oref
29.11.06,21:02
Zdravím všetkých:)

takže, posledné dni si lámem hlavu ako zabezpečiť rodinku v prípade, že by sa s naším "živiteľom" rodiny niečo stalo. Sme asi v takej situácii, že máme ročného lapaja, druhé bábo na ceste, hypotéku, úver na auto, aj nejaké tie úspory, ale v prípade, že by došlo k nejakému úrazu nášho táta, tak nie sme ani poistení, ani nijak zabezpečení.

Určite sú mudzi Vami odborníci na rôzne poistky, ktorí by my vedeli v tomto smere pomôcť. Môžete sa mi prosím ozvať.

Vopred všetkým ďakujem:)
Chobot
29.11.06,20:23
Zdravím všetkých:)

takže, posledné dni si lámem hlavu ako zabezpečiť rodinku v prípade, že by sa s naším "živiteľom" rodiny niečo stalo. Sme asi v takej situácii, že máme ročného lapaja, druhé bábo na ceste, hypotéku, úver na auto, aj nejaké tie úspory, ale v prípade, že by došlo k nejakému úrazu nášho táta, tak nie sme ani poistení, ani nijak zabezpečení.

Určite sú mudzi Vami odborníci na rôzne poistky, ktorí by my vedeli v tomto smere pomôcť. Môžete sa mi prosím ozvať.

Vopred všetkým ďakujem:)

Čo by si potrebovala vedieť? Pýtaj sa!
sgm
30.11.06,05:31
Životné poistenie v kombinácii s úrazovým poistením, to znamená, že odkladáš na "horšie časy" a v rámci toho si priplácaš aj riziko úrazu. Podotýkam, že to nie je lacný špás a záleží len a len od Teba akú kombináciu potrebuješ. Najlepšie je zavolať do niektorých poisťovní a dohodnúť si stretko s obchodným zástupcom, ktorý to "ušije" na mieru. Moja osobná skúsenosť (chvíľku som pracovala aj v poisťovni) s poistením je však ohraničená iba na úrazové poistenie ,aj to len detí a manžela..:-( Ale zasa, čo sa týka úrazovosti mojich detí, tak to si neviem vynachváliť, keďže platím ročne 240,- Sk za každého a syn mal vykĺbenú pravú ruku v lakti a celkové plnenie z úrazu dostal cez 11 tis. Sk aj s trvalými následkami. Myslím si, že teda ak "vyhadzovať" peniažky za poistenie, tak jednoznačne za úrazové. Nezabudni si však pred uzatvorením poistnej zmluvy riadne prečítať všeobecné poistné podmienky, výluky z poistenia (tie sú vari najdôležitejšie) a v neposlednom rade si vyber tú najsprávnejšiu poisťovňu.
Veľa šťastia
Bea
Rolníková Ľudmila
30.11.06,06:12
AK máte ešte záujem o to poistenie môžete sa ozvať na e-meil: lydia22@centrum.sk
Chobot
30.11.06,07:17
Som zvedavý, koľko sprostredkovateľov poistenia sa Ti tu ponúkne. Ale pozor, každý Ti bude nahovárať, že práve to jeho poistenie je najvhodnejšie.
dadia1
30.11.06,07:22
ked v tom uz budes mat jasnejšie, daj prosim vediet čo sa ti najviac pozdava. lebo včera bol u mna poistovak z Unionu a vypracoval mi ponuku. aj sa mi vcelku pozdava, ale aj niečo velmi ani nie. tak som tiez na važkach čo urobit.
Chobot
30.11.06,07:39
ked v tom uz budes mat jasnejšie, daj prosim vediet čo sa ti najviac pozdava. lebo včera bol u mna poistovak z Unionu a vypracoval mi ponuku. aj sa mi vcelku pozdava, ale aj niečo velmi ani nie. tak som tiez na važkach čo urobit.

AK sa Ti niečo na poistke nepozdáva, daj vedieť, poradím. Riešim často reklamácie spojené s poistkami, takže poznám mnohé veci, s ktorými potom klienti nie sú spokojní. Neboj, nie som sprostredkovateľ, nebudem Ti ponúkať poistenie.
dadia1
30.11.06,08:04
no vcelku ta poistka nevyzera zle. len doba sporenia je tam 31 rokov. teraz mam 31 a mam sporit do 62. ale čo ja viem, či budem mat zaa 10 rokov na to aby som to platila????? a neda sa to nijako prerušit. čo na to povieš? je tam poistenie za trvale nasledky a este nejakých 9 kritických chorob a samozrejme smrt. mesačne by to malo byt 774,- a cielova suma v 65 rokoch by mala byt 300 000,-
katkaj
30.11.06,08:19
no vcelku ta poistka nevyzera zle. len doba sporenia je tam 31 rokov. teraz mam 31 a mam sporit do 62. ale čo ja viem, či budem mat zaa 10 rokov na to aby som to platila????? a neda sa to nijako prerušit. čo na to povieš? je tam poistenie za trvale nasledky a este nejakých 9 kritických chorob a samozrejme smrt. mesačne by to malo byt 774,- a cielova suma v 65 rokoch by mala byt 300 000,-
Nechaj si to na tých 31 rokov pretože čím skôr si to uzatvoríš a čím dlhšie to budeš platiť tak budeš mať lepšie podmienky. Každým rokom by to bolo už pre teba nevýhodnejšie. A tieto programy sa dajú zmeniť kedykoľvek a dajú sa po určitom čase aj odkúpiť.
len na tvojom mieste by som si premyslela to pripoistenie na kritické choroby lebo to je pár špecificky daných chorôb a diagnóz a malá odchýlka a už ti nič nezaplatia. A myslím že je to dosť drahé pripoistenie. Teda to je môj názor :)

Radšej by som si to dala do tej šetriacej zložky
dadia1
30.11.06,08:26
no ja neviem. bolo tam vymenovaných 9 chorôb. uz si ich nepamatam. vynara sa mi len infarkt. a ten môžem rychlo dostat :-). a je to nejakých 32 Sk na mesiac. nezda sa mi to az tak vela. len sa bojim toho, ze jedneho krasneho dna pridem o pracu a nebudem mat z čoho platit. fnuk
katkaj
30.11.06,08:31
no ja neviem. bolo tam vymenovaných 9 chorôb. uz si ich nepamatam. vynara sa mi len infarkt. a ten môžem rychlo dostat :-). a je to nejakých 32 Sk na mesiac. nezda sa mi to az tak vela. len sa bojim toho, ze jedneho krasneho dna pridem o pracu a nebudem mat z čoho platit. fnuk

Hej je to nejakých 9 alebo desať ochorení ale viem že niektoré spoločnosti to majú presne špecifikované a nie je infarkt ako infarkt. Ale to už je na tebe, mne sa to zdá zbytočné a niektoré spoločnosti to majú príliš drahé. Radšej si plať také pripoistenie že oslobodenie od platenia. Tam máš možnosť neplatenia v určitých prípadoch. Ale to už ti mal vysvetliť človek ktorý ti robil návrh poistky. Každá spoločnosť má trochu iné podmienky a treba sa rozhodnúť pre to najlepšie pretože sa zabezpečujeme na celý život. A nielen my ale aj našu rodinu, keby sa nám nedajbože niečo stalo.
mysimis
30.11.06,08:31
Aj mňa veľmi zaujíma táto téma, lebo nemám ani ja žiadne životné poistenie. Do teraz mi to ani nechýbalo, ale keď som v auguste vážne ochorela a môj život visel na vlásku, napadlo ma ako moje deti budú splácať príspevok zo štátneho fondu rozvoja bývania. Potom keď som vyzdravela, zase som posunula túto tému mimo. Takže i ja uvítam rôzne názory na poistky.
katkaj
30.11.06,08:38
Aj mňa veľmi zaujíma táto téma, lebo nemám ani ja žiadne životné poistenie. Do teraz mi to ani nechýbalo, ale keď som v auguste vážne ochorela a môj život visel na vlásku, napadlo ma ako moje deti budú splácať príspevok zo štátneho fondu rozvoja bývania. Potom keď som vyzdravela, zase som posunula túto tému mimo. Takže i ja uvítam rôzne názory na poistky.

Miška je to len na uhle pohľadu. Ja som to do určitej doby tiež brala len ako poistku ale bolo mi to nedávno vysvetlené a môj uhoľ pohľadu sa zmenil. To že je tam nejaké poistenie pre prípad smrti, trvalých následkov a iných "nepríjemných" stránok života je jedna vec. Ale v prvom rade by mal človek na to pozerať ako na svoje šetrenie do dôchodku. Preto je dôležité zvážiť si koľko si človek bude platiť na pripoistenia a koľko do šetriacej zložky. Pretože pokiaľ sa ti v živote nič nestane tak tie sumy ktoré dávaš na pripoistenia nikdy neuvidíš. Neznamená to ale ani že na tom treba šetriť, treba si zvážiť optimálnu sumu ktorú si môžem dovoliť mesačne "obetovať" a rozložiť ju správne na jednotlivé zložky .
Chobot
30.11.06,08:40
no vcelku ta poistka nevyzera zle. len doba sporenia je tam 31 rokov. teraz mam 31 a mam sporit do 62. ale čo ja viem, či budem mat zaa 10 rokov na to aby som to platila????? a neda sa to nijako prerušit. čo na to povieš? je tam poistenie za trvale nasledky a este nejakých 9 kritických chorob a samozrejme smrt. mesačne by to malo byt 774,- a cielova suma v 65 rokoch by mala byt 300 000,-

To sú štandardné podmienky, čo uvádzaš. K sume sa nedá vyjadriť, lebo výpočet poistného na základe poisntej sumy alebo naopak (zadáš poistné, ktoré chceš platiť a vypočíta sa poistná suma) sa realizuje na základe zadefinovaných vzorcov, kde sú zahrnuté náklady poisťovne. Takže nedá sa to vypočítať jednoducho 774x12x31, tak to neide. AK chceš porovnať, musíš si nechať vypracovať ponuku aj v inej poisťovni - tie isté parametre: 31 rokov, 300.000 poistná suma a uvidíš, že Ti ponúknu inú poistnú sumu (lebo majú zakalkulované iné náklady).

Či budeš mať na platenie za 10 rokov? To si musíš zodpovedať sama. Treba si nastaviť také poistné, aby si to mohla platiť, aj keĎ sa Ti zmení zamestnanie (teda nerátať s tým, že teraz mám nadštardandný plat si uzavirem poistenie na celý život. Potom ak náhodou o rok prídeš o prácu alebo dostaneš menej platené miesto, tak budeš musieť zrušiť poistenie).

Ak sa to stane po určitom čase, napr. za 5-10 rokov, existuje možnosť (u väčšiny poisťovní) prejsť do splateného stavu. Vtedy sa z aktuálnej hodnoty poistky zoberie tá suma a tá sa považuje ako jednorazovo vložená v deň zmeny. Potom to už nebude bežne platené poistenie, ale jednorazovo zaplatená poistka. Ale tiež to nie je veľmi výhodné, len o niečo výhodnejšie ako odkup poistky.

Treba si dať pozor na to, že pripoistenie trvalých následkov a kritických chorôb je iba pripoistenie a nie je to plnohodnotný produkt ako úrazové poistenie. Dobré je mať pripoistenie - oslobodenie platenia poistného v prípade invalidity. Ak by sa stal úraz a uzanli by trvalú invaliditu (teda nemožnosť pracovať a zarábať), tak poisťovňa bude naďalej za Teba platiť poistné až do konca poistenia.

Tiež si treba pozrieť, aká je garantovaná úroková miera (GUM). Tú síce neovplyvníš, ale je podstatná pre výpočet poistnej sumy. V prípade vyššej garantovanej úrokovej miere bude poistné pri rovnakom mesačnom poistnom vyššie. Maximálnu GUM predpisuje NBS a od bud. roku môže byť max. 2,5%. Do konca roka preto budú poisťovne ponúkať ešte 3, niektoré možno aj 3,5%. Neznamená to však, že na koci dostaneš mejen peňazí. TO nezávisí od GUM, ale od toho, ako poisťovňa zhodnotí vložené peniaze. Na konci každého roku dostaneš podiel na výnosoch. Len keby boli výnosy nižšie ako GUM, tak Ti musia dať vnosy vo výške GUM.

Neviem, či Ti dal poradca Všeobecné poistné podmienky na preštudovanie, ale asi nie. Ak sa rozhodneš pre poistenie a uzavrieš zmluvu, zisti si, či je v posmienkach možnosť výpovede do 2 mesiacov od uzavretia poistenia. Ak to tam nie je, poistku ani neuzatváraj. Všetky živ. poisťovne by to tam mali mať. To znamená, že máš 2 mesiace na podrobné preštudovanie podmienok - treba sa zamerať na výluky z poistenia (napr. v prípade smrti pod vplyvom alkoholu piosťovňa môže krátiť poistné plnenie). Ak by si sa rozhodla vypovedať poistenie do 2 mesiacov, zaplatíš len poplatok (cca 500-1000) plus poistné za dobu poistenia (čo je zanedbateľná suma, niekoľko desiatok SKK). Teda spravidla len nedostaneš späť to prvé poistné, ale jednoducho sa "vyzuješ" z poistenia. Po 2 mesiacoch to už je ťažšie, vypovedať môžeš len pri výročí zmluvy a v prvom roku alebo v prvých 2 rokoch nedostaneš späť nič, lebo Ti nevznikne nárok na odkupnú hodnotu.

Taktiež pozor na zdravotný dotazník. Ľudia ho zvyknú pri uzatváraní poistky podceňovať. Treba skutočne uviesť všetky choroby pravdivo, nezatajiť žiadnu vážnejšiu (napr. vysoký krvný tlak, nadváhu, pravidelné užívanie liekov,..). Lebo ak vznikne poistná udalosť, tak poisťovňa preveruje spätne zdravoný stav. Ak smrť nastali v súvislosti s chorobou, ktorú by si zamlčala, odmietne plnenie.

Ak uvediete poctivo choroby, poisťovňa zhodnotí rizikovosť chorôb a buď:
1. akceptuje riziko a poistku prijme
2. z dôvodu vyššieho rizika navýši mesačné poistné (napr. miesto 774 zaplatíš 790 mesačne)
3. ak je riziko vysoké, poistku poisťovňa zamietne (napr. ak by bol niekto HIV pozitívny alebo prekonal 2 infarkty)

V prvch 2 prípadoch je potom klient krytý a dostane plnenie, aj keby smrť nastala z dôvodu uvedenej choroby - napr. vysoký krvný tlak - smrť na infarkt.

Možno Ťa poradca ohúril nejakou krivkou výnosnosti - to je pekná predpoveď. Grantovaná je len poistná suma. Ale ak poisťovňa bude dobre profitovať, aj Ty dostaneš podiel na výnosoch. Nikto však nevie povedať, koľko to bude.

Máš ešte nejaké pochybnosti o ponúknutej poistke?
Chobot
30.11.06,08:51
Nechaj si to na tých 31 rokov pretože čím skôr si to uzatvoríš a čím dlhšie to budeš platiť tak budeš mať lepšie podmienky. Každým rokom by to bolo už pre teba nevýhodnejšie.

S týmto súhlasím, je to tak.


A tieto programy sa dajú zmeniť kedykoľvek a dajú sa po určitom čase aj odkúpiť.
len na tvojom mieste by som si premyslela to pripoistenie na kritické choroby lebo to je pár špecificky daných chorôb a diagnóz a malá odchýlka a už ti nič nezaplatia. A myslím že je to dosť drahé pripoistenie. Teda to je môj názor :)

Radšej by som si to dala do tej šetriacej zložky

Toto už nemusí byť úplná pravda, resp. to doplním. Nie každá poisťovňa umožňuje robiť technické zmeny (http://www.porada.sk/showpost.php?p=164756&postcount=32) v poistke. A keď poistku odkupuješ - teda rušíš pred uplynutím poistnej doby, tak dostaneš veľmi redukovanú sumu, niekedy aj niekoľko tisíc alebo desaťtisíc SKK nižšiu, než čo si zaplatila poistné=. Odkup nie je výhodné a je to len krajné riešenie.

Tie kritické choroby - ak má predispozíciu, že by mohla dostať niektorú z kritických chorôb (napr. rodičia alebo prerodičia na ňu zomreli), tak je dobré si to poistiť. Nesmie však na tú chorobu trpieť už v čase uzatvorenia poistky.
katkaj
30.11.06,09:12
Toto už nemusí byť úplná pravda, resp. to doplním. Nie každá poisťovňa umožňuje robiť technické zmeny (http://www.porada.sk/showpost.php?p=164756&postcount=32) v poistke. A keď poistku odkupuješ - teda rušíš pred uplynutím poistnej doby, tak dostaneš veľmi redukovanú sumu, niekedy aj niekoľko tisíc alebo desaťtisíc SKK nižšiu, než čo si zaplatila poistné=. Odkup nie je výhodné a je to len krajné riešenie.

Tie kritické choroby - ak má predispozíciu, že by mohla dostať niektorú z kritických chorôb (napr. rodičia alebo prerodičia na ňu zomreli), tak je dobré si to poistiť. Nesmie však na tú chorobu trpieť už v čase uzatvorenia poistky.

Súhlasím. Ja nie som nejaký poisťovák len som si tiež tento rok uzatvárala poistku tak som trochu pátrala :D ja mám možnosť robiť technické zmeny na poistke čo bolo pre mňa dôležité pretože človek má možnosť si upraviť niektoré veci, prípadne zvýšiť. ;)
dadia1
30.11.06,09:44
počuj Chobot, nie si ty nejaký skrytý poisťovak????
v podstate mi ten pán vysvetlil všetko ako si to tu ty popisal. aj v prípade odkúpenia mi ukázal kolko by som ktorý rok dostala z tej nasporenej sumy. a bolo to teda riadne menej ako by som do toho vložila. takze to je naozaj to krajne riešenie.
a este sa spýtam. ten poistovák mi dal tlačivko, ktoré si musim dat potvrdit u lekarky. tam musi napisat všetko na čo sa liečim a čo uživam. nevieš či sa niečo za to potvrdenie plati?

aj o tej GUM mi hovoril presne to iste ako ty. myslim, ze sa nesnažil ma ničim ohurovat. aspon sa mi to tak nezdalo. ja som iba chcela nejaku poistku, lebo nemam žiadnu. a je tam aj to , ze keby som ostala invalidna, nemusim platit nič. poistovna by to za mna splacala az do tej doby konečnej. takze v podstate mi asi povedal všetko čo ty. je to krasne ako ste sa zhodli. počuj nie je to jedna a ta ista osoba ? :-)))))

no ja som hlavne chcela nejako zabezpečit nejake korunky pre moju dceru. som s nou sama, tak len ja sa o nu musim postarat. a čo ked sa mne niečo stane???
tak som hladala nejake vhodne riešenie.
katkaj
30.11.06,09:51
počuj Chobot, nie si ty nejaký skrytý poisťovak????
v podstate mi ten pán vysvetlil všetko ako si to tu ty popisal.

Niektoré veci sú proste dané, takže každý kto sa v tom aspoň trochu vyzná by ti mal povedať to isté;)
Ja sa len chcem opýtať či si dávala robiť návrhy aj u iných spoločností, lebo výber je široký a viemže v niektorých prípadoch sú rozdiely dosť viditeľné. Neuzatváraš to na jeden rok tak si treba všetko dobre zvážiť a vybrať tú najlepšiu ponuku :)
dadia1
30.11.06,09:53
priznám sa , ze nie. neskúšala som to inde. toto je zatial prva ponuka, ktorú som dostala. myslela som, ze je to všetko na jedno kopyto.
katkaj
30.11.06,09:57
priznám sa , ze nie. neskúšala som to inde. toto je zatial prva ponuka, ktorú som dostala. myslela som, ze je to všetko na jedno kopyto.

princíp je ten istý samozrejme ale každá spoločnosť má určité veci rozdielne. A naozaj by si sa možno čudovala že niekedy sú pri tých istých parametroch rozdielne sumy aj 200 Sk mesačne :eek: Takže treba zvážiť a možno si nechať vypracovať ponuku aj od iných spoločností. Za to človek nič nedá a môže sa lepšie rozhodnúť.
dadia1
30.11.06,09:59
a poradiš aké spoločnosti mam oslovit??? určite to mas preluskane :-)
katkaj
30.11.06,10:05
a poradiš aké spoločnosti mam oslovit??? určite to mas preluskane :-)

Juuuj no ja som si dala vypracovať návrhy od troch spoločností ktoré som považovala za tie lepšie. Len neviem či by to nebola reklama :confused: tak ti to napíšem radšej do ss.
BRUSNO
30.11.06,10:50
Ja schvalujem aj poistky aj sporenie. Už viac ako 5 rokov mám tri životné poistenia aj so sporením /v troch rôznych subjektoch/ - jednu mesačne za 195,- a dve mesačne za 800,-. Zatiaľ sa mi to všetko dá splácať - resp. fungujem asi tak ako väčšina z nás - najprv z výplaty všetko poplatiť a až potom čo mi zostane. Teraz mám 29 rokov, takže som s tým začala dosť zavčasu /usudzujem z toho, že moje rovesníčky na takéto veci nemyslia ani teraz - po niektoré/. A zatiaľ som slobodná a bez drobcov - tak uvidím ako to budem stíhať platiť, keď sa niečo na tomto mojom stave zmení. A zatiaľ som tiež ešte moje poistky "nevyužila" - nemala som ani žiaden úraz alebo tak, ale priateľ mal /aj on má také isté poistky ako ja/ a jemu bez problémov vyplatili úrazové. Ale celkovo - poistky schvalujem.
BRUSNO
30.11.06,10:51
Upsss - nechcela som to poslať dva krát. Prepáčte - mám pomaly počítač - myslím, že nič nerobí a potom sa stane toto... dva krát...
Chobot
30.11.06,10:59
počuj Chobot, nie si ty nejaký skrytý poisťovak????
v podstate mi ten pán vysvetlil všetko ako si to tu ty popisal. aj v prípade odkúpenia mi ukázal kolko by som ktorý rok dostala z tej nasporenej sumy. a bolo to teda riadne menej ako by som do toho vložila. takze to je naozaj to krajne riešenie.
a este sa spýtam. ten poistovák mi dal tlačivko, ktoré si musim dat potvrdit u lekarky. tam musi napisat všetko na čo sa liečim a čo uživam. nevieš či sa niečo za to potvrdenie plati?

aj o tej GUM mi hovoril presne to iste ako ty. myslim, ze sa nesnažil ma ničim ohurovat. aspon sa mi to tak nezdalo. ja som iba chcela nejaku poistku, lebo nemam žiadnu. a je tam aj to , ze keby som ostala invalidna, nemusim platit nič. poistovna by to za mna splacala az do tej doby konečnej. takze v podstate mi asi povedal všetko čo ty. je to krasne ako ste sa zhodli. počuj nie je to jedna a ta ista osoba ? :-)))))

no ja som hlavne chcela nejako zabezpečit nejake korunky pre moju dceru. som s nou sama, tak len ja sa o nu musim postarat. a čo ked sa mne niečo stane???
tak som hladala nejake vhodne riešenie.

Keď Ti podal takým spôsobom, ako ja, tak je to seriózny poisťovák, čo nezamlčal podstatné veci. To "ohurovanie" som podal rochu expresívnejšie, než som mal v úmysle. :rolleyes: Raz keď je GUM daná zákonom, tak by TI nikto ani nič iné povedať o tom nemal.

S tým tlačivom - u lekára asi zaplatíš pár korún, ale na základe žiadosti by Ti to mala poisťovňa preplatiť. Naša poisťovňa to uhrádza priamo lekárom býva to cca 200-400 SKK. AK to však klient uhradí sám, my mu to preplatíme.

A nehovoril Ti ešte aj o odpočítateľnej položke zo základu dane vo výške 12.000 SKK? Lebo ak poistka spĺňa určité parametre, tak je možnosť si to odrátať (neviem dokedy, lebo FIco sa vyhrážal, že tú možnosť zruší).

Skutočne si daj urobiť nejaký návrh ešte aj v inej poisťovni, aby si vedela porovnať. Určite nie som agent a ja poistky nauzatváram.
BRUSNO
30.11.06,11:13
"Chobotíček, chobotík" už som to vymazala. Ďakujem za radu...
Chobot
30.11.06,11:23
Ešte mi napadlo, či Ti nespomínal ten poraďák aj ochranu pred infláciou.

Ide o to, že poistná suma aj poistné sa v tom prípade každoročne navyšujú o mieru inflácie. Pokiaľ inflácia nie je vysoká, je to OK. AK by sme však predpokladali infláciu cca priemerne 5% ročne, tak ani nie za 20 rokov sa poistné viac než zdvojnásobí. Teda ak teraz platíš 774,- SKK, tak za 20 môžeš zaplatiť aj 1600,- sKK mesačne.

Dobré je to, že toto sa dá v poistke zrušiť bez finančných sankcií. Robí sa to rôzne - v každej poisťovni to môže byť inak. Bežne stačí, ak nepríjmeš vyššie poistné a zaplatíš len pôvodné poistné. Alebo sa napíše krátka žiadosť o zrušenie ochrany pred infláciou. Poznám aj poisťovňu, v ktorej to môžeš odmietnuť každý druhý rok, teda poistné sa potom navyšuje iba raz za 2 roky, nie každý rok.
dadia1
30.11.06,11:46
no o tej inflacii mi veru nehovoril nič. tá odpočitateľna poistka, to jasnačka. to viem a aj on mi to pripomenul.
a s tým potvrdením od lekára mi tiež nehovoril, že mi to preplatia. skúsim sa ho spýtat
Chobot
30.11.06,12:49
no o tej inflacii mi veru nehovoril nič. tá odpočitateľna poistka, to jasnačka. to viem a aj on mi to pripomenul.
a s tým potvrdením od lekára mi tiež nehovoril, že mi to preplatia. skúsim sa ho spýtat

;) Vidíš, vždy sa človek môže dozvedieť niečo nové.
Chobot
30.11.06,13:37
a poradiš aké spoločnosti mam oslovit??? určite to mas preluskane :-)

Ako pomôcku Ti dám prehľad poisťovní na Slovensku podľa predpísaného postného. Vyber si.
katkaj
30.11.06,13:47
Ako pomôcku Ti dám prehľad poisťovní na Slovensku podľa predpísaného postného. Vyber si.

Super pomôcka :)
oref
01.12.06,10:41
Ďakujem za veľa dobrých rád:) , už som o kúsok múdrejšia. Musím povedať, že ja som týmto poistkám nikdy neholdovala, vždy som radšej za to, aby sme mali úspory, ktoré pokryjú naše úvery, čo sa nám aj celkom darí. Len sa bojím, aby sme mali z čoho žiť v prípade, že by manžel prišiel k nejakému vážnejšiemu úrazu a zostali by sme bez jeho príjmu. Teraz uvažujeme nad kúpou pozemku, príp. stavbou domu, no a to bude finančne veľmi náročné a pri jednom príjme sa veľmi bojím rizika.
Chobot
01.12.06,13:26
Ďakujem za veľa dobrých rád:) , už som o kúsok múdrejšia. Musím povedať, že ja som týmto poistkám nikdy neholdovala, vždy som radšej za to, aby sme mali úspory, ktoré pokryjú naše úvery, čo sa nám aj celkom darí. Len sa bojím, aby sme mali z čoho žiť v prípade, že by manžel prišiel k nejakému vážnejšiemu úrazu a zostali by sme bez jeho príjmu. Teraz uvažujeme nad kúpou pozemku, príp. stavbou domu, no a to bude finančne veľmi náročné a pri jednom príjme sa veľmi bojím rizika.

V takom prípade sa dá ešte uvažovať aj o rizikovom životnom poistení. Finančne to nie je tak náročné na platenie poistného.

Rozdiel medzi kapitálovým životným a rizikovým životným je ten, že v poistnom na kapitálové poistenie je zahrnutá rizková prémia, poplatky a kapitálotvorná čiastka, ktorú poisťovňa zhodnocuje a z toho je pre poisteného tvorený zisk. Na konci poistenia potom dostane všetky peniaze z kapitálotvornej čiastky zhodnotené o príslušný výnos. Riziková prémia slúži na pokrytie rizika poisťovne pre prípad smrti.

V prípade rizikového poistenia sa platí len tá riziková časť plus poplatky, čo je neporovnateľne menej. Napríklad pre poistnú sumu 300.000,- na je poistné za poistenie smrti a pripoistenie trvalých následkov na 5 rokov iba 142,- SKK mesačne - poistné je však veľmi závislé od veku poisteného - čím mladší, tým nižšie poistné. Toto poistenie sa väčšinou viaže k poiteniu úverov.

Na rozdiel od kapitálového (alebo investičného) poistenia však je zásadný roziel v tom, že poisťuje sa len tá smrť, pri dožití sa konca poistnej doby poistený nedostane nič, lebo v tomto poistení nie je tá kapitálotvorná čiastka. Je to ale dobrá ochrana pre prípad smrti živiteľa rodiny za nižší peniaz, ako v prípade kapitálovej. Ak by ste však mali dostatočný príjem aj na platenie kapitálovej, tak je dobré platiť si tú, lebo je to zároveň sporenie do budúcnosti.
oref
05.09.07,11:20
Zdravím všetkých:) ,

tak, máme na svete druhého brúčka a zase stojíme pred otázkou, ako investovať, aby sme mu korunky čo najlepšie zhodnotili.

Pri prvom sme to vrazili do akciových fondov /výnos žiadna sláva/, neviete poradiť kam je teraz najvýhodnejšie investovať.

Naša predstava na začiatok cca 20000-30000 a ďalej mesačne cca 2000 s občasných bonusom 2000-5000.

Vopred všetkým ďakujem.