Jana47
01.12.06,08:33
Dobrý den, potrebovala by som poradiť. My ako platiteľ DPH v SR sme objednali tovar od firmy v Nemecku, ta ma vsak sidlo v Švajčiarsku a preto nam vystavili fakturu kde je dodavateľ Švajčiarsko, ako mam postupovať keď mam fakturu zo Švajčiarska / štát tretích krajín/ ale dovoz bol z Nemecka / EU/. Aka je moja povinnosť ohľadne dph a cla? Musim však podotknuť, že nemam prepravny list a nemôžem dokazať, že bola preprava uskutočnena z Nemecka. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
redie
06.12.06,07:25
V prípade, tovar išiel z Nemecka do iného Členského štátu v EU, nemôže sa jednať o "dovoz tovaru" podľa §12 zákona o DPH, nakoľko dovozom tovaru je vstup tovaru z územia 3. štátov na územie EU. Preto sa jedná o intrakomunitárne dodanie tovaru medzi členskými štátmi.

Píšete, že nemáte prepravný list. Nemáte ani iný doklad dokladujúci prevoz tovaru? Kto Vám robil prepravu tovaru? Vaša spoločnosť, dodávateľ alebo iná prepravná spoločnosť?
JanaSys
06.12.06,08:49
Na tej FA zo Švajčiarska je DPH alebo nie?
- Ak je 0 % , tak tam musí byť dôvod oslobodenia
- ak je tam ako dôvod obdoba našej 43, tak tam musí mať tá firma niekde nemecké ICDPH (má pobočku v Nemecku, tak ho môže mať)
- ak tam nie je DPH a ani ICDPH číslo, tak ich požiadajte o doplnenie
- nemajú na tej FA oddeleného predávajúceho od odosielateľa
- určite nejde o dovoz a nutnosť cla, lebo to by ste mali JCD (colnica by to nepustila bez zaplatenia), skôr som presvedčená že musí mať tá švajčiarska firma nemecké ICDPH ako zahraničná osob

- asi to doviezla ako dovozca tá nemecká pobočka - niečo ako :
§8 (2) Ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu
- u teba je to nadobudnutie ak :
§11 b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Zisti si ich ICDPH v Nemecku (musí byť na FA uvedené) alebo možno vôbec nie sú platitelia dane. Nech ti to dajú písomne.
atka4
23.11.09,09:07
Potrebovala by som sa poradiť:

1. Firma SK platiteľ dph odoberá tovar z HU.
Materská firma je v CHF,
v Hu pobočky, má tu pridelené id. číslo pre dph,
t.j. fa sú bez dph, s uvedením taxfree intra-community delivery ("mentes az adó alól "), VAT exempt intra-commmunity supply
t.j. následne tieto tovary samozdaňujeme (ako obstaranie - nadobudnutie tovaru z EÚ)
dúfam, že to je OK.

môj dotaz:
táto materská firma z CHF,
kúpila inú firmu - pôvodne HU, platiteľa dph v HU

SK firma kúpila tovar od tejto CHF firmy,
CHF firma vyfakturovala tovar s ident. číslom dph, ktoré má pridelené v HU,

dovoz bol však realizovaný - dovezený šped. firmou z CHF,
tovar bol riadne preclený, dph uhradené colnici

ide mi o to, či by na faktúre nemali byť údaje - Ič pre dph CHF, odkiaľ aj tovar bol dovezený....(bol to tovar tej kúpenej HU firmy, ale bol už na území CHF-preto odtiaľ dovezený)
t.j. aby bol klasifikovaný ako dovoz
alebo ???čo s tým ďalej...

poradíte?, ďakujem