jalenka
02.12.06,10:05
Prosím o radu. Zúčastnili sme sa výstavy, kde popri zaplatení priestorov sme kúpili aj 30 lístkov pre naších obchodných partnerov Najprv to všetko vyčíslili bez dph spolu, a až potom nahodili dph. Ja som to pochopila tak, že lístky sú repre , tak som si vypočítala dph ako pomernú časť za prenajaté priestory a ostatné som dala ako repre na 513.
Eva Hodásová
02.12.06,09:14
Neviem, či je to správne dať na repre, ja by som to dala všetko na služby 518
aj s nájmom , pretože pozvanie obchodných partnerov za účelom výstavy je služba.
emily
02.12.06,11:37
Neviem, či je to správne dať na repre, ja by som to dala všetko na služby 518
aj s nájmom , pretože pozvanie obchodných partnerov za účelom výstavy je služba.
...ale podľa mňa len vtedy,ak to obchodným partnerom vyfakturuješ...
dana99
04.12.06,08:07
Prosím o radu. Zúčastnili sme sa výstavy, kde popri zaplatení priestorov sme kúpili aj 30 lístkov pre naších obchodných partnerov Najprv to všetko vyčíslili bez dph spolu, a až potom nahodili dph. Ja som to pochopila tak, že lístky sú repre , tak som si vypočítala dph ako pomernú časť za prenajaté priestory a ostatné som dala ako repre na 513.

Ahoj, podľa mňa ide o náklady na reklamu - 518-tka. Ani by ma nenapadlo repre.
martinez
04.12.06,11:33
Ja si tiez myslim, ze na 518. DPH si nemozes uplatnit, nakolko listok nesplna nalezitosti fa podla §71 zakona o DPH.
dana99
04.12.06,11:55
Ja si tiez myslim, ze na 518. DPH si nemozes uplatnit, nakolko listok nesplna nalezitosti fa podla §71 zakona o DPH.

:o ... má faktúru.
Betina2
18.12.06,12:42
Máš čiastočnú pravdu. Myslím, že to spravila správne. Nájomné do nákladu, k tomu uplatniť alikvótnu časť DPH na nájom. Lístky by som dala ako repre (základ aj DPH spolu). Ty ich predsa nemusíš pozývať. A je ťažko preukazateľné, že je to náklad nevyhnutný resp. súvisiaci s dosahovaním príjmov. To by si podľa mňa potom mohla dávať do nákladu aj napr. náklady na firemnú večeru s obchodnými partnermi. Večeru Vám 100% neuznajú ani do nákladu, ani do DPH. Tie lístky by bolo možné uznať možno len v prípade, že budete mať presnú evidenciu o tom, kto, kedy a prečo lístky od Vás obdržal a aj to bude podpísané. No ale aj tak by som to neriskla. Podľa mňa to má Jalenka správne. Jalenkina firma totiž nie je organizátor tohto podujatia. Vystupuje len ako účastník. Ak by bola ako usporiadateľ, potom by to bolo iné. Ale ona nie je. Ak by to prefaktúrovali, tak potom je to tak, ako povedala emily.
martinius
16.01.07,11:11
Prosím o radu. Zúčastnili sme sa výstavy, kde popri zaplatení priestorov sme kúpili aj 30 lístkov pre naších obchodných partnerov Najprv to všetko vyčíslili bez dph spolu, a až potom nahodili dph. Ja som to pochopila tak, že lístky sú repre , tak som si vypočítala dph ako pomernú časť za prenajaté priestory a ostatné som dala ako repre na 513.
Správne,ide o repre,takže na 513,jedine ak by si vedela pred daňovou kontrolou obhájiť tento výdavok ako daňový....to by musel splňať všeobecnú klauzulu : daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.Teda dokázať,že tieto lístky nejak súvisia s dosiahnutím,zabezpečením a udržaním príjmov....teda zamaskovať to ako reklamu na 518,na čo ti asi len tak kontrola neskočí.
Zoltán Kovács
16.01.07,11:19
Správne,ide o repre,takže na 513,jedine ak by si vedela pred daňovou kontrolou obhájiť tento výdavok ako daňový....to by musel splňať všeobecnú klauzulu : daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.Teda dokázať,že tieto lístky nejak súvisia s dosiahnutím,zabezpečením a udržaním príjmov....teda zamaskovať to ako reklamu na 518,na čo ti asi len tak kontrola neskočí.

Nesúhlasím. Podľa mňa je do daňovo uznateľný náklad. Predsa na špecializovaných výstavách sa uzatvárajú nové kontraky....., ktoré sú nevyhnutné na dosahovanie príjmov.
martinius
16.01.07,12:09
Nesúhlasím. Podľa mňa je do daňovo uznateľný náklad. Predsa na špecializovaných výstavách sa uzatvárajú nové kontraky....., ktoré sú nevyhnutné na dosahovanie príjmov.
Ale však píšem,že ak to vieš obhájiť a zdôvodniť,tak sa to dá dať aj na 518.Ale veľmi by som na to nevsádzala.Inak ako správne argumentovala predošlá prispievateľka,,,podobne by si mohol obhajovať aj večere a obedy s obchodnými partnermi.V prípade,ak si nie si istá,obráť sa na daňového poradcu,ale vždy platí,že neurobíš chybu,ak to zaúčtuješ na 513,to ti daňovníci nevytknú na rozdiel od 518 alebo 548,čo ti môžu.It is up tu you - je to na tebe.
dana99
16.01.07,12:36
Ahojte, chápem to tak, že oni vystavovali a pozvali si obchodných partnerov. Prečo by malo ísť o repre? Veď ich nepozvali do kina.
Dana