Jozef Mihál
30.11.06,23:36
Môže si nárok na daňový bonus uplatniť zamestnanec, ktorému sa narodilo dieťa ak:
- dieťa má s družkou, v ktorej žijú v spoločnej domácnosti (v prenájme),
- avšak každý z nich má rozdielny trvalý pobyt - on Bratislava, ona Košice.
Jozef Mihál
30.11.06,22:44
Podľa § 33 ods.1 a 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
- vlastné,
- osvojené,
- dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo
- dieťa druhého z manželov.

Pojem "domácnosť" je podľa § 115 Občianskeho zákonníka definovaný nasledovne:

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby".

Nie je pritom podstatné, že uvedené osoby majú rozdielny trvalý pobyt.

V uvedenom prípade má zamestnanec nárok uplatniť si daňový bonus (samozrejme ak spĺňa ďalšie podmienky dané zákonom - výška zdaniteľného príjmu atď.).

Zamestnanec vyplní tlačivo "Vyhlásenie na zdanenie príjmov" v ktorom uvedie, že si uplatňuje daňový bonus. Nie je potrebné preukazovať osobitným spôsobom, že skutočne žijú s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti.

ZoDP_§33
ZoDP_§37
petacuckova
14.12.06,08:24
Môže, nerozhoduje uzavretie manželstva, len či spoločne žijú v domácnosti a spoločne uhrádzajú výdavky.
AVMM
03.01.07,12:56
Chcela by som sa opýtať na nárok na daňový bonus. Zamestnanec žil v spoločnej domácnosti s družkou s ktorou mal v auguste 2005 dieťa. Nakoľko dieťa sa narodilo skôr ako uplynulo 300 dní od jej rozvodu na rodnom liste dieťaťa musel byť uvedený jej bývalý manžel. Otcovstvo na rodnom liste bolo zmenené až na základe súdu ktorý o tom rozhodol dňa 16. 2. 2006. Toto rozhodnutie nadobudlo platnosť 29. 4. 2006 v vydané 4.5.2006. Na základe toho bol vydaný rodný list s novým otcom dieťaťa. Daňový bonus som začala vyplácať od 05/2006 ako mi bol doručný rodný list. Čo mám robiť s mesiacmi 01/-04. 2006 - má na to nárok ? A čo prípadne s rokom 2005 dá sa to nejako riešiť? Za ktoré mesiace roku 2006 má zamestnanec nárok?
mzdypd
08.06.16,07:04
Prajem pekný deň,

chcela by som sa opýtať či má nárok na daňový bonus náš zamestnanec, ak:

- má trvalý pobyt v Slovenskej republike, žije v spoločnej domácnosti na území SR s deťmi a družkou, ktorá je občiankou Maďarskej republiky a trvalý pobyt má v Maďarskej republike. Deti majú trvalý pobyt v Maďarskej republike a majú maďarské rodné listy. V rodných listoch ako otec je zapísaný náš zamestnanec.

Ak má nárok náš zamestnanec na daňový bonus musí dať úradne preložiť rodné listy detí?

Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
09.06.16,06:48
Nárok na daňový bonus má. K rodnému listu sa vyjadriť neviem.
mzdypd
09.06.16,07:40
Veľmi pekne ďakujem p. Motyčková.
Mila123
28.02.19,07:43
stará mama, poberateľka starobného dôchodku má vnúča zverené do svojej starostlivosti (tak je definované právoplatné súdne rozhodnutie). Pritom stará matka je vydatá , ale nepracuje.
Otázka: môže si starý otec tiež poberateľ SD uplatniť DB na dieťa , ktoré má jeho manželka zverené do starostlivosti?

Ja ako mzdárka nemám povinnosť riešiť prípadnú kolíziu so štátnou dávkou - Príplatok k prídavku na dieťa? Pretože starý otec má príjem ale nie počas celého roku(zastupuje neprítomnosť na pracovisku- nočný vrátnik)
ďakujem
Iveta Matlovičová
28.02.19,18:45
pre Mila123: som toho názoru, že nárok na DB je, nakoľko ide o dieťa druhého z manželov, príplatok na dieťa vy ako mzdárka neriešite
pdtrstenik
06.08.20,06:59
Dobrý deň! Prosila by som o radu ohľadom: dcéra zamestnankyne sa 4. 7. vydala, ale stále žijú v spoločnej domácnosti. Má zamestnankyňa nárok na daňový bonus aj naďalej? Ďakujem!
Iveta Matlovičová
06.08.20,09:01
Dobrý deň! Prosila by som o radu ohľadom: dcéra zamestnankyne sa 4. 7. vydala, ale stále žijú v spoločnej domácnosti. Má zamestnankyňa nárok na daňový bonus aj naďalej? Ďakujem!

narok na DB bude naposledy za mesiac jul, potom ho musite zastavit ... douplatnit si ho bude moct za zvysne mesiace az v RZD, ak splni zakonne podmienky
zlolen
11.02.22,07:50
Dobrý deň



Prosíme poradiť, ZC zomrela dcéra v decembri, ostalo po nej dieťa, SŠ - ZC priniesol Uznesenie zo súdu, kde ju zverujú do spoločnej náhradnej starostlivosti starým rodičom.

Starý otec pracuje u nás, okrem RL, Potvrdenia o návšteve školy, aké potvrdenie potrebujem, aby som mohla vyplácať daňový bonus, alebo od akého dátumu



Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.02.22,08:17
Dobrý deň
Prosíme poradiť, ZC zomrela dcéra v decembri, ostalo po nej dieťa, SŠ - ZC priniesol Uznesenie zo súdu, kde ju zverujú do spoločnej náhradnej starostlivosti starým rodičom.

Starý otec pracuje u nás, okrem RL, Potvrdenia o návšteve školy, aké potvrdenie potrebujem, aby som mohla vyplácať daňový bonus, alebo od akého dátumu
Ďakujem

Priložte si k dokladom ešte kópiu uznesenia súdu. Daňový bonus prináleží odo dňa zverenia detí do náhradnej starostlivosti, ktoré je uvedené v uznesení. V prípade, že v uznesení je uvedené, že sa deti zverujú odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto uznesenia, nárok na daňový bonus vzniká odo dňa právoplatnosti tohto uznesenia, napr. uznesenie nadobudne právoplatnosť 12.12.2021, tak už sa 12/2021 je nárok na DB.
zlolen
01.09.22,06:44
Dobrý deň, manželia majú svoje dieťa,uplatňuje si otec DB, ale matka má aj dieťa, ktorého otcom nie je terajší manžel, môže si na toto dieťa uplatniť len ona DB?

Ďakujem
Jana Motyčková
02.09.22,07:52
Ak dieťa žije v spoločnej domácnosti s jej manželom, môže si dieťa uplatniť ona alebo jej manžel.
zlolen
27.04.23,10:24
Dobrý deň



Zamestnankyňa má dcéru a uplatňuje si na ňu DB, teraz je dlhodobo PN a pôjde na MD, nie je vydatá a tak DB nedostáva. Otec dcéry je tiež nie ženatý a s priateľkou má druhé dieťa. Môže si otec uplatniť na DB na obidve deti?

Na prvé dieťa platí výživné, s matkou druhého dieťaťa žije v spoločnej domácnosti.

Ďakujem
Jana Motyčková
27.04.23,12:35
Otec si môže uplatniť DB len na dieťa vlastné a dieťa manželky, v oboch prípadoch, len ak žijú v spoločnej domácnosti. Obe deti sú vlastné :
S prvou dcérou nežije v spoločnej domácnosti, tú si uplatniť nemôže.
S druhým dieťaťom žije v spoločnej domácnosti, to si uplatniť môže.