spiel
01.12.06,15:41
Dobry den,

vie mi niekto poradit, ci moze realitna kancelaria vykonavat depozit financnych prostriedkov na bankovom ucte vyhradenom vylucne na tento ucel pre klienta predavajuceho nehnutelnost v tej forme, ako ju vykonavaju notari?
Druha otazka, ako je to v pripade depozitu financnych prostriedkov na ucte z pohladu DPH? Nakolko ide o spravovanie cudzych financnych prostriedkov na bankovom ucte realitnej kancelarie, ktore neboli prijate ako zaloha na dodanie tovaru alebo sluzby a tieto prostriedky budu po splneni zmluvnych podmienok uvolnene a vyplatene predajcovi nehnutelnosti, nejde o klasicku prijatu zalohu.
Zoltán Kovács
01.12.06,14:45
Dobry den,

vie mi niekto poradit, ci moze realitna kancelaria vykonavat depozit financnych prostriedkov na bankovom ucte vyhradenom vylucne na tento ucel pre klienta predavajuceho nehnutelnost v tej forme, ako ju vykonavaju notari?
Druha otazka, ako je to v pripade depozitu financnych prostriedkov na ucte z pohladu DPH? Nakolko ide o spravovanie cudzych financnych prostriedkov na bankovom ucte realitnej kancelarie, ktore neboli prijate ako zaloha na dodanie tovaru alebo sluzby a tieto prostriedky budu po splneni zmluvnych podmienok uvolnene a vyplatene predajcovi nehnutelnosti, nejde o klasicku prijatu zalohu.

Či možu vykonávať depozit to neviem. Ale takto prijaté peniaze sa nezarátavajú do obratu z hladiska dph. Učtoval by som to na jeakom podsúvahovom účte v analytickom členení. Veď predsa ide o cudzí majetok.

Mimo témy: Nezadávaj tú istú tému viac krát. Treba byť trpezlivý a počkať na odpoveď. Takto sa porada.sk stáva neprehladnou.
spiel
01.12.06,15:08
Dakujem za odpoved. Nechcel som tu istu temu zadavat viac krat, asi omylom zadal prikaz na zaradenie temy este pred tym ako som ju odkontroloval.
Justina
15.02.07,13:57
Zdravím všetkých,

prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, či depozit je služba oslobodená od DPH alebo nie? Jedna spoločnosť fakturuje depozit v texte faktúry raz s DPH inokedy bez.

Vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
15.02.07,14:05
Zdravím všetkých,

prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, či depozit je služba oslobodená od DPH alebo nie? Jedna spoločnosť fakturuje depozit v texte faktúry raz s DPH inokedy bez.

Vopred ďakujem za odpoveď
V tuzemsku:mám za to, že je to služba, ako každá iná, teda je predmetom dane podľa § 2 odst.1 písm.b.
accad
15.02.07,15:12
Stretla som sa s názorom, že depozit pri kúpe nehnuteľnosti je určitá forma preddavku podľa podmienok dohodnutých v zmluve.
V danom prípade bolo v zmluve dohodnuté, že kupujúci dá kaucia v určitej výške a ak do určitého termínu nepríde k odkúpeniu danej nehnuteľnosti, kaucia prepadá v prospech predávajúceho ako peňažná sankcia za nedodržanie dohodnutých podmienok v zmluve. Po prijatí peňažnej kaucie predávajúci vystavil kupujúcemu daňový doklad s rozpisom DPH, ktorú odviedol.
V prípade predaja danej nehnuteľnosti sa výška kaucie odpočíta ako prijatý preddavok vrátane DPH.
V prípade ak nedôjde k predaju, čiže druhá strana nedodrží zmluvu, predávajúci vystaví dobropis, spätne si uplatní odvedenú DPH a výšku kaucie preúčtuje ako zmluvnú pokutu.