mariannak
01.12.06,21:26
Čo mi poradíte, máme zamestnaného údržbára (v škole) na HPP a počas vykurovacej sezóny robí aj kuriča, t.j. od 1. novembra má ešte súbežný pracovný pomer. Podľa mňa bola povinnosť prihlásiť ho do ZP a SP. Máme novú začínajúcu mzdovú a tá ho zabudla prihlásiť. Teraz sa spracúvajú mzdy za november a ja neviem ako ako by sa to dalo poriešiť. Podľa mňa zamestnec by mal byť na výkaze v prílohe do SP a ZP uvedený dvakrát. Ten zamestnanec bude mať 2 výplatné pásky alebo v jednej bude mať 2 PP?

... Môžem teraz spätne poslať prihlášky do SP a ZP. .....Aká sankcia nás čaká, keď teraz pošleme prihlášku do ZP a regist. list FO do SP s dátumom vzniku 1.11.2006?
Daska
01.12.06,20:30
Ale on je uz prihlaseny, preco to neriesite cez dodatok zmluvy, mal by jeden plat jedny odvody 1 vypl. pasku
mariannak
01.12.06,20:48
Neviem či je to v školstve možné, oni majú rôzne tabuľky..., ja robím pre normálnu s.r.o., tam by som to riešila tak ako radíš. ... Ja len riešim problém mojej známej. Mohol by sa dodatok k pracovnej zmluve urobiť na dobu určitú, napr. od 01.11.2006-31.03.2007. To by sa akože zvýšila mzda a potom ju znížim? Alebo by to bola nejaká pevná odmena? No neviem ako by to bolo v tej škole, je to rozpočtová organizácia....
Daska
01.12.06,20:50
No ja by som to napisala ze v obdobi od do sa mu rozsiruje pracovna napln a stym suvisi aj zvysenie mzdy
mariannak
01.12.06,21:52
no ako by to bolo s tými sankciami za oneskorené prihlásnie do SP a ZP od 01.11.2006?
STRELEC
01.12.06,22:53
Myslím, že vôbec nevznikla povinnosť ho "duplicitne" prihlasovať do Soc.poisťovne. Partneri v zmluvnom vzťahu sa nemenia. Zamestnanec je už prihlásený - evidenčná povinnosť bola zamestnávateľom splnená. Tu by som problém vôbec nevidel.
Tento "súbeh dvoch pracovných pomerov" medzi tými istými zmluvnými partnermi je podľa mňa skôr problém vnútorného vykazovania. Aj danej situácii by som viedol jednu mzdovú agendu, aby som sa vyhol problémom so zdaňovaním príjmov, výkazníctvom. V závislosti od možností daných používaným mzdovým softvérom by som u daného zamestnanca používal dve formy mzdy. Teda vlastne by sa mi u dotyčného dali vysledovať všetky potrebné výstupy ako u zamestnanca s jednou zmluvou (priemerky, ... VZ ..).
mariannak
02.12.06,20:23
Veríš, či neveríš, mzdy pre 20 ľudí robia ručne.
STRELEC
03.12.06,12:40
Veríš, či neveríš, mzdy pre 20 ľudí robia ručne.Verím, ale hodne ma to "prekvapkalo":).
V podstate tento archaizmus ale zjednodušuje situáciu spracovateľa.
mariannak
03.12.06,14:22
Verím, ale hodne ma to "prekvapkalo":).
V podstate tento archaizmus ale zjednodušuje situáciu spracovateľa.

Čiže podľa toho, čo si uviedol vyššie, takže by som len k základnej mzde mzde dopočítala zvýšenie, alebo by tam boli 2 zložky mzdy? Za kuriča jedna mzda, za údržbara druhá?
STRELEC
03.12.06,14:27
Čiže podľa toho, čo si uviedol vyššie, takže by som len k základnej mzde mzde dopočítala zvýšenie, alebo by tam boli 2 zložky mzdy? Za kuriča jedna mzda, za údržbara druhá?Mal by dve zložky základnej mzdy (prípadne aj iných zložiek mzdy), ale len jednu hrubú mzdu pre výpočet zdanenia a odvodov.
Jana Motyčková
03.12.06,14:50
Keďže je to druhý pracovný vzťah, tento sa do SP nahlasuje a eviduje samostane - dáva sa z každého samostanne prihláška a odhláška a uvádza sa v dvoch riadkoch na výkaze. Pre zdravotné poistenie sa dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa evidujú ako jeden, t.j. netreba prihlasovať a odhlasovať súbežný PP a na výkaze sa uvádza v jednom riadku. Z toho vyplýva aj k plateniu odvodov :
- do SP sa odovdy platia zvlášť, ak by v súbehu mal VZ presiahnuť maximum, je treba za zamestnanca v PP kde je VZ nižší odviesť iba zo zníženej sumy (v súčte do maxima), zamestnávateľ berie do úvahy maximum v kaźdom PP zvlášť.
- do ZP sa odvádza poistné z úhrnu VZ z oboch PP, v úhrne nesmie prekročiť maximum.
- oba pracovné pomery sa zdaňujú spoločne.
Ešte doplním - všetky pracovnoprávne nároky sa sledujú osobitne (dovolenka, lekár, pohotovosť, nadčasy, dovolenkové priemery, ...)
Tak ako tu bolo navrhované, rieśiť súbežný pracovný pomer iba dodatkom ku zmluve, zmenou náplne práce by mohlo byť problematické, keďže pravdepodobne by sa zvýžil aj týždenný úväzok nad 40 hodín.
STRELEC
03.12.06,15:20
Keďže je to druhý pracovný vzťah, tento sa do SP nahlasuje a eviduje samostane - dáva sa z každého samostanne prihláška a odhláška a uvádza sa v dvoch riadkoch na výkaze. Pre zdravotné poistenie sa dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa evidujú ako jeden, t.j. netreba prihlasovať a odhlasovať súbežný PP a na výkaze sa uvádza v jednom riadku. Z toho vyplýva aj k plateniu odvodov :
- do SP sa odovdy platia zvlášť, ak by v súbehu mal VZ presiahnuť maximum, je treba za zamestnanca v PP kde je VZ nižší odviesť iba zo zníženej sumy (v súčte do maxima), zamestnávateľ berie do úvahy maximum v kaźdom PP zvlášť.
- do ZP sa odvádza poistné z úhrnu VZ z oboch PP, v úhrne nesmie prekročiť maximum.
- oba pracovné pomery sa zdaňujú spoločne.
Ešte doplním - všetky pracovnoprávne nároky sa sledujú osobitne (dovolenka, lekár, pohotovosť, nadčasy, dovolenkové priemery, ...)
Tak ako tu bolo navrhované, rieśiť súbežný pracovný pomer iba dodatkom ku zmluve, zmenou náplne práce by mohlo byť problematické, keďže pravdepodobne by sa zvýžil aj týždenný úväzok nad 40 hodín.Poprosil by som upresniť, kde by som to mohol nájsť v zákone. Pozrel som §231 (povinnosti zamestnávateľa) zákona o soc. poistení a nasl. a nič som k tejto problematike nenašiel.
Vďaka.
mariannak
03.12.06,15:31
A ešte Vás poprosím doplniť ako je to so sankciami za oneskorené podanie prihlášky do ZP. Zajtra to skúsim prekonzultovať s riaditeľkou školy aj so SP.
STRELEC
03.12.06,15:32
Podotýkam, že viem, že podľa ZP môže zamestnávateľ dohodnúť aj niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom a že nároky a povinnosti sa posudzujú samostatne. §50ZP. Neviem nájsť, kde sa toto ustanovenie ZP premietlo do zákona o soc. poistení, zdrav. poistení.
Preto by som sa priklonil k "evidenčnému riešeniu na strane zamestnávateľa". Nevznikal by celý rad praktických problémov. Napr.: mám dva prac. pomery s jedným zamestnávateľom. U jedného prac. pomeru si uplatním dovolenku, u druhého nie ... V konečných dôsledkoch ako vystavím zamestnancovi ELDP. Reakciu pracovníčky SP by som chcel vidieť. Bodka v dátume narodenia ich privádza do ošiaľu a nepríjmu ELDP. Napr.
Jana Motyčková
03.12.06,15:34
Vyplýva to z definície zamestnanca (osoba v pracovnom pomere) a definície vzniku povinného poistenia ZSP_§20_ods_1. T.j. pri vzniku nového pracovného pomeru ide o vznik nového poistenia a následne sa na toto aplikujú poviinosti podľa §231. T.j. zamestnanec má v tom čase dve poistenia a tie sa samostatne posudzujú aj pre nároky na nemocenské dávky.
Jana Motyčková
03.12.06,15:39
Pre zdravotné poistenie platí ZZP_§29b_ods.5 :
(5) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa § 11 ods. 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol u tohto zamestnávateľa zamestnancom iba raz.

T.j. do ZP netreba druhýkrát zamestnanca prihlasovať.
Daska
03.12.06,15:39
dakujem za objasnenie
Jana Motyčková
03.12.06,15:47
Ešte k pokutám :
- do ZP pokuta nebude, lebo nebolo treba zvlášť nahlasovať.
- do SP možno pokuta bude, ale výšku určuje SP, zákon iba hovorí o hranici 500000 Sk. Ale pri danom "pochybení", myslím si, že vysoká nebude, ak vôbec nejaká bude. Treba čo najskôr splniť povinnosti.
STRELEC
03.12.06,15:54
Vyplýva to z definície zamestnanca (osoba v pracovnom pomere) a definície vzniku povinného poistenia ZSP_§20_ods_1. T.j. pri vzniku nového pracovného pomeru ide o vznik nového poistenia a následne sa na toto aplikujú poviinosti podľa §231. T.j. zamestnanec má v tom čase dve poistenia a tie sa samostatne posudzujú aj pre nároky na nemocenské dávky.Vďaka! Tieto dve ustanovenia som si nikdy nedal dohromady. Nestretol som sa totiž doposiaľ s druhým pracovným pomerom u jedného zamestnávateľa. Iné riešenia (rozšírenie náplne práce...). Vďaka za rozšírenie obzoru. Ale tie drobné praktické následnosti mi stejne vŕtajú v hlave ... Ono za tie roky som prišiel k názoru, že v uniformite,škatuľkovaní je sila (na úrade:)) a súbežný pracovný pomer je predsa len zrejme málo sa vyskytujúca "škatuľka".
STRELEC
03.12.06,16:00
Ešte k pokutám :
- do ZP pokuta nebude, lebo nebolo treba zvlášť nahlasovať.
- do SP možno pokuta bude, ale výšku určuje SP, zákon iba hovorí o hranici 500000 Sk. Ale pri danom "pochybení", myslím si, že vysoká nebude, ak vôbec nejaká bude. Treba čo najskôr splniť povinnosti.Nedávno SP schválila sadzobník pokút. Prešovská už ich veselo dáva. Aj za výkazy (žiaľ: :mee:.


Prikladám sadzobník pokút.
Jana Motyčková
03.12.06,16:00
Vďaka! Tieto dve ustanovenia som si nikdy nedal dohromady. Nestretol som sa totiž doposiaľ s druhým pracovným pomerom u jedného zamestnávateľa. Iné riešenia (rozšírenie náplne práce...). Vďaka za rozšírenie obzoru. Ale tie drobné praktické následnosti mi stejne vŕtajú v hlave ... Ono za tie roky som prišiel k názoru, že v uniformite,škatuľkovaní je sila (na úrade:)) a súbežný pracovný pomer je predsa len zrejme málo sa vyskytujúca "škatuľka".
No ja ako programátor musím na niektoré veci myslieť a zisťovať dopedu, aj keď je pravdepodobnosť toho prípadu 1:1000. Ale konkrétne vo verejnej službe sa súbežné pracovné pomery vyskytujú dosť často, keďže zvyčajne sa odmeňujú a aj pracovnoprávne nároky riešia podľa odlišných zákonov.
STRELEC
03.12.06,16:08
No ja ako programátor musím na niektoré veci myslieť a zisťovať dopedu, aj keď je pravdepodobnosť toho prípadu 1:1000. Ale konkrétne vo verejnej službe sa súbežné pracovné pomery vyskytujú dosť často, keďže zvyčajne sa odmeňujú a aj pracovnoprávne nároky riešia podľa odlišných zákonov.Ono v podnikateľskej sfére sa mnohé veci zjednodušujú. Niekedy až za hranice "predpisovosti" a čo je horšie aj za hranice slušnosti.

Mimochodom - k predošlému príspevku som dopojil sadzobník pokút SP.