Ivaka0477
29.11.06,15:32
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vymedzení pojmov "pôvod" a "spôsob" nadobudnutia liehu resp. tabakových výrobkov v súvislosti so sankčnými ustanoveniami uvedenými v § 47 ods. 1 písm. i), § 47a ods. 1 písm. c) zákona č. 105/2004 Z. z. o SPD z liehu, resp. § 41 ods. 9 zákona č. 106/2004 Z. z. o SPD z tabakových výrobkov.
Po kontrole colným úradom mi bol zabezpečený lieh a tabakové výrobky. Vzhľadom na skutočnosť, že v okamihu kontroly som nevedela preukázať pôvod alebo spôsob nadobudnutia. Chcela by som sa spýtať, ako možno chápať "pôvod nadobudnutia" a ako možno chápať "spôsob nadobudnutia" týchto výrobkov.
Ďakujem.
Excise Duty
29.11.06,15:00
Ide o to, či ste tieto cigarety a liehoviny nakúpili legálne, máte na to nadobúdacie doklady (faktúry, dodacie listy, doklady o platbách a pod.) a či sú tieto tovary riadne označené kontrolnými známkami. Ďalej, či miesto prevádzkárne, kde sa tieto tovary predávajú je totožné s miestom, kde vykonávate administratívu spojenú s Vašim podnikaním a kde máte zrejme uložené tieto doklady.
Muška
29.11.06,15:09
Chcela by som sa opýtať?
Je problém keď moji klienti majú všetky doklady u mňa? Pri takejto náhodnej kontrole by mohli mať problém?
Monika Kováčová
29.11.06,15:10
Toto by mňa tiež zaujímalo v tomto kontexte:
Ako účtovná kancelária spracovávame doklady vo svojich priestoroch viacerým klientom. Z dôvodov uvedených v Zákone o DPH, Zákone o účtovníctve atď. vzniká pravidelne pri kontrole colného orgánu problém s preukazovaním pôvodu nadobúdacími dokladmi. Jednoducho niektorý colníci absolútne nerešpektujú, že iné zákony ukladajú tomu istému subjektu tiež iné povinnosti a kľudne sa vyhrážajú pokutami na mieste a pod. Ja mám klientov naučených mi ihneď volať a skúšam to s príslušným orgánom /colným/ riešiť cez telefón dohovorom zajtra. No nie vždy uspejem.
Napr. kontrolór sa dožadoval dokladov - faktúr z r. 2005 avšak tie boli v tom čase na Daňovom úrade, nakoľko bola kontrola - veľmi, veľmi dlho trvalo, kým to pochopil a stále mi tvrdil, že on na výhovorky nenaletí... a zase stresy s pokutami... Tak ako to je? Ja teda nemám podrobne nejaké colné zákony naštudované, ale keby mi to niekto vysvetlil polopate, bola by som veeeľmi vďačná.
Muška
29.11.06,16:32
A k tomuto sa nám nevyjadríte?:mee:
evina
29.11.06,16:49
A k tomuto sa nám nevyjadríte?:mee:

Muška šanóny pod pazuchy a ozlomkrky do krčmy:D
Muška
29.11.06,16:51
Evka, no, len či to bude stačiť :D
Marína
29.11.06,17:19
mimotemy Muška, Ty sa dnes voľajako len okolo alkoholu točíš.;)
Muška
29.11.06,17:40
mimotemy Muška, Ty sa dnes voľajako len okolo alkoholu točíš.;)
Evka, vidíš to, a pritom môj najsilnejší alkoholický nápoj je MOJITO :D
Excise Duty
29.11.06,22:17
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vymedzení pojmov "pôvod" a "spôsob" nadobudnutia liehu resp. tabakových výrobkov v súvislosti so sankčnými ustanoveniami uvedenými v § 47 ods. 1 písm. i), § 47a ods. 1 písm. c) zákona č. 105/2004 Z. z. o SPD z liehu, resp. § 41 ods. 9 zákona č. 106/2004 Z. z. o SPD z tabakových výrobkov.
Po kontrole colným úradom mi bol zabezpečený lieh a tabakové výrobky. Vzhľadom na skutočnosť, že v okamihu kontroly som nevedela preukázať pôvod alebo spôsob nadobudnutia. Chcela by som sa spýtať, ako možno chápať "pôvod nadobudnutia" a ako možno chápať "spôsob nadobudnutia" týchto výrobkov.
Ďakujem.

Žiaľ neuvádzaš podrobnosti a ani si nereagovala na môj prvý príspevok, napriek tomu sa pokúsim aspoň rámcovo reagovať, len veľmi ťažko sa odpovedá na kusé informácie, potom nemusia byť odpovede presné. Vychádzam z toho, že v Tvojom prípade išlo o legálne nadobudnutý a v súlade so zákonom označený tovar kontrolnými známkami, inak by bol postup správcu dane v poriadku a bez ďalších diskusií. Ak bol ale tovar OK, potom je postup správcu dane nešťastný. Ten vychádzal z ustanovenia § 13 ods. 2 písm. a) zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, resp. z ustanovenia § 12 ods. 2 písm. a) zákona č. 106/2004 Z.z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, rovnaké ustanovenia sú aj v ostatných zákonoch o spotrebných daniach, takže pozor na ne a hlavne na hyperaktívnych správcov dane. Keďže sú tieto ustanovenia obsahovo rovnaké, citujem iba zo zákona o spotrebnej dani z liehu:

(2) Daňovým dlžníkom pri vzniku daňovej povinnosti podľa § 12 ods. 2 je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá
a) nevie preukázať v súlade s týmto zákonom pôvod alebo spôsob nadobudnutia liehu u nej zisteného, ktorý sa u nej nachádza alebo ktorý sa u nej nachádzal, a to bez ohľadu na to, či nakladá alebo nakladala s liehom ako svlastným,

Z tohto ustanovenia ale nevyplýva povinnosť mať v tom mieste, kde sa nachádza alebo predáva tovar už uvedený do daňového voľného obehu (teda už zdanený tovar) doklady preukazujúce pôvod alebo spôsob nadobudnutia tovaru, tie sa spravidla nachádzajú v mieste, kde sa vykonáva administratívna agenda podnikateľského subjektu, či už si ju robí sám alebo si ju necháva robiť externe. Je to zaužívaná prax používaná všetkými podnikateľskými subjektami, bez ohľadu na to, či ide o bežné tovary alebo o tovary podliehajúce spotrebným daniam. Pri fyzickej kontrole predaja, na ktorú má správca dane zákonné právo, môže si okamžite overiť pravosť kontrolných známok prostredníctvom ich všeobecne známych ale i utajených ochranných prvkov, ktoré sú mu ako správcovi dane známe a len v prípade okamžitého zistenia falzifikátov kontrolných známok alebo ich úplnej absencie môže okamžite zabezpečiť tovar, v prípade cigariet to má ešte jednoduchšie, pretože tie musia byť na základe zákona č. 377/2004 Z.z. označené všeobecnými a dodatočnými varovnými nápismi o škodlivosti fajčenia v predpísanej veľkosti a s pravidelnými obmenami týchto varovných nápisov v slovenskom jazyku (viď príspevok www.porada.sk/showpost.php?p=333530&postcount=4 (http://%20www.porada.sk/showpost.php?p=333530&postcount=4)),
v takomto prípade niet najmenšej pochybnosti. Ak bol skontrolovaný tovar z tohto hľadiska v poriadku, potom už iba dokladová kontrola môže potvrdiť alebo i vylúčiť legálnosť nadobudnutia, spravidla ale tam, kde niečo smrdí, vždy je to „vykryté papiermi“. S takými si žiaľ tento štát nevie rady a preto sa vozí na slušných podnikateľoch a na ich bežných ľudských chybách a omyloch. V prípade, ak by ani dokladová kontrola nepreukázala pôvod alebo spôsob nadobudnutia tovaru, až potom ide o správny delikt podľa ustanovenia § 47 ods. 1 písm. i), za čo môže uložiť pokutu podľa ustanovenia ods. 2 písm. i) a samozrejme tovar zabezpečiť, táto sankcia sa uplatní na právnickú osobu, v prípade fyzickej osoby platí ustanovenie § 47a ods. 1 písm. c) zo sankciou podľa ustanovenia ods. 2 písm. b) tiež so zabezpečením tovaru, neuviedla si, či si právnická alebo fyzická osoba avšak uplatniť sa môže iba jedna z týchto sankcií. Analogicky sa postupuje podľa príslušných ustanovení ostatných zákonov o spotrebných daniach. Podmienkou je ale vždy dodržanie všetkých ustanovení zákonov o spotrebných daniach nevynímajúc príslušné ustanovenia zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, a to platí aj pre správcu dane. Rozhodne by som si vyprosil invektívy zo strany správcu dane, ako uvádza ermon vo svojom príspevku www.porada.sk/showpost.php?p=336652&postcount=4 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=336652&postcount=4) a na dotyčného úradníka by som podal sťažnosť, zjavne mu ušli možnosti overiť si tvrdenie daňového subjektu u iného správcu dane, ktorým je daňový úrad.
Muška
29.11.06,22:25
Duty, peľmi pekne ďakujem - dnes si mi už druhý krát zachránil moje nervy :)

Neviem prečo, ale ten prvý link sa mi nedá otvoriť.
Excise Duty
29.11.06,22:31
mimotemy
Evka, vidíš to, a pritom môj najsilnejší alkoholický nápoj je MOJITO :D

Kam pôjdete na dovolenku?
Do San Juanu, užiť trošku slnko, popíjať mojito...
Počúvaj, to sa ale správne vyslovuje san chuan a mochito. Ozaj a kedy tam pôjdete?
Niekedy v chúni alebo v chúli.
Excise Duty
29.11.06,22:34
Duty, peľmi pekne ďakujem - dnes si mi už druhý krát zachránil moje nervy :)

Neviem prečo, ale ten prvý link sa mi nedá otvoriť.

Pozri tému
Predaj tabaku a tabakovych vyrobkov (http://www.porada.sk/t36574-predaj-tabaku-a-tabakovych-vyrobkov.html) , tam to je.
Muška
29.11.06,22:44
ďakujem :)
A keď pôjdeme do San Juana dáme vedieť :D

Ale, dnes máme stretko....mal by si sa pridať
Marína
30.11.06,06:08
A keď pôjdeme do San Juana dáme vedieť :D

A môžeš sa aj pridať. Ale len keď pôjdeme.;)
Monika Kováčová
30.11.06,07:14
Ďakujem za odpoveď Excise Duty.