mariannak
30.11.06,21:22
Uplatnili by ste DPH z právnych služieb - paušálna odmena za celý rok, ak s.r.o. tohto roku nemala žiadne zdaniteľné plnenie s DPH... tohto roku nič významné nerobila, kúpila jednu veľkú pohľadávku a jednu budovu. Právnik ktorý nám poskytuje priebežne služby nám v decembri vystaví faktúru za celý rok. Môžem si z nej uplatniť DPH?
marcik
01.12.06,05:36
Ja nevidím v tom problém, lebo ak to boli služby ktoré boli pre firmu potrebné! Hlavná je litera zákona: "služby, ktoré slúžia na zabezpečenie a udržanie prijmov"!musí to byť obhájiteľné!
mariannak
01.12.06,08:21
ďakujem za odpoveď a ešte niekto má s týmto skúsenosti, vyjadrite sa prosím.
Monika Kováčová
01.12.06,08:26
Na kúpu budovy a kúpu pohľadávky sú právne služby veľmi potrebné.... :)
mariannak
01.12.06,20:55
Ja viem, že sú potrebné, ale môžem si z nich uplatniť DPH, keď tam nie je žiadny výstup s DPH?
renča1
02.12.06,05:34
Ak máš daňový doklad, ktorý obsahuje náležitosti pre odpočet dph, tak samozrejme sa uplatňuje dph na vstupe. Ja mávam ročne takýchto faktúr aj 20 a kontrol na dph som už mala neúrekom.
liba2
02.12.06,06:09
Uplatnili by ste DPH z právnych služieb - paušálna odmena za celý rok, ak s.r.o. tohto roku nemala žiadne zdaniteľné plnenie s DPH... tohto roku nič významné nerobila, kúpila jednu veľkú pohľadávku a jednu budovu. Právnik ktorý nám poskytuje priebežne služby nám v decembri vystaví faktúru za celý rok. Môžem si z nej uplatniť DPH?
Môžeš :) :)
.lena.
02.12.06,16:07
Ja viem, že sú potrebné, ale môžem si z nich uplatniť DPH, keď tam nie je žiadny výstup s DPH?
Akože nie je? A kúpa budovy a pohľadávky nesúvisí s podnikaním z ktorého sú výstupy s dph?
mariannak
02.12.06,19:14
Ak sa budova predá, bude to oslobodené zdaniteľné plnenie a ak pohľadávku nadobudnutú postúpením vymožem, tak do DPH to vôbec nevstupuje.
Johanka
03.12.06,15:12
Ja by som sa uberala iným smerom - myslíš , že na faktúre za právne služby bude napísané, že Vám faktúruje iba za právnu pomoc pri obstaraní pohľadávky a nehnuteľnosti ? To sa mi nezdá, pretože ak vymenuje tieto dve konkrétne veci, dá sa ľahko zistiť kedy bola služba dodaná a kedy mala byť vystavená faktúra v zmysle zákona o DPH. Aby sa do tohto nezamotal, asi budú vyfaktúrované právne služby v zmysle zmluvy, na základe ktorej Vám poskytuje služby . Väčšinou je v predmete zmluvy napr. aj právne poradenstvo ..... Teraz ma napadlo - ako vieš, že právna pomoc sa týkala iba spomínaných dvoch úkonov? Mohol radiť cez napr. telefón, čo tiež nie je lacná záležitosť.
mariannak
03.12.06,19:19
Nebolo by to naviazané len na tieto úkony. Bolo by to všeobecné právne poradenstvo, ale keďže ide o paušálnu odmenu dosť vysoku - niekoľko pár stotisíc za celý rok, len som obozretná a bojím sa to uplatniť, lebo doteraz sme mali odpočty len max.12-15 tis., bojím sa uplatniť si pár sto tisíc, keďže si nie som istá.
ALBO
04.12.06,07:00
Nebolo by to naviazané len na tieto úkony. Bolo by to všeobecné právne poradenstvo, ale keďže ide o paušálnu odmenu dosť vysoku - niekoľko pár stotisíc za celý rok, len som obozretná a bojím sa to uplatniť, lebo doteraz sme mali odpočty len max.12-15 tis., bojím sa uplatniť si pár sto tisíc, keďže si nie som istá.
možno by bolo dobre konkretizovať na čo sú tie právne služby,a čo robí vaša firma aby sa dalo spojiť tie právne služby s konkrétnymi výstupmi podľa § 49.
.lena.
04.12.06,19:02
možno by bolo dobre konkretizovať na čo sú tie právne služby,a čo robí vaša firma aby sa dalo spojiť tie právne služby s konkrétnymi výstupmi podľa § 49.
Myslím že problém je v tom, že ako písala mariannak, firma nemala žiadne výstupy s dph.
mariannak
11.12.06,16:06
Ak máš daňový doklad, ktorý obsahuje náležitosti pre odpočet dph, tak samozrejme sa uplatňuje dph na vstupe. Ja mávam ročne takýchto faktúr aj 20 a kontrol na dph som už mala neúrekom.

aj keď na výstupe nie je žiadne zdaniteľné plnenie?
Anja111
11.12.06,16:58
aj keď na výstupe nie je žiadne zdaniteľné plnenie?

... no, jedine, že by sa v blízkej budúcnosti očakávali nejaké adekvátne príjmy,...
Monika Kováčová
11.12.06,17:19
Ja by som uplatnila. Z tých právnych služieb môže byť plnenie v budúcnosti.
Monika Kováčová
11.12.06,17:25
aj keď na výstupe nie je žiadne zdaniteľné plnenie?
zákon o DPH nehovorí, že si nemôžeš uplatniť DPH z dodaných tovarov a služieb ak ti nevzniká na výstupe zdaniteľné plnenie:
Naopak, presne špecifikuje, kedy si platiteľ môže daň odpočítať:

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

a odsek 3(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.
a odsek 7 (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

Nič také, čoho sa ty obávaš tu nie je.