renča
07.06.04,10:14
Ako má postupovať firma, ktorá má dve prevádzky. Jedna prevádzka - autobazár by mohla postupovať podľa § 66 - použitý tovar, kedy odvádza DPH iba z rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou. Druhá prevádzka Autoservis by mala postupovať podľa riadneho zdaňovania a uplatňovania si odpočtu. Je takýto postup správny, alebo nemožno kombinovať tieto dva druhy zdaňovania, ak sa jedná o jednu zdaniteľnú osobu ?
vďaka
Zuzka
07.06.04,13:54
Moj názor je, že tento postup je správny.
IvoM
08.06.04,11:55
Tiež mám podobný problém, externe robíme jeden autobazár a preto zháňam na webe info o tejto problematike vo vzťahu k novele DPH. Neviem či je možné použiť pri kúpe a predaji ojazdených vozidiel §66 keď je v §49 ods.7 priamo napísané ako postupovať pri kúpe a predaj osobných automobilov ak je táto činnosť predmetom podnikania platiteľa, a vzťahuje sa to aj na ojazdené osobné automobily. A tu mi vzniká problém, totiž odpočítať daň môžem podľa §49 ods.2 pís.a) lenže v §51 ods.1 pís. a) si toto právo môžem uplatniť len ak mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71. Autobazár však vykupuje autá prevažne od občanov, takže nemôže dostať od nich takúto faktúru, a teda vypočítať si daň na vstupe podľa §49 odst.7 môže ale uplatniť ju podľa 51 odst.1 pís. a) nemôže. Iste použiť §66 by to riešilo, lebo na vstupe nič neuplatňujem a na výstupe odvediem DPH len z mojej marže, ale nie je to napadnuteľné vzhľadom na §49 odst.7? Tuším hodím túto tému do placu.
tarda
14.06.04,14:40
Po neúprosnom zisťovaní informácií (DR SR v BB, odbornej literatúry a pod.) k tejto problematike som dospel k tomuto záverulatiteľ dane, ktorý kupuje ojazdené osobné automobily za účelom ďalšieho predaja si môže uplatniť DPH na vstupe, ak obdrží faktúru od platiteľa DPH vyhotovenú podľa §71, akonáhle je ojazdený osobný automobil kupovaný od neplatcu DPH, postupuje sa podľa §66.
Skúste sa na to pozrieť a dajte mi vedieť, či moja úvaha je správna alebo nie.:p