Ajkami
30.11.06,11:25
Ahojte,
chcela by som sa poradit. Predcházajúca účtovníčka zaúčtovala 31.12.2005 došlú fa za služby. Ako neuhradenú ju preniesla do nového roka 2006. Majiteľ sa rozhodol neuhradiť ju, pretože tie služby neobjednal. Čo sa dá s tou fa urobiť? Stále v programe zostáva neuhradená a blíži sa koniec roka. Účtujeme v MRP-podvojné účtovníctvo. ďakujem
Boneta
30.11.06,12:25
A druhá strana - čiže dodávateľ sa uhradenia tejto faktúry nedomáha... upomienky a pod. ?
Tweety
30.11.06,12:27
Ahojte,
chcela by som sa poradit. Predcházajúca účtovníčka zaúčtovala 31.12.2005 došlú fa za služby. Ako neuhradenú ju preniesla do nového roka 2006. Majiteľ sa rozhodol neuhradiť ju, pretože tie služby neobjednal. Čo sa dá s tou fa urobiť? Stále v programe zostáva neuhradená a blíži sa koniec roka. Účtujeme v MRP-podvojné účtovníctvo. ďakujemAK fakturácia bola neoprávnená,(služby neboli poskytnuté) nikto služby neobjednal, nemalo sa o nej vôbec účtovať.
Ajkami
30.11.06,14:27
Ja si tiez myslim, ze nemala byt nauctovana, ale uz je tam. Mojou ulohou je to dat doporiadku. Druha strana sa neozyva, neviem ci sa ozve na konci roka, alebo co. Mozem ju ID preuctovat 321/518? Lenze neviem ako ju dostanem z neuhradenych faktur. Co vy na to?
jana
30.11.06,15:55
zaúčtuješ 321/648 a boli by dobré poslať odsúhlasenie pohľadávok a zostatkov tej firme ktorej dlžíte, ak vám odpíše, že nemá voči vám žiadnu pohľadávku, tak ju prilož k internému dokladu. Samozrejme mu ti nepíš váš záväzok.
Ajkami
30.11.06,20:02
Ďakujem za radu. Som začiatočníčka, tak sa ešte opýtam. Mám tomu rozumieť tak, že napíšem list v ktorom uvediem, číslo fa a sumu a či majú voči nám nejakú pohľadávku? Ak napíšu áno, tak čo s tým? Ak nie tak to preúčtujem tak ako si napísala, len mi nie je jasné prečo 321/648 to nie je náš výnos. Nemôžem to jednoducho preúčtovať na tých istých účtoch ako je to teraz iba na opačných stranách? A ešte jedna vec, musím to stihnúť do konca roka? Dík.
Jozef I
30.11.06,20:13
Ďakujem za radu. Som začiatočníčka, tak sa ešte opýtam. Mám tomu rozumieť tak, že napíšem list v ktorom uvediem, číslo fa a sumu a či majú voči nám nejakú pohľadávku? Ak napíšu áno, tak čo s tým? Ak nie tak to preúčtujem tak ako si napísala, len mi nie je jasné prečo 321/648 to nie je náš výnos. Nemôžem to jednoducho preúčtovať na tých istých účtoch ako je to teraz iba na opačných stranách? A ešte jedna vec, musím to stihnúť do konca roka? Dík.

Ale tento rok to na účte 518 nemáš. Takže by som to dal tiež na výnos 648. Bolo by dobré aby sa to stihlo do tohoto roku zaúčtovať, ak to chceš vyčistiť.
Čo sa týka odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ods%FAhlasenia+poh%B5ad%E1vok+a+z%E1v%E4zkov ), tak je dobre, aby si si našla nejaký vzor...určite vám to už aj nejaké firmy posielajú a podľa toho niečo podobné napísala. Ale nedávaj tam tú faktúru ktorú chceš vymazať. Ak ti to potvrdia bez tej fa., tak ju neevidujú.
Džudi
02.12.06,22:01
Ja mám takúto nezaplatenú fa. ešte z 2004, môžem to aj v roku 2006 zaúčtovať na účet výnosov ak mi firma pošle vyjadrenie, že neeviduje voči nám uvedenú pohľadávku ? Alebo ako si ju vyčistím zo záväzkov ? Dík
AHA
03.12.06,16:51
Ja mám takúto nezaplatenú fa. ešte z 2004, môžem to aj v roku 2006 zaúčtovať na účet výnosov ak mi firma pošle vyjadrenie, že neeviduje voči nám uvedenú pohľadávku ? Alebo ako si ju vyčistím zo záväzkov ? Dík
Áno môžte.
jaja99
03.12.06,17:26
Ja by som:
1. v roku 2006: preúčtovala voči hospodárskemu výsledku minulých rokov: 321/428,429
2. podala by som dodatočné DP k roku 2005.
dana99
04.12.06,08:13
Ja by som:
1. v roku 2006: preúčtovala voči hospodárskemu výsledku minulých rokov: 321/428,429
2. podala by som dodatočné DP k roku 2005.

Presne tak, žiadne účtovanie do výnosov v r. 2006

Mení sa HV starých období, je tam povinnosť podať dodatočné daňové priznanie!
AHA
04.12.06,09:59
Presne tak, žiadne účtovanie do výnosov v r. 2006

Mení sa HV starých období, je tam povinnosť podať dodatočné daňové priznanie!
Aj keď mi až v roku 2006 potvrdia, že neevidujú voči mne žiadne pohľadávky ?
JanaSys
04.12.06,10:09
Len mimochodom. To odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov si už mala mať k 31.12.2005. Väčšinou si každý stráži aspoň pohľadávky, pozri v došlej pošte, či Vám tá firma náhodou neposlala na odsúhlasenie inventarizáciu k 31.12.2005 a väčšinou tam je, že ak sa neozveš napr. do 14 dní, tak súhlasíš.
dana99
04.12.06,10:17
Aj keď mi až v roku 2006 potvrdia, že neevidujú voči mne žiadne pohľadávky ?

Do výnosov si to dať môžeš, ale v roku 2005 ti to kontrola vyhodí z nákladov.
Ajkami
05.12.06,18:56
Ďakujem vam za rady. Veľmi ste ma nepotešili, lebo účtujem iba cca 6 mesiacov, a ešte v tom neviem chodiť, a od začiatku riešim nejaké problémy. Tá moja fa je taká, že urobia službu až keď zaplatíme. My sme službu nechceli a nezaplatili. Neviem však prečo to tá predchádzajúca účtovníčka zaúčtovala a dokonca 31.12.2005, preto tam nie je odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov. Teraz som im napísala, či majú voči nám nejaké pohľadávky tak som zvedavá čo napíšu. Ak nebudú evidovať tak neviem čo budem robiť. Neviem ako podať opravné daň. priznanie. Nedá ja to nejako obísť. Jedná sa iba o 1000, Sk. To nejak hrozne neovplyvnilo HV. Ešte jedna vec, ja účtujem u podnikateľa fyzickej osoby podvojné účtovníctvo, aj toho sa týka účet 428? Čo vy na to? A ešte jedna vec, čo keď napíšu, že majú voči nám pohľadávku a my chceme stornovať fa, dá sa to?