Jozef Mihál
29.11.06,23:56
Syn nášho zamestnanca ukončil bakalárske štúdium na vysokej škole. Na tejto vysokej škole sa rozhodol nepokračovať v štúdiu a začal študovať od prvého ročníka na inej vysokej škole. Má 23 rokov.

Môže si na neho náš zamestnanec uplatniť nárok na daňový bonus?
Jozef Mihál
29.11.06,22:59
Podľa § 33 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť len na dieťa považované za nezaopatrené dieťa podľa zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.

Podľa § 3 ods.3 písm.c) zákona č.600/2003 Z.z. sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje dieťa, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak dieťa ukončilo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa (bakalárske štúdium) a študuje ďalej - či pokračuje v štúdiu na tej istej vysokej škole alebo začne študovať na inej vysokej škole - považuje sa stále za nezaopatrené dieťa.

Váš zamestnanec si preto môže uplatňovať nárok na daňový bonus na syna.

ZoDP_§33
Gabika75
09.10.08,11:21
Máme zamestnanca, ktorého dcéra ukončila 1 .stupeň vys. vzdel. tj. bakalára k 30.6. Vyplatila som daňový bonus do júna. Júl, august nie. Teraz doniesla potvrdenie o návšteve školy, nástup do 1. ročníka magisterského štúdia. Zápis bol
12. 9. 2008. Ja som jej za mesiac 9/2008 daňový bonus nedala. Postupovala som správne?
Jozef Mihál
09.10.08,19:54
Nárok na DB v danom prípade je spätne za júl i august a nárok je aj za september.

Citujem § 4 ods. 4 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa:

"(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa."
milanr
03.06.10,07:10
ZC oznámil, že v máji 2010 jeho dieťa ukončilo 1. stupeň VŠ (získalo titul Bc.). Od septembra bude pokračovať v štúdiu na 2. stupni VŠ. Musí ZC predložiť ZĽ doklad o skončení štúdia 1. stupňa a zároveň predložiť doklad o prijatí na štúdium 2. stupňa alebo stačí až v septembri predložiť potvrdenie o návšteve školy (začiatok štúdia na 2. stupni) a v tomto prípade bude mať ZC nárok na DB aj za 06,07,08/2010. Môže v tomto období dieťa pracovať na DoBPŠ ?Čo v prípade ak 1. stupeň ukončí na jednej VŠ a v 2. stupni bude pokračovať na inej VŠ ? Má rodič aj vtedy nárok na plný DB ?ZC tvrdil, že dieťa sa musí po skončení 1. stupňa zaevidovať na Úrade práce ? Čo v tomto prípade ? Stratí ZC za 06,07,08/2010 nárok na DB ak predloží doklad o evidencii dieťaťa ?
Jozef Mihál
03.06.10,18:21
Stačí v septembri predložiť potvrdenie o návšteve školy (začiatok štúdia na 2. stupni) a má nárok na DB aj za mesiace 6,7,8/2010.

Pokiaľ nemá štatút študenta, na DoBPŠ pracovať nemôže, nie som si istý, či tento štatút má po skončení 1. stupňa VŠ ak nemá potvrdenie o tom, že ho prijali na 2. stupeň.

Nie je podstatné, že 1. stupeň ukončil na jednej VŠ a 2. stupeň začne na druhej VŠ, nárok na DB je.

Zaevidovať sa na úrade práce nie je nutné, ak ho prijali na 2. stupeň.
milanr
07.06.10,12:53
Čo sa týka práce na DoBPŠ - tú uzavral študent na obdobie od 01.01.2010 do 31.12.2010 a v januári 2010 mal štatút študenta. Je študent povinný oznámiť ZĽ, že ukončil štúdium 1.st. a bude pokračovať v štúdiu 2. st. ? Je to asi diskutabilné, či počas mesiacov 6,7,8/2010 bude mať štatút študenta a bude môcť pracovať na DoBPŠ.
Jozef Mihál
07.06.10,15:14
Nie je povinný nič oznamovať. Povinnosť doručiť potvrdenie o štúdiu má v čase, kedy za DoBPŠ uzatvára a to je všetko. Zákonník práce nerieši situáciu, kedy počas trvajúcej DoBPŠ študent ukončí štúdium.

Preto v danej situácií nie je žiaden problém a DoBPŠ môže pokračovať ďalej, až do 31.12.2010.
Jozef Mihál
07.06.10,15:16
§ 227 ods. 1 ZP: "Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta."

O ukončení DoBPŠ z dôvodu ukončenia štúdia nenájdeme v ZP ani slovo.

Dôležitý je najmä § 228 ods. 2:

"Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená."

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#227
topper1
08.06.10,07:32
Dobrý deň, a ako je to s tým štatútom študenta po ukončení 1. stupňa ak je už prijatý na štúdium 2. stupňa? je v tom období študent? Zamestnali sme brigádnika na DoBPŠ v domnení, že je študent, ale ako potvrdenie o návšteve školy doniesol potvrdenie o tom že dňa 21.5. ukončil 1.stupeň štúdia. Dohoda je od 1.6...teda nemôže byť DoBPŠ?
Má povinnosť registrovať sa na úrade práce? ak nie, kto mu platí zdravotné poistenie?
Jozef Mihál
08.06.10,16:59
Áno, absolvent 1. stupňa VŠ, ktorý pokračuje na 2. stupni, je počas prázdnin študent. Zdravotné poistenie za neho platí stále štát.

Dokladovať to odporúčam potvrdením o prijatí na druhý stupeň VŠ.
Arava
17.06.10,06:28
Prosím o radu,
Študent tretieho ročníka 1 stupňa vysokej školy neurobil jednu skúšku, preto nebol pripustený k obhajobe bakalárskej práce. Od septembra 2010 bude v štúdiu pokračovať s predpokladom dorobenia skúšky a ukončením štúdia s titulom Bc. Je v tomto prípade nárok na daňový bonus a rodinné prídavky za prázdninové mesiace júl a august?? ( Od septembra už nie je nárok lebo prekročil štandardnú dĺžku štúdia )
Jozef Mihál
18.06.10,14:39
Akademický rok končí 31. augusta (§ 61 ods. 1 zákona o VŠ).

V danom prípade nebolo bc štúdium riadne ukončené obhajobou bakalárskej práce, preto až do 31. augusta je nárok na DB a prídavok na dieťa.
milanr
14.09.11,07:07
Dieťa zamestnanca ukončilo štúdium 1. stupňa VŠ a teraz mi prinieslo potvrdenie o návšteve školy, že pokračuje v štúdiu 2.stupňa VŠ. DB som zamestnancovi vyplatila aj počas prázdnin t.j. júl+august. Je to správne ? Alebo zamestnanec mi mal oznámiť ukončenie 1. stupňa VŠ zmenou vo Vyhlásení - ukončiť poberanie DB a od septembra sa vyplácanie DB obnoví opäť zmenou vo Vyhlásení, že dieťa začalo študovať na 2. stupni VŠ a nevyplatené mesiace 07+08 si zamestnanec uplatní v RZD alebo DP?
Jana Motyčková
14.09.11,09:46
Je to správne. Má nárok na DB aj za júl a august.
milanr
16.09.11,10:41
Pani Motyčková, ďakujem za odpoveď. A čo v prípade, ak by bakalár na II. stupeň VŠ nenastúpil. V tom prípade by mal nárok na DB iba za mesiac vykonania skúšky a vyplatené mesiace 07+08 by sa mu museli zraziť pri oznámení zmeny zamestnancom vo Vyhlásení ?
Jana Motyčková
16.09.11,13:08
V podstate áno,
u nás to robíme tak, že ak donesie potvrdenie o prijatí na II. stupeň, DB cez prázdniny vyplácame, ak by nenastúpil, resp. nedoniesol potvrdenie, vyplatený bonus zrazíme.
Ak nedonesie potvrdenie o prijatí na II.stupeň, DB nevyplácame, ak donesie potvrdenie, že nastúpil na II. stupeň, DB za prázdniny doplatíme.
milanr
20.09.11,10:42
Zamestnanci mi, ale neoznámili, kedy dieťa ukončilo štúdium na I. stupni VŠ, a že dieťa bolo prijaté na štúdium II. stupňa VŠ Rozhodnutím o prijatí. V septembri 2010 zamestnanec priniesol Potvrdenie o návšteve školy, že jeho dieťa študuje v 3. ročníku na I. stupni VŠ. V septembri 2011 predložil Potvrdenie o návšteve školy, že jeho dieťa pokračuje v štúdiu v 1. ročníku na II. stupni VŠ. DB sme mu vyplácali nepretržite celý rok 2011, t.j. aj počas prázdnin (júl+aug). Uvažujem, či je to tak správne a čo v prípade, ak zamestnanec napr. skončí pracovný pomer počas prázdnin ? Ak od takéhoto zamestnanca nemám doklad a neoznámi mi dátum skončenia štúdia na 1. stupni VŠ, tak môžem prestať vyplácať DB počas prázdnin, alebo musí zamestnanec najprv urobiť zmenu vo Vyhlásení ? Ako teda správne postupovať pri vyplácaní DB v období od vykonania štátnej skúšky na I. stupni VŠ do zápisu na II. stupni VŠ, aby z pohľadu daňovej kontroly zamestnávateľ vyplácal DB správne ?
rrrrr
13.03.12,19:40
Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o navsteve skoly, kde je uvedene, ze je studentom VS ale externa forma. to znamena, ze neuplatnim danovy bonus na skolsky rok 2011/2012. minuly rok vsak bol dennou formou na VS, teda prestupil az tento skolsky rok. za rok 2011 ma narok na danovy bonus az do augusta (riadne skoncil tento rocnik)?

dakujem za pomoc
Adriannna
29.07.15,07:59
Dobry den,student zapisany na VS ll.stupna, v potvrdeni o navsteve skoly uvadza ukoncenie studia k 30.6.2015 a tvrdi,ze zaverecnu skusku bude mat v auguste 2015.Od augusta sa chce zamestnat.Ma narok na DB za jul a august? ( myslim ,ze ma,ale nie som si ista )

Vdaka za odpoved.
Jojo780
21.09.15,09:26
Pekný deň,



zamestnanec predloží potvrdenie, že jeho dieťa navštevuje VŠ v dennej forme v septembri 2014.



Ten istý zamestnanec predloží potvrdenie, že jeho dieťa navštevuje VŠ v dennej forme v septembri 2015, avšak je to iná VŠ.



Je povinnosťou zamestnávateľa riešiť a dožadovať sa, aby predložil potvrdenie dokedy bol študentom na predchádzajúcej VŠ, napr. či neukončil štúdium predčasne ?



V daňovom vyhlásení neuviedol zamestnanec žiadny záznam.



Ďakujem.