Viera.M.
29.11.06,16:13
Pekný a pohodový podvečer prajem všetkým. Rada by som sa podelila s jednou svojou skúsenosťou.
Naša spoločnosť /s.r.o./, nazvem ju spol. A, má voči jednému zo svojich dodávateľov /B/ záväzky z nákupu materiálu ako jednej zložky výroby. Pri úhrade faktúr dodržiavame ich splatnosť.
Náš dodávateľ /B/ má záväzky voči svojmu dodávateľovi /C/, ktoré sú už "dávno" po lehote splatnosti.
To bolo trocha na úvod, na objasnenie. Naša spoločnosť /A/ dostala písomné oznámenie od B, že postúpil svoje pohľadávky C, čím nám vzniká povinnosť platieb C.
Všetko je v súlade so zákonom, ale mňa osobne "škrie" trochu iná vec, a to, "o nás, bez nás". Písomné, striktné oznámenie, budete platiť inému, nie nám.
Viera.
babenko1
29.11.06,15:15
Ale to sa bežne robí.. bez nás o nás...
brikina
01.12.06,07:54
Pekný a pohodový podvečer prajem všetkým. Rada by som sa podelila s jednou svojou skúsenosťou.
Naša spoločnosť /s.r.o./, nazvem ju spol. A, má voči jednému zo svojich dodávateľov /B/ záväzky z nákupu materiálu ako jednej zložky výroby. Pri úhrade faktúr dodržiavame ich splatnosť.
Náš dodávateľ /B/ má záväzky voči svojmu dodávateľovi /C/, ktoré sú už "dávno" po lehote splatnosti.
To bolo trocha na úvod, na objasnenie. Naša spoločnosť /A/ dostala písomné oznámenie od B, že postúpil svoje pohľadávky C, čím nám vzniká povinnosť platieb C.
Všetko je v súlade so zákonom, ale mňa osobne "škrie" trochu iná vec, a to, "o nás, bez nás". Písomné, striktné oznámenie, budete platiť inému, nie nám.
Viera.

Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim
Zoltán Kovács
01.12.06,08:04
Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim

Ja by som to oznámenie prefotil a priložil ku každej fa, ktorej sa týka. Touto formou mám dokázané, že prečo som platil na iný účet. Alebo interným dokladom preúčtovať záväzok na účte 321 z jednej AE na druhú AE.
Viera.M.
24.12.06,19:12
Chcem sa spytat ako ste to vsetko zauctovali? Prislo Vam oznamenie o postupeni pohladavky, co s tym? Co mam urobit v pohladavkach, v ktorych stale figuruje, ze zavazok mam voci spol B.
poradte prosim
Prepáč, nevšimla som si, že si sa pýtala..Interným dokladom som preúčtovala záväzok a súčasne som priložila nielen fotok´piu o oznámení pohľ., ale aj faktúry,, ktorých sa to to týkalo...
Úhrada bola totižto na iný účet...
Pekný sviatočný večer:)
toria
03.01.07,07:22
Prosím poradíte aj mne?
Keď chceme prevziať záväzky SZČO na s.r.o., kde je konateľom dotyčná SZČO. Ako postupovať?
Podpísali sme zmluvu z dodávateľom o prevzatí záväzku,ale ako ho zaúčtovať aj v JU aj v PU????
toria
03.01.07,18:24
Nik nevie poradiť???
Kompetentný ešte dovolenkujú???
renča1
03.01.07,18:46
Dobre nerozumiem otázke, SZČO eviduje záväzky a sro ich chce teraz na základe zmluvy prevziať od szčo? Za akú hodnotu?
toria
04.01.07,10:37
No to je takto SZČO sa ruší, pretože otvoril tento SZČO jednoosobovú sro, na ktorú už obchoduje. len SZČO už nemá žiadne príjmy. Preto by sme ako sro za neho tie záväzky prevzali a platili z sro, aby sa vyrovnali. Jedná sa o dodávateľa, s ktorým spolupracujeme u ž dlhšie a neradi by sme mu takto boli dlžný, keď SZČO už nemá žiadne príjmy.
renča1
04.01.07,10:58
Najskôr treba uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu medzi szčo a s.r.o. a na základe zmluvy sa potom pošle oznámenie firme, ktorá eviduje pohľadávky voči szčo, aby si to aj dotyčný-á môhol-la přeúčtovat a evidovať pohľadávky už nie voči szčo, ale už voči sro.

Na základe zmluvy budeš účtovať u szčo nasledovne:
-dňom uzavretia zmluvy cez ID uhradíš u szčo záväzky, ktoré nebudú vstupovať do základu dane v peňaž.denníku. Zápis sa vykoná aj v knihe záväzkov. V knihe záväzkov zároveň vystavíš cez iný druh dokladu záväzok voči sro v tej istej hodnote, tak ako je uvedené v zmluve.
Záväzok, ktorý budeš evidovať už voči sro zahrneš do základu dane až pri ukončení živnosti, ako uzavier.operáciu.

U s.r.o.:
- s.r.o. dňom uzavretia zmluvy si vytvorí závazok voči danej firme a účtovať sa bude 546/325
- s.r.o. si musí vytvorit aj druhú stranu, teda pohľadávku voči szčo 315/646.

Prčo to chcete takto komplikovať? Nebude jednoduchšie to urobiť tak, že szčo si dá osobný vklad do podnikania a z osobného vkladu uhradí závazok?
renča1
04.01.07,11:02
No to je takto SZČO sa ruší, pretože otvoril tento SZČO jednoosobovú sro, na ktorú už obchoduje. len SZČO už nemá žiadne príjmy. Preto by sme ako sro za neho tie záväzky prevzali a platili z sro, aby sa vyrovnali. Jedná sa o dodávateľa, s ktorým spolupracujeme u ž dlhšie a neradi by sme mu takto boli dlžný, keď SZČO už nemá žiadne príjmy.

Ešte dodatok, ak szčo sa zruší a zostanú jej závazky, tak je samozrejme, že ako FO sa závazkov z podnikania už nezbaví, aj po ukončení živnosti. Môže ich uhradiť aj neskôr na účet alebo v hotovosti. Ale nie však ako szčo, ale už ako nepodnikateľ.
toria
04.01.07,11:57
Taký detail kde zoberie SZČO ten osobný vklad???
Ale strašne pekne ďakujem!!!
toria
04.01.07,11:59
Ešte dodatok, ak szčo sa zruší a zostanú jej závazky, tak je samozrejme, že ako FO sa závazkov z podnikania už nezbaví, aj po ukončení živnosti. Môže ich uhradiť aj neskôr na účet alebo v hotovosti. Ale nie však ako szčo, ale už ako nepodnikateľ.

To by nebolo riešenie. S dodávateľom máme dohodu, že nám dá na tie fa splatnosť, takže postuone ich budeme splácať.
Si zlatá!!!
janaGT
09.01.08,14:48
Sro A na základe zmluvy o prevode záväzku so spoločnosťou B bezodplatne preberie jej záväzok voči spol. C.

spoločnosti B v tom prípade nevznikne pohľadávka voči A, nakoľko to bolo bezodplatné
ale voči spol. C jej vznikne záväzok.
Účtovanie ako predošlý príklad asi nie je to isté.
Neviem sa z toho nejako vymotať a zajtra to potrebujem mať spracované.
janaGT
09.01.08,18:14
posúvam ... dosť mi to súri ...
janaGT
09.01.08,18:23
Najskôr treba uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu medzi szčo a s.r.o. a na základe zmluvy sa potom pošle oznámenie firme, ktorá eviduje pohľadávky voči szčo, aby si to aj dotyčný-á môhol-la přeúčtovat a evidovať pohľadávky už nie voči szčo, ale už voči sro.

Na základe zmluvy budeš účtovať u szčo nasledovne:
-dňom uzavretia zmluvy cez ID uhradíš u szčo záväzky, ktoré nebudú vstupovať do základu dane v peňaž.denníku. Zápis sa vykoná aj v knihe záväzkov. V knihe záväzkov zároveň vystavíš cez iný druh dokladu záväzok voči sro v tej istej hodnote, tak ako je uvedené v zmluve.
Záväzok, ktorý budeš evidovať už voči sro zahrneš do základu dane až pri ukončení živnosti, ako uzavier.operáciu.

U s.r.o.:
- s.r.o. dňom uzavretia zmluvy si vytvorí závazok voči danej firme a účtovať sa bude 546/325
- s.r.o. si musí vytvorit aj druhú stranu, teda pohľadávku voči szčo 315/646.

Prčo to chcete takto komplikovať? Nebude jednoduchšie to urobiť tak, že szčo si dá osobný vklad do podnikania a z osobného vkladu uhradí závazok?

546/325 - takéto účtovanie sa nenachádza ani v Cenigove, tam je účt. 546/315
Vážne mi nikto neviete pomôcť?
andrej_rv
09.01.08,19:03
Sro A na základe zmluvy o prevode záväzku so spoločnosťou B bezodplatne preberie jej záväzok voči spol. C.
spoločnosti B v tom prípade nevznikne pohľadávka voči A, nakoľko to bolo bezodplatné
ale voči spol. C jej vznikne záväzok.
Účtovanie ako predošlý príklad asi nie je to isté.
Neviem sa z toho nejako vymotať a zajtra to potrebujem mať spracované.
Ja by som bezodplatné prevzatie záväzku účtoval asi takto:
I. pôvodný dlžník (B)
- bezodplatný prevod záväzku: 321/648

II. nový dlžník (A)
- prevzatie záväzku: 315/321
- odpustenie pohľadávky voči spol. B: 546/315
janaGT
09.01.08,19:49
Ja by som bezodplatné prevzatie záväzku účtoval asi takto:
I. pôvodný dlžník (B)
- bezodplatný prevod záväzku: 321/648

II. nový dlžník (A)
- prevzatie záväzku: 315/321
- odpustenie pohľadávky voči spol. B: 546/315


a na 321 môžem účtovať aj na záklde zmluvy - bez fa?
V súvahe to budem stále mať na 321? teda pokiaľ to neuhradím?
a už žiadne %dalšie účtovanie? čím viac rozmýšľam a hladám, tým horšie, už osm z toho fakt domotaná. Stále mi tam v tom účtovaní niečo chýba. Neviem.
andrej_rv
09.01.08,20:08
a na 321 môžem účtovať aj na záklde zmluvy - bez fa?
V súvahe to budem stále mať na 321? teda pokiaľ to neuhradím?
a už žiadne %dalšie účtovanie? čím viac rozmýšľam a hladám, tým horšie, už osm z toho fakt domotaná. Stále mi tam v tom účtovaní niečo chýba. Neviem.
Obchodné záväzky účtované na účte 321 podľa mňa vznikajú na základe zmluvných vzťahov (navyše účtovné predpisy pojem "faktúra" vlastne v súčasnosti ani nepoznajú ;)), preto podľa mňa použitie účtu 321 na obchodný záväzok prevzatý na základe zmluvy nie je v rozpore s Postupmi a vecnou náplňou tohoto účtu. Chýbať Ti tam môže ešte zaúčtovanie úhrady, ale to asi nie je problém..
Možno Ti pomôže info, že zhruba takéto účtovanie prevzatia bezodplatného záväzku bolo uvedené v článku Ing.Vanka: "Právne, účtovné a daňové aspekty prevzatia dlhu (záväzku) a pristúpenie k záväzku" v časopise Účtovníctvo, audítorstvo, daňovníctvo č. 12/1997:372-378. Je to síce starší zdroj, ale nič novšie podobného rozsahu som zatiaľ k tejto problematike nečítal :).
dvojča
17.01.08,22:01
Ja mám taký istý problém, že SZČO založil s.r.o. a jeho záväzky teraz platí s.r.o. , no ja som to záučtovala len jedným zápisom 546/325, čiže záväzok voči novému dlžníkovi. Prečo by som mala niečo ešte účtovať voči SZČO, keď to bolo bezodplatné. Rozumiem tomu dobre, že 546 je nedaňový náklad, ktorý zvyšuje základ dane? vďaka
dvojča
20.01.08,17:55
Ahoj všetci, nik mi nevie poradiť?
KEJKA
20.01.08,17:58
Ja mám taký istý problém, že SZČO založil s.r.o. a jeho záväzky teraz platí s.r.o. , no ja som to záučtovala len jedným zápisom 546/325, čiže záväzok voči novému dlžníkovi. Prečo by som mala niečo ešte účtovať voči SZČO, keď to bolo bezodplatné. Rozumiem tomu dobre, že 546 je nedaňový náklad, ktorý zvyšuje základ dane? vďaka
zaúčtovala si to zle..... bolo treba vložiť =predať podnik SZČO s.r.o.
a dalej si vyhľadáš, je to tu popísané nespočetnekrát.
dvojča
20.01.08,18:35
ahoj Kejka, lenže táto SZČO sa nezrušila, on naďalej podniká, čiže sro nemôže odkúpiť, bezodplatne prevzala len jeho záväzky, čiže mala som zaúčtovať zároveň pohľadávku voči SZČO 315/646? Viem, že je tu toho veľa, no aj názorov je veľa a každý je iný!
KEJKA
20.01.08,21:55
aha..to je iné.
Pri prevzatí záväzkov bez odplaty medzi PO nevzniká účtovný prípad, záväzky sa evidujú v podsúvahe.
Prepojenie JU a PO ....hm to ti nepomôžem. Nechcem tu zverejňovať dohady.
(zaujímavá otázka, javí sa mi aj špekulatívna, ved kto si už na seba prevezme záväzky bez "protihodnoty?"
dvojča
21.01.08,20:57
Môže to byť špekulatívne, tak radšej zaúčtujem takto:
sro odkúpený záväzok 546/325 (Zmluva o prevzatí dlhu)
pohľadávka voči SZČO 315/646
Len mi prosím niekto napíšte, je 546 nákladový daňový alebo nedaňový? 646 mi pôjde do výnosov, a budem platiť daň? Prvý krát budem robiť účtovnú závierku PÚ, z ktorej mám hrozný strach a preto tak veľa otázok. ĎAKUJEM
KEJKA
21.01.08,20:59
nerobíš zmätky? Prčo chceš nasilu účtovať?
To myslíš vážne....sro "odkúpi" záväzok a ešte za to, že bude za niekoho platiť záväzok, zaplatí aj pôvodnému dlžníkovi???
Záväzok sa dá prevziať, odkupuje sa pohľadávka....
dvojča
21.01.08,21:10
Kejka, máš pravdu, mňa poplietla svojou odpoveďou renča1, kde uviedla spomínaný účtovný podstup. Tak som to pôvodne účtovala, čiže len ten prvý zápis, bolo to v nejakej publikácii a vidíš, čo urobí so mnou jedna odpoveď. Ďakujem, si zlatá, že si mi to objasnila...
zuzach
20.01.09,11:48
firma prevzala od inej aj závazky aj pohľadávky.. potrebujem nejako dostať do účtovníctva aj závazky, aby som to mohla vzájomne započítať
katulik82
12.02.09,20:23
Ahojte poraďáci. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Sme s. r. o. a máme záväzok voči firme A. Firma A postúpi svoju pohľadávku na firmu B - FO podnikateľ. Čo mi nie je jasné je to či firma A postúpi pohľadávku vrátane DPH alebo len základ. Všetky firmy sme platci DPH. Dajako sa z toho neviem vymotať. Ďakujem veľmi pekne za radu
Andyke
14.02.09,03:29
Neviem prečo riešiš DPH. Váš záväzok uhradíte novému dĺžnikovi, ale o predaji pohľadávok musíte obdržať písomné vyjadrenie od firmy A. (napr. ak bola fa 100000 + 19000 DPH = tak 119 000 uhradíte už pre ten druhý subjekt, ak ste túto faktúru vlani už čiastočne uhradili napr. vo výške 50 000 tak uhradíte iba rozdiel t.j. vo výške 69 000. DPH nech Ťa nemýli)
katulik82
14.02.09,12:11
Ahoj Andyke
ďakujem veľmi pekne. Pôvodne som si to aj ja myslela, ale dostala som "chrobáka do hlavy" a potom sa z toho nevedela už dostať :) môžem sa ťa ešte spýtať v jednoduchom účtovníctve FO podnikateľ vložil do sro nehnuteľnosť ako si to má zaúčtovať. Dakujem
invest
16.02.09,11:45
pekný deň. Možno som trochu mimo témy, ale potrebujem poradiť ohľadom starých záväzkov. Prevzala som firmu v ktorej sú staré záväzky ešte z rokov 2003...... Konateľ však tvrdí, že všetky boli uhradené iba sa stratili doklady a chce aby som to uhradila na základe čestného prehlásenia, ktoré napíše, voči pokladni 321/211. Zásadne nesúhlasí s odpisom záväzkov a prip. položkou. V inventarizácii zostatkov je to v poriadku. Firmy nám uvedené záväzky nuvádzajú.

Ďakujem sa skorú odpoveď.
invest
16.02.09,12:36
posúvam. Prosím, nemá niekto podobný problém??????
Enka
25.03.09,08:14
Dobrý deň prajem všetkým
aj ja podobný problém s ktorým si neviem rady
Firma A má voči firme C záväzok 1 069572,- SK náš záväzok na účte 321
Firma B má voči firme C pohľadávku 642 000 CZK
Firma B postúpi firme A svoju pohľadávku 642 000 CZK
a ku koncu roka si firma A vzájomne započíta svoje pohľadávky a záväzky.
Zaúčtovala som nasledovne:
postúpenie pohľ. firma B: 395/325
" firma C 315/395
Zápočet: 321/315, ale potom mi zostáva na účte 325 zostatok 642 000 CZK
Neviem ako z toho von. Poradí mi niekto účtujem v program Omega.
Ďakujem a prajem pekný deň