apo
02.12.06,00:31
Policia zadržala podnikateľovi dva vysokozdvižné vozíky nakoľko je podozrenie, že pochádzajú z trestnej činnosti.

Vozíky boli kúpené nové na faktúru, ale osoba, ktorá ich predala pravdepodobne od pôvodného vlastníka ich získala podivným zápočtom.

Čo má v účtovníctve urobiť podnikateľ, ktorý nevie či mu budú vozíky vrátené a už vôbec nevie či dostane svoje peniaze ak vozíky prevezme od polície celkom pôvodný vlatník.

Problém či polícia mala alebo nemala právo nechajme bokom. Riešme iba problém ako v účtovníctve správe zaznamenať skutočnosť, že vozíky nie sú na dvore u nášho podnikateľa. Čo uvedieme v inventúre majetku, čo urobíme s odpismy a tak podobne.:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Ďakujem.

apo
renča1
02.12.06,05:44
Pravdepodobne sa bude jednať o vzniknutú škodu. Postupovať by sa malo , ako keby išlo o odcudzený tovar, zásoby, majetok. Počkala by som na písomné vyjadrenie od polície vlastne na ukončenie a až potom na základe písom.vyjadrenia by som účtovala. Odpisy sa dajú prerušiť aj na viac zdaňovacích období, k zápisu do inventúry by som pripla doklad od polície, ak nejaký máte ak nie tak treba pýtať.
mudroš
02.12.06,12:45
Ponechal by som ich v majetku, ale v účtovníctve by som vytvoril opravné položky vo výške účtovnej zostatkovej ceny a ďalej ich neodpisoval.
Z daňového hľadiska nevidím dôvod prečo by sa nemali uplatniť daňové odpisy.
Ostatné by som riešil až po ukončení prípadu.
apo
02.12.06,17:30
Ďakujem za rady.
Ja by som sa priklonil viac k renča1, je to opatrnejšie riešenie, ale odpisy z :D pol milióna :D tiež nie sú na zahodenie.

Počkám či niekto príde s návrhom, ktorý by podporil mudrošov návrh.

Pozdravuje apo
Danila
02.12.06,17:38
Ďakujem za rady.
Ja by som sa priklonil viac k renča1, je to opatrnejšie riešenie, ale odpisy z :D pol milióna :D tiež nie sú na zahodenie.

Počkám či niekto príde s návrhom, ktorý by podporil mudrošov návrh.

Pozdravuje apoLenže ten § 22 ods.1 zákona o dani z príjmov uvažuje pri odpisovaní hmotného a nehmotného majetku, ktorý sa používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Tak mám pochybnosti pri uplatnení odpisov.
andrej_rv
02.12.06,18:57
Lenže ten § 22 ods.1 zákona o dani z príjmov uvažuje pri odpisovaní hmotného a nehmotného majetku, ktorý sa používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Tak mám pochybnosti pri uplatnení odpisov.
Žiadne ustanovenie ZoDP bližšie nešpecifikuje časové hľadisko, koľko dní resp. aké obdobie sa má majetok na dosahovanie či zabezpečenie zdaniteľného príjmu využívať. Ani neukladá povinnosť rozpočítavať odpisy podľa dní používania. Podľa mňa túto podmienku splní po formálnej stránke aj majetok, ktorý daňovník využil hoci jeden deň, resp. aspoň predpokladal, že ho bude pri podnikaní využívať, pokiaľ ho má zaúčtovaný v obchodnom majetku. Príkladov na takýto majetok je plno, či už ide o nejaké sezónne stroje (napr. v poľnospodárste sa sejačka či kombajn využíva naozaj len niekoľko dní alebo týždňov), sklady na nárazové uskladnenie, stroje, ktoré sú v "rezerve" a použijú sa len prípade poruchy, občas používané prívesy za osobné auto atď.
Keďže daňovník vozíky zakúpil za účelom dosahovania a zabezpečovania zdaniteľných príjmov, riadne ich zaevidoval do účtovníctva a zrejme ich do doby odobratia aj používal, podľa mňa nárok na uplatnenie daňových odpisov bude mať, ak splní aj poslednú podmienku vyžadovanú zákonom - bude ich mať v evidencii majetku k 31.12.
Čo sa týka inventúry, súpisy sa majú vykonávať podľa druhu majetku a miesta uloženia. Na súpis by som uviedol ako miesto uloženia "sklad PZ" a pripol doklad od polície o odobratí majetku. Ale pokiaľ by mi to z hľadiska daňovej optimalizácie vyhovovalo, daňový odpis za príslušný kalendárny rok by som uplatnil. K účtovnému postupu, ktorý uviedol Mudroš, niet podľa mňa čo dodať...
Daska
02.12.06,19:00
Za tento rok by som danove odpisy dala, ale co v dalsich rokoch to ozaj neviem, skor asi nie, radsej by som prerusila...
apo
02.12.06,19:27
Žiadne ustanovenie ZoDP bližšie nešpecifikuje časové hľadisko, koľko dní resp. aké obdobie sa má majetok na dosahovanie či zabezpečenie zdaniteľného príjmu využívať.
Keďže daňovník vozíky zakúpil za účelom dosahovania a zabezpečovania zdaniteľných príjmov, riadne ich zaevidoval do účtovníctva a zrejme ich do doby odobratia aj používal, podľa mňa nárok na uplatnenie daňových odpisov bude mať, ak splní aj poslednú podmienku vyžadovanú zákonom - bude ich mať v evidencii majetku k 31.12.
Čo sa týka inventúry, súpisy sa majú vykonávať podľa druhu majetku a miesta uloženia. Na súpis by som uviedol ako miesto uloženia "sklad PZ" a pripol doklad od polície o odobratí majetku. Ale pokiaľ by mi to z hľadiska daňovej optimalizácie vyhovovalo, daňový odpis za príslušný kalendárny rok by som uplatnil. K účtovnému postupu, ktorý uviedol Mudroš, niet podľa mňa čo dodať...

Ďakujem andrej_rv a ostatní Poraďáci.
Tvoja odpoveď smeruje presne tam kde som sa pýtal.
Čo uvedieme v inventúre majetku, čo urobíme s odpismy ...
Potvrdenie o zaistení veci nič nehovorí o zrušení vlastníctva k veciam a ani príslušný § Zákona o Policajnom zbore tiež nie, keby sa do veci obul dobrý právnik tak po 90 dňoch už mali byť vozíky najneskôr vrátené nakoľko boli prevzaté iba na zistenie skutkového stavu veci. Dosť dobre neviem čo na tých vozíkoch stále skúmajú.

Z Tvojej rady teda vyplýva, že bez obáv aj keď je miesto uloženia na sklade u policajtov môžeme považovať majetok za svoj vlastný a teda že ho stále máme v majetku firmy. Tým vzniká predpoklad nároku na uplatnenie odpisu.

Je pravda, že vozíky používané boli a teda nič nebráni odpisy dať do nákladov.

Toto stanovisko sa mi zdá dosť nepriestrelné a postúpim ho môjmu klientovi aj s mojím odporučením. Bude na ňom ako sa rozhodne.

Ale v roku 2007 už odpisovanie asi radšej prerušíme.

Ešte raz vrelý díííík všetkým:) :) :) .

apo
Danila
02.12.06,19:34
Žiadne ustanovenie ZoDP bližšie nešpecifikuje časové hľadisko, koľko dní resp. aké obdobie sa má majetok na dosahovanie či zabezpečenie zdaniteľného príjmu využívať. Ani neukladá povinnosť rozpočítavať odpisy podľa dní používania. Podľa mňa túto podmienku splní po formálnej stránke aj majetok, ktorý daňovník využil hoci jeden deň, resp. aspoň predpokladal, že ho bude pri podnikaní využívať, pokiaľ ho má zaúčtovaný v obchodnom majetku. Príkladov na takýto majetok je plno, či už ide o nejaké sezónne stroje (napr. v poľnospodárste sa sejačka či kombajn využíva naozaj len niekoľko dní alebo týždňov), sklady na nárazové uskladnenie, stroje, ktoré sú v "rezerve" a použijú sa len prípade poruchy, občas používané prívesy za osobné auto atď.
Keďže daňovník vozíky zakúpil za účelom dosahovania a zabezpečovania zdaniteľných príjmov, riadne ich zaevidoval do účtovníctva a zrejme ich do doby odobratia aj používal, podľa mňa nárok na uplatnenie daňových odpisov bude mať, ak splní aj poslednú podmienku vyžadovanú zákonom - bude ich mať v evidencii majetku k 31.12.
Čo sa týka inventúry, súpisy sa majú vykonávať podľa druhu majetku a miesta uloženia. Na súpis by som uviedol ako miesto uloženia "sklad PZ" a pripol doklad od polície o odobratí majetku. Ale pokiaľ by mi to z hľadiska daňovej optimalizácie vyhovovalo, daňový odpis za príslušný kalendárny rok by som uplatnil. K účtovnému postupu, ktorý uviedol Mudroš, niet podľa mňa čo dodať...Vyslovila som pochybnosti. A mám ich vzhľadom k blížiacemu sa termínu 31.12. aj naďalej. Prepáčte vážení páni, že som si dovolila mať názor. Podložený vlastnou skúsenosťou.
andrej_rv
02.12.06,19:56
Vyslovila som pochybnosti. A mám ich vzhľadom k blížiacemu sa termínu 31.12. aj naďalej. Prepáčte vážení páni, že som si dovolila mať názor. Podložený vlastnou skúsenosťou.:eek: Tomuto akosi nerozumiem. Vari som ja napísal čosi iné ako môj názor na problém ? Ani som neuviedol, že je jediný možný a správny. A keby sme mali mať všetci rovnaké názory (a vždy súhlasné s názormi a praktikami DÚ), tak Poradu môžeme spokojne zavrieť...
A k termínu 31.12. - v § 22 ods. 11 ZoDP sa uvádza "odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku účtovaného alebo evidovaného...k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia", nie využívaného či používaného... A ten majetok v evidencii k 31.12. podľa všetkého bude..
apo
02.12.06,20:32
Vyslovila som pochybnosti. A mám ich vzhľadom k blížiacemu sa termínu 31.12. aj naďalej. Prepáčte vážení páni, že som si dovolila mať názor. Podložený vlastnou skúsenosťou.

Milá koleginka,

práve to potrebujeme v Porade. Častokrát prispôsobujem svoje závery na základe príspevkov kde je uvedené Mám vlastnú skúsenosť. Predpokladám, že väčšina prispievateľov na túto stránku sú praktici. Ja vo svojich príspevkoch ak sa jedná o chúlostivú záležitosť vždy uvediem, že konkrétna rada vyplýva zo mojej skúsenosti s daňovým úradom, alebo uvediem zdroj z ktorého čerpám, ak radím podľa môjho výkladu § tak to tiež uvediem.

Takže Ťa prosím ak máš konkrétnu skúsenosť ako boli posudzované odpisy v závislosti od umiestnenia majetku v čase inventúry 31.12. tak nám to takto podaj a budeme Ti všetci veľmi povďační.

Pozdravuje

apo
Danila
02.12.06,22:01
V prvom rade by som sa vyjadrila k reakcii Andreja. Jedna vec je vyjadriť názor, a druhá vec je prostredníctvom citácie príspevku vyhodnocovať viacero názorov. Po druhé sa mi zdá neadekvátne zrovnávať využitie kombajna, ktorý tvorca skonštruoval, aby v lete pozberal obilie a v zime sa podrobil údržbe a nutným opravám, s vysokozdvižnými vozíkami, ktoré boli síce skonštruované tak, aby pracovali za každého počasia, ale hold oddychujú na policajnom dvore. Aj pre jeden aj pre druhý majetok bol zrejme dôvod pre ich zaradenie do odpisovej skupiny so zreteľom na intenzitu ich využitia, a preto sú to argumenty nevypovedacie. Čo sa týka zákona o dani z príjmov, tak pojednáva o tom, že ide o majetok, ktorý je v videncii, slúži na zabezpečenie príjmov a je v majetku k 31.12. Ja k tomu len dodám. Všetci vieme veľmi dobre, že názory správcov dane na tú istú záležitosť sa často rôznia. A z toho dôvodu hľadáme cesty k opatrnosti. Odborná literatúra pojednáva pri odpisovaní majetku aj o prípadoch, keď je majetok využitý na podnikanie len čiastočne.
V závere pán kolega zadávateľ Ťa chcem ubezpečiť, že v mojej praxi som dvakrát neuplatnila daňový odpis v prípade zadržania majetku políciou. Inventúra bola realizovaná spôsobom, ktorý Ti bol doporučený Andrejom. Majetok bol v stave k 31.12. a daňová kontrola bola špeciálne na tie prípady zameraná. Aj môj klient aj daňoví kontrolóri boli spokojní.
apo
02.12.06,22:40
V závere pán kolega zadávateľ Ťa chcem ubezpečiť, že v mojej praxi som dvakrát neuplatnila daňový odpis v prípade zadržania majetku políciou. Inventúra bola realizovaná spôsobom, ktorý Ti bol doporučený Andrejom. Majetok bol v stave k 31.12. a daňová kontrola bola špeciálne na tie prípady zameraná. Aj môj klient aj daňoví kontrolóri boli spokojní.

Ďakujem pekne,

budeme zvažovať aj túto overenú skúsenosť.

Pozdravuje

apo
bepo
03.12.06,08:46
No je to ťažké rozhodnutie ako s odpismi,ak tie vozíky polícia zhabe tak by to malo znamenať anulovanie kúpnej zmluvy akoby ku kúpe nikdy nedošlo a asi aj spätne opravu odpisov a daňových priznaní.
Zoltán Kovács
03.12.06,10:00
S dodatočným súhlasom so dal prvotnú otázku na Daňové riaditeľstvo BA na zodpovedanie. Ak budeme mať šťastie tak do 5 dní dostaneme odpoveď. Ihneď prilepím.
renča1
03.12.06,10:55
Pravdepodobne sa bude jednať o vzniknutú škodu. Postupovať by sa malo , ako keby išlo o odcudzený tovar, zásoby, majetok. Počkala by som na písomné vyjadrenie od polície vlastne na ukončenie a až potom na základe písom.vyjadrenia by som účtovala. Odpisy sa dajú prerušiť aj na viac zdaňovacích období, k zápisu do inventúry by som pripla doklad od polície, ak nejaký máte ak nie tak treba pýtať.

Včera som nestihla rozpísať môj príspevok dostatočne. Aby som to uviedla na správnu mieru, ak si všimnete moja veta v prvom príspevku neznamenala to že nemôže sa uplatniť daňový odpis, ale to že ak si neuplatní daň.odpis, tak odpis môže prerušiť aj na viac zdaň.obodbí.

Mudroš zle pochopil môj príspevok k odpisom a chytil sa vety / hrubo zvýraznenej/ a oponoval to k čomu som sa nevyjadrila a čo som v príspevku ani zďaleka nenaznačila, že sa nemôže uplatniť daňový odpis. K účtovným odpisom som sa nevyjadrila pretože , je samozrejmé že ak sa majetok nepoužíva , tak sa o účtovných odpisoch neúčtuje.

PS: ja osobne by som neuplatnila daňový odpis aj keď sa môže uplatniť.
Zoltán Kovács
21.12.06,07:04
S dodatočným súhlasom so dal prvotnú otázku na Daňové riaditeľstvo BA na zodpovedanie. Ak budeme mať šťastie tak do 5 dní dostaneme odpoveď. Ihneď prilepím.

Takže tu je to sľúbené vyjadrenie z DR DÚ Bratislava:

"...Ak vozíky boli políciou zadržané podnikateľ uvedenú skutočnosť zobrazí v účtovníctve podľa toho či účtuje v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva takto:
1/ V podvojnom účtovníctve
Vozíky účtované na účte dlhodobého hmotného majetku 022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vec, preúčtuje (§4 postupov účtovania) v rámci príslušného účtu na samostatný analytický účet k účtu 022, s odôvodnením, že ide o majetok dočasne zadržaný políciou.
2/ V jednoduchom účtovníctve
Podľa postupov účtovania pre jednodudché účtovníctvo sa vozíky ako dlhodobý majetok účtujú v osobitnej evidencii dlhodobého hmotného majetku (napríklad inventárne karty). Posupy jednoduchého účtovníctva neriešia spôsob účtovania pri dočasnom umiestnení dlhodobého majetku u iného subjektu. Doporučujeme zaznamenať skutočnosť zadržania vozíkov políciou v knihe dlhodobého majetku.
Ďalší postup účtovania bude závisieť od toho, ako predmetné podozrenie z krádeže polícia došetrí."

Toľko odpoveď. Ospravedlňujem sa, že to trvalo dlhšie ako som očakával. Odpoveď som dostal až včera, a ešte k tomu písomne a nie mailom.
apo
24.12.06,00:58
Takže tu je to sľúbené vyjadrenie z DR DÚ Bratislava:

1/ V podvojnom účtovníctve
Vozíky účtované na účte dlhodobého hmotného majetku 022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vec, preúčtuje (§4 postupov účtovania) v rámci príslušného účtu na samostatný analytický účet k účtu 022, s odôvodnením, že ide o majetok dočasne zadržaný políciou.


A čo daňové odpisy? DRSR je akosi skúpe nsa slovo.

Zatiaľ ďakujem.

apo
mudroš
02.01.07,14:42
Osobne si myslím, že z odpovede DR SR je to zrejmé.
V PÚ sa preúčtuje na analytický účet k účtu 022. To znamená, že vozíky budú naďalej účtované podľa zákona o účtovníctve ako majetok daňovníka. Potom má daňovník podľa § 22 ods. 1 zákona o dani z príjmov nárok na uplatnenie daňových odpisov.