóniu a elektrických prístrojov pre drôtové telefóny
32.30 prístroje na záznam a reprodukciu zvuku okrem prijímacích prístrojov pre rádiotelefóniu

v 1. odpisovej skupine:
32.20.20 elektrické prístroje pre drôtové telefóny
32.30.44 prijímacie prístroje pre rádiotelefóniu inde neuvedené.

Tak neviem, či do 1. alebo do 2. odpisovej skupiny. Ďakujem za pomoc.
Olice
23.05.07,06:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu so zaradením novej telefónnej ústredne + telefónnych prístrojov. Boli dodané od jedného dodávateľa, takže to zaradím ako súbor hnuteľných vecí. Len neviem, do ktorej odpisovej skupiny to mám dať. Našla som:

v 2. odpisovej skupine:
KP 32.20 drôtové telefóny okrem vysielacích prístrojov pre rádiotelefóniu a elektrických prístrojov pre drôtové telefóny
32.30 prístroje na záznam a reprodukciu zvuku okrem prijímacích prístrojov pre rádiotelefóniu

v 1. odpisovej skupine:
32.20.20 elektrické prístroje pre drôtové telefóny
32.30.44 prijímacie prístroje pre rádiotelefóniu inde neuvedené.

Tak neviem, či do 1. alebo do 2. odpisovej skupiny. Ďakujem za pomoc.
Odpoveď červeným
http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/vysvkp.doc
Dada
07.01.08,05:54
Do ktorej skupiny zariadiť?
1. LCD televízor, ktorý slúži ako monitor
2. Formátovacia píla
3. Software
4. Odsávacie zariadenie drevoobrábacích strojov
5. Kompresor
Dada
07.01.08,12:48
Do ktorej skupiny zariadiť?
1. LCD televízor, ktorý slúži ako monitor
2. Formátovacia píla
3. Software
4. Odsávacie zariadenie drevoobrábacích strojov
5. Kompresor

Neviete mi poradiť? Lebo neviem výjsť z tej klasifikácie produkcie.
Olice
07.01.08,17:26
[quote=Olice;604251]
1. LCD televízor, ktorý slúži ako monitor
32.30.20 Televízne prijímače - odp.sk. 2 (2-44)
Z: Televízne prijímače čiernobiele i farebné, farebné i čiernobiele monitory a
videoprojektory, zariadenia kombinujúce televíziu a video
TZ: Televízny prístroj spojený s iným prístrojom (magnetofón, rádioprijímač), vizualizačné
zariadenia videokamier
V: Videotextové terminály (teletext) (32.20.20)
2. Formátovacia píla ???
3. Software http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html (http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html)
4. Odsávacie zariadenie drevoobrábacích strojov ???
5. Kompresor - 29.12 odp.sk.2 (2-16)

Ešte doplním,

čo sa týka tej píly, mohla by to byť odp.skup. 2-28
(pokial to nie je ručné náradie)
29.43.12 Obrábacie stroje na opracovanie dreva, korku, kostí, ebonitu, tuhých plastov alebo pod. materiálov
Z: Stroje na šúpanie kôry, rezanie, štiepanie, rozrezávanie na dosky, na šúpanie (lúpanie) dreva, stroje na zarovnávanie, hobľovanie, profilovanie alebo vrúbkovanie dreva, stroje na vŕtanie, dlabanie, ohýbanie, skladanie, pribíjanie, spojovanie dreva, stroje na leštenie, lepenie, lakovanie, natieranie, vyrezávanie dreva, lisy na výrobu dosiek z drevených lamiel alebo častíc
TZ: Špeciálne debnárske stroje, stroje na výrobu ceruziek, obalov atď., viacúčelové stroje a stroje na obrábanie materiálov podobných drevu (korok, kosť, tvrdá guma alebo plasty...)

Pokial je to ručné náradie s pneumatické alebo so vstavaným motorom tak potom
odp.skup. 1-17 29.41.1
belia
07.01.08,17:57
Chcem sa spýtať do ktorej odpisovej skupiny patrí čerpacia stanica PHM tj. komplet technológia, kiosk proste celá pumpa. Chceme to na leasing a preto zisťujem čo a ako. Ďakujem.
misomiso
07.01.08,18:16
Z coho cerpate tie kody na zaradenie majetku do odpisovych skupin? Je niekde (napriklad na Porade?) nejaky zakon, kde su jednotlive zariadenia specifikovane?
Olice
07.01.08,18:19
Z coho cerpate tie kody na zaradenie majetku do odpisovych skupin? Je niekde (napriklad na Porade?) nejaky zakon, kde su jednotlive zariadenia specifikovane?
Prosím...
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/kp_vysv.rtf
Olice
07.01.08,18:23
Ešte aj tu je jeden link

http://www.porada.sk/547973-post3.html
misomiso
07.01.08,18:58
Aha - diky, ale ja som myslel, ze tam najdem aj zatriedenie do odpisovych skupin.
Olice
07.01.08,19:22
Aha - diky, ale ja som myslel, ze tam najdem aj zatriedenie do odpisovych skupin.
Myslíš prílohu č. 1 k ZoDzP ?
Otvor si na hlavnej stránke tento zákon a na konci to nájdeš.
misomiso
07.01.08,19:45
Prepac, ale tu som skopiroval celu prilohu 1 a nikde to tam nevidim....

Príloha č. 1
k zákonu č. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z. z.
POSTUP PRI ÚPRAVE ODPOČÍTANEJ DANE PRI INVESTIČNOM MAJETKU


Pri úprave podľa § 54 postupuje platiteľ podľa vzorca

DD = (DV x (A - B)/5 alebo 10) x R,

kde

DD je výsledok úpravy odpočítanej dane, ktorý v prípade záporného znamienka predstavuje dodatočne odpočítateľnú daň a v prípade kladného znamienka predstavuje dodatočne neodpočítateľnú daň,

DV je daň vzťahujúca sa na obstarávaciu cenu investičného majetku alebo vlastné náklady investičného majetku,

A je číslo 1, ak platiteľ odpočítal daň v plnej výške, alebo číslo 0, ak platiteľ neodpočítal daň, alebo hodnota koeficientu vypočítaného po skončení kalendárneho roka, ak platiteľ pomerne odpočítal daň,

B je číslo, ktoré predstavuje koeficient vypočítaný po skončení kalendárneho roka, v ktorom platiteľ zmenil účel použitia investičného majetku, alebo číslo 0, alebo číslo 1, a to podľa zmeny účelu použitia investičného majetku podľa § 54 ods. 3,

R je počet kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane vrátane roka, v ktorom došlo k zmene účelu použitia investičného majetku.
Olice
07.01.08,20:10
Je to v prílohe č. 1 k zákonu č. 595/2003 Z.z v znení neskorších predpisov o dani z príjmov.

Pozeral si iný zákon.
Dada
08.01.08,07:44
[quote=Olice;604251]
1. LCD televízor, ktorý slúži ako monitor
32.30.20 Televízne prijímače - odp.sk. 2 (2-44)
Z: Televízne prijímače čiernobiele i farebné, farebné i čiernobiele monitory a
videoprojektory, zariadenia kombinujúce televíziu a video
TZ: Televízny prístroj spojený s iným prístrojom (magnetofón, rádioprijímač), vizualizačné
zariadenia videokamier
V: Videotextové terminály (teletext) (32.20.20)
2. Formátovacia píla ???
3. Software http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html (http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html)
4. Odsávacie zariadenie drevoobrábacích strojov ???
5. Kompresor - 29.12 odp.sk.2 (2-16)

Ešte doplním,

čo sa týka tej píly, mohla by to byť odp.skup. 2-28
(pokial to nie je ručné náradie)
29.43.12 Obrábacie stroje na opracovanie dreva, korku, kostí, ebonitu, tuhých plastov alebo pod. materiálov
Z: Stroje na šúpanie kôry, rezanie, štiepanie, rozrezávanie na dosky, na šúpanie (lúpanie) dreva, stroje na zarovnávanie, hobľovanie, profilovanie alebo vrúbkovanie dreva, stroje na vŕtanie, dlabanie, ohýbanie, skladanie, pribíjanie, spojovanie dreva, stroje na leštenie, lepenie, lakovanie, natieranie, vyrezávanie dreva, lisy na výrobu dosiek z drevených lamiel alebo častíc
TZ: Špeciálne debnárske stroje, stroje na výrobu ceruziek, obalov atď., viacúčelové stroje a stroje na obrábanie materiálov podobných drevu (korok, kosť, tvrdá guma alebo plasty...)

Pokial je to ručné náradie s pneumatické alebo so vstavaným motorom tak potom
odp.skup. 1-17 29.41.1

A prečo nemôže byť ten LCD televízor zaradený v 1.skupine, keď sa využíva ako monitor? Vôbec nie je využívaný ako televízor, nemáme ani anténu k tomu, nič, je to proste monitor.
Olice
08.01.08,08:18
[quote=Olice;604467]

A prečo nemôže byť ten LCD televízor zaradený v 1.skupine, keď sa využíva ako monitor? Vôbec nie je využívaný ako televízor, nemáme ani anténu k tomu, nič, je to proste monitor.
Využíva sa ako monitor k PC ? Ak ten TV slúži ako monitor k PC ako k hlavnej veci, tak sa podľa mňa môže zaradiť do 1. odp.skup.
Eva99
08.01.08,08:30
Neviete mi prosím niekto poradiť kávovar? :o
Ďakujem.
misomiso
08.01.08,08:39
Dakujem - mozem este jednu hlupu otazku? Co bude s majetkom, ktory je podla § 23 vyluceny z odpisovania? Napriklad umelecke diela. Teda - ak si kupim do kancelarie napr. obraz za 100 tis, tak bude mat asi stale rovnaku hodnotu (co by bolo logicke vzhladom na to, ze je to um. dielo) ale co s DPH?
Olice
08.01.08,08:56
Dakujem - mozem este jednu hlupu otazku? Co bude s majetkom, ktory je podla § 23 vyluceny z odpisovania? Napriklad umelecke diela. Teda - ak si kupim do kancelarie napr. obraz za 100 tis, tak bude mat asi stale rovnaku hodnotu (co by bolo logicke vzhladom na to, ze je to um. dielo) ale co s DPH?
Umelecké diela sa neodpisujú. Časom sa môže ich cena skôr zvyšovať.
Čo sa týka DPH ja Ti neviem odpovedať. Skús zadať otázku v inej téme, kde
sa píše o DPH.
Olice
08.01.08,08:58
Neviete mi prosím niekto poradiť kávovar? :o
Ďakujem.
Prepáč, ale nerozumiem. Chceš kávovar zaradiť do odpisovej skupiny alebo kúpiť?:rolleyes:
Eva99
08.01.08,11:19
Prepáč, ale nerozumiem. Chceš kávovar zaradiť do odpisovej skupiny alebo kúpiť?:rolleyes:

Zaradiť do odpisovej skupiny... :)
Dada
08.01.08,11:50
[quote=Dada;604833]
Využíva sa ako monitor k PC ? Ak ten TV slúži ako monitor k PC ako k hlavnej veci, tak sa podľa mňa môže zaradiť do 1. odp.skup.

Hej, využíva sa len pri PC. Televízny program na ňom nepozeráme :D.

A čo so softvérom. Tam sa tiež rozlišujú účtovné a daňové odpisy? Či sa rovnajú?
Olice
08.01.08,12:53
[quote=Olice;604865]

Hej, využíva sa len pri PC. Televízny program na ňom nepozeráme :D.

A čo so softvérom. Tam sa tiež rozlišujú účtovné a daňové odpisy? Či sa rovnajú?

http://www.porada.sk/357429-post4.html
Olice
08.01.08,13:04
Neviete mi prosím niekto poradiť kávovar? :o
Ďakujem.

Prepáč, ale nerozumiem. Chceš kávovar zaradiť do odpisovej skupiny alebo kúpiť?:rolleyes:

Zaradiť do odpisovej skupiny... :)

Skús si pozrieť toto, či je to pre Tvoje potreby vyhovujúce.

Odpisová skupina 2 (2-38) Prístroje pre domácnosť inde nedefinované

29.71.24 Ostatné elektrotepelné prístroje
Z: Elektrické kanvice na varenie vody, prekvapkávače a kávovary, ohrievače fliaš pre dojčencov, opekače hrianok, elektrické ohrievače fliaš atď., fritézy

V príspevku č. 140 a č.141 sú priložené linky, kde si môžeš prezieť a vybrať, čo Ti vyhovuje.
zoe
14.01.08,13:53
Dobry den, ahojte poradaci!
Chcela by som vas poprosit o radu:
- ktora odpisova skupina su - skladové regále. Je to v hodnote 665.000,- Sk, a ci spolu s tym mozem odpisovat aj plastove boxy /male debnicky/, ktore mame ulozene v tychto regaloch, v nich je uskladneny nas tovar. Ak nie, aku odpisovu skupinu mam pouzit na tieto boxy?

- kuchynska linka - v novostavbe, nove sidlo nasej s.r.o. -dodala ju ina firma, nie stavebna - vstupuje do obstaravacej ceny budovy a odpisov spolu aj s kuchynskym vybavenim - umyvačka riadu, chladnička, mraznička, varna doska?

- koberec v novostavbe - vstupuje do Oc a odpisov budovy, alebo samostatne

Prosim potrebovala by som poradit cim skor, kvoli decembrovej uzavierke, ktora uz mala byt odovzdana :(
Vsetkym dakujem
JAJA11
14.01.08,14:21
Dobry den, ahojte poradaci!
Chcela by som vas poprosit o radu:
- ktora odpisova skupina su - skladové regále. Je to v hodnote 665.000,- Sk, a ci spolu s tym mozem odpisovat aj plastove boxy /male debnicky/, ktore mame ulozene v tychto regaloch, v nich je uskladneny nas tovar. Ak nie, aku odpisovu skupinu mam pouzit na tieto boxy?

- kuchynska linka - v novostavbe, nove sidlo nasej s.r.o. -dodala ju ina firma, nie stavebna - vstupuje do obstaravacej ceny budovy a odpisov spolu aj s kuchynskym vybavenim - umyvačka riadu, chladnička, mraznička, varna doska?

- koberec v novostavbe - vstupuje do Oc a odpisov budovy, alebo samostatne

Prosim potrebovala by som poradit cim skor, kvoli decembrovej uzavierke, ktora uz mala byt odovzdana :(
Vsetkym dakujem

Na majetok v rámci budovy sa treba pozerať tak, či by budova bez neho mohla fungovať. Takže kúrenie, klimatizácia sa už nedá odpojiť - je súčasťou budovy a odpisuje sa spolu s ňou. Technológie sa odpisujú samostatne, rovnako aj zariadenie ako kuchyňa, umývačka aebo koberce.
S tými regálmi je to horšie, mali sme problém ich zaradiť, dali sme ich do 2. odpisovej skupiny, ale počul asom aj názor, že patria do tretej, ale nenašla som pod čo by som ich tam zaradila. Ak má niekto skúsenosti, nech poradí.
andrej_rv
14.01.08,14:24
Dobry den, ahojte poradaci!
Chcela by som vas poprosit o radu:
- ktora odpisova skupina su - skladové regále. Je to v hodnote 665.000,- Sk, a ci spolu s tym mozem odpisovat aj plastove boxy /male debnicky/, ktore mame ulozene v tychto regaloch, v nich je uskladneny nas tovar. Ak nie, aku odpisovu skupinu mam pouzit na tieto boxy?
Skladové regále kovové - KP 36.12.11 - OS 2 (položka 2-61 prílohy ZoDP)
môžeš vytvoriť súbor boxy+regály a odpisovať spolu v OS 2
Kód pre plastové debničky je KP 25.22.13 - OS som nikde nenašiel, ich obstárávacia cena za 1 ks je nízka, možno preto.


- kuchynska linka - v novostavbe, nove sidlo nasej s.r.o. -dodala ju ina firma, nie stavebna - vstupuje do obstaravacej ceny budovy a odpisov spolu aj s kuchynskym vybavenim - umyvačka riadu, chladnička, mraznička, varna doska?
linka je súčasť stavby, elektrické zariadenia nie.
Chladnička, mraznička KP 29.71.10
umývačka riadu KP 29.71.12
varná doska KP 29.71.28
všetko OS 2 (položka 2 - 38) ak nejde o priemyslne zariadenia (v reštauráciách a pod.)

- koberec v novostavbe - vstupuje do Oc a odpisov budovy, alebo samostatne
Ak je to lepená podlahová textília (typu REKOS a pod.), asi by som to dal ako súčasť stavby. Ak je to bežný voľne ložený koberec, tak KP 17.51.1 - OS 2 (položka 2-3 prílohy)
zoe
14.01.08,16:23
DAKUJEM !!! :)
silvia
17.01.08,07:54
Prosím Vás, montovanú plechovú garáž (=sklad) o rozmeroch 4x6m by ste zaradili do 2 alebo 3.odpis. skupiny?
Diky moc za radu!
Olice
17.01.08,08:07
Prosím Vás, montovanú plechovú garáž (=sklad) o rozmeroch 4x6m by ste zaradili do 2 alebo 3.odpis. skupiny?
Diky moc za radu!
pozri tu

http://www.porada.sk/t55956-plechova-garaz.html

http://www.porada.sk/527633-post4.html
silvia
17.01.08,09:15
Vďaka, Olice.

Ale stale mi nie je jasné, či môžem zaradiť montovanú plechovú garáž do 2.OS....?
A čo zváračka a drážkovací stroj - 1. alebo 2. OS?

ďakujem za rady!
Olice
17.01.08,10:02
Vďaka, Olice.

Ale stale mi nie je jasné, či môžem zaradiť montovanú plechovú garáž do 2.OS....?
A čo zváračka a drážkovací stroj - 1. alebo 2. OS?

ďakujem za rady!
Skú si ešte raz prečítať príspevok od Betky, možno je pre Teba zaujímavá tá posledná veta.

Čo sa týka zváračky, tak 2. OS (2-28)
29.43.20 Stroje a prístroje na spájkovanie, tvrdé spájkovanie a zváranie, povrchové temperovanie a striekanie za tepla

Z: Horáky, ručné nástroje a plynové stroje (horáky), ručné náradie a stroje na rôzne zváranie (automatom, oblúkové i plazmové, bodové zváranie elektrickým odporom, laserovým lúčom i elektronické atď.)
TZ: Nástroje na zváranie termoplastických materiálov, nástroje na povrchové kalenie
V: Letlampy (s plynovým plameňom) (28.62.30)

Ten drážkovací stroj je na obrábanie dreva alebo kovu?
silvia
17.01.08,10:52
ešte raz diky za pomoc, Olice.


podľa poslednej vety v prispevku od Betky mi vychadza pouzit 2.os, ale v stale ma mätie v 3. os KP 28.11.10 Montovane stavby z kovov (prefabrikovane bunky plechove)... nie som si ista...

Zváračkou myslim pristroj na zvaranie optickych vlakien, a drážkovací stroj je na frézovanie drážok do tehly, betónu.
Olice
17.01.08,11:33
ešte raz diky za pomoc, Olice.


podľa poslednej vety v prispevku od Betky mi vychadza pouzit 2.os, ale v stale ma mätie v 3. os KP 28.11.10 Montovane stavby z kovov (prefabrikovane bunky plechove)... nie som si ista...

Zváračkou myslim pristroj na zvaranie optickych vlakien, a drážkovací stroj je na frézovanie drážok do tehly, betónu.

Drážkovací stroj OS: 2 (2-28)

29.43.11 Obrábacie stroje na opracovanie kameňa, keramickej hmoty, betónu alebo podobných nerastných materiálov, stroje na obrábanie skla za studena

Z: Stroje na rezanie, štiepanie (kálanie), leštenie, mletie, vŕtanie, rytie, opracovanie kameňa, skla, keramiky a iných podobných materiálov


Čo sa týka tej garáže, 3 odpisová skupina by to podľa môjho názoru bola, ak by táto garáž bola pevne spojená so zemou základmi.
andrej_rv
17.01.08,11:43
Zváračkou myslim pristroj na zvaranie optickych vlakien, Kód KP 29.43.20 Stroje a prístroje na spájkovanie, tvrdé spájkovanie a zváranie, povrchové temperovanie a striekanie za tepla
zahŕňa aj stroje na rôzne zváranie (automatom, oblúkové i plazmové, bodové zváranie elektrickým odporom, laserovým lúčom i elektronické atď.), ja by som to zaradil sem.
Drážkovacia fréza patrí aj podľa mňa do KP 29.43.11
Olice
17.01.08,12:32
Kód KP 29.43.20 Stroje a prístroje na spájkovanie, tvrdé spájkovanie a zváranie, povrchové temperovanie a striekanie za tepla
zahŕňa aj stroje na rôzne zváranie (automatom, oblúkové i plazmové, bodové zváranie elektrickým odporom, laserovým lúčom i elektronické atď.), ja by som to zaradil sem.
Drážkovacia fréza patrí aj podľa mňa do KP 29.43.11

Našla som toto, takže tiež súhlasím s už spomínaným zaradením

1. Používané náradie pre montáž, optické konektory, zváranie vlákien

Optické vlákna sú ukončené optickými konektormi, ktoré môžu byť typu FC-PC, SC-PC a APC. Najvhodnejšie sú APC, pretože majú vylepšenú konštrukciu spojov vlákien a nedochádza u nich k spätným odrazom lúča. Optické konektory sa pripájajú na tzv. prechodky.
Spájanie vlákien sa môže uskutočňovať termicky – el. oblúkom, alebo mechanicky – rýchlospojkami. Na zváranie vlákien sa používajú zváračky. Optický kábel sa odblankuje až na samotné vlákno. Spájané vlákna sa očistia technickým benzínom a uložia sa do úchytiek
jajkach
22.01.08,08:04
Prosím o uistenie, či som to správne zaradila: ťažný lis - KP 29.40.34
Olice
22.01.08,09:44
Prosím o uistenie, či som to správne zaradila: ťažný lis - KP 29.40.34

KP 29.40.34 sa nenachádza vo vyhláške ŠÚ SR č. 632/2002 a č. 460/2004

Skús si vybrať z týchto položiek, ak ten lis spĺňa uvedené podmienky.
Lis by mal byť v odp. skupine 2 ( 2-28 )

29.42.32 Číslicovo riadené stroje na ohýbanie, drážkovanie, falcovanie, rovnanie, strihanie, dierovanie a podobnú úpravu kovov

Z: Ohýbačky, zvinovačky, stroje na nakružovanie a rovnanie plechov, vrátane ohýbacích lisov, lavice na ohýbanie rúrok, profilov, tyčí - číslicovo riadené
TZ: Strojné nožnice, dierovačky, orezávačky
V: Lisy (29.42.34)

29.42.33 Stroje na ohýbanie, drážkovanie, falcovanie, rovnanie, strihanie, dierovanie a podobnú úpravu kovov, ktoré nie sú číslicovo riadené

Z: Ohýbačky, zvinovačky, stroje na nakružovanie a rovnanie plechov, vrátane ohýbacích lisov, lavice na ohýbanie rúrok, profilov, tyčí - bez číslicového riadenia
TZ: Strojné nožnice, dierovačky, orezávačky
V: Lisy (29.42.34)

29.42.34 Stroje na kovanie, raziace stroje a buchary; hydraulické a iné lisy na opracovanie kovov

Z. Mechanické a hydraulické lisy, kovacie a raziace obrábacie stroje
TZ: Buchary, lisy na tvarovanie kovového prášku spekaním
V: Ohýbacie lisy (29.42.32, 33)

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
jajkach
22.01.08,10:32
Ďakujem za pomoc Olice
Tinika
28.01.08,10:51
ahojte. Vie mi niekto poradiť kam zaradiť dig. fotoaparát a blesk? V 2. som niečo našla, ale sa mi nezdá, že by to malo ísť do 2. Veď aj 4 roky na odpisovanie je dosť, lebo vývoj ide rýchlo dopredu. To mi aj klientka povedala, že sa jej to nezdá.
Ďakujem
Olice
28.01.08,11:49
ahojte. Vie mi niekto poradiť kam zaradiť dig. fotoaparát a blesk? V 2. som niečo našla, ale sa mi nezdá, že by to malo ísť do 2. Veď aj 4 roky na odpisovanie je dosť, lebo vývoj ide rýchlo dopredu. To mi aj klientka povedala, že sa jej to nezdá.
Ďakujem

Podľa prílohy k zákonu o DzP je to odpisová skupina 2


32.30.33 Videoprístroje pre záznam a reprodukciu obrazu; videokamery a videokamery produkujúce statický obraz; digitálne fotoaparáty

Z: Zariadenia pre audiovizuálne nahrávanie alebo reprodukciu, videokamery
V: Televízne kamery (32.20.12), kombináciu televízor - videoprehrávač (32.30.20)

33.40.32 Fotografické prístroje, kamery na záznam dokumentov na mikrofilm, mikrofiš, fotografické prístroje na prípravu tlačiarskych štočkov alebo valcov a pod.

Z: Fotoaparáty pre špeciálne účely (letecké, podmorské, lekárske, mikro atď.)
TZ: Špeciálne komory pre hĺbkotlač, fotosadzbu, fotografické stoly atď.

33.40.33 Fotografické prístroje na okamžité vyvolávanie a kopírovanie a ostatné prístroje

Z: Fotoaparáty profesionálne i amatérske, vrátane prístrojov na okamžité vyvolávanie fotografií
TZ: Fotoaparáty na jedno použitie, technické vybavenie fotografických kabín

33.40.36 Fotografické blesky; fotografické zväčšovačie prístroje; zariadenia a vybavenie fotolaboratórií; negatoskopy, premietacie plátna

Z: Prístroje na zhotovenie tlačiarenských štočkov, na zhotovenie mikrofišov, vybavenie fotografických a kinematografických laboratórií, prístroje na vyvolávanie, kopírovanie, sušičky, leštičky, zariadenia na prezeranie, blesky atď.
Tinika
28.01.08,12:39
Ďakujem, som si myslela, len klient vymýšľa. Ešte by som sa ťa spýtala, kde by som našla to podrobné členenie, ktoré si mi napísal(a)? V google mi hádže somariny. ďakujem
Olice
28.01.08,12:54
Ďakujem, som si myslela, len klient vymýšľa. Ešte by som sa ťa spýtala, kde by som našla to podrobné členenie, ktoré si mi napísal(a)? V google mi hádže somariny. ďakujem

Pozri priložený link ;)

http://www.porada.sk/547973-post4.html
lillian
28.01.08,13:10
ahoj,kam by ste prosi vas zaradili svetelne reklamne logo
Olice
28.01.08,13:59
ahoj,kam by ste prosi vas zaradili svetelne reklamne logo

Kuk sem, mohlo by to byť toto....

http://www.porada.sk/t52712-svetelna-reklama-na-budove.html
lillian
29.01.08,09:04
dakujem,to by mohlo byt ono
evanina
01.02.08,08:52
Mám tiež otázku, týkajúcu sa zaradenia HM do odpisovej skupiny. Jedná sa o počítačku bankoviek. Môžete mi poradiť? Zatiaľ som ju dala do 2 odp. skupiny - podľa § 26 ods.2 ZDP. Telefonicky som sa dotazovala na Štat.úrade v Nitre aj v Bratislave. Odpoveď znela nech si u zahr. dodávateľa zistím KP. Ďakujem
Olice
01.02.08,14:58
Mám tiež otázku, týkajúcu sa zaradenia HM do odpisovej skupiny. Jedná sa o počítačku bankoviek. Môžete mi poradiť? Zatiaľ som ju dala do 2 odp. skupiny - podľa § 26 ods.2 ZDP. Telefonicky som sa dotazovala na Štat.úrade v Nitre aj v Bratislave. Odpoveď znela nech si u zahr. dodávateľa zistím KP. Ďakujem

Počítačka bankoviek je presne zatriedená do 1. odpisovej skupiny 1 -18

30.01.13 Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením

Z: Vreckové alebo kancelárske kalkulačky, stroje pre účtovnú evidenciu a registračné pokladne, frankovacie stroje a stroje na počítanie bankoviek
TZ: Špecializované terminály a bankomaty
evanina
05.02.08,08:29
Veľmi pekne ďakujem za usmernenie v zaradení počítačky bankoviek. Je to dobrý pocit ak niekto viacerým nezištne poradi. Na tejto stránke vždy najdem veľa dobrých rád a fundovaných návodov ako na to. U mňa je problém s písaním a vkladaním príloh. Možno neskôr na to prídem. Vidím, že ostatným to nerobí problém dokonca vkladať výňatky zo zákonov.
Olice
05.02.08,09:33
Veľmi pekne ďakujem za usmernenie v zaradení počítačky bankoviek. Je to dobrý pocit ak niekto viacerým nezištne poradi. Na tejto stránke vždy najdem veľa dobrých rád a fundovaných návodov ako na to. U mňa je problém s písaním a vkladaním príloh. Možno neskôr na to prídem. Vidím, že ostatným to nerobí problém dokonca vkladať výňatky zo zákonov.

mimotemy Ak chceš citovať, napr. zo zákona a citát vložiť je to veľmi jednoduché. Vyznač si časť príspevku (vyčierni, vymodri) stlač ctrl+c, nastav sa kurzorom tam, kde chceš citáciu vlžiť a stlač ctrl+v.

Tu je návod na prikladanie príloh ak si to nečítala :);)

http://www.porada.sk/faq.php?faq=vb_read_and_post#faq_vb_attachment_exp lain
evanina
06.02.08,12:01
Ďakujem Olice. Hneď som si to aj vyskúšala - tento návod som si prekopírovala do wordu. Ešte by som sa rada opýtala kde na internete sa da nájsť podrobné členenie jednotlivých odpisových skupin a čo vlastne znamená to Z a TZ. Ďakujem
Olice
06.02.08,12:07
Ďakujem Olice. Hneď som si to aj vyskúšala - tento návod som si prekopírovala do wordu. Ešte by som sa rada opýtala kde na internete sa da nájsť podrobné členenie jednotlivých odpisových skupin a čo vlastne znamená to Z a TZ. Ďakujem

Pozri tu:
http://www.porada.sk/625786-post174.html

Z - znamená zahŕňa
TZ - znamená tiež zahŕňa

Ale to sa všetko dozvieš, keď si preštuduješ priložený link :);)
evanina
06.02.08,12:20
Díky, díky - už mi začína svitať. Príjemný zvyšok dňa.
cloe
13.02.08,20:20
Kamerový systém namontovaný vo firme bude v 3. OS - 32.20.12-Televízne kamery? Ďakujem.
Rozalka
13.02.08,20:36
Kamerový systém namontovaný vo firme bude v 3. OS - 32.20.12-Televízne kamery? Ďakujem.
Kamerový systém a zabez.zariadneie (http://www.porada.sk/t36707-kamerovy-system-a-zabez-zariadneie.html)
Zabezpečovacie zariadenie na budovu. (http://www.porada.sk/t27103-zabezpecovacie-zariadenie-na-budovu.html)
kamerový systém (http://www.porada.sk/t15716-kamerovy-system.html)
odpis kameroveho zabezpecovacieho syst. (http://www.porada.sk/t6973-odpis-kameroveho-zabezpecovacieho-syst.html)

Chcela som ti pomôcť, ale som ťa asi viac domotala. Osobne súhlasím s týmto názorom
http://www.porada.sk/334848-post4.html
Asmína
20.02.08,07:06
Prosím Vás, do ktorej skupiny mám zaradiť výrobnú halu, ktorá má základy ako základové pätky z betónu, podkladový betón je vystužený sieťami, pod ním je zhutnený štrk. Opláštenie haly je z trapézového plechu. / 3. alebo 4. odpis. skupina/ Okolie haly bolo vysypané kamenivom, v projekte stavby okolie nie je riešené. Čiastka zaplatená za kamenivo na okolie haly presahuje 50 000 Sk. Odpisovať samostatne, alebo s halou, do nákladov priamo však asi nie. Ďaľší problém kam úpravu okolia - dvor, prístupová komunikácia, parkovisko zaradiť, inžinierske stavby v odp. skupine 4???????

Prosím Vás nemáte so zaraďovaním kovovej stavby skúsenosti?
Alexandra777
21.02.08,07:05
Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť do kt. odpisovej skupiny mám zaradiť:
- potrubný laser
- rotačný laser
- generátor (na výrobu el. energie)
- zváracia jednotka so skenerom

Ďakujem
plavčík
21.02.08,09:46
Prosím do ktorej odpisovej skupiny patria laminátové parkety?
Mám ich prifakliť k stavbe???
Tweety
21.02.08,10:05
Prosím do ktorej odpisovej skupiny patria laminátové parkety?
Mám ich prifakliť k stavbe???
mimotemy a nebudú horieť ?:---
plavčík
21.02.08,12:07
No tak som sa rozhodol , že ich k tej stavbe dám.

PS: pre Tweety....ak neprídu výpalníci, tak horieť nebudú:D
alex1
21.02.08,14:38
skúsite mi prosím zaradiť

1. vysokotlakový stroj (wapka)
2. veľký nafukovací vodný futbal
andrej_rv
21.02.08,16:06
Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť do kt. odpisovej skupiny mám zaradiť:

- generátor (na výrobu el. energie)
- zváracia jednotka so skenerom

Ďakujem
- potrubný laser
- rotačný laser
upresni, na čo slúži resp. ako sa používa.

- generátor (na výrobu el. energie) - ak ide o dieselový generátor (napr. záložný zdroj) elektriny, tak KP 31.10.31 Elektrické generátorové agregáty s piestovým vznetovým motorom s vnútorným spaľovaním - položka 2-39 ZoDP - 2.OS,
ak o nejaký iný typ generátora , tak KP 31.10.26 Generátory na striedavý prúd (alternátory) TZ: Pomocné generátory (budiče)- položka 3-22 ZoDP - 3.OS

Zváracia jednotka by mohla byť KP 29.43.20. Stroje a prístroje na spájkovanie, tvrdé spájkovanie a zváranie, povrchové temperovanie a striekanie za tepla
Z: Horáky, ručné nástroje a plynové stroje (horáky), ručné náradie a stroje na rôzne zváranie (automatom, oblúkové i plazmové, bodové zváranie elektrickým odporom, laserovým lúčom i elektronické atď.) - položka 2-28, 2. OS
andrej_rv
21.02.08,16:22
skúsite mi prosím zaradiť

1. vysokotlakový stroj (wapka)
2. veľký nafukovací vodný futbal
Wapka podľa mňa: KP 29.24.24 Hasiace prístroje, striekacie pištole, dúchadlá na vrhanie piesku alebo vháňanie pary a podobné rozprašovacie prístroje, okrem prístrojov používaných v poľnohospodárstve
Z: Zariadenia na striekanie farby, pokovovávanie atď., priemyselné čistiace zariadenia (pieskom, parou, vodou); hasiace prístroje všetkých typov, prázdne alebo plné
Položka 2 - 22 prílohy ZDP, 2.OS,

ale ten vodný futbal :eek:. Popíš bližšie, čo to má byť...
Alexandra777
21.02.08,18:07
Ďakujem. Ten generátor je dieselový a zváracia jednotka so skenerom neviem, ešte si to musím presne pozrieť.
alex1
22.02.08,07:37
ale ten vodný futbal :eek:. Popíš bližšie, čo to má byť...[/quote]

to je taký nafukovací bazén, ktorý býva v letných strediskách a ludia v ňom hrajú vodný futbal. je tam trochu vody a šmýka sa v ňom ...no veľkááá sranda:).... až na pár zlomenín...:(
andrej_rv
22.02.08,10:50
to je taký nafukovací bazén, ktorý býva v letných strediskách a ludia v ňom hrajú vodný futbal.
KP 36.40.14 Ostatné športové potreby alebo potreby pre hry pod šírym nebom, bazény a plytké bazény

Z: Lopty a balóny všetkých druhov, potreby pre golf, horolezectvo, lukostrelbu, hokej, potreby na šermovanie atď.; športové siete, rakety (výplet i rámy); rôzne guľové hry, športové prikrývky hlavy a iné ochranné vybavenie (chrániče kolien, rukavice atď.); sane, boby, skateboardy, mobilné kĺzačky a bazény, hojdačky a vybavenie detských ihrísk
Položka 2-63 prílohy ZoDP - 2. odpisová skupina
alex1
22.02.08,10:57
skvelé, moc ďakujem.
Zyka
22.02.08,16:13
Priatelia, prosim, ak mate niekto skusenost :
unimobunka / mudro povedane - kancelarsko-socialkovy kontajner/
vopred vrelaaa vdaka
andrej_rv
22.02.08,16:20
Priatelia, prosim, ak mate niekto skusenost :
unimobunka / mudro povedane - kancelarsko-socialkovy kontajner/
vopred vrelaaa vdaka
Aká je obstarávacia cena ? Má charakter hnuteľného majetku alebo stavby resp. drobnej stavby, uvedenie do prevádzky podliehalo stavebnému konaniu resp. ohláseniu ?
betka
22.02.08,16:54
Má tento "kontajner" súpiné číslo?
HankaS
22.02.08,17:34
Ak môžte pomôžte aj mne zaradiť do akej odpisovej skupiny dať:
v autoservise: - zdvíhacie zariadenie na auta /zodvihnú sa vyššie a opravujú
- čistiaci stroj pri umývaní aut striekanie zvonka vodou
- zváračka na zváranie
Ďakujem
Ninna
22.02.08,17:38
Aká je obstarávacia cena ? Má charakter hnuteľného majetku alebo stavby resp. drobnej stavby, uvedenie do prevádzky podliehalo stavebnému konaniu resp. ohláseniu ?
Unimobunka nemá pevné základy dá sa žeriavom kedykoľvek premiestniť na iné miesto.
Ninna
22.02.08,17:41
Ak môžte pomôžte aj mne zaradiť do akej odpisovej skupiny dať:
v autoservise: - zdvíhacie zariadenie na auta /zodvihnú sa vyššie a opravujú
- čistiaci stroj pri umývaní aut striekanie zvonka vodou
- zváračka na zváranie
Ďakujem
Všetky tieto veci si obstarala bez leasigovej zmluvy a v hodnote nad 30.000,00Sk bez DPH/pokiaľ si platca DPH/?
andrej_rv
22.02.08,18:02
Ak môžte pomôžte aj mne zaradiť do akej odpisovej skupiny dať:
v autoservise: - zdvíhacie zariadenie na auta /zodvihnú sa vyššie a opravujú
- čistiaci stroj pri umývaní aut striekanie zvonka vodou
- zváračka na zváranie
Ďakujem
čistiaci stroj KP 29.24.24 - položka 2-22 prílohy 2. OS
zdvihák KP 29.22.13 - položka 3-14 prílohy ZoDP - 3.OS
zváračka KP 29.43.20 - položka 2-28 prílohy ZoDP - 2.OS
andrej_rv
22.02.08,18:10
Unimobunka nemá pevné základy dá sa žeriavom kedykoľvek premiestniť na iné miesto.
Potom závisí aj od technického riešenia a materiálu. Napr.:
20.30.20 Montované stavby z dreva
Z: Záhradné stavby, plážové kabíny, staveniskové bunky drevené, mobilné domčeky a iné prefabrikované stavby s drevenou kostrou
alebo
26.61.20 Montované stavby z betónu
Z:: Stavebné bunky, záhradné prístrešky, garáže...
alebo
28.11.10 Montované stavby z kovov
Z: Kovové stavebné diely, mobilné prístrešky, kabíny, modulové zostavy pre výstavištia, zariadenia staveniska (bunky), telefónne automaty atď.

Za podmienky, že tieto bunky nie sú samostatnými stavebnými objektami alebo technologickým zariadením podľa rozhodnutia príslušného úradu a nie sú trvale pripojené na inžinierske siete (voda, kanalizácia, plyn, elektrina...)
Tweety
23.02.08,10:56
No tak som sa rozhodol , že ich k tej stavbe dám.

PS: pre Tweety....ak neprídu výpalníci, tak horieť nebudú:D
Ja som to myslela skôr tak, ako píšeš, že ich chceš prifakliť- priložiť k fakľi, a preto by vzniklo riziko zhorenia.:)
Asmína
24.02.08,20:15
Prosím Vás nevie mi niekto poradiť, popis v príspevku č.187. Ďakujem
andrej_rv
24.02.08,21:16
Prosím Vás, do ktorej skupiny mám zaradiť výrobnú halu, ktorá má základy ako základové pätky z betónu, podkladový betón je vystužený sieťami, pod ním je zhutnený štrk. Opláštenie haly je z trapézového plechu. / 3. alebo 4. odpis. skupina/
Pokiaľ výrobná hala spĺňa charakter stavby v zmysle § 43 stavebného zákona:
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
t.j. podliehala stavebnému konaniu (stavebné povolenie alebo ohlásenie, kolaudačné konanie), má súpisné číslo, je pripojená na inžinierske siete, podľa Klasifikácie stavieb patrí do kódu 1251. V zmysle položky 4-1 prílohy ZoDP sa odpisuje v 4. OS - alebo, ak by spĺňala podmienky pre drobnú stavbu v zmysle § 139b ods. 6 a 7 stavebného zákona ( napr. ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m) - tak v zmysle položky 3-28 prílohy ZoDP v 3. odpisovej skupine.


Okolie haly bolo vysypané kamenivom, v projekte stavby okolie nie je riešené. Čiastka zaplatená za kamenivo na okolie haly presahuje 50 000 Sk. Odpisovať samostatne, alebo s halou, do nákladov priamo však asi nie
Ďaľší problém kam úpravu okolia - dvor, prístupová komunikácia, parkovisko zaradiť, inžinierske stavby v odp. skupine 4

Ťažko sa k tomu jednoznačne vyjadriť, závisí to od viacerých okolností, od technického riešenia a pod. Vo všeobecnosti sa spevnené plochy môžu považovať za stavbu v zmysle stavebného materiálu, ak sú pevne spojené so zemou, sú zhotovené zo stavebných materiálov a osadenie si vyžadovalo úpravy terénu. Táto stavba môže byť buď samostatnou stavbou odpisovanou v 4. OS alebo samostatnou drobnou stavbou odpisovanou v 3. OS, ak spĺňa podmienky uvedené v § 139b stavebného zákona. Ale ak sú tieto spevnené plochy do šírky 3 m a vyplýva to z projektovej dokumentácie, môžu sa považovať za súčasť budovy a odpisovať spolu s ňou. Pri posúdení, či ide o samostatnú jednoduchú, drobnú stavbu alebo súčasť budovy, by sa malo vychádzať zo stavebného povolenia resp. ďalších dokumentov súvisiacich so stavebným konaním.
Asmína
25.02.08,05:26
Andrej veľmi pekne ďakujem, podľa tohto hala spĺňa kritéria stavby a patrí do 4 odpisovej skupiny a ešte jeden dotaz. Na konci roka 2007 ešte nie je skolaudovaná, je len na 042. Takže odpisovať sa bude až v roku 2008 po kolaudácii. Len to okolie ma stále trápi. To kamenivo je vysypané po celom dvore cca 30x40m, je to len voľne uložené. Určite budú tento rok aj spevňovať plochu a časť dvora vybetonujú ako prístupovú cestu k hale. Môžem už tento rok odpisovať úpravu dvora v 3. odpisovej skupine /nie je spojená pevne s podkladom/ nie je na to stavebné povolenie, alebo nechať na 042 a potom spolu s pevnou úpravou odpisovať, ale to už v 4. odpisovej skupine? Ešte raz vďaka
andrej_rv
25.02.08,10:30
Andrej veľmi pekne ďakujem, podľa tohto hala spĺňa kritéria stavby a patrí do 4 odpisovej skupiny a ešte jeden dotaz. Na konci roka 2007 ešte nie je skolaudovaná, je len na 042. Takže odpisovať sa bude až v roku 2008 po kolaudácii. Len to okolie ma stále trápi. To kamenivo je vysypané po celom dvore cca 30x40m, je to len voľne uložené. Určite budú tento rok aj spevňovať plochu a časť dvora vybetonujú ako prístupovú cestu k hale. Môžem už tento rok odpisovať úpravu dvora v 3. odpisovej skupine /nie je spojená pevne s podkladom/ nie je na to stavebné povolenie, alebo nechať na 042 a potom spolu s pevnou úpravou odpisovať, ale to už v 4. odpisovej skupine? Ešte raz vďaka
Novopostavenú budovu môžeš zaradiť do používania a začať odpisovať až po nadobudnutí vlastníctva, t.j. po nadobudnutí právoplatnosti zápisu do katastra.
Čo sa týka kameniva, budeš sa musieť rozhodnúť sama. Podľa mňa samotné vysypanie dvora kamenivom nespĺňa charakteristiku stavby – nejde napr. o pevné spojenie so zemou, vysypanie kameniva nepodlieha stavebnému konaniu ani ohlasovacej povinnosti na stavebnom úrade. Na druhej strane môžeš vysypanie kameniva považovať za súčasť prác a terénnych úprav súvisiacich s budúcimi stavbami (drobnými stavbami) – betónovými odstavnými plochami, príjazdovou plochou a pod. a účtovať to ako súčasť ich obstarávacej ceny na 042. Kamenivo by som ako samostatnú stavbu určite neúčtoval. Či účtovať priamo do nákladov alebo zahrnúť do OC závisí aj od predpokladanej účinnosti „daňovej obhajoby“ , prípravy argumentov a zvážení miery prípadného rizika pri ich neuznaní.
Zyka
25.02.08,12:43
Potom závisí aj od technického riešenia a materiálu. Napr.:
20.30.20 Montované stavby z dreva
Z: Záhradné stavby, plážové kabíny, staveniskové bunky drevené, mobilné domčeky a iné prefabrikované stavby s drevenou kostrou
alebo
26.61.20 Montované stavby z betónu
Z:: Stavebné bunky, záhradné prístrešky, garáže...
alebo
28.11.10 Montované stavby z kovov
Z: Kovové stavebné diely, mobilné prístrešky, kabíny, modulové zostavy pre výstavištia, zariadenia staveniska (bunky), telefónne automaty atď.

Za podmienky, že tieto bunky nie sú samostatnými stavebnými objektami alebo technologickým zariadením podľa rozhodnutia príslušného úradu a nie sú trvale pripojené na inžinierske siete (voda, kanalizácia, plyn, elektrina...)

Andej dakujem, neviem z akeho materialu je unimobunka, asi drevotrieska, musim sa opytat, OC=cca 180 tisic, ziadne ohlasenie nic nebolo.dik
Zuzanak1
26.02.08,10:09
Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala poradiť so zariadeniami v autopneuservise. Zdvihák som v KP našla, ale mám problém nájsť Vyzúvačku kolies, a Vyvažovačku kolies. Poradťe mi do akej odpisovej skupiny ich mám zaradiť. Ďakujem.
Kacenka
27.02.08,07:21
Dobrý deň, prosím do ktorej odpisovej skupiny mam zaradiť dynamometer?
Olice
27.02.08,08:22
Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala poradiť so zariadeniami v autopneuservise. Zdvihák som v KP našla, ale mám problém nájsť Vyzúvačku kolies, a Vyvažovačku kolies. Poradťe mi do akej odpisovej skupiny ich mám zaradiť. Ďakujem.
Povedala by som, že ostatné účelové stroje, odp.skupina 2 29.56 - ostatné účelové stroje
Olice
27.02.08,08:23
Dobrý deň, prosím do ktorej odpisovej skupiny mam zaradiť dynamometer?
Na čo slúži ten dynamometer ?
Kacenka
27.02.08,08:42
Dynamometer slúži na meranie sily pružin.
Olice
27.02.08,09:23
Dynamometer slúži na meranie sily pružin.

Odpisová skupina 1 (položka 1-24)

33.20.62 Stroje a prístroje na skúšanie mechanických vlastností materiálov

Z: Stroje a prístroje na meranie tvrdosti, pevnosti v ťahu, pružnosti, únavy materiálu a iných mechanických vlastností kovov a rôznych materiálov
Kacenka
27.02.08,10:41
Ďakujem veľmi pekne.
Zyka
27.02.08,11:57
Andej dakujem, neviem z akeho materialu je unimobunka, asi drevotrieska, musim sa opytat, OC=cca 180 tisic, ziadne ohlasenie nic nebolo.dik

Priatelia, ta "moja" unimobunka je ocelova a je pevne napojena na inzinierske siete, takze to bude drobna stavba, odp.sk.c.3, nemylim sa?
vrela vdaka
Anenka79
27.02.08,12:36
Aj my pracujeme v unimobunkach pripojenych na inz.siete. Na DU mi poradili 3.odpis.skupinu
Anenka79
27.02.08,12:48
Velmi pekne prosim vedel by niekto poradit so zaradenim do OS pre "system salavych infraziaricov"?
Jedna sa o plynovy vykurovaci system s elektr. startovanim, namontovany na budove, ktoru mame v prenajme. Po ukonceni prenajmu bude demontovany.
dakujem za rychlu odpoved
Zuzanak1
28.02.08,14:38
Povedala by som, že ostatné účelové stroje, odp.skupina 2 29.56 - ostatné účelové stroje
Ďakujem.
andrej_rv
28.02.08,15:38
Velmi pekne prosim vedel by niekto poradit so zaradenim do OS pre "system salavych infraziaricov"?
Jedna sa o plynovy vykurovaci system s elektr. startovanim, namontovany na budove, ktoru mame v prenajme. Po ukonceni prenajmu bude demontovany.
dakujem za rychlu odpoved
Ak myslíš na niečo podobné http://www.turcek.sk/index.php?log=a1, podľa mňa to patrí do KP 29.72.13 Ohrievače vzduchu alebo rozvodné zariadenia horúceho vzduchu, i. n., neelektrické, zo železa alebo ocele
Ak nejde o vykurovanie výrobných objektov, v zmysle Pokynu MF SR č. 3400/1998-62 (FS 3/1998) v zmysle bodu 1.3. pokynu sa zariadenia na teplovtdušné vykurovanie považujú za
vybavenie resp. súčasť stavby a odpisujú spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:
1.3 Vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
andrej_rv
28.02.08,16:36
. ale mám problém nájsť vyvažovačku kolies. Poradťe mi do akej odpisovej skupiny ich mám zaradiť. Ďakujem.
Vyvažovačku by som dal do KP
33.20.65 Meracie alebo kontrolné prístroje, nástroje a stroje, i. n.
Z: Stroje na vyvažovanie mechanických súčiastok, skúšobné zariadenia, projektory na kontrolu profilu a optické prístroje inde neuvedené (interferometre, optické komparátory atď.) - položka 1-24 prílohy ZoDP - 1.OS
Olice
28.02.08,17:05
Vyvažovačku by som dal do KP
33.20.65 Meracie alebo kontrolné prístroje, nástroje a stroje, i. n.
Z: Stroje na vyvažovanie mechanických súčiastok, skúšobné zariadenia, projektory na kontrolu profilu a optické prístroje inde neuvedené (interferometre, optické komparátory atď.) - položka 1-24 prílohy ZoDP - 1.OS
Asi máš pravdu s tou vyvažovačkou, že to bude 1. OS.
A s vyzúvačkou kolies súhlasíš, že je v 2. OS ?
andrej_rv
28.02.08,17:09
Asi máš pravdu s tou vyvažovačkou, že to bude 1. OS.
A s vyzúvačkou kolies súhlasíš, že je v 2. OS ? Áno, ani ja som nič vhodnejšie zatiaľ nenašiel. Ale možno má niekto "priamu skúsenosť" - zatriedenie cez SŠÚ ;):)
Olice
28.02.08,17:17
mimotemyandrej_rv, len Ti chcem povedať, že som chcela oceniť bodíkom viaceré Tvoje odpovede, napríklad včera v téme tabuľka odpisov, ale bohužial musím pridať body ďalším, i keď neviem koľkým aby som znovu mohla pridať bodík Tebe. Tak aspoň takto oceňujem Tvoje odpovede a pomoc pre tých, ktorí radu potrebovali:).
Tinika
28.02.08,18:00
Dobrý večer, prosím o radu. Mám pred sebou inventárnu kartu - softwér v hodnote 93 495,90, dátum zaradenia do užívania 23.12.2004 ale v knihe HaNIM je dátum 23.12.2005. To by som ešte neriešila, lebo sa asi chybička vloudila - karta je písana ručne a kniha v PC. Ide o to, že je tento softwer zaradený do 5 odpisovej skupin s dobou odpisovania 5 rokov. Bolo to v roku 2004 takto? Lebo ja mám len 4 odpisové skupiny a v žiadnej nie je doba odpisovania 5 rokov. Čo s tým? Mám to doodpisovať tak, ako to začala bývala ekonómka? ďakujem za rady.
Zuziana
28.02.08,19:15
Prešla som celú tému, nenašla som vysokozdvižný vozík. Dala som ho do 2 OS. BUde to správne?
andrej_rv
28.02.08,19:21
Prešla som celú tému, nenašla som vysokozdvižný vozík. Dala som ho do 2 OS. BUde to správne?
KP 29.22.15, položka 3-14 prílohy ZoDP - 3.OS
29.22.15 Vidlicové stohovacie vozíky, iné vozíky vybavené zdvíhacím a manipulačným zariadením; malé ťahače používané na železničných staniciach
Z: Ťažné alebo zdvíhacie manipulačné vozíky a samozdvižné vozíky s elektrickým alebo tepelným motorom
TZ: Vozíky automaticky riadené a zdvižné gondoly
andrej_rv
28.02.08,19:26
Ide o to, že je tento softwer zaradený do 5 odpisovej skupin s dobou odpisovania 5 rokov. Bolo to v roku 2004 takto? Lebo ja mám len 4 odpisové skupiny a v žiadnej nie je doba odpisovania 5 rokov. Čo s tým? Mám to doodpisovať tak, ako to začala bývala ekonómka? ďakujem za rady.
Odpoveď na 2x zadanú otázku :) je tu
http://www.porada.sk/661338-post66.html
andrej_rv
29.02.08,15:50
A s vyzúvačkou kolies súhlasíš, že je v 2. OS ?
Už som čosi našiel ;).
Podľa publikácie Klasifikácia produkcie - 2. diel (rozšírená systematická časť) (SŠÚ SR, 1995, str. 241) do
KP 29.56.23 Stroje a prístroje i.n., na spracovanie kaučuku alebo plastov alebo na zhotovovanie výrobkov z týchto materiálov
patria aj:
- jednoúčelové stroje na výrobu a opravu plášťov a duší (bývalá položka JKP 509 5)
Stroje a zariadenia z KP 29.56 patria všetky do 2. OS (položka 2-36 prílohy)
ErikaDP
02.03.08,08:40
Rozširujem temu odpisy pristrojov v autoservise.
Pristroj na diagnostikovanie geometrie kolies som zaradila do KP33.20.65 Meracie alebo kontrolné prístroje, nástroje a stroje, i. n.
Máte ten istý názor?
Neviem najsť KP pristoja: PLNIČKA KLIMATIZÁCIE slúži na odčerpávanie chladiaceho média z klimatizáčného okruhu vozidla a následne na naplnenie novým médiom. Nakoľko ide o odčerpávanie a pumpovanie prikláňam sa k KP 29.12.21 Čerpadlá na kvapaliny.
Ďakujem za Váš názor.
Katka0208
02.03.08,16:27
Dobry den, aj ja by som sa rada v niecom uistila. Zaujima ma OSOBNY AUTOMOBIL. Zrejme to bude OS 1 a KP 34.10.2 Ostatne automobily. Len ma zmiatlo to, co pise v zatvorke, ze vratane dodavkovych do zatazenia 1,5tony. A jeho hmotnost je cez 1,5t. Ale zrejme sa to zatazenie tyka iba dodavkovych. Je tak?
A este GRAVIROVACIA FREZA NA POHARE A SKLO. Myslim, ze OS 2 a KP29.56 Ostatne ucelove stroje. Su moje uvahy spravne??? Dakujem velmi pekne
andrej_rv
02.03.08,18:07
Dobry den, aj ja by som sa rada v niecom uistila. Zaujima ma OSOBNY AUTOMOBIL. Zrejme to bude OS 1 a KP 34.10.2 Ostatne automobily. Len ma zmiatlo to, co pise v zatvorke, ze vratane dodavkovych do zatazenia 1,5tony. A jeho hmotnost je cez 1,5t. Ale zrejme sa to zatazenie tyka iba dodavkovych. Je tak?
A este GRAVIROVACIA FREZA NA POHARE A SKLO. Myslim, ze OS 2 a KP29.56 Ostatne ucelove stroje. Su moje uvahy spravne??? Dakujem velmi pekne
U áut sa pri podrobnejšom triedení do KP hmotnosť neuvádza (nové autá s benzínovým motorom sú v 2 skupinách podľa objemu valcov, nové autá na naftu majú samostatnú skupinu a všetky ojazdené osobné bez triedenia tiež samostatnú):
KP 34.10.22 Motorové vozidlá s vratným, piestovým zážihovým spaľovacím motorom s vnútorným spaľovaním s obsahom valcov nad 1 500 cm3 nové
TZ: Pretekárske automobily, obytné automobily (motorové karavany) a minibusy, nepoužité
KP 34.10.23 Motorové vozidlá s piestovým vznetovým motorom s vnútorným spaľovaním (s dieselovým motorom alebo motorom so žiarovou hlavou), nové
TZ: Obytné automobily (motorové karavany) a minibusy, nepoužité
KP 34.10.25 Motorové vozidlá, konštruované na prepravu osôb, použité
Z: Ojazdené osobné automobily všetkých typov
Frézu by som zaradil do
KP 29.43.11 Obrábacie stroje na opracovanie kameňa, keramickej hmoty, betónu alebo podobných nerastných materiálov, stroje na obrábanie skla za studena
Z: Stroje na rezanie, štiepanie (kálanie), leštenie, mletie, vŕtanie, rytie, opracovanie kameňa, skla, keramiky a iných podobných materiálov
Položka 2-28 prílohy ZoDP, 2.OS
alex1
06.03.08,17:37
Potrebovala by som zaradiť

Kompenzačný panel

vie niekto?Dík
Olice
06.03.08,19:35
Potrebovala by som zaradiť

Kompenzačný panel

vie niekto?Dík
Upresni o aký panel sa jedná, na čo slúži.
MIMKA
09.03.08,11:52
Ahojte, do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili stavebnú omietačku?
alex1
10.03.08,15:00
Potrebovala by som zaradiť

Kompenzačný panel

vie niekto?Dík

neviem na čo bude slúžiť, ale je to niečo s elektrikou.
MIMKA
10.03.08,15:32
Prosím, nikto neviete do akej odpisovej skupiny patrí stavebná omietačka??? Prosííííííím
zuhl
10.03.08,15:37
Do 1. skupiny.
alex1
10.03.08,15:40
a ešte jednu vec:

zvieracie kliešte (prepínajú sa na vysokozdvožný vozík)
MIMKA
10.03.08,15:48
Ďakujem za odpoveď a pod akým kódom produkcie?
MIMKA
10.03.08,15:49
Do 1. skupiny.
Aký kód produkcie má omietačka?
Kazu
10.03.08,16:00
KP 29.22.15, položka 3-14 prílohy ZoDP - 3.OS
29.22.15 Vidlicové stohovacie vozíky, iné vozíky vybavené zdvíhacím a manipulačným zariadením; malé ťahače používané na železničných staniciach
Z: Ťažné alebo zdvíhacie manipulačné vozíky a samozdvižné vozíky s elektrickým alebo tepelným motorom
TZ: Vozíky automaticky riadené a zdvižné gondoly

V prílohe č. 1 k zákonu č. 595/2003 Z.z. je KP 29.22.15, položka 2-18 zaradená v 2.OS.
V 3.OS je zaradená KP 29.22 položka 3-14
zuhl
10.03.08,16:06
Ak je tá omietačka čerpadlo na betónovú zmes, tak potom sk. 2 -29.12.21.
Kazu
10.03.08,16:07
a ešte jednu vec:

zvieracie kliešte (prepínajú sa na vysokozdvožný vozík)

Priradila by som ich k vozíku
MIMKA
10.03.08,17:05
Ak je tá omietačka čerpadlo na betónovú zmes, tak potom sk. 2 -29.12.21.
Omietačka je vybavená striekacou pištolou na omietanie stien. Nebude to skôr kód produkcie 29.24.24 - Hasiace prístroje, striekacie pištole, dúchadlá na vrhanie piesku alebo vháňanie pary a podobné rozprašovacie prístroje okrem prístrojov používaných v poľnohospodárstve ?
MIMKA
10.03.08,17:07
Omietačka je vybavená striekacou pištolou na omietanie stien. Nebude to skôr kód produkcie 29.24.24 - Hasiace prístroje, striekacie pištole, dúchadlá na vrhanie piesku alebo vháňanie pary a podobné rozprašovacie prístroje okrem prístrojov používaných v poľnohospodárstve ?
Nemáte ešte niekto skúsenosti s odpisovaním strojovej stavebnej omietačky??? Budem rada z každej Vašej reakcie.