SMartina
02.12.06,16:50
Ahojte. Potrebujem radu.:confused: Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém:eek: ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.
Daska
02.12.06,15:52
Preco si nevypyta kopie z tej druhej firmy???
Anja111
02.12.06,15:56
Podľa mňa to neobstojí. Prečo si nevypýtate opisy stratených dokladov z dodávateľskej firmy?
Anja111
02.12.06,15:57
Daska bola rýchlejšia...
tinaM
02.12.06,16:11
Ja mám zase prípad, keď klientka uhradila faktúru z účtu svojho manžela, ktorý je tiež podnikateľ. Obstojí mi to, keď k faktúre priložím fotokópiu manželovho výpisu z účtu a u manžela to budem účtovať do výdajov neovpl.ZD ? Alebo bude lepšie, keď si od firmy vypýta nejaké prehlásenie, že tá faktúra im nabehla na účet?
Daska
02.12.06,16:15
To je to iste ako ked ho zaplati zo sukromneho uctu, na vypise je c.uctu dodavatela, VS aj suma a neda sa to zamenit, doloz kopiu manzelovho vypisu a ID zauctuj. Nezabudni na to ze manzel to musi mat ako VNZD
Anja111
02.12.06,16:19
Ja si myslím,že by to malo stačiť. Prípadne by som ešte vysporiadala hodnotu tej fa aj medzi manželmi. Manželka by mohla vrátiť manželovi čiastku, vo výške uhradenej fa.
.lena.
02.12.06,17:04
Ahojte. Potrebujem radu.:confused: Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém:eek: ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.
Podľa mňa by s tým bol problém. Takto by sa predsa dali vypisovať doklady na akúkoľvek faktúru. Pri daňovej kontrole by ste museli dokazovať úhrady a dokážete ich len dokladmi od tých druhých firiem, takže tu asi nie je na výber len zohnať ich.
evina
03.12.06,08:36
Ahojte. Potrebujem radu.:confused: Moja klientka stratila doklady o úhrade došlých faktúr. Je problém zohnať druhé, kópie dokladov. Je možnosť aby som ich vypísala ja a založila do účtovníctva. Kedy sa robila krížova kontrola tak v tej druhej firme ich majú. Môžem to urobiť, nebude to problém:eek: ? Má už s tým niekto nejakú skúsenosť? Ďakujem za odpovede.

Určite by som ich nevypisovala. Ak je problém zohnať kópie /opisy/ od dodávateľa skôr by som využila "Čestné prehlásenie" o strate dokladov a o tom, že boli uhradené - môžu uznať , nemusia...
SMartina
23.03.07,22:42
Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.
Paula
23.03.07,22:50
Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.


Môžeš účtovať o výdavkoch neovpl. základ dane....

P.S.Hádam si takmer 4 mesiace o tom dumala?;)
SMartina
23.03.07,23:18
Veľmi pekne ďakujem. Teraz som sa k tomu vrátila, uzatváram DP. :)
emily 2
24.03.07,06:21
Môžeš účtovať o výdavkoch neovpl. základ dane....

P.S.Hádam si takmer 4 mesiace o tom dumala?;)
Nie je to niečo podobné ako keď evidujem nezaplatené staré došlé faktúry , ktoré už nikto nevymáha ?

Myslím, že som čítala na porade, že sa nemôžu len tak vyradiť a mali by sa pripočítať k daň. základu .

Neviem či som sa narýchlo dobre vyjadrila, ale aj mňa to zaujíma - mám pár takých faktúr , ktorých sa chcem zbaviť z evidencie .

emily 2
SMartina
24.03.07,14:51
Mala by som ešte jednu otázočku, ak by sa našiel niekto, kto s tým už má skúsenosť. ID, NZD úhrada tých faktúr, mám dať uložiť ako Uzávierkové alebo neuzávierkové? Ďakujem.
evina
24.03.07,15:26
Mala by som ešte jednu otázočku, ak by sa našiel niekto, kto s tým už má skúsenosť. ID, NZD úhrada tých faktúr, mám dať uložiť ako Uzávierkové alebo neuzávierkové? Ďakujem.

Podľa mňa ako uzávierkové nepeňažné... Nebudeš ich v skutočnosti uhrádzať z pokladne, potrebuješ vyradiť z účtovníctva...
renča1
24.03.07,15:41
Ďakujem za poradenie. Neviem či by to bolo správne a či by sa to dalo urobiť takto: Ak by som úhrady týchto faktúr zaúčtovala cez ID ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Vypadli by mi faktúry z účtovníctva a neovplyvnilo by to výdavky. Mohla by som to tak urobiť? Ďakujem všetkým.


Pokiaľ nemáš doklady o úhrade k faktúram, tak ich zaeviduj ako závazky z tým , že ich neuhradíš. Budeš ich evidovať až do ukončenia živnosti a pri ukončení upravíš o takéto závazky základ dane § 17 ods.8 , tak ako aj o ostatné. A tak sa ti dostanú do zákadu dane. Ja osobne by som neúčtovala do VOZD na základe čestného prehlásenia alebo do VNZD, len aby mi vypadli, ja by som si ich ponechala až do ukončenia podnikania.
SMartina
24.03.07,15:42
:) Ďakujem veľmi pekne.
renča1
24.03.07,15:45
Pokiaľ nemáš doklady o úhrade k faktúram, tak ich zaeviduj ako závazky z tým , že ich neuhradíš. Budeš ich evidovať až do ukončenia živnosti a pri ukončení upravíš o takéto závazky základ dane § 17 ods.8 , tak ako aj o ostatné. A tak sa ti dostanú do zákadu dane. Ja osobne by som neúčtovala do VOZD na základe čestného prehlásenia alebo do VNZD, len aby mi vypadli, ja by som si ich ponechala až do ukončenia podnikania.

Aj pri ukončení živnosti sa takéto závazky zídu...
SMartina
24.03.07,16:28
Dík. Podľa teba by z toho mohol byť problém ak by som to takto urobila ako som písala, alebo len preto, že sa to môže raz zísť pri ukončení živnosti? Ďakujem Ti veľmi pekne.
renča1
24.03.07,16:33
Dík. Podľa teba by z toho mohol byť problém ak by som to takto urobila ako som písala, alebo len preto, že sa to môže raz zísť pri ukončení živnosti? Ďakujem Ti veľmi pekne.

Nie, nebol by problém. Pokiaľ by si závazky zlikvidovala formou čestného prehlásenia a účtovala do VNZD, tak určite by nebol problém. Ja som ti chcela len poradiť a navrhnúť takúto možnosť. Je škoda, kvôli strateným dokladom neponížiť základ dane, keď závazky aj v skutočnosti zaplatila... Môžu sa zísť pri ukončení ponikania.Ja som ti napísala, že ja by som postupovala osobne takto. Veď koniec koncov aj tak je na klientke ako sa rozhodne,:) ... ale možno zvolí aj takýto postup,možnosť.:rolleyes:
SMartina
24.03.07,16:45
Veľmi pekne ďakujem, navrhnem to klientke a uvidím ako sa rozhodne. Pekný deň.:)