Valika
07.06.04,08:50
Pekný deň prajem a prosím o radu.Chceme si vo firme urobiť posedenie pre zamestnancov spojené s varením gulášu,pohostenia tzv. firemný deň aj s rod.príslušníkmi.Môžeme pohostenie nakúpiť zo SF a je potrebné poskytnuté pohostenie zdaniť zamestnancom ?Vyplývajú nám aj nejaké povinnosti ohľadom nového zákona o DPH? Ďakujem.
GABRIELA
07.06.04,11:34
My sme teraz robili športovo-kultúrne podujatie a MDD uvarili guláš, pivo, kofola, balíčky deťom...Sumu rozpočítame na jednotlivých zamestnancov x počet rodinných príslušníkov, ktorý sa zúčastnili a to im zdaníme cez pásku. Myslím že nič viac.
tibor
07.06.04,12:34
presne tak - už to nie je limitované čiastkou do 2.000/ročne - všetko podobné použitie SF ide do základu dane od 1.1.2004...
Marian
10.06.04,11:04
Áno, guláš zo SF varíme od nepamäti. Je pravdou, že od 1.1.2004 bude guláš zdanený. Avšak vstúpi len do základu dane ako príplatok pred zdanením alebo ako
ďalší požitok do hrubej mzdy a bude sa z neho odvádzať aj zdravotné a sociálka? Odpoviem si sám, ale opravte ma ak kecám:
Do hrubej mzdy nepôjde lebo zákon o Zdravotnom poistení v §13 o vymeriavacom základe o plneniach
zo SF nič nehovorí a ani §138 zákona o sociálnom poistení.
Magma
10.06.04,11:10
Samozrejme z príspevku zo SF sa neodvádza žiadne poistné!
tibor
10.06.04,11:44
Marian - zdravotné a ani nijaké iné poistenie okolo mňa neišlo - ale neviem čo si myslel tým, že "Do hrubej mzdy nepôjde lebo zákon o Zdravotnom poistení..."
ja to dávam do hrubej mzdy a neviem či má na to vplyv zákon o Zdravotnom poistení...ale nechám sa poučiť.
Marian
11.06.04,05:03
Ad tibor:

Myslel som to takto:

hrubá mzda (ak chceš úhrn príjmov) = základná mzda + prémie + náhrady miezd za dovolenku + náhrady za sviatky + ...
a to je pre mňa vymeriavací základ pre odvody (abstrahujem minimá a maximá). Nasleduje zrážka odvodov, príplatky (aj naturálne) pred zdanením (tu guláš), zrážka dane, čistá mzda. Ak sa Ti nezdá pojem "hrubá" tak sa vráť pred 1989 boli sme zvyknutí na dva pojmy hrubá a čistá, môj soft to takto aj definuje a mne sa to takto páči.