Jozef Mihál
02.12.06,09:33
Ako má spoločnosť s.r.o. platiť v priebehu roka peniaze do sociálneho fondu? Ako má na konci roka zúčtovať prostriedky v sociálnom fonde?
Jozef Mihál
02.12.06,08:54
Odpoveď platná od 1.1.2008:

Podľa § 4 ods. 1 zákona základom na určenie ročného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok.

Základom pre určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za daný mesiac.

Podľa § 6 ods. 2 zákona prevod prostriedkov do fondu sa musí uskutočniť do 5 dní po dni výplaty miezd, najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa vyplácajú mzdy.

Podľa § 6 ods. 3 zúčtovanie prostriedkov fondu za kalendárny rok sa musí vykonať do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.


Odpoveď platná do 31.12.2007:

Podľa § 6 zákona č.152/1994 Z.z. o sociálnom fonde zamestnávateľ do 15 dní po začatí každého mesiaca prevádza na osobitný účet fondu preddavky vo výške jednej dvanástiny z predpokladaného povinného prídelu, tj. vo výške jednej dvanástiny z 0,6% z predpokladaného úhrnu hrubých miezd (platov) zamestnancov za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.

Napríklad ak zamestnávateľ pre rok 2007 predpokladá, že úhrn hrubých miezd (platov) zamestnancov za rok 2007, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely, bude 20 miliónov Sk, k 15.-temu dňu každého mesiaca roka 2007, teda prvýkrát k 15.1.2007 a poslednýkrát k 15.12.2007, prevedie na účet sociálneho fondu sumu danú ako:

1/12 z 0,6% z 20 000 000 Sk = 10000 Sk

Po skončení roka 2007 zamestnávateľ vykoná zúčtovanie povinného prídelu podľa skutočného úhrnu hrubých miezd (platov) zamestnancov za rok 2007, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely, pričom suma prostriedkov sa vypočíta sadzbou 0,6% až 1% z úhrnu hrubých miezd (ak zamestnávateľ nedosiahol zisk, sadzba je 0,6%, ak dosiahol čo len korunu zisku, sadzba je 0,6% až 1% podľa toho, čo je dohodnuté v kolektívnej zmluve).

Zúčtovanie povinného prídelu do fondu za rok 2007 vykoná zamestnávateľ do 29.2.2008.

Napríklad ak skutočný objem hrubých miezd zamestnancov za rok 2007, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely, bude 21 miliónov, zamestnávateľ dosiahne zisk a v kolektívnej zmluve je stanovená sadzba povinného prídelu do sociálneho fondu vo výške 0,8%, zamestnávateľ vypočíta povinný prídel za rok 2007 takto:

0,8% z 21 000 000 Sk = 168 000 Sk.

Ak každý mesiac zamestnávateľ vkladal preddavky do fondu vo výške 10 000 Sk, spolu 120 000 Sk, musí do 29.2.2008 previesť na účet sociálneho fondu zostávajúcu sumu, teda 48 000 Sk.

Prevod prípadných súm dobrovoľného prídelu do sociálneho fondu a prevod ďalších zdrojov do sociálneho fondu zákon časovo neupresňuje.

Zostatok prostriedkov fondu nevyčerpaný v roku 2007 sa prevádza do roka 2008.

ZSF_§6
Ivča
27.01.07,14:42
Chcela by som sa spýtať v súvislosti s ďalším prídelom do SF. Sme rozpočtová organizácia, ktorá nemá odbory. Povinný prídel mi je jasný - praddavkovo do 15. v mesiaci. Ide mi o prostriedky na dopravné, ktoré možno poskytnúť najviac vo výške dobrovoľného prídelu podľa skutočne vynaložených výdavkov. Tieto prostriedky sa musia tiež prevádzať na účet SF preddavkovo alebo sa môžu po ukončení mesiaca a po preukázaní výšky výdavkov vyúčtovať. Prv sme to robili tak, že na konci mesiaca sme sumu pracovníčke vyplatili spolu so mzdou z výdavk. účtu a následne sme túto sumu previedli z účtu SF na účet výdavkový.
raya1
30.01.07,10:25
Ak sme začali prevádzku v 12/2006, každý mesiac tvoríme 0,6% prídel, ešte tam máme veľmi málo Sk. nevadí, že sme SF nečerpali a zatiaľ ani nebudeme čerpať ?
V prípade, že sa rozhodneme čerpať SF - môžeme do rozpočtu uviesť čerpanie len na stravné lístky, keďže nás je iba 9 a všetky máme prácu v mieste bydliska ?
Niamh
21.06.07,08:06
Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím poradiť či sa môže v priebehu roka zvýšiť tvorba soc.fondu na základe novouzatvorenej = prvej kolektívnej zmluvy?
Odbory vznikli vo februári 2007 a v súčasnosti sa prejednáva kolektívna zmluva na roky 2007- 2008. Súčasťou Kolektívnej zmluvy je aj kapitola o tvorbe a použití sociálneho fondu. Sociálny fond v roku 2006 bol tvorený vo výške 0,6% z príslušného základu, v r. 2007 vo výške 1%.(spoločnosť za rok 2006 dosiahla zisk a splnila všetky zákonné povinnosti podľa §3 ods.2 zákona č. 152/1994 Z.z.).
Spoločnosť by rada realizovala zvýšenie tvorby sociálneho fondu z 1,0% na 1,5% v súvislosti s kolekt.zmluvou. Mohli by sme od 01.07.07 tvoriť sociálny fond spolu vo výške 1,5% podľa §3 ods.1) písmeno a ) a písmeno b) bod1) – ak bude v týchto dňoch uzatvorená kolektívna zmluva, kde by sa tvorba dohodla o 0,5% vyššia? Alebo je to možné až od 01.01.2008?
Vopred ďakujem za odpovede.
Fany
21.06.07,08:22
A je možné tvoriť SF aj jednoducho tak, že pri mzdách za jednotlivé mesiace sa jednoducho povedané z konkrétnych HM preúčtuje 0,6% na SF, teda každý mesiac bude táto suma iná, ale na konci roka potom nieje potrebné vyrovnávať túto sumu, keďže spĺňa podmienku 0,6% z hrubých miezd?
Marcela16
01.08.07,15:32
Ja sa pripájam k tejto otázke, lebo my to robíme tiež takto, že každý mesiac sa vyráta prídel do SF a na konci roka nerobíme doúčtovanie, lebo by to malo byť správne vyrátané každý mesiac. Teda aspoň predpokladám. Zároveň mám dotaz na účet sociálneho fondu. Ten už teraz myslím nie je povinný?
Jozef Mihál
02.08.07,09:06
Fany, Marcela16 - váš postup je správny.

Prostriedky sociálneho fondu nie je potrebné mať uložené na osobitnom bankovom účte.
bredikova
11.09.07,14:29
Odvádza sa SF aj z odmeny konateľa, pravidelne vyplácanej každý mesiac.
bredikova
13.09.07,03:30
Prosím odpovedzte mi na predchádzajúcu otázku. Ďakujem.
Jozef Mihál
14.09.07,09:26
Neodvádza, konateľ nie je zamestnancom podľa Zákonníka práce.
bredikova
14.09.07,16:23
Ďakujem
IVEB
16.01.08,09:28
V súvislosti s novelou zákona o sociálnom fonde by ma zaujímalo nasledovné: Podľa novely je mesačný prídel úhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za daný mesiac. Doteraz bolo tak , že sa tvorí z úhrnu hrubých miezd , z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely t.zn. bez náhrad , ktoré sa nepovažujú v zmysle ZP za mzdu. Z novely vypadlo to z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely . Takže ako mám chápať tvorbu SF po novele?
Tweety
16.01.08,09:31
V súvislosti s novelou zákona o sociálnom fonde by ma zaujímalo nasledovné: Podľa novely je mesačný prídel úhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za daný mesiac. Doteraz bolo tak , že sa tvorí z úhrnu hrubých miezd , z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely t.zn. bez náhrad , ktoré sa nepovažujú v zmysle ZP za mzdu. Z novely vypadlo to z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely . Takže ako mám chápať tvorbu SF po novele?
Takže zoberieš HM zamestnancov a z nich vypočítaš povinný prídel.
IVEB
16.01.08,10:58
Fajn , ale čo znamená pojem Hrubá mzda ? Nakoľko o hrubej mzde sa nehovorí ani v ZP ani zákone o dani z príjmov.
Jozef Mihál
16.01.08,22:31
V § 4 ods. 1 zákona o sociálnom fonde viď odkaz pod čiarou 3:

"3) Napríklad § 118 ods. 2 Zákonníka práce, § 84 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 78 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 4 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov."
Ľaľa
04.02.08,17:25
Prosím prepáčte, ak nepíšem otázku na správnom mieste. Do konca roku 2007 sa prídel do sociálneho fondu tvoril z hrubých miezd zamestnancov z ktorých sa zisťoval priemerný zárobok pre pracovnoprávne účely t.j. hrubá mzda zamestnanca - náhrada mzdy a toto bol základ pre tvorbu soc.fondu. Od 1.1.2008 je základom na určenie odvodu do sociálneho fondu súhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu, teda ak tomu dobre rozumiem, tak do základu pre odvod príspevku do sociálneho fondu už patria aj náhrady miezd za dovolenku, sviatok, paragrafy. Ďakujem.
liba2
04.02.08,17:31
v podstate áno. Kompletné riešenie je uvedené p.Mihálom v prvom príspevku, treba tam kliknúť na link.
Fany
04.02.08,18:38
Konečne sa niečo zjednodušilo. My máme priamo v mzdovom programe nastavenú tvorbu SF, takže do mesačnej sumarizácie sa mi pekne dostane táto suma, konkrétna na uvedený mesiac a spolu s ostatnými mzdovými výdavkami to aj zaúčtujem. Super. Žiadne komplikované prepočítavanie a doúčtovanie na konci roka...
Kiež by sa všetky zákony zostavovali v tomto duchu.
ingi
04.02.08,18:53
...teda ak tomu dobre rozumiem, tak do základu pre odvod príspevku do sociálneho fondu už patria aj náhrady miezd za dovolenku, sviatok, paragrafy. Ďakujem.

Mzda je v Zákonníku práce (§ 118 ods. 2) definovaná ako "peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy,..."
Jozef Mihál
04.02.08,20:16
Presne tak, základom pre tvorbu SF nie sú náhrady mzdy, napr. náhrada mzdy za dovolenku alebo pri platenom voľne.
Stefan2005
05.02.08,06:10
Zdá sa mi, že sú ešte stále nejasnosti ohľadne základu pre výpočet do SF. Nedal by sa urobiť konkrétny číselný príklad, čo všetko vstupovalo - nevstupovalo do tohoto základu do 31.12.2007 a od 1.1.2008? Myslím veľa ľuďom by to pomohlo....
Fany
05.02.08,11:24
Zdá sa mi, že sú ešte stále nejasnosti ohľadne základu pre výpočet do SF. Nedal by sa urobiť konkrétny číselný príklad, čo všetko vstupovalo - nevstupovalo do tohoto základu do 31.12.2007 a od 1.1.2008? Myslím veľa ľuďom by to pomohlo....
Tiež by mohol niekto uviesť konkrétny príklad na výpočet a keďže robíme práve prvé výplaty za tento rok, nebolo by od veci čo najskôr. Je teda základ pre výpočet SF rovnaký ako v min.roku, alebo sa líši?
Ilka
06.02.08,15:23
Dobrý deň pán Mihál,
môžete mi prosím objasniť, čo sa považuje za hrubú mzdu na účely tvorby soc.fondu od 1.1.2008 (či došlo k nejakej zmene pri určení hrubej mzdy voči zneniu platnému k 31.12.2007)?
Odvolávka č.3 v príslušnom paragrafe (znenie od 1.1.2008) sa odvoláva na Zákonník práce § 118 odsek (2) - na definíciu mzdy.
Uvažujem správne, ak tvrdím, že v podstate sa SF naďalej tvorí z hrubej mzdy, z ktorej sa počíta priemer na prac.právne účely ale s tým rozdielom, že sa do priemeru ráta aj plnenie podľa §118 odsek(3), ale toto plnenie do hrubých miezd pre účely tvorby soc.fondu nevchádza? T.j. do hrubej mzdy na účely tvorby soc.fondu naďalej určite nevchádzajú ani náhrada mzdy za dovolenku a sviatok a ani náhrada mzdy pri DPN (teda nič z toho, čo je vymenované v 2.a 3. vete paragrafu 118 odsek 2 Zákonníka práce)?

Ďakujem za objasnenie

Ilka
Tánička
06.03.08,11:55
Ja by som potrebovala vedieť, či do VZ na SF ide príplatok za nadčas, neaktívnu pohotovosť na pracovisku, pohotovosť neaktívnu doma, príplatok za sviatok, príplatok za noc, príplatok za sťažené prostredie. Ďakujem
Jozef Mihál
06.03.08,14:26
Dobrý deň pán Mihál,
môžete mi prosím objasniť, čo sa považuje za hrubú mzdu na účely tvorby soc.fondu od 1.1.2008 (či došlo k nejakej zmene pri určení hrubej mzdy voči zneniu platnému k 31.12.2007)?
Odvolávka č.3 v príslušnom paragrafe (znenie od 1.1.2008) sa odvoláva na Zákonník práce § 118 odsek (2) - na definíciu mzdy.
Uvažujem správne, ak tvrdím, že v podstate sa SF naďalej tvorí z hrubej mzdy, z ktorej sa počíta priemer na prac.právne účely ale s tým rozdielom, že sa do priemeru ráta aj plnenie podľa §118 odsek(3), ale toto plnenie do hrubých miezd pre účely tvorby soc.fondu nevchádza? T.j. do hrubej mzdy na účely tvorby soc.fondu naďalej určite nevchádzajú ani náhrada mzdy za dovolenku a sviatok a ani náhrada mzdy pri DPN (teda nič z toho, čo je vymenované v 2.a 3. vete paragrafu 118 odsek 2 Zákonníka práce)?

Ďakujem za objasnenie

Ilka
Súhlas s tým, čo ste napísali, okrem jedného: ako mzda sa posudzuje a sociálny fond sa tvorí aj z plnenia podľa § 118 ods. 3 Zákonníka práce. Teda plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
Jozef Mihál
06.03.08,14:33
Ja by som potrebovala vedieť, či do VZ na SF ide príplatok za nadčas, neaktívnu pohotovosť na pracovisku, pohotovosť neaktívnu doma, príplatok za sviatok, príplatok za noc, príplatok za sťažené prostredie. Ďakujem
SF sa tvorí z:

- mzdy za neaktívnu pohotovosť na pracovisku
- mzdového zvýhodnenia za nadčas, za sviatok a za nočnú prácu
- mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce

Čiže zo všetkého, čo ste vymenovali.
Tánička
06.03.08,16:08
SF sa tvorí z:

- mzdy za neaktívnu pohotovosť na pracovisku
- mzdového zvýhodnenia za nadčas, za sviatok a za nočnú prácu
- mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce

Čiže zo všetkého, čo ste vymenovali.


:confused: Prosím Vás a príplatok za noc a pohotovosť doma? Príplatok za noc by som dala do VZ a pohotovosť doma by som asi nedávala do VZ. Alebo áno? Lebo v § 118 odst. 2 Zák.práce sa píše: za mzdu sa nepovažuje: .... a náhrada za pracovnú pohotovosť.
Ozaj a dovolenka a preplatené náhradné voľno? To môžem tiež považovať ako náhradu mzdy, teda by to nemalo ísť do VZ na SF. Myslím správne?

Ďakujem :)
Jozef Mihál
06.03.08,19:50
"Nehovorí sa" príplatok za noc ale mzdové zvýhodnenie za prácu v noci. A keďže ide o súčasť mzdy, počíta sa z nej SF.

Pri pracovnej pohotovosti doma sa vypláca zamestnancovi náhrada pri pracovnej pohotovosti. Nie je to mzda, netvorí sa SF.

Dovolenka = náhrada mzdy = netvorí sa SF.

Preplatené náhradné voľno = náhrada mzdy = netvorí sa SF.
Tánička
07.03.08,06:12
Ďakujem pán Mihál.
medved
07.03.08,19:01
Čo sa týka tvorby Sociálneho fondu, z platu starostu obce sa netvorí Sociálny fond nakoľko nie je odmeňovaný ako ostatní pracovníci obecného úradu a neplatí pre neho Kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Ale nie je mi jasné, či je to podobne aj s hlavným kontrolórom obce.
A ako je to s s nárokom na dovolenku u obidvoch? Ďakujem za odpoveď.
datacon
17.03.08,15:37
Zdravím,

Takže ani z náhrady za platený sviatok ?

a keď ho zamestnanec odpracuje tak áno aj s príplatkom ?

nevidim v tom logiku, netvrdim že Vašim pričinením, ale veľa firiem dáva zamestnancom listky aj za dovolenku a prispieva im na to zo soc.fondu aj keď prídel tam neexistuje...

MF
Jozef Mihál
17.03.08,16:21
Náhrada mzdy nie je mzda, preto sa z náhrady mzdy (napríklad z náhrady mzdy za sviatok) sociálny fond netvorí.

Ak zamestnanec pracuje vo sviatok, dostáva mzdu a mzdové zvýhodnenie za sviatok a z nich sa sociálny fond tvorí.

Ak sa zamestnávateľ u ktorého nepôsobia odbory, rozhodne prispievať zo SF na stravné lístky aj počas dovolenky, je to jeho vec a je to plne v súlade so zákonom o SF, viď § 7 ods. 1 písm. a):

"§ 7 Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,"
datacon
17.03.08,16:36
dakujem, a aj tak by som celý SF a stravné lístky zrusil rovnako ako "koncesionarske poplatky!" )) ved načo robiť veci jednoducho ked sa dá aj takto ...

to iba na odľahčenie...
Jozef Mihál
17.03.08,16:38
Keby nie je DRAK písaný "apoliticky", vedeli by sme si tu "pekne pokecať"...
datacon
18.03.08,12:19
to hej, ale ved je to iba v nasich rukach si chceme alebo nechceme uľachčiť pracu....a čo pre to urobime.

Dakujem.
MF
medved
21.03.08,11:07
Potrebovala by som poradiť ohľadom tvorby Sociálneho fondu u hlavného kontrolóra obce. Tvorí sa z jeho platu SF ? A ako je to s nárokom na dovolenku u starostu obce a tiež hlavného kontrolóra ?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
21.03.08,13:21
Ak sa na účely zákona o sociálnom fonde považuje hlavný kontrolór obce za zamestnanca, tak jeho plat vstupuje do základu pre výpočet prídelu do SF.

Bolo by to tak vtedy, ak by podľa § 2 ods. 2 zákona o SF bola obec považovaná za zamestnávateľa:


„(2) Zamestnávateľ na účely tohto zákona je právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky alebo fyzická osoba smiestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.1)“.
VUSZ
10.09.08,11:01
Dobrý deň pán Mihál,

všetký odpovede na vyššie položené otázky sú nám jasné, ale stala sa nám tento mesiac jedna zvláštna vec. Tvorca a správca nášho platového programu nám začal deliť náhradu mzdy za dovolenku za minulý a za aktuálny rok. Do tvorby sociálneho fondu nám zahrnul aj náhradu mzdy za dovolenku za minulý rok, a preto sa pýtam, je to správne, keďže ani minulý rok sa netvoril SF z náhrady za dovolenku, alebo sa stala chyba pri tvorbe programu? Vopred ďakujeme za odpoveď.
Jozef Mihál
10.09.08,16:33
Náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku sa musí rozdeľovať na náhradu za nevyčerpanú dovolenku starého roka a aktuálneho roka z účtovných dôvodov - účtovanie rezerv na nevyčerpanú dovolenku atď.

Podľa § 4 ods. 1 zákona č.152/1994 Z.z. o sociálnom fonde základom pre určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za daný mesiac, s odkazom napríklad na § 118 ods. 2 Zákonníka práce, § 84 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 78 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov a § 4 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ak odmeňujete zamestnancov v súlade so Zákonníkom práce (nie ste orgán štátnej správy, rozpočtová organizácia a pod.), tak do základu sa nezapočítava náhrada za nevyčerpanú dovolenku bez ohľadu na to, či ide o dovolenku starého roka alebo aktuálneho roka. Pravdepodobne ide o chybu programu alebo zlé nastavenie konfiguračných parametrov programu.
mirhu
06.12.08,06:02
Ako je to s tvorbou socialneho fondu, ak neziskova organizacia-netvori ziaden zisk-zamestnava 1 cloveka ?
Jozef Mihál
06.12.08,09:31
mirhu
07.12.08,08:12
dakujem nasla som odpoved, plati to aj vtedy, ak ma len zamestnancov na dohody?
Tweety
07.12.08,09:28
Dohodár nie je zamestnanec, SF z jeho odmeny netvoríme.
Jozef Mihál
07.12.08,11:08
Súhlas.
mirhu
07.12.08,19:46
Súhlas.
dakujem...
..stale sa ucim .. :)
ola
13.01.09,10:33
Dobrý deň,
Ako naložiť s prostriedkami sociálneho fondu, ktoré sú zostatkom z roku 2007, keď zamestnávateľ zamestnával na hlavný pracovný pomer ale fond nebol vyčerpaný? V roku 2008 má uzatvorené už len dohody - sociálny fond netvorí, ale ostal mu zostatok z roku 2007, prenesený do roku 2008. Ako sa má zbaviť týchto prostriedkov?
ďakujem
Jozef Mihál
13.01.09,12:57
Na to riešenie v zákone neexistuje. Prostriedky na SF treba udržiavať naďalej, kým sa zamestnávateľ nezruší alebo nezačne niekoho zamestnávať.
saman
26.01.09,21:35
Stretla som sa s názorom. Že na konci roka treba znovu prepočítať tvorbu SF zo súčtu mesačných vymeriavacích základov za celý rok a zúčtovať rozdiel - pár korún (kvôli zaokrúhľovaniu). Je skutočne potrebné toto koncoročné prepočítavanie, keď SF tvoríme mesačne z vymeriavacieho základu? Ďakujem
Sica
27.01.09,13:11
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či do VZ mám rátať aj odstupné a preplatenú dovolenku?
Ďakujem.
Jozef Mihál
27.01.09,17:50
saman:

Podľa môjho názoru je to zbytočné a táto povinnosť nie je.
Jozef Mihál
27.01.09,17:56
Sica:

Základom pre tvorbu SF (§ 4 ods. 1 zákona o SF) sú mzdy zamestnancov podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce.

Podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku a odstupné tak netvoria základ pre výpočet prídelu do SF.
Sica
03.02.09,12:30
Sica:

Základom pre tvorbu SF (§ 4 ods. 1 zákona o SF) sú mzdy zamestnancov podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce.

Podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku a odstupné tak netvoria základ pre výpočet prídelu do SF.
Ďakujem krásne.
certik
24.02.09,13:08
Ja by som sa chcela opýtať. Náhrada sa za sviatky neoddeľuje ale je súčasťou mzdy v odpracovaných. Mám ju v tomto prípade rozrátať a len s podielu počítať prídel do SF alebo budem počítať z celej sumy?
Jozef Mihál
24.02.09,14:53
Prídel do SF vypočítavate zo mzdy. Ak za sviatok vyplácate mzdu, započítavate aj takúto časť mzdy.
Jajina
19.02.10,19:59
Sme malá firma a používame trochu zjednodušené mzdové ohodnotenie - paušálnu mzdu, t.j. ak je odpracovaný celý mesiac hrubá mzda je napr. 400 EUR za mesiac a je jedno či je v mesiaci sviatok alebo nie, alebo či má zamestnanec dovolenku dostane celú hrubú paušálnu mzdu 400 EUR.
Čo mám v takomto prípade považovať za HM na výpočet SF ?

Možem považovať na HM celú paušálnu mzdu 400 EUR
alebo
musím vypočítať pomernú časť hrubej mzdy podľa počtu pracovných dní v jednotlivých mesiacoch?
Jozef Mihál
19.02.10,21:13
Základom pre výpočet odvodu do SF je celá vyplatená hrubá mzda.
Jajina
19.02.10,21:51
Veľmi pekne ďakujem p.Mihál za super rýchlu odpoveď.
pero
29.04.10,17:50
p.Mihál, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Sme spoločnosť, kde nemáme kolektívnu zmluvu. Sociálny fond tvoríme 0,6 %. Chceli by sme tvoriť SF vyšším percentom, je to možné, ak áno v akom prípade? Chceli by sme zamestnancom väčšou čiastkou prispievať na gastrolístky.
Jozef Mihál
04.05.10,08:31
Ak zamestnávateľ nedosiahol zisk, tzv. povinný prídel do sociálneho fondu je daný ako 0,6% z úhrnu hrubých miezd (platov) zamestnancov.

Ak zamestnávateľ dosiahol zisk a splnil všetky daňové a odvodové povinnosti, tak povinný prídel môže byť v rozmedzí 0,6% až 1% z úhrnu hrubých miezd (platov) zamestnancov.

Pozrite napr. tu:

http://www.porada.sk/t37280-socialny-fond-este-raz.html
Alika
09.12.10,12:43
Chcem sa spýtať, či v roku 2010 sa do základu na určenie ročného prídelu do SF zahŕňajú aj náhrady za dovolenku pracovníkov odmeňovaných podľa zákona o verejnej službe. Ďakujem
Arava
05.09.12,06:09
Prosím poraďákov o radu,
Prvá firma zaniká k 31.7.2012 bez likvidácie v účtovnej strate - to znamená že tvorba Sociálneho fondu je len v základnej výške defin. zákonom o SF. V akej výške tvoriť sociálny fond v nástupníckej firme od 1.8.2012 ??? ( len základným percentom t.j. 0,6% + 0,5% v zmysle Kolektívnej zmluvy) Mimoriadna účtovná závierka bola k 31.7.2012.
Jozef Mihál
05.09.12,18:48
Prosím poraďákov o radu,
Prvá firma zaniká k 31.7.2012 bez likvidácie v účtovnej strate - to znamená že tvorba Sociálneho fondu je len v základnej výške defin. zákonom o SF. V akej výške tvoriť sociálny fond v nástupníckej firme od 1.8.2012 ??? ( len základným percentom t.j. 0,6% + 0,5% v zmysle Kolektívnej zmluvy) Mimoriadna účtovná závierka bola k 31.7.2012.

Áno, len základným percentom 0,6% (+ 0,5% podľa KZ).

Podľa § 3 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %."
mzdypd
24.10.12,04:19
Prajem pekný deň,
chcem sa spýtať, či bude uznaná za daňový výdavok tvorba ďalšieho prídelu do SF vo výške 0,5 %, ak u zamestnávateľa nepôsobia odborové orgány, avšak na družstvo sa nevzťahuje zákaz pôsobenia odborov? Ak je možnosť tvorby, stačí upraviť podmienky tvorby a aj poskytovania príspevkov zo sociálneho fondu vo vnútorných predpisov?
Je možnosť doúčtovať tvorbu povinného prídelu do SF na základe vnútorného predpisu do výšky 1 % aj v priebehu roka, ak družstvo v roku 2011 splnil všetky zákonom stanovené podmienky a do konca septembra 2012 mesačne tvorilo SF do výšky 0,6 %. To sa vzťahuje aj na ďalší prídel 0,5 %?

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Pete
27.02.13,09:09
Chcem sa spýtať, či do vymeriavacieho základu pre tvorbu sociálneho fondu patrí aj nepeňažný príjem (príspevok od zamestnávateľa na zdravotnú starostlivosť zamestnancov poskytovaný nad rámec zákona). Ďakujem.
Jozef Mihál
27.02.13,09:26
Podľa § 4 ods. 1 zákona základom na určenie ročného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok.

Nepeňažný príjem daný ako príspevok zamestnávateľa na zdravotnú starostlivosť zamestnancov nie je mzdou, ani platom.

Preto sa do základu pre tvorbu sociálneho fondu nezahrnie.
Pete
27.02.13,10:55
Chcem sa ešte spýtať, či do vymeriavacieho základu pre tvorbu sociálneho fondu patrí aj odmena za výkon funkcie (člen predstavenstva, dozornej rady) uzatvorená na základe zmluvy podľa Obch. zákonníka. Ďakujem.
Jozef Mihál
27.02.13,10:57
... viď odpoveď č. 65.

Základom je súhrn hrubých miezd alebo platov.

... odmena za výkon funkcie na základe zmluvy podľa Obchodného zákonníka nie je ani mzdou, ani platom.
marek32
16.09.13,07:49
Zamestnávateľ dosiahol zisk a splnil všetky daňové a odvodové povinnosti.

Zamestnávateľ mesačne tvoril sociálny fond (SF) vo výške 0,6% do augusta 2013. Od septembra chce tvoriť SF vo výške 1%.

Môže sa v priebehu roka meniť percento tvorby SF ? Alebo sa rovnaké percento musí používať celý rok ?
Jozef Mihál
25.09.13,06:21
Podľa § 3 ods. 2 zákona o sociálnom fonde, zamestnávateľ, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel (ktorý je 0,6%) do výšky 1 %.

Podľa § 6 ods. 3 zúčtovanie prostriedkov fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka.

Teda je možné pri splnení uvedených podmienok z pôvodných 0,6% počas roka prejsť na 1%, resp. pri zúčtovaní prostriedkov za kalendárny rok doplniť fond do výšky 1% z celoročného úhrnu hrubých miezd a platov.
PreVaK
13.02.15,08:25
Dobrý deň, prosím o vyjadrenie, či náhrada za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska vstupuje do vymeriavacieho základu DDS za zamestnávateľa a do výpočtu tvorby sociálneho fondu. Ďakujem.
Jana Motyčková
13.02.15,09:31
Náhrada za pracovnú pohotovosť nie je mzdou v zmysle Zákonníka práce, nevstupuje do VZ pre tvorbu sociálneho fondu.
Pre DDS my berieme základ VZ pre SP, ale to som si nie istá, myslím, že sme to tu kedysi rozoberali, ale v zákone som to nedávno hľadala a nenašla.
LKT
31.01.17,13:39
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či prestoj za započítava do základu pre tvorbu SF. Za rýchlu odpoveď vopred pekne ďakujem.
Jana Motyčková
01.02.17,06:35
Nie, nie je to mzda.
LKT
19.04.17,12:38
Dobrý deň, prosila by som poradiť, či z príjem vyplatený po skončení pracovného pomeru - výstup 28.02.2017 a príjem vyplatený vo výplatnom termíne za 03/2017 (jedná sa o pravidelný príjem), vstupuje do základu pre tvorbu SF. Za rýchlu odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
eva6459
13.10.17,11:29
Česká firma má na Slovensku prevádzku v Bratislave a zamestnáva tu zamestnancov. Odvody a preddavky na daň z príjmu zo závislej činnosti platí na Slovensku. Je povinná tvoriť sociálny fond vo výške 0,6 % z miezd týchto zamestnancov?
LKT
20.04.18,09:54
Dobrý deň, prosila by som o radu. Máme uzatvorený pracovný pomer so študentami, na základe ktorého im vyplácame podnikové štipendium podľa § 5 odst. 1, písm. g, ako príjem plynúci v súvislosti s BUDÚCIM VÝKONOM ZÁVISLEJ ČINNOSTI. Naša otázka znie, či aj tento príjem vstupuje zo základu pre tvorbu SF?. Za rýchlu odpoveď pekne ďakujem a prajem pekný deň.
Jana Motyčková
20.04.18,15:50
Nie, nevstupuje.
dadula20
24.05.18,07:20
Dobrý deň,



chcela by som poprosiť o radu...do tvorby SF vstupuje mzdové zvýhodnenie za nadčas, vo sviatok, zvýhodnenie za noc, teda všetko čo tvorí hrubú mzdu okrem náhrad a iných zložiek vymenovaných v §118 ZP, čo sa nepovažuje za mzdu??
dadula20
24.05.18,07:33
Ešte jedna otázka, položky nové ako mzdové zvýhodnie za sobotu a nedeľu idú do sociálneho fondu a do dovolenkového priemeru, lebo v programe to nemám zaškrtnuté, teda ani do sociálneho fondu ani do priemeru za kvartál mi to nepočíta....ďakujem
Jana Motyčková
25.05.18,12:32
Tak ako píšete, mzdové zvýhodnenia vstupujú do VZ na SF, vrátane mzdového zvýhodnenia za sobotu a nedeľu. Započítavajú sa aj do priemeru.
LKT
25.02.20,14:26
Dobrý deň, prosila by som poradiť, či vstupuje do vymeriavacieho základu pre tvorbu SF: 1. Príspevok na rekreácie
2. Doplnkové dôchodkové poistenie (III. pilier), ktorý platí firma za zamestnanca, 3. 13. a 14. plat.
Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
26.02.20,08:23
Do základu pre SF vstupuje mzda. Mzda je odmena za prácu + prípadne to, o čom hovorí ZP, že je mzda uvedených príjmov
1. príspevok na rekreácie nie je mzda, nejde do SF
2. DDS nie je mzda, nejde do SF
3. 13. a 14. plat je mzdou, vstupuje do SF