Jozef Mihál
30.11.06,00:47
Má nárok na daňový bonus rodič dieťaťa, ktoré študuje na vysokej škole v dennej forme štúdia, ak dieťa pracuje a zarába:
- formou dohody o brigádnickej práci študentov,
- na pracovnú zmluvu,
- alebo podniká - napríklad ak má živnosť?
Jozef Mihál
29.11.06,23:53
Podľa § 33 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť len na dieťa považované za nezaopatrené dieťa podľa zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.

Podľa § 3 ods.1 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky (do dovŕšenia 16 rokov veku), najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

Podľa § 4 ods.1 písm.b) zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava na povolanie je aj štúdium na vysokej škole, okrem externého štúdia.

Podľa zákona č.600/2003 Z.z. z okruhu nezaopatrených detí nie sú vylúčené deti, študujúce na vysokej škole dennou formou, ak súčasne vykonávajú zárobkovú činnosť.

Preto pri uplatení nároku na daňový bonus nie je prekážkou, ak dieťa študujúce v dennej forme štúdia na vysokej škole súčasne vykonáva zárobkovú činnosť formou dohody alebo na pracovnú zmluvu alebo či podniká.

ZoDP_§33
lejka
18.07.08,11:30
Podľa § 33 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť len na dieťa považované za nezaopatrené dieťa podľa zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.

Podľa § 3 ods.1 písm.a) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky (do dovŕšenia 16 rokov veku), najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

Podľa § 4 ods.1 písm.b) zákona č.600/2003 Z.z. sústavná príprava na povolanie je aj štúdium na vysokej škole, okrem externého štúdia.

Podľa zákona č.600/2003 Z.z. z okruhu nezaopatrených detí nie sú vylúčené deti, študujúce na vysokej škole dennou formou, ak súčasne vykonávajú zárobkovú činnosť.

Preto pri uplatení nároku na daňový bonus nie je prekážkou, ak dieťa študujúce v dennej forme štúdia na vysokej škole súčasne vykonáva zárobkovú činnosť formou dohody alebo na pracovnú zmluvu alebo či podniká.

ZoDP_§33
Študent denného štúdia na VŠ-druhý ročník uzavrel pracovnú zmluvu na 10.000Sk mesačne.Môže si rodič uplatňovať na pracujúceho študenta daňový bonus a bude na neho dostávať prídavky?
Volala mi jeho matka,že od februára 2008,kedy sa syn zamestnal,prestala na neho dostávať prídavky.Od januára 2008 si mesačne uplatňuje na syna aj daňový bonus .Je to v poriadku?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
22.07.08,19:40
Nemám čo dodať, viď predošlá odpoveď.

Študent druhého ročníka VŠ, denného štúdia, sa považuje za nezaopatrené dieťa aj v prípade, ak má pracovnú zmluvu. Rodič má nárok na prídavky i na daňový bonus.
lejka
28.07.08,13:09
Pán Mihál,ďakujem za odpoveď.
chudaska
09.02.09,18:36
Aj ja mam podobný problem, SZČO ma 21 rocneho syna,ktory do 23.9. pracoval na zaklade pracovnej zmluvy,cize ked pracoval nepoberala uz na nho ani pridavky ani dan. bonus, to mi je jasne,ale tento syn zacal navstevovat 1-rocne denne studium a od 17.9.2008 do 28.05.2009 je studentom /mam potvrdenie/ a este k tomu je aj evidovany na urade prace. Teraz neviem,ci mozem od septembra do decembra uplatnit na tohto syna dan. bonus!!! Prosim o radu, vopred ďakujem!!!
Jozef Mihál
09.02.09,19:20
Ak je evidovaný na úrade práce, tak zrejme študuje externou formou a v takom prípade nemá nárok na DB.

Alebo je neoprávnene evidovaný na úrade práce, a potom nárok na DB je.
chudaska
10.02.09,05:44
Ak je evidovaný na úrade práce, tak zrejme študuje externou formou a v takom prípade nemá nárok na DB.

Alebo je neoprávnene evidovaný na úrade práce, a potom nárok na DB je.

Veď prave,ze to ani mne nie je uplne jasne preco je este evidovany na urade prace,ked studuje. Potvrdenie zo skoly ma,kde je napisane,ze je student denneho 1-ročneho studia na jazykovej skole v Nitre. Tak ja by som matke uznala ten dan. bonus od septembra do decembra -mozem? A treba ich upozornit na to,ze je neopravnene evidovany na urade prace? Co z toho vyplyva. Dakujem za vas cas a trpezlivost.
Jozef Mihál
10.02.09,06:37
Na Vašom mieste by som to riešil tak, že ak úrad práce vypláca na dieťa prídavok, vyplatil by som DB a naopak.
chudaska
10.02.09,08:01
Na Vašom mieste by som to riešil tak, že ak úrad práce vypláca na dieťa prídavok, vyplatil by som DB a naopak.

Prídavok na dieta nepobera,tak jej nedam ani narok na DB. Ďakujem pekne za radu!
rrrrr
20.09.11,09:47
ZAmestnanec mi priniesol potvrdenie o navsteve strednej skoly svojho dietata, ale ide o externe studium gymnazia. zakon pise, ze zaopatrene je, ak studuje na strednej skole okrem studia popri zamestnani, kombinovaneho studia a studia jendotlivych predmetov. popri skole nepracuje, z toho mi vyplyva, ez ma narok na danovy bonus. je to spravne? dakujem za pomoc