Magie
30.11.06,10:27
Dobrý deň, prosím o radu - zamestnanec, ktorý pracuje na základe dohody o vykonaní práce denne viac ako 5 hodín má nárok na stravný lístok tak ako zamestnanec? a firma si to môže dať do daňových výdavkov?
Ďakujem
Janka6685
30.11.06,09:33
Dobrý deň, prosím o radu - zamestnanec, ktorý pracuje na základe dohody o vykonaní práce denne viac ako 5 hodín má nárok na stravný lístok tak ako zamestnanec? a firma si to môže dať do daňových výdavkov?
Ďakujem

Áno, ak to zakotvíte v kolektívnej zmluve, tak aj dohodár má nárok na stravný lístok a je to daňovo uznateľný výdavok.

Podľa § 152 ods. 5 písm. b) môže zamestnávateľ po prerokovaní zo zástupcami zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
fialka m
30.11.06,10:06
My sme nemali kolektivnu zmluvu, ale stravne listky sme davali aj dohodarom, s tym, ze na ne nemali narok.
Ako to potom uctovnicka vyriesila neviem.
evina
30.11.06,10:24
My sme nemali kolektivnu zmluvu, ale stravne listky sme davali aj dohodarom, s tym, ze na ne nemali narok.
Ako to potom uctovnicka vyriesila neviem.
Zamestnávateľ nemá povinnosť poskytnúť stravné dohodárovi, ale môže - zákon mu to nezakazuje, je to na jeho rozhodnutí....

http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=7506&search_term=stravn%E9
azuz
30.11.06,11:09
Ak v dohode dohodnete aj poskytovanie stravného a podmienky jeho poskytovania, tak ho môžete dohodárovi poskytnúť (ak splní dohodnuté podmienky).
ZlaticaB
30.11.06,11:32
Ja by to tiež riešila v dohode, ak by som mu chcela poskytnuť stravné. Pretože, ako by to potom s povinným príspevkom zo SF na stavovanie. Dohodár predsa neprispieva do tvorby SF, alebo áno?
Tweety
30.11.06,11:34
Ja by to tiež riešila v dohode, ak by som mu chcela poskytnuť stravné. Pretože, ako by to potom s povinným príspevkom zo SF na stavovanie. Dohodár predsa neprispieva do tvorby SF, alebo áno? Nie, z dohôd sa SF netvorí.
kvjetecko
30.11.06,13:56
My poskytujeme aj dohodarom, ale mame zamestnanecke stravovanie - zamestnanci si platia vlastne výrobnú cenu jedla. a dohodarom to normalne strhneme vo vyplate ako zamestnancom.
evina
30.11.06,17:26
Ja by to tiež riešila v dohode, ak by som mu chcela poskytnuť stravné. Pretože, ako by to potom s povinným príspevkom zo SF na stavovanie. Dohodár predsa neprispieva do tvorby SF, alebo áno?

Dohodár neprispieva do SF a teda nemôže z neho ani čerpať t.j. netýka sa ho ani povinný prídel na stravovanie zo SF. V prípade, ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť stravné dohodárovi musí určiť aj spôsob ako bude riešených zvyšných 45% stravného, teda stravné nad limit zákona o DzP...