Petosev
01.12.06,09:00
Dodávateľ registrovaný v Maďarsku nám zapožičal tovar. Je toto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu, t.j. zdaniteľný obchod? Tovar je zapožičaný ako obchodná vzorka za účelom reklamy a predvedenia zákazníkovi v tuzemsku. My sme samozrejme takisto platiteľ dane. O klasické nadobudnutia tovaru za protihodnotu nejde, jedná sa o teda premiestnenie ,ktoré je zdaniteľný obchod? Viď par. 11, ods. 8, par 8, ods. 4. Nechcem nijakou cestou ovplyvňovať vaše názor,ale myslim si že sa nejedná o premiestnenie tovaru a teda ani o zdaniteľný obchod. Tovar totiž nie je v našom vlastníctve - par. 8, ,ods. 4 - definícia čo je premiestnenie.

Je potom aj možnosť, že tento dodací list k zápožičke sa skartuje, a ak sa tovar zakúpi, vystaví sa klasicky faktúra a dodací list. Ak sa nezakúpi, všetko bude skartované. A potom by nebol problém s premiestnením tovaru.

Dik
Petosev
04.12.06,07:03
Utvrdte ma niekto prosim v mojom nazore. Vdaka za kazdy nazor.
Vladimír Ozimý
04.12.06,11:18
podľa mňa nie je naplnená skutková podstata dodania tovaru kde je podmienka že musí dôjsť k prechodu vlastníckych práv takže dodanie tovaru to isto nie je ale čo tak služba zapožičanie?
ivako
04.12.06,11:46
Utvrdte ma niekto prosim v mojom nazore. Vdaka za kazdy nazor.
pozri si, či ti to pomôže, ale podľa mňa reklamná vzorka nie je predmetom intrastatu
JanaSys
04.12.06,11:53
§8 ods 3
Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Tie vzorky predsa máte len na predvedenie. Zákazník v tuzemsku ich od Vás nekupuje, ale na základe nich to nakúpi od maďarského dodávateľa (ktorý mu pošle tovar). Vzorky si predsa ponecháte aj pre prípadného ďalšieho zákazníka.
Petosev
05.12.06,11:42
Diky všetkým. Pravda je taká, že tú vzorku buď pošleme späť alebo ju objednávme a zakúpime. Potom mi vznikne daňová povinnosť ako pri klasickom intrakomunitárnom nadobudnutí. Ako som spomenul v 1. príspevku, myslím, že sa nemôže jednať o intrak.nadobudnutie, lebo tovar nie je zatiaľ v mojom vlastníctve. A vy ste ma v tom aj iným spôsobom utvrdili.
JanaSys
05.12.06,11:54
V tejto chvili som vymazala svoj príspevok predtým, lebo až teraz mi došlo, že to je blbosť. Týkal sa toho Maďara, nie teba.
Čo to je za vzorky? Niekde som čítala, že sa to týka vzoriek nepatrnej hodnoty - drogéria, potraviny. Poznám firmu co posiela vzorky skla - 1,2 kusy a na základe nich môže zákazník urobiť objednávku a príde mu nový tovar.
Ale podľa toho, čo píšeš, ak sa rozhodneš tie vzorky nechať, tak už ti ďalší tovar nepošlú alebo áno? To ale potom nie sú vzorky! Prešlo na teba manipulačné právo nakladať s tovarom ako vlastník. Aj keď nie vlastnícke. Poslali ti tí Maďari faktúru alebo len dodací list?
Petosev
05.12.06,15:23
V tejto chvili som vymazala svoj príspevok predtým, lebo až teraz mi došlo, že to je blbosť. Týkal sa toho Maďara, nie teba.
Čo to je za vzorky? Niekde som čítala, že sa to týka vzoriek nepatrnej hodnoty - drogéria, potraviny. Poznám firmu co posiela vzorky skla - 1,2 kusy a na základe nich môže zákazník urobiť objednávku a príde mu nový tovar.
Ale podľa toho, čo píšeš, ak sa rozhodneš tie vzorky nechať, tak už ti ďalší tovar nepošlú alebo áno? To ale potom nie sú vzorky! Prešlo na teba manipulačné právo nakladať s tovarom ako vlastník. Aj keď nie vlastnícke. Poslali ti tí Maďari faktúru alebo len dodací list?


No maďari poslali len dodací list. Lenže ja vychádzam z toho, že vlastnícke právo, t.j. právo nakladať s tovarom ako vlastník nadobudnem až dátumom objednávky, kedy oni hneď vystavia faktúru za intrakomunitárne dodanie. A takisto, keď čítam znenie par. 11, ods. 8, ja som ten tovar v Maďarsku ani nekúpil, ani nevyrobil, nevyťažil a ani nenadobudol z iného čl. štátu. Čiže by som to fakt nepovažoval za nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu. Zatiaľ nie.