Ajkami
01.12.06,11:48
Ahojte mám na vas niekolko otázok:
1. je nákup navigátora do firemného auta daňovo uznaný náklad? Môžem to dať rovno do spotreby, alebo mi to zvýši cenu auta?
2. môžem do účtovníctva zaúčtovať nákup pracovnej tašky a peňaženky? Je to daňovo uznaný náklad?
3. musia sa účtovať daňové odpisy na majetku? Čo v prípade keď to predchádzajúca účtovníčka nerobila?
Účtujem v podvojnom účtovníctve. Ďakujem.
renatan
01.12.06,11:18
bod 2. - Podľa účelu použitia to je daňový náklad, napr. peňaženku aj tašku mám nákladoch aj ja, pracujem okrem iného aj s hotovosťou, nákupy a tak,...

bod 3. - samozrejme, že sa musia účtovať daňové odpisy, ak je to dlhodobý majetok,t.j doba použitia nak 1 rok a cena nad 30 000,-Sk. Ak nie tak je to krátkodobý majetok do spotreby. Ak sa dlhodob. majetok účtoval celý v nákladoch, musí sa to opraviť a podať opravné daňové priznanie.
Daska
01.12.06,11:22
K bodu 2, Myslim ze taska ano, penazenka je uz diskutabilnejsia, treba si to vediet obhajit

K bodu 3, Odpisy mozu byt tusim od roku 2000 prerusene, takze sa posuva odpisovanie o tolko rokov, kolko bolo prerusene. Napr. majetok kupeny v roku 1999- 1. skupina - odpis 4 roky

1999 - odpis 14,2%
2000 prerusene
2001 prerusene
2002 prerusene
2003 prerusene
2004 prerusene
2005 - odpis 25%
2006 - odpis 25%
2007 - odpis 25%
2008 - odpis 10,8
mysimis
01.12.06,11:23
Navigátor by som účtovala ako technické zhodnotenie. Tašku a peňaženku môžeš dať kľudne do nákladov. A čo sa týka odpisov majetku, neviem presne na čo sa pýtaš, ale môžeš aj prerušiť odpisovanie majetku a vtedy ho do nákladov neúčtuješ. Nasledujúci rok pokračuješ v odpisovaní.
skaspa
01.12.06,11:42
bod 1 - ja by som to dal kludne do nákladov celé, ak to nepresiahlo 30000 SK
bod 2 - záleží na tom, ako si to pred daň. úradom obhájiš, ale hlavne tú peňaženku vidím skôr na osobnú (s)potrebu
bod 3 - z otázky som pochopil, že ste si ich v minulých rokoch neuplatnili, odpisovanie môžete aj prerušiť a následne odpisovať napr. ako je uvedené v príspevku 3, alebo si ich uplatniť, cez dodatočné daňové priznanie
Jozef I
01.12.06,12:18
Navigátor by som účtovala ako technické zhodnotenie. Tašku a peňaženku môžeš dať kľudne do nákladov. A čo sa týka odpisov majetku, neviem presne na čo sa pýtaš, ale môžeš aj prerušiť odpisovanie majetku a vtedy ho do nákladov neúčtuješ. Nasledujúci rok pokračuješ v odpisovaní.
Ako technické zhodnotenie auta by som to nedával. Nemení sa ani funkčnosť ani použiteľnosť, ani žiadne iné vlastnosti auta. Navigátor je elektronická mapa a tá sa tiež nedáva ako technické zhodnotenie. Súhlasím plne s príspevkom od skaspa.
Ajkami
01.12.06,13:39
Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?
Muška
01.12.06,13:43
Ajka - druhý krát nazvi tému konkrétne ......a nie "Otázky"
Každý kto zakladá tému má poväčšinou "Otázku" :)
Daska
01.12.06,13:43
Odpisy najdes v PU na ucte 551 a v JU by si ich mala mat napisane v PD na konci roka, a kazdy majetok by mal mat svoju kartu a na nej napisane planovane odpisy a skutocne odpisy
Johanka
01.12.06,14:19
Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?
Účtujú sa iba účtovné odpisy. Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi nie je predmetom účtovania. Uvádza sa v daňovom priznaní ako pripočítateľná alebo odpočítateľná položka a je jedným z "dôvodov" na účtovanie o odloženej dani. Takže či ste si uplatnili daňové odpisy zistíš z daňových priznaní, kde sa v tabuľke uvádzajú sumy daňových a účtovných odpisov a z porovnania týchto súm vyplýva spomínaná pripočítateľná alebo odpočítateľná položka.
Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi môže vzniknúť nielen preto, že využiješ možnosť na prerušenie odpisovania v zmysle § 22 ods.9 Zákona o dani z príjmov, ale aj z dôvodu rôznej účtovnej a daňovej vstupnej ceny majetku.
STRELEC
01.12.06,15:18
Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?
Navigátor nie je technickým zhodnotením vozidla. Má "samostatné technicko-ekonomické určenie". Je samostatne použiteľný a je teda aj samostatne posudzovaný z hľadiska odpisovania.
Ak jeho nadobúdacia hodnota presiahne 30 tis. Sk, tak je odpisovaný podľa §22 ods. 2a) ZDP a nasl., inak vstupuje do nákladov jednorázovo pri zaradení do používania.
Každý podnikateľský subjekt nejako (a v rôznej miere) cestuje, pohybuje sa aj v neznámom prostredí. Myslím, že tým vie aj zdôvodniť, že mu onen prístroj slúži na získanie, zabezpečenie ....