Jozef Mihál
30.11.06,00:02
Syn nášho zamestnanca maturitou ukončil štúdium na strednej odbornej škole. V štúdiu na vysokej škole nepokračuje.

Dokedy si môže náš zamestnanec uplatňovať nárok na daňový bonus na syna?
Jozef Mihál
29.11.06,23:14
Podľa § 33 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť len na dieťa považované za nezaopatrené dieťa podľa zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.

Podľa § 3 ods.1 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky (do dovŕšenia 16 rokov veku), najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

Podľa § 4 ods.1 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava na povolanie je aj štúdium na strednej škole.

Podľa § 4 ods.4 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava na povolanie je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole (v prípade štúdia na strednej škole v zásade do 31.8. roka, v ktorom skončilo štúdium).

Podľa § 4 ods.6 zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie po skončení štúdia na strednej škole (viď predošlý odsek) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

Váš zamestnanec si preto v súlade s § 33 ods.5 zákona č. 595/2003 Z.z. nárok na daňový bonus môže uplatniť poslednýkrát za mesiac august toho roka, v ktorom jeho syn ukončil štúdium na strednej škole.

Pozor však, ak by jeho syn pred 31.8. začal vykonávať zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov a s výnimkou dohody o vykonaní práce - napríklad ak by sa zamestnal v pracovnom pomere alebo začal podnikať, tak zamestnanec si nárok na daňový bonus môže uplatniť poslednýkrát za ten mesiac, v ktorom jeho syn k prvému dňu mesiaca ešte nevykonával zárobkovú činnosť.

Ak by sa jeho syn zaradil do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 31.8., tak zamestnanec si nárok na daňový bonus môže uplatniť poslednýkrát za ten mesiac, v ktorom jeho syn k prvému dňu mesiaca ešte nebol zaradený do evidencie nezamestnaných.

Napríklad ak by jeho syn uzavrel pracovný pomer k 15.8., za august by zamestnanec ešte mal nárok na daňový bonus.

ZoDP_§33
Zuzana2
04.06.07,06:45
Syn nášho zamestnanca tak isto končí SŠ. Nezmaturoval však. Maturita sa mu odkladá na 9/2007. Nastúpil k nám do zamestnania na základe pracovnej zmluvy dňa 4.6.2007.
Má náš zamestnanec nárok na DB na toto dieťa za obdobie 6,7,8?
Dada
08.06.07,04:48
Čo v prípade ak syn ide maturovať až v septembri 2007 a nie je momentálne zamestnaný ani evidovaný na úrade práce. Dokedy môže rodič poberať daňový bonus?
Jozef Mihál
08.06.07,05:35
V oboch prípadoch - Zuzana2, Dada, sa štúdium na SŠ neskončilo, pretože študent ešte nevykonal maturitnú skúšku. Školský rok však v takomto prípade trvá najdlhšie do 31.8. a dieťa sa považuje za nezaopatrené až do 31.8., aj keď začne vykonávať zárobkovú činnosť (na takýto prípad sa nevzťahuje § 4 ods.6 zákona č.600/2003 Z.z., viď vyššie).
Jozef Mihál
08.06.07,05:43
Ešte dodávam:

Podľa § 4 ods. 4 písm. c) zákona č.600/2003 Z.z., sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu (maturity) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené (najdlhšie do 31.8.).
Zuzana2
08.06.07,05:45
Ďakujem. Prajem pekný slnečný deň.
jvp111
08.06.07,06:12
A ako to je s ukončením nadstavbového štúdia - napr. pri OA? Aj tu platí podmienka nezaopatrenosti do 31.8. ak sa nezamestná a nezaeviduje na ÚP?
Jozef Mihál
08.06.07,06:47
Pri rôznych nadstavbových formách štúdia odporúčam informovať sa na príslušnej škole, dokedy trvá školský rok a pod.

V zásade - nadstavbové štúdium je stredoškolské štúdium a študent sa považuje za nezaopatrené dieťa po skončení nastavbového štúdia až do skončenia školského roka - do 31.8., ak sa nezamestná skôr, alebo ak sa skôr nezaeviduje na úrade práce.

Podľa § 25 ods.1 zákona č.29/1984 Zb., v nadstavbovom štúdiu sa štúdium ukončuje maturitnou skúškou.
jvp111
08.06.07,08:04
Ďakujem pekne.
milanr
14.06.07,09:33
Zaujímalo by ma ako správne urobiť zmenu vo Vyhlásení k dani. ZC mi predložil doklad o skončení štúdia na SŠ v máji 2007. Dieťa ďalej nepokračuje v štúdiu na VŠ, s tým že bude prázdninovať, nezamestná sa ani nebude v evidencii ÚP. Kedy je potrebné zapísať zmenu do Vyhlásenia v 05 alebo až v09/2007 ? Musí obdobie 07+08/2007 ZC niejako zdokladovať, alebo podpisom vo Vyhlásení zodpovedá, že uviedol správne údaje. Ďakujem za radu.
veronikasad
14.06.07,09:39
Rodič má nárok na daňový bonus za študenta strednej školy do skončenia prázdnin, teda do 31.8.07, pokiaľ sa do tejto doby nezamestná na pracovnú zmluvu alebo nezaeviduje na ÚP. Stačí doklad o skončení školy a podpísaná zmena vo vyhlásení.

-----------
Veronika
ryja
21.06.07,11:05
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či je povinnosť pracovníka po ukončení SŠ dieťaťa predložiť zamestnávateľovi fotokopiu maturitného vysvedčenia dieťaťa, alebo doklad z ÚP, že nie je zaregistrovaný, pokiaľ nedostane rozhodnutie o prijatí z VŠ. Ako zisťovať či sa nezamestnal, stačí čestné prehlásenie,alebo čakať, či neprinesie doklad o prijatí na VŠ a veriť mu?
Jozef Mihál
21.06.07,11:40
Zaujímalo by ma ako správne urobiť zmenu vo Vyhlásení k dani. ZC mi predložil doklad o skončení štúdia na SŠ v máji 2007. Dieťa ďalej nepokračuje v štúdiu na VŠ, s tým že bude prázdninovať, nezamestná sa ani nebude v evidencii ÚP. Kedy je potrebné zapísať zmenu do Vyhlásenia v 05 alebo až v09/2007 ? Musí obdobie 07+08/2007 ZC niejako zdokladovať, alebo podpisom vo Vyhlásení zodpovedá, že uviedol správne údaje. Ďakujem za radu.
Nezaopatrené dieťa je do 31.8., preto zmena vo Vyhlásení sa má urobiť k 1.9. Svojim podpisom potvrdzuje, že všetko čo uviedol vo Vyhlásení, je pravda. Žiadne dokladovanie nie je potrebné za predpokladu, že už bolo dokladované v septembri predošlého roka, že syn študuje na SŠ.
Jozef Mihál
21.06.07,11:42
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či je povinnosť pracovníka po ukončení SŠ dieťaťa predložiť zamestnávateľovi fotokopiu maturitného vysvedčenia dieťaťa, alebo doklad z ÚP, že nie je zaregistrovaný, pokiaľ nedostane rozhodnutie o prijatí z VŠ. Ako zisťovať či sa nezamestnal, stačí čestné prehlásenie,alebo čakať, či neprinesie doklad o prijatí na VŠ a veriť mu?
Netreba to dokladovať nijako špeciálne.

Ak dieťa pokračuje na VŠ, dokladom bude potvrdenie o štúdiu na VŠ.

Ak nepokračuje na VŠ, tak najneskôr k 1.9. musí byť vo Vyhlásení vykonaná zmena. Je na zodpovednosti rodiča či prizná skutočnosť, že dieťa sa pred 1.9. prihlási na úrade práce.
ryja
22.06.07,08:05
Ďakujem, môj názor je ten istý, no našej mzdárky nie
maruska001
23.08.07,12:54
Dobry den,
chcela by som sa opýtať- zamestnankyňa k nám nastúpila 17.8.2007, jej dcéra skončila strednú školu a nepokračuje v štúdiu, má teda nárok na daňový bonus za august. Mám od nej vyžadovať doklad o štúdiu na strednej škole za rok 2006/2007?

Ďakujem :)
Jozef Mihál
27.08.07,06:47
Áno, bez dokladu o štúdiu, prípadne dokladu o poberaní prídavku na dieťa, nie je možné daňový bonus poskytnúť.
michelle84
05.09.07,08:10
Netreba to dokladovať nijako špeciálne.

Ak dieťa pokračuje na VŠ, dokladom bude potvrdenie o štúdiu na VŠ.

Ak nepokračuje na VŠ, tak najneskôr k 1.9. musí byť vo Vyhlásení vykonaná zmena. Je na zodpovednosti rodiča či prizná skutočnosť, že dieťa sa pred 1.9. prihlási na úrade práce.



Mám prípad, kedy sám zamestnanec nevie, či je jeho dieťa po maturite v období do 31. 8. zamestnané alebo vedené na úrade práce. Zmenu vo vyhlásení som mu dala podpísať v septembri. Obdobie od skončenia štúdia do konca prázdnin neviem, či má nárok na daňový bonus, keďže sám zamestnanec nevie, či mu dieťa je riadne zamestnané alebo čo vykonáva. Pravdepodobne len pri kontrole z daňového úradu sa dá zistiť pravda. Postupovala som správne, keďže mi zamestnanec neoznámil zmenu?
cece
06.09.07,13:13
Dieťa nastúpilo na vysokú školu vojenskú, kde od prvého ročníka dostávajú tzv. žold. Má zamestnanec v takomto prípade nárok na daňový bonus?
Jozef Mihál
07.09.07,06:40
cece:

Citujem zo zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa:

"§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

a) na strednej škole7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole8) okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, 9) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov."

...ide o to, že za nezaopatrené dieťa, na ktoré si môže rodič uplatniť nárok na daňový bonus, sa považuje dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

Pričom sústavná príprava atď. nie je štúdium na VŠ, ak by šlo o študenta vojenskej VŠ, ktorý už je v prípravnej službe alebo v služobnom pomere v armáde.

Len v takom prípade by rodič nemal nárok na daňový bonus.
Jozef Mihál
07.09.07,06:42
Mám prípad, kedy sám zamestnanec nevie, či je jeho dieťa po maturite v období do 31. 8. zamestnané alebo vedené na úrade práce. Zmenu vo vyhlásení som mu dala podpísať v septembri. Obdobie od skončenia štúdia do konca prázdnin neviem, či má nárok na daňový bonus, keďže sám zamestnanec nevie, či mu dieťa je riadne zamestnané alebo čo vykonáva. Pravdepodobne len pri kontrole z daňového úradu sa dá zistiť pravda. Postupovala som správne, keďže mi zamestnanec neoznámil zmenu?
Zodpovednosť za nahlásenie zmeny je na zamestnancovi. Ak Vám počas prázdnin nenahlásil zmenu - formou zápisu do "Vyhlásenia", DB vyplácate aj za mesiace júl, august.
marek32
13.06.08,07:10
Syn nášho zamestnanca maturitou ukončil štúdium na strednej škole a pokračuje v štúdiu na vysokej škole.
Po vykonaní maturitnej skúšky do zápisu na vysokú školu sa zamestnal v pracovnom pomere.

Má nárok na daňový bonus na syna?
Jozef Mihál
13.06.08,07:59
Podľa § 4 ods.4 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa sústavná príprava na povolanie je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole (v prípade štúdia na strednej škole v zásade do 31.8. roka, v ktorom skončilo štúdium).

Podľa § 4 ods.6 zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie po skončení štúdia na strednej škole (viď predošlý odsek) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

Váš zamestnanec si preto v súlade s § 33 ods.5 zákona č. 595/2003 Z.z. nárok na daňový bonus môže určite uplatniť za mesiac, v ktorom jeho syn ukončil štúdium na strednej škole. Záleží samozrejme na tom, od ktorého mesiaca vznikol pracovný pomer - zamestnanec si nárok na daňový bonus môže uplatniť poslednýkrát za ten mesiac, v ktorom jeho syn k prvému dňu mesiaca ešte nemal pracovný pomer.
anna20
16.06.08,12:07
Dobrý deň!
Prosím Vás chcela by som sa spýtať: Moja dcéra 2. 6. 2008 urobila štátnice na UKF. Má titul bc. Pokračuje v magisterskom štúdiu. Budem mať nárok na daňový bonus a na prídavky za mesiac júl a august?
Dnes som čítala v SME, že absolventi bakalárskeho štúdia, ktorí sa rozhodujú, či budú pokračovať v štúdiu na vysokej škole, majú povinnosť ak sa nezamestnajú, prihlásiť na úrade práce alebo si sami platiť zdravotné poistenie? Je to naozaj tak?
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.
Ivča
16.06.08,16:04
Syn skončil štúdium na prvom stupni VŠ. Podal si prihlášku na magisterské štúdium. Ako je to so zdravotným poistením v období do zápisu na 2. st. VŠ štúdia, ako je to s poberaním rodinných prídavkov a daňového bonusu. Je výhodnejšie prihlásiť sa na úrade práce, alebo je lepšie byť samoplatiteľ. Keby chcel v týchto mesiacoch brigádovať, je to možné?
Jozef Mihál
16.06.08,16:53
Dobrý deň!
Prosím Vás chcela by som sa spýtať: Moja dcéra 2. 6. 2008 urobila štátnice na UKF. Má titul bc. Pokračuje v magisterskom štúdiu. Budem mať nárok na daňový bonus a na prídavky za mesiac júl a august?
Dnes som čítala v SME, že absolventi bakalárskeho štúdia, ktorí sa rozhodujú, či budú pokračovať v štúdiu na vysokej škole, majú povinnosť ak sa nezamestnajú, prihlásiť na úrade práce alebo si sami platiť zdravotné poistenie? Je to naozaj tak?
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.

Áno, budete mať nárok na daňový bonus a na prídavky za mesiac júl a august. Ak pokračuje v štúdiu, nemusí sa hlásiť na UP, nemusí si platiť sama ZP.

§ 4 ods. 4 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa:

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.
anna20
17.06.08,06:18
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Aknazuz
24.09.08,16:28
Dobrý večer,
poradíte mi, prosím, či ako zamestnávateľ môžem vyplácať 2 roky daňový bonus zamestnancovi, ktorého dieťa po trojročnej SŠ bez maturity a následnom zamestnaní ide od septembra 2008 ako 22-ročný na 2-ročné denné štúdium, ktorým si "dorobí" maturitu? Počas štúdia dieťa zamestnané nebude. Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
24.09.08,16:45
Zákon č.600/2003 o prídavku na dieťa, § 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie...:

"(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

a) na strednej škole7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole8) okrem externého štúdia.

...atď...

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj

a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1"

...atď.

Treba zistiť, či štúdium na uvedenj škole je postavené na úroveň štúdia na strednej škole - predpokladám že je, potvrdenie by malo vydať riaditeľstvo školy a pod.,

...ak tomu tak bude, je nárok na DB.

Celé si to možno zjednodušiť obvyklým spôsobom - ak rodič donesie potvrdenie z úradu práce, že na dieťa poberá prídavok, tak potom má nárok aj na DB.
Aknazuz
24.09.08,17:01
p. Mihál, ďakujem za Vašu bleskovú reakciu. Rodič zamestnávateľovi toto potvrdenie z úradu práce priniesol, potvrdenie o návšteve školy rodič sľúbil zamestnávateľovi doniesť po nástupe dieťaťa do školy. Pomohli ste mi ako externej mzdovej účtovníčke zamestnávateľa.
atka4
26.08.09,09:36
Vo firme zamestnávajú zamestnanca na DoBPŠ.
Nakoľko nezmaturoval v riadnom termíne, v 09/2009 bude robiť reparát.
1. Má tento zamestnanec štatút študenta za 09/2009, kedy bude robiť reparát?
- ja predpokladám, že nie (v zmysle bodu c)
2. Ak by reparát neurobil a opakoval by 4. ročník, mal by štatút študenta v nasl. šk. roku?
- ja si myslím, že áno, (v zmysle bodu a)

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

Ďakujem
Jozef Mihál
26.08.09,10:11
Tak ako v príspevkoch č. 4 a 5 opakujem, že v danom prípade sa dieťa považuje za nezaopatrené do 31.8.

Ak v septembri neurobí maturitu a bude opakovať ročník, bude považované za nezaopatrené až do 31.8.2010.

Čiže súhlasím s tým, čo sama píšete.
atka4
26.08.09,11:30
Tak ako v príspevkoch č. 4 a 5 opakujem, že v danom prípade sa dieťa považuje za nezaopatrené do 31.8.

Ak v septembri neurobí maturitu a bude opakovať ročník, bude považované za nezaopatrené až do 31.8.2010.

Čiže súhlasím s tým, čo sama píšete.

Ďakujem veľmi pekne.
/nechcela som len pasívne položiť otázku.../
vo vzduchu bol totiž ďalší "problémik", a to , že chcú daného človiečika zamestnať na TPP už 1.9.09, čo som však nedoporučila, naokoľko nemusí zmaturovať a následne-môže opakovať ročník denné štúdium, t.j. bude naďalej študentom. Neviem, ako to bude (možno aj pod tlakom rodičov a pod.)
Anez
05.09.09,07:39
Dobrý deň p. Mihál,
Študent ukončil dennú formu štúdia na VŠ titulom Bc., ale nepokračuje v ďalšom štúdiu. Počas štúdia mal uzatvorený pracovný pomer na kratší prac. čas na dobu neurčitú, ktorý naďalej trvá. Rodič dieťaťa, náš zamestnanec si uplatňoval DB. Dokedy mu patrí DB ? Naposledy za mesiac august 2009, teda skončením školského roka alebo naposledy za mesiac, kedy vykonal záverečné skúšky. Myslím si, že DB mu patrí naposledy za mesiac kedy vykonal záverečné skúšky (napr. máj 2009), lebo dieťa je zamestnané na riadny pracovný pomer, a teda sa nepovažuje za nezaopatrené dieťa. A čo v prípade, že by sa rozhodol pokračovať od septembra v štúdiu. Ako správne postupovať?
V prípade, že zamestnancovi bol DB vyplatený neoprávnene, môžem ho zraziť až pri RZ za r. 2009?
Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
05.09.09,08:42
DB mu patrí naposledy za mesiac, v ktorom študent I. stupňa VŠ urobil záverečné skúšky, ktorými ukončil I. stupeň VŠ.

Ak by toto dieťa prijali na II. stupeň, pokladá sa stále za nezaopatrené dieťa a DB za letné mesiace treba doplatiť - v nasledujúcom kal. mesiaci, najneskôr v RZD/DP za rok 2009.

Ak je to naopak a DB bol vyplatený neoprávnene, neoprávnene vyplatenú sumu zamestnávateľ zamestnancovi zrazí čo najskôr, najneskôr do troch rokov. § 40 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Anez
05.09.09,10:56
Ešte raz Vám p. Mihál ďakujem za odpoveď. Aj ja som predpokladala uvedený postup, len som si to potrebovala overiť. Totiž v uvedenom prípade som mala informáciu, že študent bude pokračovať v štúdiu II. stupňa, ale až teraz pri rozdávaní potvrdení o návšteve školy som sa dozvedela, že sa rozhodol zatiaľ nepokračovať. Takže vďaka a prajem pekný deň!
invest
28.09.09,08:08
- zamestnanec si nárok na daňový bonus môže uplatniť poslednýkrát za ten mesiac, v ktorom jeho syn k prvému dňu mesiaca ešte nemal pracovný pomer.[/QUOTE]
V mojom prípade má syn po maturite pracovnú zmluvu od 3.8.2009. To znamená že za celý mesiac august mám nárok na DB?
Jozef Mihál
28.09.09,08:36
Áno, v danom prípade máte za august 2009 ako za posledný mesiac ešte nárok na DB.
vszpolz
28.09.09,10:18
Zamestnankyňa už piaty rok priniesla potvrdenie o návšteve školy syna, ktorý stále chodí do 1. ročníka bakalarskeho štúdia tej istej VŠ. Podľa vyjadrenia matky pridavky na dieťa stále dostáva. Počíta sa aj 5 rokov bakalárskeho štúdia do štandardnej dĺžky štúdia?
Volala som na úrad práce, tiež si nevšimli, že nosí potvrdenie stále na ten istý ročník ako ja teraz. Je to STU Fakulta elektrotechniky. Oni vraj pošlú k 31.8. list o vylúčení zo štúdia a pravdepodobne sa znova zapíše do 1. ročníka.
invest
28.09.09,11:34
V prípade, že som nepriznala môžem na budúci mesiac, alebo v RZ?
Jozef Mihál
28.09.09,12:42
Podľa možností treba nevyplatený DB na ktorý bol nárok, vyplatiť zamestnancovi nasledujúci mesiac, prípadne v ročnom zúčtovaní.
invest
29.09.09,04:54
Podľa možností treba nevyplatený DB na ktorý bol nárok, vyplatiť zamestnancovi nasledujúci mesiac, prípadne v ročnom zúčtovaní.
Ďakujem pekne.
obecbracovce
07.10.12,19:30
Syn našej zamestnankyne ukončil štúdium na strednej škole v roku 2011. V roku 2012 od marca do septembra vykonával absolventskú prax. Zároveň v septembri bol na zápis na VŠ. Patrí tejto zamestnankyni DB už aj za mesiac september? Na potvrdení z VŠ je, že nastúpil na štúdium na VŠ (potvrdenie zo dňa 4.9.2012), avšak štúdium na VŠ sa začalo až 1.októbra.
zlolen
24.09.13,11:56
Dobrý deň
Prosíme poradiť, dcéra študuje na Akadémii policajného zboru 1. ročník, má nárok rodič na daňový bonus?
Vysokoškolské štúdium na akadémii civilných študentov v dennej forme je sústavná príprava na povolanie, štúdium policajtov nie, treba ešte nejaké iné potvrdenie?
Z názvu školy neviem, či nárok na DB má.

Ďakujeme
Jozef Mihál
25.09.13,06:31
Akadémia policajného zboru je štátna VŠ zriadená v súlade s vysokoškolským zákonom, preto jej študenti v dennej forme štúdia sa v zásade považujú za nezaopatrené deti.

Ak tu však študuje osoba, ktorá je súčasne v Policajnom zbore v služobnom pomere, nejde už o sústavnú prípravu na povolanie a na takéto dieťa nie je nárok na DB.