martina_j
01.12.06,09:36
Poprosila by som Vás o radu, v novej firme kde robím účtovníctvo som sa rozhodla kontrolovať všetko aby som mala prehlad a zistila som, že minulý rok bola obstaraný IM za cca 50 tis SKK (úhrada), ale fa znela na cca 40 tis. CZK.
nadobudnutie: 50. tis 042/321
zaradenie: 40 tis 022/042 BOHUZIAL SI NEVSIMLI ZE NA FA TO BOLO V CZK PRI ZARADOVANI !!! co teraz ked uz jeden rok (minuly) uplatnili nižšie odpisy? ako môžem navýšiť OC?:confused: treba podať dodatočné priznanie?

Ďalšia otázka: čo robiť v prípade ak nadobudnutie v roku x, a zaradenie bolo do používania v roku x+1 (hoci sa používal už v roku x) ???:eek:

dakujem vsetkym za rady:)
M.
Fany
01.12.06,09:06
Pokúsim sa odpovedať, vidím, že nikto sa akosi tohoto nechytá:

1. oprava minulého obdobia - nevýznamná: 022/042 10 tis.
2. účtovné odpisy môžeš urobiť vyššie v tento rok, za minulý nemusíš opravovať. Daňové ak neupravíš, znamená, že mohli byť vyššie, ale ste ich neuplatnili v plnej výške, alebo upravíš, potom by si mala urobiť opravné DP za minulý rok. V tomto roku môžeš daňové odpisy uplatniť iba vo výške, ktorá na tento rok spadá, teda už z upravenej sumy 50 tis. (napr. 1/4 z 50 tis.)
3. nesedí mi celkom, čo myslíš v druhom prípade. Znamená to že 042/321 a tiež výdavky (napr. spotreba PHM, odpisy...) boli v roku 2005 a 022/042 bolo v 2006 ? Potom tie výdavky v r.2005 nemali čo hľadať, ani odpisy, iba úhrada. Ak sa používal aj v roku x znamená, že máš účtované nejaké výdavky spojené s týmto (napr. spotreba PHM) ? ak nemáš výdavky účtované, potom sa berie, že sa začal používať až v roku zaradenia, teda v roku x+1, hoci si to kúpila v roku x a v r.x+1 mali byť aj výdavky a odpisy.

Vieš to bližšie špecifikovať?
martina_j
01.12.06,09:36
dakujem, k bodu 2. ak neopravím odpisy minulého roka, a tohoto roka chcem mať správnu výšku odpisov - musím navýšiť vstupnú cenu. za predpokladu ze odpisujem 4 roky, prvy rok mam nižšie odpisy a Ďalšie tri roky mám správne, tak v sumáre mi nakonci bude chýbať časť odpisov, nie je tak?
bod 3. ide o klímu, zaplatená 2005 používaná 2005 ale neboli odpisy 2005 - kedže nebola zaradená, vlastne výdavky boli ale nastastie sa to neda dokazat (spotreba energie), takze je to v poriadku ak zacnem odpisovanie 2006?

dakujem za rady
M.
Fany
01.12.06,10:39
No po prvé, existujú daňové a účtovné odpisy. Tieto nemusia byť totožné. Účtovné odpisy si môžeš určiť sama, ako uznáš, že sa bude vec skutočne opotrebovávať, teda tam to nemá vplyv, ak budeš mať napr. 10,20,10,10. To čo som písala sa týka daňových odpisov. Z tohto pohľadu by si mohla odpísať 12,5 ale odpísala si iba 10. V druhom roku bude zost.cena taká, akoby si odpísala 12,5 a ďalej budeš odpisovať riadne 12,5 ročne.
Predpokladám, že po druhé sa netýka toho istého majetku, potom je podľa mňa v poriadku, že v jednom roku kúpiš a v druhom zaradíš a začneš odpisovať. Ak ale sa to týka tej istej veci ako hore, potom neviem, uplatnili sa odpisy v prvom roku, alebo nie?
martina_j
01.12.06,11:03
už to úplne chápem,
ten druhy pripad sa tyka ineho majetku,

dakujem velmi pekne ;)
Jozef I
01.12.06,12:13
Súhlasim s Fany čo sa týka prvého bodu. Navýšil by som v tomto roku OC, vyrovanal účet 042, a odpis zaúčtoval už v správnej výške v tomto roku. To že tam nastane rozdiel o to sa ti predĺži doba odpisovania.
Čo sa týka druhého prípadu, to, že sa majetok neodpísal a používal, tak to nevadí. Zaradte ho v tomto roku a normálne odpisujte. Ak bol zaradený a len sa nevypočítal odpis, tak to je tiež v pohode, lebo účtovná jednotka sa môže rozhodnúť pre prerušenie odpisovania v danom roku. V ďaľších rokoch sa pokračuje v odpisovaní normálne ďalej.
martina_j
05.12.06,14:37
aha, takze ak som napriklad prvy rok odpisala 8 a mala som odpisat 10, tento rok OC upravim, budem mat spravne odpisy 10, ten rozdiel 2 co vznikol kvoli zlym odpisom v prvom roku odpisem az rok nasledujuci po skonceni odpisovania (z danoveho hladiska)??????
JanaSys
05.12.06,16:36
Ahoj,
stále si miešaš účtovné a daňové odpisy. Daňové máš na 4 roky od zaradenia a jedine prerušením odpisovania na rok môžeš predĺžiť dobu odpisovania.
Teraz už máš len dve možnosti (z pohľadu daňových odpisov) - buď podáš dodatočné DP a vypýtaš si od DÚ daň z 2500 Sk (474 Sk) alebo to už necháš tak.
JanaSys
05.12.06,17:01
K účtovným. Záleží od programu, čo ti dovolí ale účtovne by si mala odpisovať podľa doby životnosti. Nevidím preto dôvod pri zistení chybnej vstupnej ceny predĺžiť dobu odpisovania. Len sa zvýši mesačný odpis, aby sa to stihlo odpísať. Na druhej strane v účtovných môžeš prehodnotiť dobu životnosti a miesto 4 rokov odpisovať 5. Stále predpokladám, že máš rovnomerné odpisy. Prikladám tabuľku akoby sme to asi riešili u nás (keďže sa ti účtovné rovnali daňovým, predpokladám zaradenie v 2005/01).
Len opakujem, že pokiaľ ti to program dovolí urobiť len s predĺžením účtovnej doby odpisovania, nevidím v tom problém.
Mimochodom - je obdobie inventúr, nie je presne tento rozdiel to, čo sa má pri inventúre nájsť? Ja len že by si to mohla využiť. A inventúra veľkého majetku je myslím každé dva roky, tak by si mohla odôvodniť prečo sa na to neprišlo minulý rok.

Keď tak čítam pozornejšie, tak asi si nezaraďovala v januári - ale princíp je rovnaký.