Alali
02.12.06,09:34
Podnikám bez živnosti, mám len DIČ. Mám výtvarný ateliér a predávam len na komisionálny predaj, alebo osobne. Chcela by som vedieť, či musím viesť účtovníctvo, alebo si môžem uplatniť paušálne výdavky. A či mi môže niekto poradiť akým spôsobom mám zrealizovať predaj výrobkov (napríklad pri komisionálnom predaji), myslím tým, či musí byť dodací list, faktúra a podobne. Som úplný amatér, viem len maľovať :D .
victoria
04.12.06,11:02
U teba sa jedná zrejme o príjmy z činností ktorá nie je považovaná za podnikanie ale o príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov, kde spadajú aj umelci a autori.
Účtovníctvo je potrebné viesť aj v prípade, že si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. Pri komisionálnom predaji - zrejme sa jedná o dodávku tovaru na komisiu a potom sú uhradené len predané kusy- by som postupovala tak, že tovar dodám na dodací list, ktorý si dám potvrdiť a po ulynutí dohodnutej lehoty prídem k odberateľovi, spolu prejdeme predaný tovar, ten mu vyfakturujem prípadne vystavím aj príjmový doklad ak to chce uhradiť hneď v hotovosti a zvyšný tovar prevezmem alebo nechám na ďalší predaj ale vypíšem nový dodací list.
Johanka
04.12.06,11:30
Daňovník s príjmami podľa §6 počas uplatňovania výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky) nie je účtovnou jednotkou a nevedie účtovníctvo. V zmysle § 6 ods.10 (posledná veta) je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Richard12
04.12.06,12:36
Ja mám tiež iba DIČ a nie je mi vôbec jasné či je nejaký rozdiel medzi mnou a živnostníkom, čo sa týka účtovníctva. Či si môžem odpisovať rôzne náklady a ak áno tak ako daňový úradník posúdi čo potrebujem alebo nepotrebujem k mojim umeleckým aktivitám ?
.
Vzhľadom na to, že som prevýšil hranicu 1.500.000, a stal som sa platcom DPH, tak mi to prijde ešte podivnejšie. Uvažujem, že by som mohol tú istú činnosť robiť ako spol. s r.o., čím by som ušetril na odvodoch do zdrav. poisťovne ?!
victoria
04.12.06,13:53
Áno mala som na mysli vedenie evidencie o príjmoch v časovom slede a zásobách a pohľadávkach len som sa zle vyjadrila.
Johanka
04.12.06,13:56
Ja mám tiež iba DIČ a nie je mi vôbec jasné či je nejaký rozdiel medzi mnou a živnostníkom, čo sa týka účtovníctva. Či si môžem odpisovať rôzne náklady a ak áno tak ako daňový úradník posúdi čo potrebujem alebo nepotrebujem k mojim umeleckým aktivitám ?
.
Vzhľadom na to, že som prevýšil hranicu 1.500.000, a stal som sa platcom DPH, tak mi to prijde ešte podivnejšie. Uvažujem, že by som mohol tú istú činnosť robiť ako spol. s r.o., čím by som ušetril na odvodoch do zdrav. poisťovne ?!
Zákon o účtovníctve:
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.
2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

Z uvedeného vyplýva, že vedieš účtovníctvo tak ako aj podnikatelia - živnostníci.
Podobne je to aj zo Zákonom o dani z príjmov. Tento zákon rozlišuje iba fyzické a právnické osoby. Pre posúdenie oprávnenosti uplatnenia daňových výdavkov je potrebné preštudovať minimálne § 19 Zákona o dani z príjmov - Daňové výdavky . Každý výdavok, ktorý si uplatníš do nákladov, musíš vedieť "obhájiť", najlepšie aj paragrafovým "argumentom" :) .
Marianna01
04.12.06,14:20
Podnikám bez živnosti, mám len DIČ. Mám výtvarný ateliér a predávam len na komisionálny predaj, alebo osobne. Chcela by som vedieť, či musím viesť účtovníctvo, alebo si môžem uplatniť paušálne výdavky. A či mi môže niekto poradiť akým spôsobom mám zrealizovať predaj výrobkov (napríklad pri komisionálnom predaji), myslím tým, či musí byť dodací list, faktúra a podobne. Som úplný amatér, viem len maľovať :D .

Prvá časť otázky je zodpovedaná. Na druhú časť odpovedám:

Napísala by som zmluvu o komisionálnom predaji. Tovar by som dodala na základe dodacieho listu. V zmluve by som dohodla lehotu zúčtovania - napr. každý mesiac, alebo každý druhý, presne v daný deň - napr. 25. Pri inventarizácii by sme došli k tomu, že sa predalo 15 ks mojich diel á 1000 Sk. Na základe zmluvy, kde je dohodnuté, že daná suma mi bude vyplatená v hotovosti na základe súpisu predaných diel a príjmového dokladu by som danú sumu zúčtovala. Príjmy viedla v evidencii...atď ako písala Johanka
Alali
04.12.06,16:43
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli. Som rada a fandím Vám. Je to veľká pomoc pre neskúsených a začinajúcich. Tu sa človek dozvie viac a bez reptania, či odmietnutia. :) :) :)
Shaman
18.12.06,21:11
Ak spravne chapem, tak pri slobodnom povolani si mozem davat do nakladov vydavky rovnako ako keby som bol SZCO.
Co vsak s autom?
Pri SZCO ho mam na ICO, tak idem na blocky a ak ho mam na osobu, idem na pausal.
Co vsak pri slobodnom podnikani?

Resp. - mozem si dat do nakladov aj auto samotne? Odpisy? Alebo pocitac? Mozem mat vobec nejaky majetok zaradeny do firmy?
KEJKA
19.12.06,10:51
myslím, že o aute na IČO tu bolo popísané dosť. Aj pri slobodnom povolaní sa jedná o podnikateľa = SZČO a môže postupovať rovnako.
Auto - odpisy a bločky pHM, alebo paušálna náhrada za km+PHM.
Nerozhoduje, či IČO alebo nie IČO, ale či auto zaradím alebo nezaradím do obchodného majetku.
Calinka
01.01.07,15:16
Je to rovnaké aj pri "samostatne hospodáriacom roľníkovi" (pestovanie húb)? Ak si chce uplatniť paušálne výdavky, nemusí viezť účtovníctvo? Nemusí zaraďovať do podnikania napr. stroje potrebné k podnikaniu? Stačí mu evidovať príjmy, zásoby a pohľadávky?
Jozef Mihál
01.01.07,15:36
Detto všetko vyššie napísané platí aj pre SaHoR-áka.
Calinka
01.01.07,15:50
Detto všetko vyššie napísané platí aj pre SaHoR-áka.

Ďakujem za rýchlu odpoveď :)