Jozef Mihál
30.11.06,20:05
Má nárok na daňový bonus zamestnanec, ktorý sa rozviedol, jeho manželka s ním nežije v spoločnej domácnosti a deti súd zveril do opatery manželke?
Jozef Mihál
30.11.06,19:12
Podľa § 33 ods.1 a 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom ("domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby").

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
- vlastné,
- osvojené,
- dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo
- dieťa druhého z manželov.

Ak po rozvode rozvedení manželia nežijú spolu a deti sú v opatere matky, otec si nemôže uplatniť nárok na daňový bonus na ich spoločné deti.

Nárok na daňový bonus si pri splnení ďalších podmienok môže uplatniť len matka a ak sa znova vydá, tak prípadne jej druhý manžel.

ZoDP_§33
PRIVATEX-AGRO
09.02.07,06:24
Môžete mi prosím poradiť v takejto veci: Mám zamestnankyňu, ktorá sa rozviedla a dieťa prisúdili jej. Daňový bonus na dieťa doteraz bral jej manžel. Aké doklady sú treba k tomu, aby som jej daňový bonus mohla teraz vyplácať ja a od akého dátumu, keď právoplatnosť rozsudok nadobudol 10.1.2007. Aby sa nestalo, že daňový bonus budú naďalej vyplácať aj jej manželovi, treba to jeho zamestnávateľovi nejako oznámiť. Ďakujem za odpoveď
Pepa
09.02.07,06:29
Môžete mi prosím poradiť v takejto veci: Mám zamestnankyňu, ktorá sa rozviedla a dieťa prisúdili jej. Daňový bonus na dieťa doteraz bral jej manžel. Aké doklady sú treba k tomu, aby som jej daňový bonus mohla teraz vyplácať ja a od akého dátumu, keď právoplatnosť rozsudok nadobudol 10.1.2007. Aby sa nestalo, že daňový bonus budú naďalej vyplácať aj jej manželovi, treba to jeho zamestnávateľovi nejako oznámiť. Ďakujem za odpoveď
Rodný list dieťaťa a podpísať vo vyhlásení uplatňovanie DB od .... . Uplatníš jej od dátumu, od kedy si chce uplatňovať. Ostatné nie je tvoja starosť.
Janiela
11.02.07,14:21
Prosím Vás,ako je to s cudzincom - SZČO, ktorý má trvalý pobyt v SR od mája 2006? Pracovný pomer mal na Slovensku uzavretý tak isto od 5/2006 a neskôr si otvoril živnosť od 1.7.2006.
Má nárok na daňový bonus za celý rok?
anna20
05.02.08,07:39
Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, máme zamestnanca, ktorý sa rozviedol 30.10.2007, právoplatnosť je od 14. 11. 2007, poberal daňový bonus na 2 deti a neoznámil, že je rozvedený. Manželka je na materskej dovolenke. Daňový bonus mu zrazím za november a december, alebo iba za december. ďakujem
Miuška
25.02.08,10:42
Rozvedené manželstvo. Dieťa žije s matkou, matka spĺňa všetky podm. na uplatnenie DB. Začiatkom roka 2007 sa vydala a v apríli nastúpila na MD. DB na 1. dieťa jej bol uplatnený za 1. -4. mesiac. Po narodení dieťaťa si nárok na DB uplatnil nový manžel, ale len na vlastné dieťa. Môže si matka douplatňovať DB v RZD na dieťa z 1. manželstva, alebo to môže len 2. manžel v RZD, príp.v DP za rok 2007?
Pamätám si na takú vetu: mesiace sa môžu pri uplatňovaní DB rozdeliť, ale nie deti. Len neviem,či sa to týka aj detí, ktoré nemajú spoločných oboch rodičov.
Ďakujem
Jozef Mihál
08.03.08,20:11
Prosím Vás,ako je to s cudzincom - SZČO, ktorý má trvalý pobyt v SR od mája 2006? Pracovný pomer mal na Slovensku uzavretý tak isto od 5/2006 a neskôr si otvoril živnosť od 1.7.2006.
Má nárok na daňový bonus za celý rok?
Ak má trvalý pobyt od 1.5., tak nárok na daňový bonus má od mája.
Ak má trvalý pobyt od 2.5. až 31.5., tak nárok na daňový bonus má od júna.
Jozef Mihál
08.03.08,20:13
Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, máme zamestnanca, ktorý sa rozviedol 30.10.2007, právoplatnosť je od 14. 11. 2007, poberal daňový bonus na 2 deti a neoznámil, že je rozvedený. Manželka je na materskej dovolenke. Daňový bonus mu zrazím za november a december, alebo iba za december. ďakujem
Prečo by ste mu mali zrážať daňový bonus? Ak žijú v spoločnej domácnosti, nárok mu zostáva. Podmienkou na priznanie DB nie je skutočnosť, že manželstvo trvá.

Inými slovami nie je dôležité kedy bol rozvod, ale odkedy nežijú v spoločnej domácnosti.
Jozef Mihál
08.03.08,20:16
Rozvedené manželstvo. Dieťa žije s matkou, matka spĺňa všetky podm. na uplatnenie DB. Začiatkom roka 2007 sa vydala a v apríli nastúpila na MD. DB na 1. dieťa jej bol uplatnený za 1. -4. mesiac. Po narodení dieťaťa si nárok na DB uplatnil nový manžel, ale len na vlastné dieťa. Môže si matka douplatňovať DB v RZD na dieťa z 1. manželstva, alebo to môže len 2. manžel v RZD, príp.v DP za rok 2007?
Pamätám si na takú vetu: mesiace sa môžu pri uplatňovaní DB rozdeliť, ale nie deti. Len neviem,či sa to týka aj detí, ktoré nemajú spoločných oboch rodičov.
Ďakujem
Ak si nárok na DB na to isté dieťa alebo deti môžu uplatniť viacerí daňovníci, môže si nárok uplatniť len jeden z nich - viď § 33 ods. 4.

Preto ak si od narodenia dieťaťa uplatnil na novonarodené (spoločné) dieťa otec, za tie mesiace, za ktoré si uplatnil nárok, si môže v DP/RZD douplatniť nárok na dieťa manželky z prvého manželstva.

Matka si môže douplatniť nárok na DB len za ten mesiac, za ktorý si neuplatnil nárok manžel na ich novonarodené spoločné dieťa.
Ludula
23.05.08,11:23
Zamestnanec - slobodný sa prišiel informovať o DB na dieťa, ktoré porodila jeho priateľka a on si priznal otcovstvo.
Nakoľko nežijú v spoločnej domácnosti, vysvetlili sme mu, že na základe § 33 odst.1 ZoDP nárok na DB nemá.
Ja sa chcem opýtať či by mal nárok na DB, keby sa neoženil, ale by sa presťahoval bývať k svojej priateľke ?
Ďakujem.
Ludula
26.05.08,08:35
Zamestnanec - slobodný sa prišiel informovať o DB na dieťa, ktoré porodila jeho priateľka a on si priznal otcovstvo.
Nakoľko nežijú v spoločnej domácnosti, vysvetlili sme mu, že na základe § 33 odst.1 ZoDP nárok na DB nemá.
Ja sa chcem opýtať či by mal nárok na DB, keby sa neoženil, ale by sa presťahoval bývať k svojej priateľke ?
Ďakujem.
Prosím poraďte.
ludmila12
26.05.08,09:26
Prosím poraďte.
Ak by mali spoločnú domácnosť a je na rodnom liste otcom dieťaťa má nárok na daňový bonus. Nemusia byť manželia ani spoločný trvalý pobyt ale musia žiť v spoločnej domácnosti.
Fany
04.08.08,05:02
Aký doklad má zamestnanec doniesť, aby bolo jasné, že žijú v spoločnej domácnosti, hoci trvalý pobyt zamestnanca na OP je iný?
Jozef Mihál
04.08.08,09:27
Čestné prehlásenie.
maska4
04.02.09,06:21
Rozvedené manželstvo. Dieťa žije s matkou, matka spĺňa všetky podm. na uplatnenie DB. Začiatkom roka 2007 sa vydala a v apríli nastúpila na MD. DB na 1. dieťa jej bol uplatnený za 1. -4. mesiac. Po narodení dieťaťa si nárok na DB uplatnil nový manžel, ale len na vlastné dieťa. Môže si matka douplatňovať DB v RZD na dieťa z 1. manželstva, alebo to môže len 2. manžel v RZD, príp.v DP za rok 2007?
Pamätám si na takú vetu: mesiace sa môžu pri uplatňovaní DB rozdeliť, ale nie deti. Len neviem,či sa to týka aj detí, ktoré nemajú spoločných oboch rodičov.
Ďakujem


Dobrý deň p.Mihál. Vedieme v práci diskusiu o prisúdení nároku na DB. Dvaja rozvedení sa zobrali vo 2/08 .Ona ma dve deti z prvého manželstva , ale v spoločnej domácnosti žije len s jedným dieťaťom. Druhé odišlo k bilogickému otcovi. S druhým manželom sa im narodilo spoločné dieťa v marci 2008. Všetci štyri žijú v spoločnej domácnosti na prechodnom pobyte.
Môže si druhý manžel uplatniť na prvé manželkine dieťa DB aj keď ho nemá osvojené ? A od kedy? Od mesiaca sobášu?
Čo má dať manželka, stačí len čestné prehlásenie, že žiju v spoločnej domácnosti?
Ďakujem, prosím poraďte.
Jozef Mihál
04.02.09,08:50
Druhý (aktuálny) manžel si môže uplatniť DB na manželkino dieťa z prvého manželstva, ak dieťa žije v spoločnej domácnosti. Čiže môže si uplatniť DB na to dieťa, ktoré neodišlo k svojmu otcovi.

Nárok sa uplatní prvýkrát za mesiac, v ktorom boli k 1.-mu manželia.

Osobitné čestné prehlásenie o spoločnej domácnosti sa nevyžaduje.
MáriaPaM
02.03.09,10:21
Zamestnanec žije s družkou, má s ňou dieťa na ktoré si uplatňuje bonus. Ona ale už jedno dieťa mala, nakoľko nie sú manželia (nie je to teda dieťa druhého z manželov), je správne ak si ona uplatňuje bonus na svoje dieťa a on na spoločné?
Bodnarovaa
02.03.09,12:19
Prosim pan Mihal ako je to ked dieta po ukonceni vysokej skoly nastupila na 3 mesiace do zamestnania, potom s nou rozviazali prac.pomer a bola evidovana 3 mesiace na urade prace. Za toto obdobie evidencie na urade prace mam narok na danovy bonus?
Dieta ma 23 rokov.Dakujem
Jozef Mihál
02.03.09,19:33
Zamestnanec žije s družkou, má s ňou dieťa na ktoré si uplatňuje bonus. Ona ale už jedno dieťa mala, nakoľko nie sú manželia (nie je to teda dieťa druhého z manželov), je správne ak si ona uplatňuje bonus na svoje dieťa a on na spoločné?
Áno, je to dobre.
Jozef Mihál
02.03.09,19:34
Prosim pan Mihal ako je to ked dieta po ukonceni vysokej skoly nastupila na 3 mesiace do zamestnania, potom s nou rozviazali prac.pomer a bola evidovana 3 mesiace na urade prace. Za toto obdobie evidencie na urade prace mam narok na danovy bonus?
Dieta ma 23 rokov.Dakujem
Nie.
MáriaPaM
02.03.09,19:54
Áno, je to dobre.
veľmi pekne ďakujem
danakl
01.04.09,06:29
Dobrý deň p. Mihál.
Mám zamestnanca, ktorému sa narodilo dieťa v novembri 2009, doniesol mi rodný list dieťaťa , tak som mu uznala nárok na dan. bonus, teraz sa s matkou jeho dieťaťa ozenil tj.28.03.2009 a priniesol mi rodný list dieťaťa manželky z prvého manželstva , prilozil sobášny list a chce si uplatniť od marca nárok na dan. bonus...bude to v poriadku, aku mu ho od marca dám? ak nie, tak čo potrebujem este k tomu?? doteraz ho poberala manzelka, ale kedze je na materskej, tak nemá nárok. a este sa chcem spýtať, či má zamestn. nárok na doplatenie dan. bonusu na vyzenené dieťa, aj ked neboli zosobášený za január 09 a február09
Jozef Mihál
01.04.09,06:54
§ 33 ods. 5 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

"Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu."

Dieťa manželky z prvého manželstva si môže uplatniť až odo dňa, kedy uzavrel manželstvo, teda od 28. marca 2009. Podľa ods. 5 sa DB prizná prvýkrát až za mesiac apríl 2009. Za mesiace január až marec 2009 si DB on uplatniť nemôže, pretože ešte neboli s terajšou manželkou zosobášení.

Nárok preukáže sobášnym listom, rodným listom dieťaťa a v závislosti od veku potvrdením o návšteve školy, prípadne rozhodnutím z UPSVaR o poberaní prídavku na dieťa.
danakl
01.04.09,07:01
a čo sa týka predlozenia dokladov, stačí mi len sobášny rodný list?
ak som to správne pochopila, tak doplatiť mu dan. bonus za 01-02 2009 nemôzem, lebo neboli zobratí, aj ked žili v spoločnej domácnosti?
Jozef Mihál
01.04.09,07:27
Pokiaľ neboli manželia, nemohol si uplatňovať nárok na DB na dieťa svojej partnerky, ktoré má iného otca.
danakl
01.04.09,07:54
ďakujem Vám
infoziadatel
01.04.09,10:04
Prosím Vás, na DU sme dostali také info, že ked sú manželia rozvedený a nežijú v spoločnej domácnosti ale dieťa má každý druhý týždeň vlastný otec, tak si môže DB nárokovať aj otec. Lebo matka dieťaťa je na materskej a tá nemá príjem, aby si mohla uplatniť.
Je to prosím pravda? Stretli ste sa s takým niečím?

Ďakujem za info zuzula
Jozef Mihál
01.04.09,16:02
Súhlasím.
infoziadatel
02.04.09,03:37
Súhlasím.
Pán Miháľ, súhlasíte, s mojím príspevkom, č. 27 že v tomto prípade má otec nárok na DB, ked dieťa má každý druhý týždeň na víkend u seba?

ďakujem ešte raz zuzula
Jozef Mihál
03.04.09,10:57
Však hovorím, že súhlasím.
mojko
17.04.09,08:01
Prosím Vás, môžte aj mne potvrdiť následovné:manželia sú rozvedení, deti boli prisúdené manželke, tá je v zahraničí, kde poberá aj rod.príd., no deti sú s otcom, ktorý sa o nich stará. Má otec nárok na daňový bonus?
Jozef Mihál
18.04.09,20:10
Ak si nárok neuplatňuje matka, môže si nárok uplatniť otec, ak deti žijú s ním, v tom nie je žiaden problém.
Jojo780
23.07.09,08:30
Dobrý deň,

1. prosím o posúdenie nasledujúcej situácie - zamestnanec by si chcel uplatniť na dieťa DB avšak je tu problem - nie je zosobášený s matkou dieťaťa, dokonca hovorí o nej ako o svojej "ex-priateľke" - ktorá je na rodič.dovolenke, nežijú spolu.
Prídavky na dieťa nepoberá, argumentuje, že pri RZD mu vyplatia DB za kalendárny rok.
prosím o názor.

2. Tomuto zamestnancovi sa vykonáva exekúcia tretinovým systémom. Hovorí, že výživné si upravili s expriateľkou na základe dohody. Má sa započítať životné minimum na dieťa pri výpočte zrážky zo mzdy pri exekúcii ?

Ďakujem veľmi pekne :)
Jozef Mihál
23.07.09,09:42
1. Ak ide o jeho vlastné dieťa a matka si nárok na DB neuplatní, môže si nárok na DB pri RZD uplatniť on, ale len ak je možné hovoriť o spoločnej domácnosti.

2. K výpočtom zrážok sa neviem vyjadriť.
certik
25.02.10,18:10
Ak do druhého manželstva vstúpila manželka so svojim dieťaťom a jej druhý manžel si toto dieťa neosvojil, ale žili v spoločnej domácnosti do mája 2009, má nárok manžel na DB za 5 mesiacov? Ďakujem
Jozef Mihál
28.02.10,23:14
Áno, má nárok.
anele22
12.02.11,19:16
Môžete mi prosím poradiť: rozvedený manželia,ale naďalej spolu žijú v spoločnej domácnosti.Majú dve deti spoločné a jedno mimo manželstva. Pani toho času na MD.Môže si zamestnanec uplatniť daňový bonus aj na nie jeho dieťa, ktoré žije s nimi v spoločnej domácnosti, keď nie sú manželia ?
hotová
04.04.11,06:29
Má nárok na danovy bonus zamestnankyna ,ktorá má malolete dieta zverene do opatery druha ,čiže dieta nežije s matkou v spoločnej domacnosti.Dieta zije s otcom v ČR a má český rodný list.
kalko
13.04.11,17:36
čo v prípade striedavej starostlivosti o deti z rozvedeného manželstva?
Manželia sa dohodli, že na jedno dieťa bude poberať DB otec a na druhé matka.
Je to možné? Účtovníčky v zamestnaní otca tvrdia, že len jeden rodič môže poberať daňový bonus na obe deti. Je možné poberanie DB rozdeliť?
katka50
13.04.11,17:55
čo v prípade striedavej starostlivosti o deti z rozvedeného manželstva?
Manželia sa dohodli, že na jedno dieťa bude poberať DB otec a na druhé matka.
Je to možné? Účtovníčky v zamestnaní otca tvrdia, že len jeden rodič môže poberať daňový bonus na obe deti. Je možné poberanie DB rozdeliť?
Pri poberaní daňového bonusu sa deti nemôžu rozdeliť-dá sa rozdeliť obdobie. Napr. otec bude poberať daňový bonus za mesiace 1-6 a matka 7-12.
milanr
31.01.13,10:24
Dobrý deň, zamestnanec si uplatňoval DB na dieťa, rozviedol sa a prestal s ním žiť v spoločnej domácnosti. O uvedenej skutočnosti urobil zmenu vo Vyhlásení a DB si prestal uplatňovať. Teraz priniesol rodný list, že sa mu s priateľkou narodilo dieťa a chce si začať uplatňovať DB, žijú spolu v spoločnej domácnosti, ale nie sú zosobášení. Môže si zamestnanec uplatniť DB? Ďakujem.
Jozef Mihál
04.02.13,13:31
Môže, na vlastné dieťa, aj keď s jeho matkou nie sú zosobášení.
Jojo780
15.02.13,14:54
Prepáčte, môže si otec dieťaťa uplatňovať daňový bonus, ak manželstvo sa rozviedlo, dieťa právoplatným súdnym rozhodnutím je zverené matke, avšak matka (exmanželka) čestne prehlási, že ona si neuplatní daňový bonus na dieťa a s otcom žijú nadalej v spoločnej domácnosti ? Ďakujem.
Jozef Mihál
15.02.13,15:09
Môže.
zlolen
22.02.13,05:28
Dobrý deň, ZC požiadal o ročné zúčtovanie, 1-4 mal iného ZĽ, od 1.5. je náš.

Na potvrdení má označené v 07, priznaný a vyplatený DB v mesiacoch 1,2,4
od mája poberá manželka daňový bonus.
Môžeme mu mi vyplatiť za ten jeden mesiac daňový bonus, alebo ak mu ho predchádzajúci zamestnávateľ nevyplatil, nemá naň nárok.
Príjem má viac ako 1/2 min. mzdy.

Ďakujem
Anez
23.02.13,17:18
Dobrý večer p. Mihál, prosím o cennú radu, lebo skutočne neviem ako vyriešiť nasledovný prípad. Zamestnanec, ktorý si uplatňoval DB na nezaopatrené dieťa, bol cca od 02/2012 do 05/2012 a opätovne od 10/2012 až doteraz práceneschopný. Čiže mal vyplatený DB za mesiace 01-02/2012 a 06-09/2012. Chcela som mu urobiť ročné zúčtovanie a keďže splnil ročnú hranicu príjmu 1963,20 €, doplatiť aj zvyšnú časť DB. Pri vypĺňaní samotnej žiadosti som sa ale dozvedela, že tento zamestnanec sa rozviedol v októbri 2012. Kontaktoval svoju manželku ohľadom dodatočného uplatnenia si daňového bonusu a zistil, že ona si tiež uplatňovala DB, a to už od marca 2012. V tom čase bol hospitalizovaný a jeho manželka mu túto skutočnosť vôbec neoznámila. Dodatočne, koncom januára 2013, mi ale zaslala potvrdenie od jej zamestnávateľa, že na základe podpísaného "Vyhlásenia na zdanenie príjmov ..." si uplatňovala daňový bonus na vyživované nezaopatrené dieťa od mesiaca marec 2012. Pre vyriešenie problému som adresovala list jej zamestnávateľovi, kde som navrhovala uplatniť daňový bonus pomerne a to, aby bol priznaný za mesiaca 01-09/2012 (do rozvodu manželstva) otcovi a za mesiace 10-12/2012 matke nezaopatreného dieťaťa. Odpoveď som však do dnešného dňa nedostala. Podotýkam, že aj po rozvode žijú v spoločnej domácnosti. Tento zamestnanec je vážne chorý, stále práceneschopný, takže, ak by som mu prípadne aj chcela zraziť "neoprávnene" vyplatený DB bol by to problém, pretože nemá žiadny príjem. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
23.02.13,19:54
Dobrý deň, ZC požiadal o ročné zúčtovanie, 1-4 mal iného ZĽ, od 1.5. je náš.

Na potvrdení má označené v 07, priznaný a vyplatený DB v mesiacoch 1,2,4
od mája poberá manželka daňový bonus.
Môžeme mu mi vyplatiť za ten jeden mesiac daňový bonus, alebo ak mu ho predchádzajúci zamestnávateľ nevyplatil, nemá naň nárok.
Príjem má viac ako 1/2 min. mzdy.

Ďakujem
Môžete.
Jozef Mihál
23.02.13,19:59
Dobrý večer p. Mihál, prosím o cennú radu, lebo skutočne neviem ako vyriešiť nasledovný prípad. Zamestnanec, ktorý si uplatňoval DB na nezaopatrené dieťa, bol cca od 02/2012 do 05/2012 a opätovne od 10/2012 až doteraz práceneschopný. Čiže mal vyplatený DB za mesiace 01-02/2012 a 06-09/2012. Chcela som mu urobiť ročné zúčtovanie a keďže splnil ročnú hranicu príjmu 1963,20 €, doplatiť aj zvyšnú časť DB. Pri vypĺňaní samotnej žiadosti som sa ale dozvedela, že tento zamestnanec sa rozviedol v októbri 2012. Kontaktoval svoju manželku ohľadom dodatočného uplatnenia si daňového bonusu a zistil, že ona si tiež uplatňovala DB, a to už od marca 2012. V tom čase bol hospitalizovaný a jeho manželka mu túto skutočnosť vôbec neoznámila. Dodatočne, koncom januára 2013, mi ale zaslala potvrdenie od jej zamestnávateľa, že na základe podpísaného "Vyhlásenia na zdanenie príjmov ..." si uplatňovala daňový bonus na vyživované nezaopatrené dieťa od mesiaca marec 2012. Pre vyriešenie problému som adresovala list jej zamestnávateľovi, kde som navrhovala uplatniť daňový bonus pomerne a to, aby bol priznaný za mesiaca 01-09/2012 (do rozvodu manželstva) otcovi a za mesiace 10-12/2012 matke nezaopatreného dieťaťa. Odpoveď som však do dnešného dňa nedostala. Podotýkam, že aj po rozvode žijú v spoločnej domácnosti. Tento zamestnanec je vážne chorý, stále práceneschopný, takže, ak by som mu prípadne aj chcela zraziť "neoprávnene" vyplatený DB bol by to problém, pretože nemá žiadny príjem. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ak sa rodičia nedohodnú, DB prednostne poberá matka.

Odporúčam, aby ste v RZD "odobrali" DB otcovi priznaný za mesiace od marca 2012.
Anez
25.02.13,05:58
Ďakujem za odpoveď. Áno tiež som to videla ako krajné riešenie, ku ktorému budem musieť pristúpiť, len mi je to z ľudského hľadiska ľúto, keďže sa jedná o vážne chorého zamestnanca a potrebuje určite každé euro.
Iwett
26.02.13,14:43
Dobrý deň, má nárok na DB rozvedený manžel, ak žije stále v domácnosti s deťmi a rozvedenou manželkou. Nevedú spoločnú domácnosť, ale obaja prispievajú a starajú sa o spoločné deti. Ďakujem.
Jozef Mihál
26.02.13,16:32
Áno, má nárok.
Iwett
26.02.13,16:41
Ďakujem veľmi pekne pán Mihál
Iwett
10.03.13,12:38
Dobrý deň, prosím, na základe nižšie uvedeného by nemal mať rozvedený manžel nárok na DB? Chápem to správne? Ďakujem


Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 33 zákona NR SR č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len "zákon") má nárok na uplatnenie daňového bonusu daňovník s limitovanou výškou zdaniteľných príjmov podľa § 5 alebo § 6 zákona, a to na každé dieťa, ktoré vyživuje vo svojej domácnosti (nie prispieva na výživu) a ktoré sa považuje podľa zákona NR SR č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa za nezaopatrené.

Ing. Ľubica Filipková
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o odpoveď :
má nárok na daňový bonus rozvedený rodič, ktorý stále žije v spoločnej domácnosti s rozvedenou manželkou, ktorá má prisúdené deti po rozvode? Manžel sa podieľa na spoločnej domácnosti aj napriek tomu, že je rozvedený. Ďakujem.
Mila123
10.03.13,12:49
i ja to tak chápem, nemá nárok otec, keďže deti boli zverené do starostlivosti exmanželke ....
ale ak si pamätám, riešili sme to tu asi pred mesiacom.......
Iwett
10.03.13,12:52
Riešili sme to v predchádzajúcom príspevku, a pán Mihál mi odpovedal, že nárok má. Tak to vychádzalo aj mne. Ale predtým som písala na DRSR a teraz mi prišla odpoveď opačná. Tak som ju tu vycapila.
Tinika
11.03.13,20:01
Dobrý deň, chcem sa opýtať na prípad, či má na DB nárok parnter matky, ktorý nie je v RL dieťaťa a nemá ho ani osvojené, ale žije v spoločnej domácnosti s matkou a deťmi? Matka nemá nárok na DB na celý rok, lebo nemala dostatočný príjem. Ak áno, čo má ten partner doložiť do DP ak v RL nie je uvedneý. AK si matka uplatnila bonus 2m. ked mala príjem (aj ked by ho nemala na konci roka spatne, lebo nezarobila 6x min. mzdu) parner si DB uplatni za 10m? vdaka
Iwett
12.03.13,06:15
partner matky nemá nárok na DB, museli by byť manželia.
Jozef Mihál
12.03.13,08:57
Riešili sme to v predchádzajúcom príspevku, a pán Mihál mi odpovedal, že nárok má. Tak to vychádzalo aj mne. Ale predtým som písala na DRSR a teraz mi prišla odpoveď opačná. Tak som ju tu vycapila.
Záleží na posúdení pojmu "spoločná domácnosť". Z Vašej otázky som to pochopil tak, že hoci sú rozveení, žijú v spoločnej domácnosti.

Pojem "domácnosť" je definovaný v § 115 Občianskeho zákonníka:

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
Iwett
12.03.13,12:38
Žijú v spoločnej domácnosti a uhradzujú náklady spoločne. Vlastne spolu aj žijú, len nie sú zosobášení, ale rozvedení. Podľa môjho názoru by mal mať nárok, a podľa odpovede z DRSR nemá nárok.Tak neviem, čo mám robiť v takom prípade.
Jozef Mihál
12.03.13,12:52
Podľa toho ako ste spresnili zadanie - nárok na DB je. A nie je to v rozpore so stanoviskom z DRSR, ktoré ste prezentovali, citujem:


...na každé dieťa, ktoré vyživuje vo svojej domácnosti ...
Iwett
13.03.13,03:54
Vyživuje ich vo svojej domácnosti, ale ja som myslela na tú časť v zátvorke, že vyživuje a nie prispieva na výživu. Ak by sa to bralo, že keď súd pridelí deti matke, tak otec prispieva na výživu. A nezáleží na tom v akej výške, keď aj s celým svojim platom, ale prispieva matke a matka vyživuje.
Aj ja by som povedala, že by mu mal patriť, lebo ich živí on, matka je na MD. Len odpoveď z DRSR je z inej strany. Myslíte, že mu bonus môžem uplatniť aj tak?
Jozef Mihál
13.03.13,06:38
Posudzuje sa to podľa toho, či s bývalou manželkou spoločne vedú domácnosť - majú spoločný účet, z ktorého uhrádzajú náklady na domácnosť (má nárok na DB) - alebo majú účty oddelené a on prispieva na chod domácnosti len výživným na základe rozhodnutia súdu (nemá nárok na DB).
Iwett
13.03.13,09:01
A aký je v tom rozdiel? A hlavne, ako sa to dokazuje? Áno majú spoločný účet, vlastne všetko hradí manžel, lebo manželka poberá len rodičovský príspevok. Ale je to podstatné? Keď sa to zoberie podľa výkladu DRSR, tak prispieva na domácnosť na základe rozhodnutia súdu, len viac ako mu určil súd. Aj keď prispieva celým svojim príjmom. Z jednej strany je to stále len príspevok, lebo sú rozvedení. Čo by ste urobili na mojom mieste? Priznali mu ten bonus?
Mila123
13.03.13,09:03
A aký je v tom rozdiel? A hlavne, ako sa to dokazuje? Áno majú spoločný účet, vlastne všetko hradí manžel, lebo manželka poberá len rodičovský príspevok. Ale je to podstatné? Keď sa to zoberie podľa výkladu DRSR, tak prispieva na domácnosť na základe rozhodnutia súdu, len viac ako mu určil súd. Aj keď prispieva celým svojim príjmom. Z jednej strany je to stále len príspevok, lebo sú rozvedení. Čo by ste urobili na mojom mieste? Priznali mu ten bonus?

ja osobne nie, nech si podá DP typ A, s tým, že to tam uvedie v poznámkach, nech sa týmto "sporom" zaoberá príslušný DÚ,
pretože ak vyplatíš, pri prípadnej kontrole ti to neuznajú a zaplatíš ten rozdiel možno i zo svojho:(

pretože, sa tu súdne rozhodnutie nerešpektuje?
Iwett
13.03.13,09:08
Máš pravdu, to bude asi najrozumnejšie. Ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
13.03.13,09:16
Súhlasím, pragmatické rozhodnutie je nechať to na zamestnanca, nech si podá daňové priznanie s odporúčaním uplatniť si DB a uviesť do poznámok, že vedú spoločnú domácnosť, na ktorú prispieva najmä on.
Iwett
13.03.13,10:06
Ďakujem, tak urobím. Pekný deň
milanr
26.03.13,08:31
Dobrý deň, mám tiež otázku k uplatneniu DB u rozvedeného zamestnanca. Konkrétne: zamestnanec si uplatňuje DB na vyživované dieťa, ktoré študuje na VŠ, má 24 rokov. Teraz mi oznámil, že sa rozviedol, ale DB si bude uplatňovať aj naďalej, pretože s ním dieťa ostáva žiť v spoločnej domácnosti. Môže si zamestnanec aj po rozvode naďalej uplatňovať DB? Mám ho žiadať o predloženie nejakých dokladov, resp. musí zamestnanec túto skutočnosť nejako zdokladovať? Je zmena rodinného stavu (rozvod) zamestnanca dôvodom na zastavenie vyplácania DB zo strany zamestnávateľa? Ďakujem.
Jozef Mihál
26.03.13,15:56
Áno, zamestnanec si môže aj po rozvode uplatniť DB - podmienkou je vedenie spoločnej domácnosti - vedenie spoločných účtov. ... Zamestnanec tieto skutočnosti nie je povinný zamestnávateľovi dokazovať, ide o jeho čestné prehlásenie - či vo "Vyhlásení" alebo v "Žiadosti o RZ".
milanr
27.03.13,07:29
Ďakujem za odpoveď, tiež som si myslela, že zmena rodinného stavu nie je dôvodom na ukončenie vyplácania DB. Ak u zamestnanca nedošlo rozvodom k zmene, ktorá ovplyvňuje nárok na DB, nemusí vo Vyhlásení nič oznamovať a DB si uplatňuje aj naďalej a nie je povinný zamestnávateľovi nič preukazovať.
janber
21.02.14,06:39
Zamestnanec si v roku 2013 uplatňoval DB na dve plnoleté deti, ktoré študujú na VŠ. Na Vyhlásení 2014 zamestnanec uviedol, že je rozvedený a to už od 10/2013. Keďže deti sú plnoleté súdom neboli pridelené ani jednému rodičovi a nebolo stanovené ani výživné. Zatiaľ spĺňajú spoločnú domácnosť aj s bývalou manželkou aj s deťmi. Zamestnanec sa chce v apríli 2014 odsťahovať, tzn. zmení trvalý pobyt, deti budú mať trvalý pobyt u matky. Aj keby deti bývali u otca, trvalý pobyt meniť nebudú. Je potrebné čestné prehlásenie matky alebo detí, že spĺňajú podmienku spoločnej domácnosti? Musí byť takéto čestné prehlásenie s úradne overeným podpisom matky alebo detí?
Jozef Mihál
25.02.14,16:10
Zamestnanec si v roku 2013 uplatňoval DB na dve plnoleté deti, ktoré študujú na VŠ. Na Vyhlásení 2014 zamestnanec uviedol, že je rozvedený a to už od 10/2013. Keďže deti sú plnoleté súdom neboli pridelené ani jednému rodičovi a nebolo stanovené ani výživné. Zatiaľ spĺňajú spoločnú domácnosť aj s bývalou manželkou aj s deťmi. Zamestnanec sa chce v apríli 2014 odsťahovať, tzn. zmení trvalý pobyt, deti budú mať trvalý pobyt u matky. Aj keby deti bývali u otca, trvalý pobyt meniť nebudú. Je potrebné čestné prehlásenie matky alebo detí, že spĺňajú podmienku spoločnej domácnosti? Musí byť takéto čestné prehlásenie s úradne overeným podpisom matky alebo detí?

Nie je potrebné žiadne špeciálne čestné vyhlásenie. Zamestannec tým, že vyplní "Vyhlásenie", resp. vyplní príslušnú časť v Žiadosti o RZ, čestne prehlasuje, že pri uplatnení nároku na DB sú všetky podmienky splnené, vrátane spoločnej domácnosti.
Jojo780
19.03.14,16:33
Dobrý deň,



zamestnankyňa sa rozviedla, čo zapísala do daňového vyhlásenia. Doposiaľ ona poberala daňový bonus. Predložila aj kópiu súdneho rozhodnutia z ktorého vyplýva že žalobca aj odporca sa odvolania vzdávajú a právoplatnosť sa nadobudne dňom doručenia. V rozhodnutí je napísané, že deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sú zverené do starostlivosti matke (zamestnankyni). Na rozhodnutí však nie je pečiatka právoplatnosti súdneho rozhodnutia.



Možno ho akceptovať ? Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
20.03.14,13:03
Dobrý deň,

zamestnankyňa sa rozviedla, čo zapísala do daňového vyhlásenia. Doposiaľ ona poberala daňový bonus. Predložila aj kópiu súdneho rozhodnutia z ktorého vyplýva že žalobca aj odporca sa odvolania vzdávajú a právoplatnosť sa nadobudne dňom doručenia. V rozhodnutí je napísané, že deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sú zverené do starostlivosti matke (zamestnankyni). Na rozhodnutí však nie je pečiatka právoplatnosti súdneho rozhodnutia.

Možno ho akceptovať ? Ďakujem veľmi pekne.

Áno, určite to ako zamestnávateľ akceptujte. Pri prípadných problémoch bude dokazovanie na zamestnankyni (voči jej daňovému úradu).

Samotnú podmienku starostlivosti o deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) a spoločnej domácnosti totiž zamestnankyňa nie je povinná nejako špecificky preukazovať zamestnávateľovi, je to v rovine jej čestného vyhlásenia.
mariapol
04.04.14,05:58

Dobrý deň, máme pracovníka, ktorý žil s partnerkou ako druh a družka - neboli manželia, mali spolu dve deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) avšak časom sa jeho partnerka prestala starať o deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) a odišla od nich. Náš pracovník pracuje mimo bydliska a takdeti zverili do opatery starej mami - matky nášho pracovníka. Všetci -  okrem matky detí (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW), ktorá sa o deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) vôbec nezaujíma - žijú v spoločnej domácnosti, náš pracovník má súdobne určenú vyživovaciu povinnosť, ktorú riadne plní, o deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) sa stará. Chcem sa opýtať či by si mohol uplatniť  daňový bonus (http://www.porada.sk/danovy-bonus#__AUTOKW) na svoje vlastné deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW), hoci ich má zverené do starostlivostistará matka, ktorá už je na dôchodku a teda ona si ho uplatniť nemôže.



Môže si zamestnanec za rok 2013 uplatniť daňový bonus (http://www.porada.sk/danovy-bonus#__AUTOKW) pri splnení podmienky dosiahnutia príjmu?



Za odpoveď vopred ďakujem!

Jojo780
14.05.14,05:55
Dobrý deň,

zamestnanec predložil rozsudok o rozvode manželstva, právoplatnosť a vykonateľnosť od 12. 5. 2014. Doteraz si uplatňoval daňový bonus na dieťa - vysokoškoláka v dennej forme a na dieťa - maloletého, ročník 1996.


Predmetom tohto rozsudku je iba úprava vzťahov s maloletým. Dieťa je zverené do osobnej starostlivosti matke, pričom obaja ho budú zastupovať a spravovať jeho majetok. Otec je zároveň prispievať na jeho výživu.

Za akých podmienok môže naďalej uplatňoval DB na obe deti a aké doklady má otec predložiť ?

Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
14.05.14,09:31
Otec si aj naďalej - po rozvode - môže uplatňovať nárok na DB, keďže sú to jeho deti a sú to deti nezaopatrené.

Rozvod samotný by problém nebol.

Problémom je dodržanie podmienky spoločnej domácnosti, § 33 ods. 1.

Ak otec nebude žiť spolu s deťmi v spoločnej domácnosti, nemal by požadovať priznanie DB.

Z technického hľadiska je čiste na ňom, ako bude konať a či si nárok na DB uu zamestnávateľa bude ďalej uplatňovať. Dodržanie podmienky spoločnej domácnosti zamestnávateľ nekontroluje.
Jojo780
22.05.14,11:14
Prepáčte ešte k tej istej otázke.

Rodičia sú tí istí... Maloletý na základe súdneho rozhodnutia je zverený do starostlivosti matke.

Druhé dieťa - vysokoškolák v dennej forme bude žiť v spoločnej domácnosti s otcom.

V tejto situácii môže poberať na maloletého daňový bonus matka, ktorá žije s ním v spoločnej

domácnosti a na väčšie dieťa otec, keďže s ním žije v spoločnej domácnosti ?

Ja si myslím, že áno, lebo rozhodujúcim je kritérium spoločnej domácnosti...

Ďakujem.
Jojo780
26.05.14,15:35
Súhlasíte ? Ďakujem.
Arava
28.05.14,12:10
Prosím poraďákov o radu,
zamestnanec si uplatňuje daňový bonus na vyživované dieťa. Súd manželstvo rozviedol a schválil rodičovskú dohodu o striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov v týždenných intervaloch tak že otec dieťaťa je povinný zabezpečiť osobnú starostlivosť o maloletu každý nepárny týždeň a matka každý párny týždeň. Matka sa zo spoločnej domácnosti odsťahovala a teraz je na rodičovskej dvolenke s druhým dieťaťom ktoré má so svojim druhom.
Má zamestnanec nárok na daňový bonus na maloletú dcéru???
Anez
31.01.15,18:45
Dobrý deň p.Mihál,


prosím o radu: slobodný zamestnanec si uplatňoval DB na vlastné dieťa, ktoré mal s partnerkou a žili v spoločnej domácnosti. V súčasnosti spolu už nežijú, ona je na materskej dovolenke s ďalším dieťaťom, ktoré má iného otca. Matka si nemôže uplatňovať DB. Zamestnanec trvá naďalej na vyplácaní DB na vlastné dieťa, nakoľko tvrdí, že s matkou dieťaťa majú "ústne" dohodnutú striedavú starostlivosť. Má zamestnanec nárok na DB? V prípade, že áno, je potrebné aby to preukazoval napr. nejakým ďalším dokladom o striedavej starostlivosti? Ďakujem za odpoveď.
Anez
05.02.15,07:16
Dobrý deň,



môžem poprosiť o radu k mojej otázke č. 81? Ďakujem.
Jozef Mihál
14.02.15,15:25
Dobrý deň p.Mihál,

prosím o radu: slobodný zamestnanec si uplatňoval DB na vlastné dieťa, ktoré mal s partnerkou a žili v spoločnej domácnosti. V súčasnosti spolu už nežijú, ona je na materskej dovolenke s ďalším dieťaťom, ktoré má iného otca. Matka si nemôže uplatňovať DB. Zamestnanec trvá naďalej na vyplácaní DB na vlastné dieťa, nakoľko tvrdí, že s matkou dieťaťa majú "ústne" dohodnutú striedavú starostlivosť. Má zamestnanec nárok na DB? V prípade, že áno, je potrebné aby to preukazoval napr. nejakým ďalším dokladom o striedavej starostlivosti? Ďakujem za odpoveď.

Striedavá starostlivosť musí byť potvrdená rozhodnutím súdu. V uvedenom prípade odporúčam nepriznať DB. Ak s tým bude mať zamestnanec problém, odporučte mu podanie daňového priznania za rok 2014 a uplatnenie nároku na DB v daňovom priznaní.
zlolen
07.02.17,09:16
Dobrý deň
Prosím poradiť, zamestnanec je rozvedený, má jedno dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov,otec v trvaní 2 týždňov a matka druhé 2 týždne.

Matka poberá Prídavok a otec by chcel Daňový bonus.

Aký doklad mu je treba, mám rodný list, mám rozhodnutie zo súdu, aby mohol mať uplatnený daňový bonus, treba nejaké prehlásenie ...


Ďakujem
Viera J
24.05.17,05:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať či má zamestnanec nárok na daňový bonus na 2 deti, ktoré má manželka z prvého manželstva, ale sú to cudzinci trvalý pobyt nemajú len povolenie na pobyt a žijú v spoločnej domácnosti.