mmmaros
03.12.06,19:24
Ahojte,
ako by ste účtovali cestovné náklady, pri služobnej ceste FO (SZČO), kde počas dňa navštívi FO viac krajín naraz?

Príklad 1: Začne v SR, potom navštívi zákazníka v ČR a skončí u obchodného partnera v Rakúsku.
Príklad 2: Začne v SR, ide autom cez Rakúsko do Talianska na letisko a odtiaľ letí do Portugalska.

Nenašiel som nikde návod, ako to predpisuje zákon (asi zle hľadám).
Berie sa krajina, v ktorej strávi najviac času?
Alebo sa môže to brať pol na pol (ak je len v dvoch krajinách).
Alebo časť slovenských diét (5-12, 12-18h) + časť zahraničných diét (do 12 h)?

Ďalší problém je, že dokladovať čas prechodu hraníc je veľmi ťažké. Používam výpisy z mobilu, kde vidno čas roamingových hovorov, ale je to len orientačné (skôr ako dôkaz pre daniarov)
Niekedy mám problém i zdokladovať, že FO vôbec v zahraničí nocovala (často prespáva u známych bez akéhokoľvek dokladu).

Vďaka za cenné rady!
Melnick
03.12.06,18:46
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html

Nájdeš tu všetko.:) Napríklad aj toto:/časť § 13/


(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
jaja99
03.12.06,18:57
1. Viac štátov v jeden deň: ZOCN_§_13_ods_5: Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľa zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorje zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

2. Prechody hraníc: Každá pracovná cesta musí byť podložená príkazom a vyúčtovaním, ktoré obsahuje: miesto nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy, miesto skončenia - § 3 ods.1. Ďalej § 16 ods. 2 : pri zahraničnej PC je vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod aodchod lode. Preto pri zahraničných PC od každého zamestnanca (aj SZČO) žiadam predložiť tabuľku s prechdmi hraníc - inak nedostanú preplatené diéty (alebo neuznám v daňových výdavkoch). Tlačivo nájdeš na porade.
Chobot
04.12.06,06:43
Ahojte,
ako by ste účtovali cestovné náklady, pri služobnej ceste FO (SZČO), kde počas dňa navštívi FO viac krajín naraz?

Príklad 1: Začne v SR, potom navštívi zákazníka v ČR a skončí u obchodného partnera v Rakúsku.
Príklad 2: Začne v SR, ide autom cez Rakúsko do Talianska na letisko a odtiaľ letí do Portugalska.

Nenašiel som nikde návod, ako to predpisuje zákon (asi zle hľadám).
Berie sa krajina, v ktorej strávi najviac času?
Alebo sa môže to brať pol na pol (ak je len v dvoch krajinách).
Alebo časť slovenských diét (5-12, 12-18h) + časť zahraničných diét (do 12 h)?

Ďalší problém je, že dokladovať čas prechodu hraníc je veľmi ťažké. Používam výpisy z mobilu, kde vidno čas roamingových hovorov, ale je to len orientačné (skôr ako dôkaz pre daniarov)
Niekedy mám problém i zdokladovať, že FO vôbec v zahraničí nocovala (často prespáva u známych bez akéhokoľvek dokladu).

Vďaka za cenné rady!

Väčšinu už povedali predo mnou. Len doplním, že za čas strávený na SK mu patria náhrady ako za tuzemskú cestu - v SKK a za čas strávený v zahraničí mu patria náhrady za zahraničnú cestu podľa uvedených pravidiel.
mmmaros
04.12.06,15:30
Vďaka za odpovede. Ak tomu teda správne rozumiem:
Ak som v ten istý deň služobne na Slovensku 7 hodín a následne v Čechách 9 hodín, účtujem si ako živnostník do nákladov len české diéty+vreckové (300 Kč + 120 vreckové = polovičné sumy, keďže ide o zahr. cestu do 12 hodín)
Evanka
04.12.06,15:51
Vďaka za odpovede. Ak tomu teda správne rozumiem:
Ak som v ten istý deň služobne na Slovensku 7 hodín a následne v Čechách 9 hodín, účtujem si ako živnostník do nákladov len české diéty+vreckové (300 Kč + 120 vreckové = polovičné sumy, keďže ide o zahr. cestu do 12 hodín) Účtuješ si aj stravné na Slovensku (5-12) hodín a v ČR ako píšeš, teda 50% základnej sadzby stravného.
kmartina
13.12.06,07:21
dobry,

chcem sa opytat, ak zamestnanec isiel na PC vlastnym autom z Kosic do Kolina v Nemecku. Presna trasa:

Kosice - Budapest - Vieden - Kolin

total km - 1578

Ako mu mam vyratat spotrebu.

dakujem velmi pekne.
Chobot
13.12.06,07:51
dobry,

chcem sa opytat, ak zamestnanec isiel na PC vlastnym autom z Kosic do Kolina v Nemecku. Presna trasa:

Kosice - Budapest - Vieden - Kolin

total km - 1578

Ako mu mam vyratat spotrebu.

dakujem velmi pekne.

Skús použiť funkciu vyhľadávania, spôsob výpočtu už bol rozoberaný nespočetne veľa krát. Napr. tu:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html

Ale zjednodušene povedané - počet km vynásobíš spotrebou auta uvedenou v TP, vydelíš 100 a máš to.
Ester plus
24.04.12,05:51
Ak je čas nástupu do lietadla vo Viedni o 08:00 a čas odletu o 08:45 a letí sa do Nemecka, tak ak vypisujem cesťák zadávam ktorý čas z tých dvoch a stravné ktorej krajiny? Ja som dala čas odletu z Viedne 08:45 a stravné krajiny DE. Neviem či je to správne.
Ester plus
24.04.12,06:24
Takže podľa zákona o CN § 13 ods.5 je v prípade leteckej dopravy rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách čas odletu lietadla podľa letového poriadku, to som našla v zákone. Takže zostáva mi už len správne určiť krajinu stravného.
Chobot
24.04.12,09:40
Takže podľa zákona o CN § 13 ods.5 je v prípade leteckej dopravy rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách čas odletu lietadla podľa letového poriadku, to som našla v zákone. Takže zostáva mi už len správne určiť krajinu stravného.

Krajina stravného sa určí podľa toho, v ktorej krajine strávil najviac hodín v daný deň.
Ester plus
24.04.12,10:23
Áno tomu rozmiem to taktiež sa píše v § 13 ods.5. Ale keď vypracovávam CP na PC, ktorý mi to ráta všetko sám a ja sa nemusím zamýšľať nad počtom hodín v tej ktorej krajine, mojou úlohou je len určiť krajinu kde sa nachádza. Takže ak niekto nastúpi na palubu lietadla tak ktorú krajinu mám zadať v programe - tú kam letí alebo odkiaľ letí?