*agatha*
29.11.06,18:43
ahojte,
moja známa rieši takúto situáciu:
je zamestnaná, ale našla si inú prácu. v tej súčasnej by zajtra chcela dať okamžitú výpoveď. predpokladá, že zamestnávateľ s tým nebude súhlasiť a dá jej 2-mesačnú výpovednú lehotu. ona však tie 2 mesiace už v súčasnej práci robiť nechce, lebo od pondelka nastúpi do novej práce.

čo teraz?

zajtra odnesie zamestnávateľovi okamžitú výpoveď k zajtrajšiemu dňu. v piatok by mala prísť do práce, keďže zamestnávateľ s okamžitou v. nebude súhlasiť. ak nepríde, čo sa stane? bude mať absenciu? čo to bude pre ňu znamenať?

veľká vďaka za odpovede.
szidzsi
29.11.06,18:01
Ja som si takúto situáciu vyskúšala na vlastnej koži. Ak tomu zamestnávateľovi nikto nedá rozum, tak sa nič nedeje. V prípade ak sa zamestnávateľ obráti na právnika, tak je problém, totiž ju môže žalovať napr. si môže od nej vymáhať ušlý zisk atď. Ja by som sa opýtala dajakého právnika na možné následky.
dana9
29.11.06,18:03
ahojte,
moja známa rieši takúto situáciu:
je zamestnaná, ale našla si inú prácu. v tej súčasnej by zajtra chcela dať okamžitú výpoveď. predpokladá, že zamestnávateľ s tým nebude súhlasiť a dá jej 2-mesačnú výpovednú lehotu. ona však tie 2 mesiace už v súčasnej práci robiť nechce, lebo od pondelka nastúpi do novej práce.

čo teraz?

zajtra odnesie zamestnávateľovi okamžitú výpoveď k zajtrajšiemu dňu. v piatok by mala prísť do práce, keďže zamestnávateľ s okamžitou v. nebude súhlasiť. ak nepríde, čo sa stane? bude mať absenciu? čo to bude pre ňu znamenať?

veľká vďaka za odpovede.

Ahoj,

nuž, to je dosť bežná situácia,keď chce človek rýchlo zmeniť prácu, ale má aj určité riziká.

Asi tvoju kamošku trochu sklamem,pretože, aj keď chce dať zamestnávateľovi výpoveď tak, aby už nemusela chodiť do práce- (teda to čo ona nazýva okamžitá výpoveď - terminologicky to však nie je správne okamžité skončenie PP je úplne odlišný inštitút od skončenia PP výpoveďou, pri okamžitom skončení dochádza skutočne kokamžitému skončenie, ale je takto možné postupovať len v prípade, ak sú splnené zákonom ustanovené predpoklady, napr, že zamestnávateľ nevyplatil mzydu v lehote splatnosti , resp. ani do 15 dní po lehote splatnosti - § 68 ZP)
Skončenie PP výpoveďou - takýto postup je zo strany ZCmožný, pričom tak môže urobiť z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bezdôvodne. Problémom ale je, že jej začne plynúť výpovedná doba, ktorá trvá min. dva mesiace, počas ktorých musí dodržiavať vcšetky práva a povinnosti, ktoré jej z pracovného pomeru vyplývajú. Výpovedná doba začínaplynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede zamestnávateľovi.

Teoreticky by sa mohla so zamestnávateľom dohodnúť na skončení PP - išlo by teda o dohodu dohodu o skončení PP ,t.j. dvojstranný právny úkon, súhlasiť by preto museli obidve strany. V takomtoprípade by samohli dohonúť na nejakomkompromise,napr., že by ešte dva týžde chodila do práce a dokončila rozrobené veci, mohli by sa dohodnúť na skončení k určitému dátumu. V prípade dohody výpovedná doba neplynie.

Ak by však zamestnávateľ s dohodou nesúhlasil a ona by prestala chodiť do práce, tak by bola zodpovedná za prípadnú škodu, ktorá by zamestnávateľovi v dôsledku jej konania vznikla. Napr. je to sbs -kárka, neprišla by do práce a firmu by vykradli.;)

takže tak, nie je to jednoduché, taký postup by som moc neodporúčala, závisí, na akej pozícii pracuje a či jej tá nová práca za to stojí.

dana
*agatha*
29.11.06,18:09
ahaaa, no. nie je to teda jednoducheeee. no co teraz? hm........ a co s tym, ked ma este nevycerpanu dovolenku 14 dni? nemohla by si vypytat tie? takze by k zajtrajsiemu dnu dala vypoved. zacali by jej plynut 2 mesiace, ale skratila by si ich o 14 dni, ked by mala dovolenku. a teda by mohla nastupit do novej prace. na zvysok 2 mesiacov by sa dala pripadne na pn. ci to vymyslam?
Marína
29.11.06,18:09
Podľa ZP zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh. Je pravdou, že bremeno dokazovania je na zamestnávateľovi. Ten musí dokázať, že mu škoda vznikla a v akej výške. Musí tiež dokázať jej zavinenie a príčinnú súvislosť medzi škodou a protiprávnym konaním zamestnanca.
dana9
29.11.06,18:12
ahaaa, no. nie je to teda jednoducheeee. no co teraz? hm........ a co s tym, ked ma este nevycerpanu dovolenku 14 dni? nemohla by si vypytat tie? takze by k zajtrajsiemu dnu dala vypoved. zacali by jej plynut 2 mesiace, ale skratila by si ich o 14 dni, ked by mala dovolenku. a teda by mohla nastupit do novej prace. na zvysok 2 mesiacov by sa dala pripadne na pn. ci to vymyslam?

to tiež nie je také jednoduché, čerpanie dovolenky je v podstate možné len so súhlasom ZĽ, a keby pracovala počas PN, tak by vlastne porušovala liečebný režim.

dana:)
lenkas
29.11.06,18:12
Áno, je to tak, že zamestnávateľ môže de facto požadovať akurát tak náhradu škody, ktorá mu vznikla tým, že Z-ec neprišiel do práce (t.j. vlastne ísť do súdneho sporu, preukazovať škodu a pod. - čo je mimoriadne nákladné a zdĺhavé - no SBS-ska bol Dani dobrý príklad), v praxi to však máloktorý Z-teľ urobí.

Ak by Z-teľ netrval ďalej na tom, aby vykonávala prácu počas skúšobnej doby, dalo by sa teoreticky uvažovať o tom, že strany uzatvorili ústne dohodu o skončení pracovného pomeru (čo je v zmysle ZP možné).

Je to ale naozaj skor otazka nejakeho feroveho prístupu z jej strany a či jej stojí za to takto nepekne sa rozísť so zamestnávateľom (nie je to dobrá vizitka možno ani v očiach tej firmy, u ktorej chce začať pracovať - veď čo ak takto odíde aj od nich??).
dana9
29.11.06,18:15
Podľa ZP zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh. Je pravdou, že bremeno dokazovania je na zamestnávateľovi. Ten musí dokázať, že mu škoda vznikla a v akej výške. Musí tiež dokázať jej zavinenie a príčinnú súvislosť medzi škodou a protiprávnym konaním zamestnanca.

úplná pravda, samotné dokazovanie škody, príčinnej súvislosti a zavinenia je veľmi komplikované, teoreticky sa z toho dá vykorčulovať, naozaj veľa závisí od toho, o akú pozíciu a druh práce ide.

dana:)
*agatha*
29.11.06,18:16
hmm, blbee. problem je ten, ze v terajsom zamestnani ju dost zneuzivaju. robi v PNS stanku a robi od vidim do nevidim. jej kolegyne su k nej nevrle. tak preto si hladala radsej novu pracu. hm, len mala asi skorej rozmyslat nad tym, aby dala vypoved. no tak nic. riesenie asi len take: da k zajtrajsiemu dnu vypoved. skusi sa dohodnut. ked to nepojde, tak dostane 2-mesacnu. a musi si to odkrutit. :-(
lenkas
29.11.06,18:17
Áno, je to tak, že zamestnávateľ môže de facto požadovať akurát tak náhradu škody, ktorá mu vznikla tým, že Z-ec neprišiel do práce (t.j. vlastne ísť do súdneho sporu, preukazovať škodu a pod. - čo je mimoriadne nákladné a zdĺhavé - no SBS-ska bol Dani dobrý príklad), v praxi to však máloktorý Z-teľ urobí.

Ak by Z-teľ netrval ďalej na tom, aby vykonávala prácu počas skúšobnej doby, dalo by sa teoreticky uvažovať o tom, že strany uzatvorili ústne dohodu o skončení pracovného pomeru (čo je v zmysle ZP možné).

Je to ale naozaj skor otazka nejakeho feroveho prístupu z jej strany a či jej stojí za to takto nepekne sa rozísť so zamestnávateľom (nie je to dobrá vizitka možno ani v očiach tej firmy, u ktorej chce začať pracovať - veď čo ak takto odíde aj od nich??).

Opravujem sa "...počas výpovednej doby (samozrejme)..."
*agatha*
29.11.06,18:25
ta nič, idem jej povedať (je to suseda), že čo a ako. a zároveň si pripravíme výpoveď. vzor výpovede dohodou mám - tú dá ako prvú. a keď zamestnávateľ nepristane, tak čo? dá výpoveď s okamžitou platnosťou a odpoveď zamestnávateľa na to bude, že jej dáva 2 meisace?
dana9
29.11.06,18:31
ta nič, idem jej povedať (je to suseda), že čo a ako. a zároveň si pripravíme výpoveď. vzor výpovede dohodou mám - tú dá ako prvú. a keď zamestnávateľ nepristane, tak čo? dá výpoveď s okamžitou platnosťou a odpoveď zamestnávateľa na to bude, že jej dáva 2 meisace?
1. najprv pokus o dohodu

2. potom skončenie PP - výpoveď, tu si ale treba dať pozor, aby to zamestnávateľ naozaj prebral, resp.aby to vedela zdokladovať, aby sa jej nestalo, že zamestnávateľ bude tvrdiť, že výpoveď dala až v decembri a teda že výpovedná doba začne plynúť až od januára do konca februára

v druhom prípade nie je reakcia zamestnávateľa potrebná, účinky nastanú samotným doručením výpovede.


dana:)
*agatha*
29.11.06,18:34
jasne, chápem. ďakujeeeem za pomoc. a vie mi ešte niekto poradiť kde nájdem výpoveď k druhému bodu? čo si mám dať prípadne vyhľadávať tu na porade? ď.
lenkas
29.11.06,18:34
ta nič, idem jej povedať (je to suseda), že čo a ako. a zároveň si pripravíme výpoveď. vzor výpovede dohodou mám - tú dá ako prvú. a keď zamestnávateľ nepristane, tak čo? dá výpoveď s okamžitou platnosťou a odpoveď zamestnávateľa na to bude, že jej dáva 2 meisace?


Agatha, žiaden vzor vypovede dohodou neexistuje ;) . Existuje buď VÝPOVEĎ alebo DOHODA (resp. návrh na rozviazanie pracovného pomeru dohodou).

Výpoveď formuluješ podľa § 67 a stačí tam len vyslovene uviesť, že týmto dávaš výpoveď z toho a toho pracovného pomeru (minimálne tam aspon uved, ako čo pracovala). Nemusíš uvádzať žiadnu výpovednú dobu (okamžitá výpoveď je z právneho hľadiska nezmysel, neexistuje) - tá sa uplatňuje zo zákona.

Ad Dohoda o skončení pracovného pomeru. Z jej strany bude stačiť napísať Žiadosť (Návrh) o (na) skončenie pracovného pomeru dohdou podľa §60 ZP. Iba sa tam uvedie, že dáva návrh na skončenie prac,. pomeru (tiež uveď ako čo pracovala) dohodou k tomu a tomu dňu. Ak Z-teľ bude súhlasiť, stačí, ak jej priamo ten papier podpíše, dá tam dátum a napíše "Súhlasím". Tento papier potom bude riadnou dohodou o skončení.

Samozrejme, nech začne tým návrhom na skončenie a keď ho Z-teľ nebude akceptovať, tak mu predloží tú výpoveď. Treba mať pri sebe aj kópiu výpovede, aby jej na tejto kópii potvrdil, že ju prevzal - výpoveď totiž musí byť doručená, aby bola platná a efektívna (tak aby to vedela preukázať).

Ufff...;)
*agatha*
29.11.06,18:35
okk, ďikes. to som potrebovala vedieť, že aký paragraf tam uvediem. okk, ďakujeeeem ešte raz. ideme to vyriešiť. držte palce. :-)
dana9
29.11.06,18:37
*agatha*
29.11.06,18:38
okk, ď. všetkým.
lenkas
29.11.06,18:38
Dani, sa tu nejak predbiehame :-) no si rychlejsia, koncim :-)
Marína
29.11.06,18:45
...............
*agatha*
29.11.06,19:12
bola som u nej.ona bola invalidka.čo keby si išla k lekárke vybaviť potvrdenie o tom, že už ďalej nemôže vykonávať túto prácu zo zdr. dôvodov? v stánku je zima a ona je alergická na chlad atď. to by bol dôvod na okamžité skončenie PP,nie? (joooj,vymyšľa........)
dana9
29.11.06,19:54
bola som u nej.ona bola invalidka.čo keby si išla k lekárke vybaviť potvrdenie o tom, že už ďalej nemôže vykonávať túto prácu zo zdr. dôvodov? v stánku je zima a ona je alergická na chlad atď. to by bol dôvod na okamžité skončenie PP,nie? (joooj,vymyšľa........)


To by bolo možné:

§ 69


(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.


Preradenie na inú prácu
§ 55


(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,

dana:)
lenkas
30.11.06,06:50
A čo ak ju preradi? Strati 1 mesiac pre vypoved... :-)
Len je treba myslieť aj na to, že je uz 30.11. a Z-teľ má až 15 dní na to, aby ju prípadne preradil - nemohlo by sa takéto okamžité skončenie považovať za neplatné, keďže na neho neboli splnené podmienky - t.j. neuplynula tá doba 15 dní?? (to len uvahy...). :-)
lenkas
30.11.06,06:52
A čo ak ju preradi? Strati 1 mesiac pre vypoved... :-)
Len je treba myslieť aj na to, že je uz 30.11. a Z-teľ má až 15 dní na to, aby ju prípadne preradil - nemohlo by sa takéto okamžité skončenie považovať za neplatné, keďže na neho neboli splnené podmienky - t.j. neuplynula tá doba 15 dní?? (to len uvahy...). :-)

Este sa doplním: Myslim si, ze ak by teda mala lek. posudok, ten musi najprv predložiť Z-teľovi, počkať 15 dní a potom okmažite skončiť (ak ju nepreradi).
Chobot
30.11.06,07:09
bola som u nej.ona bola invalidka.čo keby si išla k lekárke vybaviť potvrdenie o tom, že už ďalej nemôže vykonávať túto prácu zo zdr. dôvodov? v stánku je zima a ona je alergická na chlad atď. to by bol dôvod na okamžité skončenie PP,nie? (joooj,vymyšľa........)

Keby zvolila tento postup, tak v prípade neúspechu stratí kopec času. Posudok jej nevydajú behom pár dní. Navyše výsledok nie je istý - lekár napr. nemusí dať posudok, lebo to nedáva obvodný alebo praktický lekár, ale posudkový. Takže nemusia uznať, že zo zdrav. dôvodov nemôže vykonávať činnosť. A ak zamestnávateľa je preradí, zase bude na začiatku. Radšej nech použije štandardne poradený spôsob - skúsiť dohodu a ak nie, tak výpoveď. Dnes to ešte môže stihnúť.
dana9
30.11.06,07:13
Úplne s vami súhlasím, skôr som smerovala k tomu, že tieto postupy sa dakú kombinovať- výpoveď a potom skúšať , či nie je možnosť to urýchliť cez okamžité skončenie.

dana:)
lenkas
30.11.06,07:16
Keby zvolila tento postup, tak v prípade neúspechu stratí kopec času. Posudok jej nevydajú behom pár dní. Navyše výsledok nie je istý - lekár napr. nemusí dať posudok, lebo to nedáva obvodný alebo praktický lekár, ale posudkový. Takže nemusia uznať, že zo zdrav. dôvodov nemôže vykonávať činnosť. A ak zamestnávateľa je preradí, zase bude na začiatku. Radšej nech použije štandardne poradený spôsob - skúsiť dohodu a ak nie, tak výpoveď. Dnes to ešte môže stihnúť.


Ano, pripadne, ak velmi chce, nech to skombinuje - t.j. dnes dá návrh na ukončenie PP dohodou - uvidí, či Z-teľ bude súhlasiť, ak nie, nech dá výpoveď. Potom si môže skúsiť vybaviť teoreticky ten posudok, predložiť ho a čakať 15 dní a potom okamžite skončiť (napriek podanej výpovedi - to sa vždy dá). Mohla by v prípade úspechu ušetriť nejaký čas. Ak jej to nevyjde, nič nestratí (okrem možno nervov a nejakých poplatkov za posudky??), PP jej skončí uplynutím VD, t.j. 31.1.2007, pretože ju neodvolá.
lenkas
30.11.06,07:17
Úplne s vami súhlasím, skôr som smerovala k tomu, že tieto postupy sa dakú kombinovať- výpoveď a potom skúšať , či nie je možnosť to urýchliť cez okamžité skončenie.

dana:)

Hihi, Dani , mame nejake rovnake myslienky uz druhy den :-)
*agatha*
30.11.06,18:06
no ahojte, som tu zas. tak tá známa dnes odniesla zamestnávateľovi výpoveď dohodou. nechcel sa dohodnúť. tak mu hneď dala výpoveď zo zdr. dovodov. tú jej šéfka roztrhala a hodila do koša. takže nemá ani žiaden doklad o tom, že od nej tú výpoveď prevzala. :-(
zajtra má naplánované zamestnávateľovi tú výpoveď poslať poštou spolu s vyjadrením lekára. zajtra by mala ísť poobede do práce, ale ona už nepôjde, s tým, že sa spolieha na to, že tá výpoveď Z-ľovi dôjde ešte zajtra a ak nie, tak sa spolieha na to, že po jednej absencii ju musia najskôr pokarhať písomne. a v pondelok už chce nastúpiť do novej práce.

robí dobre? ja myslím, že je to tak akurát na prúúúser.
dana9
30.11.06,19:33
no ahojte, som tu zas. tak tá známa dnes odniesla zamestnávateľovi výpoveď dohodou. nechcel sa dohodnúť. tak mu hneď dala výpoveď zo zdr. dovodov. tú jej šéfka roztrhala a hodila do koša. takže nemá ani žiaden doklad o tom, že od nej tú výpoveď prevzala. :-(
zajtra má naplánované zamestnávateľovi tú výpoveď poslať poštou spolu s vyjadrením lekára. zajtra by mala ísť poobede do práce, ale ona už nepôjde, s tým, že sa spolieha na to, že tá výpoveď Z-ľovi dôjde ešte zajtra a ak nie, tak sa spolieha na to, že po jednej absencii ju musia najskôr pokarhať písomne. a v pondelok už chce nastúpiť do novej práce.

robí dobre? ja myslím, že je to tak akurát na prúúúser.

Nuž, ak by jej niekto vedel dosvedčiť, že šéfka tú výpoveď roztrhala, at by sa dalo preukázať doručenie. Samozrejme je tu ešte otázka výpovednej doby.:(

Faktom je, ako tu už bolo povedané, že zďaleka nie každý ZĽ sa v taskýchto prípadoch púšťa do súdneho sporu (to by boli inak zahltené súdy na slovensku :eek:), je teda šanca, že to nakoniec dopadne dobre.

asi najlepšie bude, nech si teray paralelne vybavuje to potvrdenie o zlom zdravotnom stave, paradoxom však bude, keď v novej práci nastúpi na podobnú pozíciu.

dana:)
*agatha*
30.11.06,19:46
okk, a keď zajtra teda ešte raz pošle poštou tú výpoveď a zároveň ju aj odnesie osobne, je šanca, že by tú výpoveď mala dostať. znamená to, že môže hneď v pondelok nastúpiť do novej práce, či musí čakať 15 dní na odpoveď terajšieho Z-ľa? a ak áno, tých 15 dní má čakať doma, či má chodiť do práce?

je to celé zamotané.
azuz
01.12.06,05:30
okk, a keď zajtra teda ešte raz pošle poštou tú výpoveď a zároveň ju aj odnesie osobne, je šanca, že by tú výpoveď mala dostať. znamená to, že môže hneď v pondelok nastúpiť do novej práce, či musí čakať 15 dní na odpoveď terajšieho Z-ľa? a ak áno, tých 15 dní má čakať doma, či má chodiť do práce?

je to celé zamotané.
Ak bude posielať výpoveď, nech ju pošle doporučene do vlastných rúk. Len tak bude mať doklad, že výpoveď bola doručená. Zároveň ale upozorňujem, že je už december a výpovedná lehota začína plynúť 1.1.2007.
Čo sa týka nástupu do práce, musí sa rozhodnúť sama. Všetky možnosti aj s výhodami aj s rizikami tu už boli rozobrané. Len jedna ma teraz napadla (teraz rýchlo neviem, či tu bola spomínaná). Nemohla by tie 2 mesiace chodiť súčasne do oboch zamestnaní?:eek: Prípadne by si mohla vybaviť ratší úväzok.
lenkas
01.12.06,06:48
no ahojte, som tu zas. tak tá známa dnes odniesla zamestnávateľovi výpoveď dohodou. nechcel sa dohodnúť. tak mu hneď dala výpoveď zo zdr. dovodov. tú jej šéfka roztrhala a hodila do koša. takže nemá ani žiaden doklad o tom, že od nej tú výpoveď prevzala. :-(
zajtra má naplánované zamestnávateľovi tú výpoveď poslať poštou spolu s vyjadrením lekára. zajtra by mala ísť poobede do práce, ale ona už nepôjde, s tým, že sa spolieha na to, že tá výpoveď Z-ľovi dôjde ešte zajtra a ak nie, tak sa spolieha na to, že po jednej absencii ju musia najskôr pokarhať písomne. a v pondelok už chce nastúpiť do novej práce.

robí dobre? ja myslím, že je to tak akurát na prúúúser.

mimotemy No to je mi kultúra a férové vzťahy...a to sa chudák zamestnanec snaží urobiť zadosť všetkým svojim povinnostiam podla zakona...:cool: