BOBY
30.11.06,06:13
Kúpili sme starší automobil, ktorý sa opravoval, aby bol bezpečne prevádzkyschopný. Keďže auto ešte nemalo pridelenú ŠPZ účtovala som všetko do obstarávacích nákladov na 042 a až po pridelení ŠPZ som auto zaradila do majetku na odpisy. Pri priebežnej kontrole audítorom som bola upozornená, že táto oprava mala ísť priamo do nákladov na 511, keďže sa parametre auta opravou nezmenili aj keď ešte ŠPZ nemal pridelenú. Myslím si, že nemá pravku. Rada by som si prečítala aj Vaše názory na tento prípad. Vďaka dopredu.
DušanČ
30.11.06,05:32
Keďže sa jedná o starší automobil, sa podľa môjho názoru stal majetkom spoločnosti, ktorá ho kúpila, dňom, ktorý vymedzuje kúpno-predajná zmluva. Väčšinou to býva dňom zaplatenia kúpnej ceny. Ak ste dali auto do opravy až po jeho jeho právoplatnom nadobudnutí, načo pridelenie EČ nemá vplyv, má Váš auditor pravdu.
BOBY
30.11.06,05:46
Dík za názor. Teda ak mám KPZ, doklad o zaplatení, tak do obstarávacích nákladov dám len jeho nákup a dopravu a zaradím bez ohľadu na to, kedy dostane auto ŠPZ a začne sa využívať na podnikanie. Ostatné účtujem do nákladov. Tak to má byť? Ja som totiž doteraz až ku dňu pridelenia ŠPZ účtovala všetko na obstarávacie náklady a až potom zaraďovala do majetku. Divné mi je len to, že doteraz to audítorke nevadilo a teraz ma na to upozornila.
renča1
30.11.06,06:00
Auditorka má pravdu, viď § 35 a písm.f)

§ 35 postupy účtovania v PÚ

2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
BOBY
30.11.06,08:27
Díky za jasné vysvetlenie, ruším odpisy a idem opravovať vstupnú cenu a nákladové položky. Zasa som o niečo múdrejšia vďaka Porade a jej skvelým členom
mudroš
30.11.06,14:57
Ak automobil nebol technicky schopný prevádzky, tak sa nemohol uviesť do používania (zaradiť). §33 ods. 1 postupov účtovania vyžaduje "zabezpečenie všetkých technických funkcií potrebných na užívanie majetku a splnenie povinností podľa osobitných predpisov".
Ak bolo potrebné na aute vykonať opravu aby bolo užívania schopne, je to podľa mňa výdavok súvisiaci s obstraním dlhodobého majetku a oprava sa mala účtovať na 042, t.j. premietnuť do ocenenia.