libus72
03.12.06,12:00
Milí Poraďáci,
veľmi vás prosím o radu s nasledujúcim problémom...Od 1.11 k nám nastúpil zamestnanec,
- predtým v r.2006 pracoval u iného zam-teľa aj v zahraničí,
- má jedno dieťa na ktoré si uplatňuje nárok na daň. bonus - podpísal vyhlásenie,
- jeho manželka bola počas r.2006 nezamestnaná a teraz je na materskej...moje otázky:
1. budem mu musieť robiť ročné zúčtovanie dane z príjmov ja ak ma o to požiada?
2. môžem mu uplatniť daň.bonus už vo výplate za november, aj december keď viem že jeho manželka nemá vl. príjmy - asi si bude na ňu uplatňovať NČ... a v poradcovi som sa dočítala že: "daňovník si MOŽE uplatniť daň. bonus po uplynutí zdaň. obdobia ak manželka nemá za toto zdaň. obdobie vl. príjmy presahujúce sumu ..."
Ako mám teda postupovať? uznať mu bonus už mesačne alebo čakať až do ročného zúčtovania? ale sa bojím že mi nebude vedieť tie jej "nepríjmy" zdokladovať, lebo spomínal že mal už s tým nejaké problémy??

Prosím o súrnu radu, výplatný termín sa blíži a ja neviem čo s tým
Daska
03.12.06,11:16
Nevidim dovod preco by nemohol mat DB uz za november, podpisal vyhlasenie a zdokladoval ze ma narok na DB.
Ak poziada o RZ tak mu ho musite urobit.
Zoltán Kovács
03.12.06,11:17
Milí Poraďáci,
veľmi vás prosím o radu s nasledujúcim problémom...Od 1.11 k nám nastúpil zamestnanec,
- predtým v r.2006 pracoval u iného zam-teľa aj v zahraničí,
- má jedno dieťa na ktoré si uplatňuje nárok na daň. bonus - podpísal vyhlásenie,
- jeho manželka bola počas r.2006 nezamestnaná a teraz je na materskej...moje otázky:
1. budem mu musieť robiť ročné zúčtovanie dane z príjmov ja ak ma o to požiada?
2. môžem mu uplatniť daň.bonus už vo výplate za november, aj december keď viem že jeho manželka nemá vl. príjmy - asi si bude na ňu uplatňovať NČ... a v poradcovi som sa dočítala že: "daňovník si MOŽE uplatniť daň. bonus po uplynutí zdaň. obdobia ak manželka nemá za toto zdaň. obdobie vl. príjmy presahujúce sumu ..."
Ako mám teda postupovať? uznať mu bonus už mesačne alebo čakať až do ročného zúčtovania? ale sa bojím že mi nebude vedieť tie jej "nepríjmy" zdokladovať, lebo spomínal že mal už s tým nejaké problémy??

Prosím o súrnu radu, výplatný termín sa blíži a ja neviem čo s tým

Ak podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti potom s kľudným srdcom mu môžeš uplatniť daňový bonus na dieťa v mesiacoch november a december. Ak počas roka mal príjmy aj zo zahraničia, potom by som odporúčal aby si podával sám daňové priznanie, v rámci ktorého si uplatní aj NČ na manželku a daňový bonus na ostatné (01-10) mesiace.
libus72
04.12.06,08:00
No ďakujem za odpovede...ono je to tak že zam-ci mnohokrát ani nevedia že majú nárok na DB, aj v tomto prípade to bolo tak že ja som sa ho opýtala či má deti on že áno, doniesol mi rodný list a vyplňoval predomnou Vyhlásenie...no tiež mi lepšie padne ak bude si robiť daň. priznanie sám...
A k tomu daň. priznaniu mu budem musieť dať ale potvrdenie o zdaň. príjmoch a čo ešte?
Marína
04.12.06,14:12
Vydáš mu Potvrdenie o ... Chcem len podotknúť, že ak si ZC vo Vyhlásení na zdanenie príjmov... uplatňuje daň. bonus, tak mu nie môžeš, ale musíš znížiť preddavok na daň o daň. bonus, ak úhrn zdaniteľných príjmov je aspoň vo výške polovice minim. mzdy. Viď ZoDP_§33_ods.5
azuz
05.12.06,05:35
Alk v roku 2006 mala zdaniteľné príjmy v zahraničí, musí si robiť daňové priznanie. Daňový bonus môžeš po splnení podmienkok uplatniť už za november a december.