marcelaStanakova
27.11.06,12:29
Dobrý deň prajem!
Chcela by som poradiť pretože v tomto som lajk, aké pripoistenie alebo dôchodkové sporenie by bolo pre mňa najvýhodnejšie.Nie som v žiadnom dôchodkov pirieli.Moj vek je 42 rokov som SZČO platím povinne odvody z minimálnej mzdy.
Ďakujem za váš čas a radu!
Chobot
27.11.06,12:16
Dobrý deň prajem!
Chcela by som poradiť pretože v tomto som lajk, aké pripoistenie alebo dôchodkové sporenie by bolo pre mňa najvýhodnejšie.Nie som v žiadnom dôchodkov pirieli.Moj vek je 42 rokov som SZČO platím povinne odvody z minimálnej mzdy.
Ďakujem za váš čas a radu!

Nie je pravdou, že nie si v žiadnom dôchodkovom pilieri. Ak si platíš odvody, tak si mala byť poistená aspoň v I. pilieri.

Pokiaľ si sa doteraz nezapojila do II. piliera, tak podľa súčasne platnej legislatívy sa už ani zapojiť nemôžeš.

Keďže si SZČO, tak sa síce môžeš zapojiť do III. piliera, ale nebudeš mať také výhody, ako účastník, ktorý je zamestnanec (napr. príspevky zamestnávateľa). To máš potom rovnaké, ako sporenie v podielových fondoch.

Preto ako najvýhodnejšie sa mi javí iná forma dôchodkového sporenia - či už formou životného poistenia alebo dôchodkového sporenia v banke.
marcelaStanakova
27.11.06,12:19
A nemáš skúsenosť s dôchodkovým sporením v banke alebo životným poistením.
Chobot
27.11.06,12:37
A nemáš skúsenosť s dôchodkovým sporením v banke alebo životným poistením.

Čo konkrétne potrebuješ vedieť?
Cecilia
03.12.06,12:11
Dobrý deň prajem!
Chcela by som poradiť pretože v tomto som lajk, aké pripoistenie alebo dôchodkové sporenie by bolo pre mňa najvýhodnejšie.Nie som v žiadnom dôchodkov pirieli.Moj vek je 42 rokov som SZČO platím povinne odvody z minimálnej mzdy.
Ďakujem za váš čas a radu!

Ak nemáš životnú poistku alebo podobné poistenie do dôchodku, tak si ju môžeš uzavrieť, aby si si mohla odrátať odpočítateľnú položku 12 000 korún zo základu dane. To poistenie musí trvať aspoň 10 rokov. Alebo si urob doplnkové dôchodkové sporenie v niektorej spoločnosti. Z toho si môžeš uplatniť rovnako 12 000 korún. Nevýhodou je, že doplnkové dôchodkové sporenie sa veľmi málo zhodnocuje. Zase životné poistenie je vhodné, ak máš rodinu a potrebuješ sa zabezpečiť, ale vo vyššom veku sa viac platí za rovnakú poistnú sumu ako mladší ľudia, lebo sa viac strhava na riziká.
Škoda, že si si neuzatvorila zmluvu na II. pilier, aj keď nevieme, čo nám budúce vlády pozmenia.
Skús sa popýtať na tie sporenia do dôchodku a daj si presne prepočítať, že koľko tam vložíš a koľko na konci sporenia dostaneš. Nedaj sa pomýliť niektorým poradcom o miliónoch na konci sporenia, lebo už dávno sú nízke úroky. Možno najvýhodnejšie by bolo ešte stále stavebné sporenie, o ktorom málokto vie, že nemusí trvať iba 6 rokov, ale môže aj viac.
Zita4
03.12.06,12:14
Súhlasím s Cecíliou, len ešte dodávam, že to poistenie musí trvať nielen minimálne 10 rokov, ale musíš splniť podmienku, že budeš mať z neho plnenie po 55. roku života.
Cecilia
03.12.06,12:27
Súhlasím s Cecíliou, len ešte dodávam, že to poistenie musí trvať nielen minimálne 10 rokov, ale musíš splniť podmienku, že budeš mať z neho plnenie po 55. roku života.



A ešte sa z účtu nesmie vyberať ani časť nasporenej sumy alebo mimoriadne poistné, ak to zmluva umožňuje, potom by sa musela doplatiť daň z príjmov, ak by sa použila odpočítateľná položka 12 000 Sk v daňovom priznaní.