Halli
30.11.06,14:45
Zaleži len na ľudoch a pokiaľ ich nebude zaujímať osud svojho domu, svojich peňazi, nech nečakaju, že to bude v ich domoch vyzerať uplne inak ako v tých našich, kde nestraší žiadny fenomén...

PS: opravila som svoj príspevok, aby nadviazal na to, čo tu má byt pozitívne a nie zavádzajuce pre tých, ktorí nepoznajú túto stranku.ďakujem
Elena Navrátilová
30.11.06,14:29
Samozrejme, pokiaľ by vôbec dali k nahliadnutiu účtovné doklady na požiadanie.Keby sa aj po technickej stránke starali o panelové domy, ktoré majú v správe. Ale nebudem predsa používať taktiku takých kolosov ako sú bytové družstvá. Každý máme to čo chceme, voľba je na členoch SVB.
Orim
30.11.06,22:15
Treba si uvedomiť, z čoho žije OSBD, kto ich platí a za čo. Čo vlastne pre SVB robia. Nám robili len účtovníctvo.
renča1
01.12.06,04:26
prikladám Vám INFO jedného OSBD, ktoré spravuje byty aj v Dubnici nad Váhom. Takto nehorázne straší pán predseda OSBD ludí, nakoľko odchádzaju paneláky z jeho správy. Ten fenomén o ktorom píše sa vôbec netýka Dubnice nad Váhom /možno len Pov.Bystrice/ ale on to rozposiela po svojich "kúpených" ovečkach-domových dôverníkoch ľudom od Pov.Bystrice cez Dubnicu nad Váhom a Ilavu po Novú Dubnicu, aby ich ich vyľakal. Vediem SVB od r. 1999 a ďalšie dve som zobrala pred rokom a pol a to poviem len toľko, aby sa p.predseda OSBD prišiel pozrieť, ako pozadu sú tie dve SVB za nami, nakoľko boli pod jeho správou... viac nebudem pisať, lebo sa k tomu chcem vyjadriť na iných miestach, ale chcem ,aby ste si to prečítali a pridali k tomu názor...ak si mysli, že to zachráni vetou, že nie všetky spoločenstvá sú také, to nestačí, celý članok mi pripadá ako výstraha-počkajte, takto dopadnete... takéto znevažovanie našej práce si nikto dovoľovať nebude ani hádzať všetkých do jedného vreca! obvzlašť, keď situáciu dobre poznam.... ďakujem

Silno s tebou súhlasím a to čo som zvýraznila to aj vystihuje. Mám aj ja skúsenosti.... O.i. sme aj dodávateľmi stav.prác, ktorí to aj vidia ako to vyzerá pri tých ktorí majú založené spoločen. a pri tých ktorí patria pod OsBD. A tak isto to môžem zhodnotiť aj po inej stránke, napr. dohadzovanie zákazok .......,,ale to tu už nepatrí.
Elena Navrátilová
02.12.06,05:26
Jasné že neobjaví. Veď je to rozrátané v platbe spojenej s tým, čo sa vykonávalo. Nie je to sólo položka.
Elena Navrátilová
02.12.06,13:30
Zlatenko a samé DPH navrch, nie ako Ty všetko v jednom. A ešte úsmev pekne od ucha k uchu. Nepretržitá pracovná doba.
Elena Navrátilová
04.12.06,18:24
Zlatenko presne, mali by sme založiť neziskovku, priatelia porady a SVB-čiek. To by si potom nedovolili písať také poburujúce články o poctivých správcoch. Garantujem aj riadne zhromaždenia a uznesenia by sme im dávali na vedomie.
Orim
05.12.06,23:33
Zlatenko presne, mali by sme založiť neziskovku, priatelia porady a SVB-čiek. To by si potom nedovolili písať také poburujúce články o poctivých správcoch. Garantujem aj riadne zhromaždenia a uznesenia by sme im dávali na vedomie.
Súhlasím s tebou, ale na druhej strane chápem aj tých druhých, ide im o chleba, to však neznamená, že s nimi súhlasím
Elena Navrátilová
06.12.06,11:22
Mirko, chleba dostať v rôznych cenových kategóriach. Presne tak isto ako rôzne služby, medzi ktoré patrí aj správa. Pri poctivom spôsobe, dobrom sw, správnom výbere technického zabezpečenia nie je čo riešiť. Iba tú cenu a poctivosť a rozsah poskytnutých služieb. Je oveľa náročnejšie, keď sa jeden podujme na správcovstvo, musí ovládať zákony, technické zabezpečenie, zákon o metrológii, účtovné zákony,... je to na jednu hlavu ale prehľad a znalosti takto získané...hm... myslím, že vieme o čom to je. Ale nejdem znevažovať "svojským spôsobom" prácu niekoho, o ktorého výkone sa dôsledne nepresvedčím. Ono aj ja viem vidieť to čo chcem. Dlho mi osobne trvalo kým som si uvedomila, že každý sa snaží presvedčiť seba aj ostatných o tom, že on má pravdu a si taký akého Ťa chcú vidieť. Nie taký ako v skutočnosti si. To vie ublížiť, veľmi. Keď si to dotyčný !uvedomí", či už pod tlakom okolia, medializácie a iných vonkajších vplyvov, mal by sa aspoň ospravedlniť primeranou formou. Každý sme omylní, ale s tými zábranami, že načo,... je to úbohé a tu vidíš aký sme kto "inteligentní" a chápeme toho druhého, nie len seba. Ale to je už o inom, poznáme sa, vieme akí sme. Myslím, že je to jednoduché a zrozumiteľné, čo som týmto chcela povedať.
Elena Navrátilová
10.12.06,05:58
Ja robím v našom dome správu od 1.7.2005. Dnes sme zateplení, vyregulovaní, máme termostatickú hydroreguláciu, vzájomné privolávanie výťahov, vymenené linoleum v suteréne, obnova kompletná, strech, chodobové okná, zateplený suterén, vymenené vchodové aj únikové dvere, okná na pivniciach.
Halli
10.12.06,19:11
No vidiš - super Elenka, ty si ale stíhačka ;) , toto nám možu mnohé paneláky len závidieť, tuším tu zriadim ešte fotogalériu panelákov...

... tak kto bude ďalší ??? :eek: :eek: :eek:
PeterNR
11.12.06,06:48
No vidiš - super Elenka, ty si ale stíhačka ;) , toto nám možu mnohé paneláky len závidieť, tuším tu zriadim ešte fotogalériu panelákov...

... tak kto bude ďalší ??? :eek: :eek: :eek:

Slavica, fotogaléria je super nápad! Kľudne založ novú tému, aby sme mali pozitívne príklady pekne pokope :)

Ja sa pridám až keď bude náš dom hotový, aby som to nebodaj nezakríkol ;)
Halli
11.12.06,08:20
Slavica, fotogaléria je super nápad! Kľudne založ novú tému, aby sme mali pozitívne príklady pekne pokope :)

Ja sa pridám až keď bude náš dom hotový, aby som to nebodaj nezakríkol ;)

Peťo to prave by som chcela a dufam, že sa Ti podarí to na čom pracuješ a prispeješ nám do buducej fotogalerie ;) ...veľa slniečka v duši prajem :) :) :)
GabiZ
11.12.06,09:56
Slavica, to bola výzva do boja. Dobre, pochváľme sa teda. Vznikli sme minulý rok 1.1.2005 a zatiaľ sme stihli:
- zrekonštruovať balkóny
- vymeniť všetky okná a dvere na bytovom dome
- natrieť a opraviť fasádu na dome
- pustili sme sa do vybavovania vlastnej kotolne (zatiaľ je to v štádiu papierovačiek a úradovania)
Nie je toho až tak moc, ale myslím si, že za tie 2 roky pôsobenia až až, pretože veľa času vždy zaberie príprava a zhromažďovanie dokladov. Dúfam, že kotolňu sa nám podarí vybaviť, lebo začínajú s tým robiť problémy a potom sa budem môcť pochváliť ďalšou úspešnou akciou. Týmto zároveň držím palce všetkým spoločenstvám, ktoré sa bytovým družstvám nevyrovnajú. Nech si píše kto chce, čo chce, my vieme svoje a vždy a všade sa nájdu výnimky, len treba rozlišovať, čo robia jednotlivci a čo väčšina a nie hádzať všetkých do jedného vreca.
Halli
11.12.06,14:24
Výborne Gabi, tiež Vám to ide úžasne- je dobré dať vedieť o nás všetkých-všetkým... o našej práci, ktorá je namáhavá a veľakrat nezištná,dufam sa mi podarí zriadiť tú fotogalériu a potom "nám všetci možu zavidieť..." , ale samozrejme v dobrom.V panelakoch, ktoré takto idu dopredu sa menia aj ludia, pomaličky ale isto si uvedomujú, že toto všetko stojí za to a vedia aj pochvaliť, usmiať sa, podať ruku, popriať všetko dobré... to nám vždy dodá veľa optimizmu a sily vydržať ďalej. A keď nám to bude chýbať...-tak sa kukneme sem na poradu a tu je tých skvelých ľudí naozaj veľa a to je SUPER ;) ;) ;)
Halli
13.12.06,13:47
Tak podme, kto je ďalší na rade, pochvalte sa... to mi chcete povedať, že nič nerobíte? :eek:

ja to sledujem...
Orim
13.12.06,22:15
Ja vás sklamem. Nebudem sa chváliť, pretože to nejde podľa mojich predstáv :(
peton
14.12.06,04:44
Slavica, super nápad s tou galériou. A navrhujem vkladať fotky "pred" a "potom" naraz, pre porovnateľnosť. Aby lidi videli, že aj keď to nie je také jednoduché, dá sa to. Takže Peťo, keď budete už OK (vieš ako to myslím) tak hoď sem obidve foto.
Orim, to Ti neverím. :-) Veď tu nejde len o to, či je alebo nie je dom ako zo škatuľky, to je len pozlátka, ale ako to funguje a čo všetko sa urobilo vo vnútri, to je tá podstata. Viď pokec od Gabiz - paráda.
Halli
14.12.06,10:02
Peton, ano prave tak sa to snažim robit- "pred a potom", čo som stihla tak nafotiť :rolleyes: ... dik za príspevok, Peťo mi slubil tiež a čo sa týka ORIMA, tak to hadam nie? Orimkoooo, neopušťaj sa veď máš kotolnu, solarny ohrev a ine.. tak neboj,bude aj horšie :eek: ...ale nieee, tvoju snahu ocenia určite.;)
Elena Navrátilová
16.12.06,05:02
Takže ja nepriložím nič, lebo nemám foto pred. A po už je hotovo. Ja by som skôr bola za tie číselka pred a po. To sa dobre rekapituluje, koľko ušetríme zateplením, či sa dá ušetriť vlastnou kotolňou po načítaní všetkých režijných nákladov. Po zateplení samozrejme sa budeme baviť zas o iných číslach. To že krajšie vyzerá je síce pekné, ale pre mňa už neskoro, lebo nemám foto pred obnovou.
Halli
27.12.06,09:34
Elenka, to že nemáš foto pred-to vobec neva... aj tak ludi zaujíma, len to čo je "po"- čiže teraz. To "pred", každy dobre pozná už roky a roky, ale konečne je tu niečo čím sa da pochvaliť a ludia budu i v tvojom paneláku na to hrdí... čo je samozrejme najviac Tvoja zasluha. ;)

... Nikoho nezaujímaju tie hnusné šedé sídliska, paneláky s rozbitými strechami, dverami, počmáranými stenami... Musíme ukázať všetkým, ako sa dá byvať v krásnom paneláku, technicky aj esteticky zrekonštruovanom, musíme ľudom odkázať, že tým panelákom veľa dlhuju za to, že ich maju a nemuseli ich kupovat dnes za obrovské peniaze a brat si uvery na vlastné bývanie./týka sa to väčšiny starších vlastnikov/. Konečne je tu čas, keď musia pochopiť, že obrazom vlastneho bytu je aj celý bytový dom a bývanie v nom. Zhodnotením domu získaju na cene za vlastný byt a budu si oveľa viac važiť všetko, na čo si spoločne našetrili a zveladili... toto v anonymite veľkeho spravcu ešte dlho fungovať nebude...:rolleyes:
Elena Navrátilová
27.12.06,17:32
Do obnovy je dôležité ľudí motivovať, tie energetické audity, vysoko a nízko energetické znalecké posudky, sú hlavne z dôvodu, aby si to ľudia komplexne uvedomili, čo je dôležité. Nepáči sa mi, že sa vychádza v ústrety monopolom, ktorí dodávajú energie cez ÚRSO a to je kryté podporou garnitúry, ale ich nezaujíma, že ľudia berú úvery na to, aby dosahovali úspory na energiách. Takže sa zadĺžia, aby ušetrili na nákladoch, splácajú úvery, vysoké ceny energií. Samú ma zaujíma, dokedy toto ľudia budú tŕpne znášať a prispôsobovať sa trhu s energiami. Keby sa radšej zamerali na platy tých, čo sa im ľudia fixnou zložkou skladajú na ich réžie. My si musíme odvody platiť z réžie za správu, CDT fixnou zložkou každý jeden prispieva. To sú veci, ktoré si ľudia neuvedomujú. Keby mali tie platy odvodené od minimálnej mzdy primeraným násobkom, tak ako sa poukazuje na platy v iných sférach. Radšej to už nejdem rozširovať, ešte ma zastihne "cenzúra". Síce Ilava je blízko pri Tebe Slávka, takže dúfam, že ma budeš pravidelne obšťastňovať svojou prítomnosťou, úsmevom...
Halli
28.12.06,11:47
ÁAAle choď Elen, čo aká Ilava, čo si? :p Dobre píšeš, ja by som vedela aj horšie, lebo keď ja začnem chrliť čo za "hmmmmm" sa tu v našom štate robia, tak ma viac na poradu nepustia...:eek: Bohužiaľ ako jednotlivec sa s tým možem boriť iba tak, že budem propagovať tuto temu, tuto stránku a krok za krokom robiť všetko preto, aby ludia v "mojich SVBčkach" mali krajšie a hodnotnejšie bývanie... aj napriek tomu, že ja zaspávam s pocitom, čo ma čaká, sníva sa mi o tom, že mi nove dvere niekto postriekal sprejom ... a vstávam s optimizmom, že je tu zase nový deň, keď možem pokračovať v svojom odhodlaní a poslaní na ktoré som sa dala... a to je hlavne, že ten deň je tu znova a znova... ;) :) a koniec koncov si tu ty so svojimi skusenostami, a sú tu ďalší a ďalší super ludia, ktorí nás chápu a vlievaju nám slniečko do duše. :)
jamNicka
30.12.06,20:54
Chcem sa aj ja pochváliť ako gazdujeme a tým podporiť tých, čo uvažujú na založením SVB- chce to ale pár obetavcov z činžiaka, ktorí sa nedajú ľahko znechutiť.My sme tiež veľmi uvažovali a nakoniec sme sa rozhodli pre vznik SVB a myslím, že nik neľutuje. Sme malý iba 6bytový dom, vznikli sme v r. 1997, no stihli sme novú strechu- sedlovú, pretože veľmi zatekalo, nové kúrenie, nové rozvody vody, obnova pivničných priestorov, tento rok máme rozbehnutú celkovú rekonštrukciu domu- balkónov, výmena vchod. dverí a okien na spol.priestoroch a zateplenie obvod. plášťa s novou fasádou. Tiež mám v úmysle všetko zdokumentovať fotograficky, aby sa dalo porovnávať, dokonca som od jedného pána dostala celé CD o postupnosti prác na ich dome.
Takže nedajte sa odradiť a keď si nebudete vedieť rady, máte predsa PORADU, plnú ochotných ľudí, viem to z vlastnej skúsenosti.
Halli
02.01.07,11:59
Tak to je super JamNicka,ďakujem za príspevok... vidim, že zase další správny človek sa nám tu ukázal, dokazali ste toho veľa a verím, že tak ako vy aj všetci my budeme napredovať ďalej. A pevne verím aj v to, že ľudia pochopia aká je to strastiplná cesta viesť SVB a vedieť dať ludí v paneláku dokopy, aby im konečne došlo, ako krasne sa dá byvať. Verím, že dokážu podporiť naše úsilie a raz poďakovať sa za to, že sa našli ochotní ludia, /všetci my ktorí to robime /, ktorí sa nedame odradiť jednotlivcami, zavistlivcami, čo len hundrú a do všetkého rýpu. Prajem všetkým veľa zdravia a úspechov v ďalšej našej krásnej práci.;)
Halli
12.01.07,22:27
Ešte pár obrázkov a budem mat niečo do fotogalerie :) júúúj musim si najať nejakeho osobného asistenta, lebo nestiham:):eek:
Halli
17.02.07,10:51
Galéria už je... a tieto prispevky s ňou trošku súvisia, tak nech nezapadnú prachom:)
tomtrade
18.02.07,13:05
Ahojte, viete mi prosim povedat kolko si moze spravca uctovat za vybavenie napr. zateplenia bytovky? Je to dane zakonom napr. 10% z obstaravacej ceny? Ak nemame zrusene SVB / na KU neboli splnene podmienky pre vymaz/ mohol novy spravca podpisovat s vlastnikmi spravc. zmluvu, prepisat na seba siete?
Peterf
01.03.07,08:33
Galéria už je... a tieto prispevky s ňou trošku súvisia, tak nech nezapadnú prachom:)


Caf vstavam z prachu a idem si to tu trochu pokukat..:---
Halli
01.03.07,09:59
Caf vstavam z prachu a idem si to tu trochu pokukat..:---

No a ty si sa kde toľko túlal? ;) šikovno sa opraš z toho prachu a prispej fotkami :) , prajem ti pekný dník....nepríjima ti "SS" tak takto....
empaty
17.03.07,14:27
OSBD PB, ktoré spravuje byty aj v Dubnici nad Váhom straší ludí, nakoľko odchádzaju paneláky z jeho správy.Piše, že je nový fenomén , že sa SVB vracaju pod správu OSBD, že sa SVB nespravuju spravne a opisuje chyby, ktoré robia, strašia, že zle dopadnu... Rozposiela to od Pov. Bystrice až po Novu Dubnicu. Opak je však pravdou a v Dubnici sa zakladajú nové SVB a odchadzaju z ich spravy... možno taký fenomen ma v Pov. Bystrici, ale tu určite nie. Nebudem pisat o chybach, ktoré robi OSBD, lebo to by už hraničilo s dokazovaním na iných miestach...Nech si laskavo uvedomia, že keď si ludia SVB vytvoria a zveria ho do spravých rúk, zvolia si zastupcu zo svojho domu a budu si "stražiť" každu korunku NIE JE NIČ LEPŠIE ako spravovať sa touto formou! Zaleži len na ľudoch a pokiaľ ich nebude zaujímať osud svojho domu, svojich peňazi, nech nečakaju, že to bude v ich domoch vyzerať uplne inak ako v tých našich, kde nestraší žiadny fenomén...

Ano slavica, súhlasim s tebou. Najlepsím hospodárom majetku je jeho vlastník!....:-) To som nevymyslel ja, to je motto nášho mandatára. V správe spoločenstva sú iste väčšie riziká ako u správcu, pretože výkon správy závisí od právneho vedomia a vedomostí toho-ktorého predsedu spoločenstva. Niet nič horšie ako neznalý a nevedomý predseda, ktorý je tam len preto, aby sa dal titulovať predseda SVB. Ale na druhej strane si SVB moze objednať cinnosti u dodávateľa - mandatára a ucit sa, kontrolovať si, a hospodárit si na svojom a so svojim. Je to otázka sikovnosti a pracovitosti predsedu a potom je výkon správy spravidla flexibilnejší a lepsí ako v družstve. Tečie im v D n/V do topánok, ako každému molochu s nepružným vedením, ktoré nemá vzťah k majetku ktorý spravuje. Česť výnimkám, lebo aj také poznám!!!
Halli
17.03.07,19:49
Ano slavica, súhlasim s tebou. Majlepsím hospodárom majetku je jeho vlastník!....:-) To som nevymyslel ja, to je motto nášho mandatára. V správe spoločenstva sú iste väčšie riziká ako u správcu, pretože výkon správy závisí od právneho vedonia a vedomostí toho-ktorého predsedu spoločenstva. Niet nič horšie ako neznalý a nevedomí predseda, ktorý je tam len preto ze mám titul predseda SVB. Ale na druhej strane si SVB moze objednať cinnosti u dodávateľa - mandatára a ucit sa, kontrolovať si, a hospodárit si na svojom a so svojim. Je to otázka sikovnosti a pracovitosti predsedu a potom je výkon správy spravidla flexibilnejší a lepsí ako v družstve. Tečie im v D n/V do topánok, ako každému molochu s nepružným vedením, ktoré nemá vzťah k majetku ktorý spravuje. Česť výnimkám, lebo aj také poznám!!!

...áno je to tak a ku všetkému čo sa tu popísalo chcem podotknúť jednu dlhoročnú skúsenosť v mojom SVB /dufam, že to dosiahnem aj v dalších dvoch , ktoré spravujem, ale iba druhy rok/... V paneláku kde bývam robím správu už 7 rokov a ľudia ktorí tu bývajú si oveľa viac vážia, to čo sme spoločne dosiahli, lebo sú osobne zainteresovaní na všetkom dianí v paneláku a keď vedia koľko čo stálo. Museli na to prispieť a nedajú si to len tak zničiť. V OSBD boli sice v rovnakej polohe platiteľov, avšak nemali prehľad o transakciách, ktoré sú vo väčšine prípadov v rukách domových dôverníkov a tak sa to patrične podceňuje a aj zneužíva...

... a ešte jeden poznatok: konečne si vlasníci uvedomujú, že ich byt stúpne na cene, ak budú v dome, ktorý je na úrovni a nie v zanedbanom hnusnom paneláku, kde nebude taký zaujem o kúpu bytu a stale sa zvyšujúci dopyt po bytoch, keď sú riešené veľakrát cestou úverov ...
Halli
11.04.07,19:13
Len pre zaujímavosť...k môjmu úvodnému članku... za posledného pol roka odišlo v našom meste ďalších minimálne 5 panelákov /o ktorých viem/ zo správy OSBD :rolleyes: Podotýkam len, že vedenie OSBD "sedí" od nás 36km v inom meste a nie tu, kde je len stredisko ...kde by to mohlo vyzerať úplne inak...keby...:o sa neurobila jedna veľká chyba... ale aj to sa teraz preto začína meniť. Konečne sa ľudia zobúdzajú...pomaly ,ale isto...;)
Julian
10.05.07,19:18
Len pre zaujímavosť v Dubnici nad Váhom je v súčasnosti registrovaných 47 spoločenstiev vlastníkov bytov a vznikaju ďalšie. To čo piše predseda OSBD je absolutne zavádzajúce pre dubničanov. Ak chcete vediet kolko SVBčiek je vo Vašom meste kliknite si na http://www.civil.gov.sk/p12/p12-07.shtm možno budete sami prekvapení, kolko nás je. ;)

OSBD boli asi na smrť vystrašené, keď ministerstvo výstavby v minulej vláde chcelo zaviesť povinné založenie spoločenstiev v bytových družstvách. Iba pán Sekanina (predseda SZBD) údajne úspešne zaloboval v prospech družstiev. Čital som nejakú debatu a názory o tejto téme na nete.
Ja si osobne myslím, že bytové družstva sa už dávno spreneverili svojmu poslaniu vtedy, keď sa zbavili všetkých činností, ktoré slúžili členom a vydali sa na cestu klasických správcovských spoločenstiev s tým rozdielom, že sa zbavujú osobnej zodpovednosti a všetko si nechajú odsúhlasiť delegátmi na ZD, ktorí obyčajne nemajú o tom ani páru. Všetko čo sa im predloží sa aj schváli, lebo v tom momente nik nie je taký úžasný, aby sa vedel zorientovať a tak radšej zahlasuje a ohromná mašinéria ide ďalej podľa svojho.