Janette
30.11.06,13:17
Dobrý deň,
podnikateľ si vymyslel, že chce svojich zákazníkov - tržbu nad 50.000,- Sk, dať do ,,zlosovania,, o nejaké hodnotné ceny. Aké sú povinnosti zo zákona? Treba to niekde nahlásiť? alebo stačí len nejaký interný zápis?
Ďakujem za ohlasy.
Janette
01.12.06,05:02
Viete mi prosím niekto poradiť?
marcik
01.12.06,05:41
S tým som sa ešte nestretla,hádam niekto poradí! Ale nezdá sa mi že by sa to niekde nahlasovalo, ale určite interný zápis, a na jeho základe vyúčtuješ potom výdaj pre výhercu!
camelfly
01.12.06,05:46
nemalo by sa to nahlasovat nikde, je to typicka marketingova zalezitost, k vydaju sa dokladal interny zapis a udaje o vyhercu s podpisom
Petosev
01.12.06,05:59
Taktiež si nemyslím, že máš nejakú ohlasovaciu povinnosť. V závislosti od hodnoty výhry /par 9, ods. 2, písm. n)/ budete možno musieť zdaniť danú výhru zrážkou podľa par 43 zákona. Nie som si však istý ako sa takýto náklad poníma z hladiska dani z príjmu a takisto DPH. Či ide o náklad vynaložený za účelom dosiahnutia príjmu a či nejde o bezodplatné dodanie na iný účel ako podnikanie a vzniká ti tak teda daňová povinnosť.
Janette
01.12.06,15:59
Ďakujem za ohlasy. Poprosím ešte o viacej názorov. Myslím si aj ja, že by žiadna povinnosť podnikateľa čo sa týka nahlásenia nie je. Jednoducho hodnotné ceny si na konci roka zakúpi zo svojho zisku-podľa mňa to nemôže byť jeho náklad-lebo jeho podnikanie súvisí s odlišnou činnosťou aké budú ceny. Skôr mám obavy, že kto zdaní to auto? Nie náhodou zákazník? Neviem, či sa to môže brať ako reklama-tá je iba do 500,- Sk za jeden predmet. Diskutujme. Ďakujem.
renča1
01.12.06,16:23
Tak ako uviedol Petosev, len spresním:

Ak ide o vyššiu hodnotu /viac než 5000,-/ ceny alebo výhry, táto sa zdaňuje podľa § 43, ale len ak ide o peňažné výhry alebo ceny. Ak ide o nepeňažné ceny a výhry, tieto si daňovník zdaňuje prostredníctvom daňového priznania, pričom je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu tejto ceny albo výhry. Hodnota je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.

Iná povinnosť nevzniká iba tá ktorá je hrubo zvýraznená.
Janette
04.12.06,07:58
Ďakujem Vám. Ešte sa chcem opýtať, keď má na mysli podnikateľ osobné auto ako výhru, čo sa týka nákladu je to ako? Môže si ho dať do nákladov celú sumu? a odpočítať si DPH? S osobnými autami nepodniká.
Janette
04.12.06,12:14
Je Vás tu veľa, prosím o pomoc.
Petosev
05.12.06,06:17
Ďakujem Vám. Ešte sa chcem opýtať, keď má na mysli podnikateľ osobné auto ako výhru, čo sa týka nákladu je to ako? Môže si ho dať do nákladov celú sumu? a odpočítať si DPH? S osobnými autami nepodniká.

Keď postupujem podľa definície nákladu či výdavku daňovo uznateľného, t.j. výdavok na dosiahnutie,zabezpečenia a udržania zdaniteľného príjmu, je možné považovať hodnotu predmetu výhry za daňový výdaj. Cieľom vynaloženia tohto výdavku je dosahovania zdan.príjmov, v konečnom dôsledku zisk daňovníka - nárast zdan.príjmov. Mohol by to byť výdavok vo forme výdavku podľa par. 19, ods. 2, písm. k) - na reklamu a prezentáciu činnosti daňovníka za účelom dosiahnutia zdan.príjmov. Súčasne ti ale nevzniká nárok na odpočítanie dane - par. 49, ods. 7, písm. a). a dodanie i keď bezodplatné tohto tovaru je oslobodené od dane - par. 42.
Janette
05.12.06,11:09
Tzn. že OC auta si môžem dať do nákladov a DPH si neuplatním. Správne som to pochopila?
Janette
05.12.06,11:42
Pomôžte-je to súrne..
Petosev
05.12.06,14:15
Áno, to je môj názor. Obstarávacia cena s DPH by bol daňovo uznaný výdaj, resp. náklad, s tým že musíš vedieť preukázať príp. kontrole všetky skutočnosti, ktoré som uvádzal predtým, t.j. že dôsledok nákupu auta bolo dosahovania a rast zdan.príjmov. Koniec koncov, ako to účtuje napr. Orange Slovensko, ktorý teraz rozdáva Mercedesy?