Masl
01.12.06,09:07
Prosím o radu. Manžel je podnikateľ, má vo firme zaradené automobil Opel Zafira, z ktorého si pri kúpe v roku 2000 odpočítal DPH. Chcela by som sa opýtať,či mi môže toto MV darovať,alebo predať za 1,- SK.:eek:
Čo potom s DPH pri oboch prípadoch?
renča1
01.12.06,08:19
Z hľadiska darovania a dph je problematika vynikajúco riešená v tomto príspevku, ktorú si treba prečítať.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=225247&postcount=1

Taktiež nie je spomenuté či autom. má zostat.cenu, akej kategorii je ....či manželka podniká atď...Jedná sa o JÚ alebo PÚ?
Masl
01.12.06,08:37
Ten príspevok som čítala, ale moc mi nepomohol. Jedná sa o JU, manželka je nepodnikateľ, kategória N, už je účtovne odpísané. Skús mi pomôcť.
renča1
01.12.06,08:56
Najjednoduchší spôsob je:
- nech ho manžel vyradí z majetku do osob.používania a nebude to mať dopad ani na dph a ani na daň z príjmu. Na daň z príjmu by mal dopad , ak by ste ho do 5 rokoch predali od vyradenia, tak z predaja by ste museli odviesť daň z príjmu. Výdavok ako ZC pri predaji by ste si už nemôhli uplatniť pretože ZC je 0,00.
Masl
01.12.06,10:21
To znamená, že by som ho nemohla predať do 5 rokov? A ak ho predám,tak musím odviesť daň?
A ak mi ho predá za tú 1 korunu,tak ako ďalej?
renča1
01.12.06,10:23
To znamená, že by som ho nemohla predať do 5 rokov? A ak ho predám,tak musím odviesť daň?
A ak mi ho predá za tú 1 korunu,tak ako ďalej?

A prečo predávať za 1,- SK? keď má takú možnosť, ktorú som uviedla vyššie.HM?
Muška
01.12.06,10:26
Keďže je manžel podnikateľ - SZČO - auto patrí do bezpodielového vlastníctva manželov.
Takže stačí interným dokladom auto vybrať z podnikania a tak ako píše renča vyššie ak ho do 5-tich rokov predáte, manžel musí uvedený príjem zdaniť.
renča1
01.12.06,10:42
Keďže je manžel podnikateľ - SZČO - auto patrí do bezpodielového vlastníctva manželov.
Takže stačí interným dokladom auto vybrať z podnikania a tak ako píše renča vyššie ak ho do 5-tich rokov predáte, manžel musí uvedený príjem zdaniť.

mimotemy Možno už uverí, keď si to aj ty potvrdila...:)
Masl
01.12.06,10:46
Ďakujem vám obom.:)