jholubok
01.12.06,09:49
Dobrý deň, môžem dostať výpoveď od zamestnávateľa v skúšobnej dobe keď som prácenschopná. A aký je tam postup. Ďakujem
Farks
01.12.06,08:53
V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu
sgm
01.12.06,10:19
Ešte doplním, že čas skúšobnej doby sa predlžuje o čas práceneschopnosti..
Bea
ZuzanaP
01.12.06,10:29
Nechcem zakladať novú tému: ak zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov - bude mať potvrdenie od lekára - čaká sa na výsledky, môže sa pracovný pomer ukončiť okamžite?
Farks
01.12.06,10:51
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu a zamestnávateľ ho do 15 dní nepreložil na inú vhodnú prácu
sysula
01.12.06,10:52
Nechcem zakladať novú tému: ak zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov - bude mať potvrdenie od lekára - čaká sa na výsledky, môže sa pracovný pomer ukončiť okamžite?
Nestaci potvrdenie od lekara, musi mat aj posudok:
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
ZuzanaP
01.12.06,11:16
Posudok? Hm,.... mimotemy a dúfam, že lekári vedia, ako taký posudok vyzerá.;) mimotemy

Lekár mi ho vypíše, prinesiem ho zamestnávateľovi a ten mi dá vyjadrenie aleb musím čakať tých 15 dní?

S týmto vôbec nemám skúsenosť.
Evaman
01.12.06,11:23
Lekárskemu posudku predchádza absolvovanie pred posudkovou komisiou, ktorá vydá oficiálne stanovisko.
ZuzanaP
01.12.06,11:29
Aha, ďakujem veľmi pekne.
lenkas
01.12.06,11:42
Posudok? Hm,.... mimotemy a dúfam, že lekári vedia, ako taký posudok vyzerá.;) mimotemy

Lekár mi ho vypíše, prinesiem ho zamestnávateľovi a ten mi dá vyjadrenie aleb musím čakať tých 15 dní?

S týmto vôbec nemám skúsenosť.


No ak by si mu priniesla posudok a hned ti povie, ze ta nema kam prelozit, mozte sa dohodnut (teda uzavriet dohodu oskonceni pracovneho pomeru), ze koncis trebars aj hned.
Ak sa vsak takto nedohodnete, je treba pockat tych 15 dni od predlozenia posudku, ktore on moze vyuzit na to, ze ti bude hladat ine vhodne miesto, a ked ta ani do 15 dni nepreradi, tak vtedy das okamzite skoncenie.
Zita4
01.12.06,11:48
Keď z tohto dôvodu skončíš pracovný pomer okamžite, máš nárok na náhradu mzdy vo výške dvoch priemerných mesačných platov. Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce.
jholubok
01.12.06,15:19
Ja som mala na mysli, či ma môže zamestávateľ vyhodiť počas PN (obyčajna chrípka) počas skúšobnej doby.
STRELEC
01.12.06,15:24
Áno, môže. Nejedná sa o výpoveď, ale o zrušenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote. Takýto úkon môže urobiť tak zamestnanec ako aj zamestnávateľ.
dana9
01.12.06,15:27
Ja som mala na mysli, či ma môže zamestávateľ vyhodiť počas PN (obyčajna chrípka) počas skúšobnej doby.

bohužiaľ v tebou opísanom prípade tak yamesntávateľ môže postupovať.

Po uplynutí skúšobnej doby, predstavuje obdobie PN tzv. ochrannú dobu, počas ktorej ZC v podstate nemôže dostať výpoveď (až na pár výnimiek)

Počas skúšobnej doby však zamestnanec takúto ochranu nemá, t.j. aj keď je na PN napr. v nemocnici a zamestnávateľ sa rozhodne dať mu výpoveď, (ono to vlastne nie je "výpoveď", je to "skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe" a upravuje o samostatný §, a nevzťahujú sa na takéto skončenie ani ostatné ustanovenia ZP o výpovedi, teda napr. neplynie výpovedná doba a podobne), tak takéto skončenie je platné.

dana:)
dana9
01.12.06,15:32
Ešte k tomu okamžitému skončeniu pracovného pomeru.

V takomto prípade, teda keď chce ZC použiť okamžité skončenie PP zo zdravotných dôvodov je potrebné aby z lekárskeho posudku bolo jednoznačne zjremé, resp. bolo v ňom dostatočne odborne vyjadrené, že hrozí riziko "vážneho ohrozenia zdravia zamestnanca"

citácia:
"na účely okamžitého skončenia PP je použiteľný len taký lekársky posudok, ktorý nepripúšťa iný odborný výklad ako vážne ohrozenie zdravia zamestnanca"

Nedávno som k tomu čítala jeden judikát, pokúsim sa nájsť aj číslo (bolo to poblikované v časopise zo súdnej praxe, číslo 4/2004).

dana:)
rastislav242
02.12.06,15:49
Aj ja by som sa chcela informovať, ked sme uz pri takejto téme... Môže dať zamestnanec okamžitú výpoved (§69 ods.1 pís.b) zákona č. 433/2003 Z.z) počas PN s tým, aby PN neprerušoval? DAKUJEM
Daska
02.12.06,15:59
Aj ja by som sa chcela informovať, ked sme uz pri takejto téme... Môže dať zamestnanec okamžitú výpoved (§69 ods.1 pís.b) zákona č. 433/2003 Z.z) počas PN s tým, aby PN neprerušoval? DAKUJEM

Zamestnanec moze dat tuto vypoved kedykolvek, iba zamestnavatel nemoze dat vypoved pocas PN