Jozef Mihál
29.11.06,20:41
Som študent.

Za rok 2006 som mal nasledovné príjmy:
- príjem na základe dohody o brigádnickej práci študentov 30000 Sk (tu som si uplatňoval nezdaniteľnú čiastku),
- príjem na základe druhej dohody o brigádnickej práci študentov 10000 Sk (tu som si nezdaniteľnú čiastku neuplatňoval),
- príjem z úrokov zo stavebného sporenia 1000 Sk.

Musím podať daňové priznanie za rok 2006?
Jozef Mihál
29.11.06,20:08
Podľa § 32 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov daňové priznanie za rok 2006 je povinný podať daňovník, ktorý za rok 2006 dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 45408 Sk alebo vykazuje daňovú stratu.

Do sumy 45408 Sk sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43 zákona) - a to sú i úroky z vkladov, zo stavebného sporenia atď. ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (viď § 43 ods. 6 zákona) a daňovník z vlastnej vôle "nedodaňuje" príjmy zdanené zrážkou.

Pri posudzovaní povinnosti podať daňové priznanie preto vezmeme vo vašom prípade do úvahy len príjem z dohôd o brigádnickej práci študentov (závislá činnosť, § 5 zákona). Príjem z úrokov do úvahy nemusíme brať.

V úhrne príjem z dohôd je suma 40000 Sk. Táto suma neprevyšuje hranicu 45408 Sk - daňové priznanie podávať nemusíte.

Avšak vo vašom prípade sa daňové priznanie oplatí podať z vlastnej vôle. Ak daňové priznanie podáte a uvediete v ňom všetky príjmy a to aj príjmy z úrokov zo stavebného sporenia, tak daň sa vypočíta z úhrnu jednotlivých základov dane - čo bude spolu čiastka 41000 Sk. Pretože máte nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na daňovníka, od základu dane sa odpočíta suma 90816 Sk. Výsledkom bude nulová daň.

Keďže v priebehu roka 2006 vám zamestnávatelia strhávali zo mzdy preddavky na daň a pretože banka vám strhla daň z úrokov (tzv. zrážková daň), daňový úrad vám vráti sumu zrazených preddavkov na daň a zrážkovej dane.

ZoDP_§5
ZoDP_§11
ZoDP_§32
ZoDP_§43