Nóni2
01.12.06,16:46
Pomôžte mi, prosím. Účtujem v podvojnom účtovníctve v PO založenej mestom. Naša organizácia hospodári v rámci hlavnej /HČ/ a vedľajšej /VČ/ činnosti. Výkony medzi HČ a VČ riešime vnútropodnikovou fakturáciou. Napr. VČ vystaví pre HČ faktúru za opravu vodovodu v hodnote 1335,- Sk.
Takto účtujem v rámci VČ:
395/AE MD 622/AE Dal Sk 1 121,80 /suma bez DPH/
395/AE MD 343/AE Dal Sk 213,20 /hodnota DPH zo základu/
V rámci HČ účtujem nasledovne:
51./AE MD 395/AE Dal Sk 1 335,- /spolu s DPH/
V ročnom merítku výkony medzi HČ a VČ predstavujú miliónové hodnoty, preto by som chcela vedieť, či účtujem správne. Hlavne sa jedná o účty
622-Aktivácia vnútropodnikových služieb a
51. -Služby. V zmysle postupov účt.pre PO na účtoch 51. by sa mali účtovať iba za externé služby. Tento postup účtovania mi poradil audítor a daňový poradca, avšak hlavný kontrolór mesta s tým nesúhlasí.
Poznamenávam, že na účtoch 599 a 699 nemôžem účtovať, nakoľko by sa strany nevyrovnali /rozdiel by bol stála DPH/. Účty 599 a 699 používam iba v rámci jednotlivých hosp.stredísk hlavnej činnosti resp. vedľajšej činnosti, ale medzi HČ a VČ nie. Z takých istých dôvodov nemôžem používať ani účt.skupiny 7 a 8. Ja som doposiaľ inú vhodnejšiu účtovnú skupinu ako 51 na prevedené služby medzi hlavnou a vedľajšou činnosťou nenašla. Hlavný kontrolór dal dotaz aj na MF SR ale konkrétne na otázku nedostal odpoveď. Ešte považujem za potrebné poznamenať, že naša organizácia je mesačným plátcom DPH a v zmysle interných smerníc organizácie VČ pri svojej činnosti tak na vstupe ako aj na výstupe uplatňuje 19% DPH, kým hlavná činnosť iba pomernú časť, nakoľko za svoje výkony v 90% obdrží príspevok od mesta.
Som z toho zúfalá, že nenájdem nikde odpoveď na moju otázku, preto sa obraciam na Vás s prosbou o pomoc. Vám všetkým, ktorí prispievate na otázky v rámci Porady Vám vopred ďakujem.