martina100
04.12.06,08:43
Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?
Tweety
04.12.06,07:44
Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?
Nie je podmienkou.
evina
04.12.06,07:45
Ahojte, je zaplatenie dane z MV podmienkou uplatnenia akychkolvek nakladov suvisiacich s MV zapisanom v obchodnom majetku firmy vratane odpisov? Alebo sa to vztahuje len napr. na PHM?

Daň z motorových vozidiel sa vzťahuje len k dani samotnej a jej nezaplatenie podlieha sankciám podľa zákona o správe daní a poplatkov. Jej nezaplatenie nemá súvis s neuplatňovaním si akýchkoľvek nákladov v zmysle zákona o dani z príjmov.
Fany
04.12.06,07:47
DzMV platí používateľ MV, teda nemusí byť zapísaný v TP a nemusí mať tento dopr.prostriedok ani v majetku. Vtedy si neuplatňuje odpisy (tie uplatňuje majiteľ). Ak ale chce akékoľvek výdavky, teda PHM, opravy... účtovať do výdavkov, znamená to, že motorové vozidlo používa na podnikanie a vtedy je zaplatenie DzMV podmienkou. Ak je auto v prenájme túto daň platí ten, kto ho skutočne používa. Zák.poistku a odpisy však uplatňuje majiteľ. Treba k tomu ale nájomnú zmluvu, na základe ktorej je oprávnený MV používať a v nej by malo byť zakotvené aj to, aké výdavky si uplatňuje prenajímateľ a aké nájomnca.
Fany
04.12.06,07:49
ešte dodám: ak uplatňuje výdavky a nemá zaplatenú DzMV, potom mu pri daňovej kontrole alebo dajú doplatiť DzMV aj s prísl.sankciami, alebo mu neuznajú výdavky.
evina
04.12.06,07:50
. Ak ale chce akékoľvek výdavky, teda PHM, opravy... účtovať do výdavkov, znamená to, že motorové vozidlo používa na podnikanie a vtedy je zaplatenie DzMV podmienkou.

zaplatenie DzMV je podmienkou, nie je však podmienkou pre uplatňovanie si akýchkoľvek výdavkov/nákladov na auto zaradené v majetku...
evina
04.12.06,07:51
ešte dodám: ak uplatňuje výdavky a nemá zaplatenú DzMV, potom mu pri daňovej kontrole alebo dajú doplatiť DzMV aj s prísl.sankciami, alebo mu neuznajú výdavky.

Výdavky mu musia uznať, ale DzMV budú sankcionovať...
martina100
04.12.06,08:02
OK,takze jedna sa o takyto pripad: koncom novembra sme kupili osobne MV na lizing, takze do konca roka budu zaplatene 2 splatky. Evidencne cislo bude pridelene v decembri. Islo mi o to, ci za zostavajuci pocet dni v decembri musim zaplatit dan z MV, aby som si mohla uplatnit odpis za 2 mesiace. Teoreticky, ak by som neuctovala ziadne ine vydavky okrem odpisov, ci staci zapltit dan z MV az od 1.1.2007.
Tweety
04.12.06,08:06
OK,takze jedna sa o takyto pripad: koncom novembra sme kupili osobne MV na lizing, takze do konca roka budu zaplatene 2 splatky. Evidencne cislo bude pridelene v decembri. Islo mi o to, ci za zostavajuci pocet dni v decembri musim zaplatit dan z MV, aby som si mohla uplatnit odpis za 2 mesiace. Teoreticky, ak by som neuctovala ziadne ine vydavky okrem odpisov, ci staci zapltit dan z MV az od 1.1.2007.
Podľa zákona o miestnych daniach, kam patrí daň z MV si povinná zaplatiť túto daň za dni, ktoré MV používaš na podnikanie Uplatňovanie odpisov sa riadi Zákonom o účtovníctve a Zákonom o dani z príjmov.
martina100
07.12.06,06:24
Ahojte, takze tu dan som uz zaplatila od 5.12. do 31.12. Akontacia + 1. splatka bola zaplatena 21.11. Jedna sa o osobny automobil. Mam tu doklad o kupe - autotaska na sumu 910,90 + DPH 173,10. Mozem si to dat do vydavkov a uplatnit DPH, alebo radsej dat do neovplyvnujucich?
Tweety
07.12.06,06:27
Ahojte, takze tu dan som uz zaplatila od 5.12. do 31.12. Akontacia + 1. splatka bola zaplatena 21.11. Jedna sa o osobny automobil. Mam tu doklad o kupe - autotaska na sumu 910,90 + DPH 173,10. Mozem si to dat do vydavkov a uplatnit DPH, alebo radsej dat do neovplyvnujucich? Sú to náklady daňovo uznané. Môžeš si uplatniť odpočet dph.
martina100
08.12.06,07:10
aj ked doklad je z 29.11. a dan z MV je zaplatena az od 5.12.?
Daska
08.12.06,07:12
Výdavky mu musia uznať, ale DzMV budú sankcionovať...

Evka poznam pripad, kedy neuznali vydavky...