Juulia
04.12.06,09:38
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Pracujem v Bratislave pričom som tu akože vyslaná na služobnej ceste a tak mi zamestnávateľ prepláca ubytovanie na ubytovni. Avšak chcela by som ísť bývať na byt - prenájom, no ako ma informovala účtovníčka, potrebujem k cesťáku daňový doklad (FA) o ubytovaní. Avšak tu nastáva problém, pretože mi pochopiteľne žíadny prenajímateľ nebude vystavovať faktúru....Je teda možné aby mi zamestnávateľ mohol platiť aj iné ubytovanie než na ubytovni?
Danila
04.12.06,09:05
Ak by Ti preplatil akékoľve iné ubytovanie bez riadneho dokladu, môže, ale bude to jeho dobrovoľné plnenie a VNZD.
Juulia
04.12.06,09:36
Ďakujem Danila, takže nebude stačiť ani zmluva s prenajímateľom? K cesťáku je teda potrebné mať faktúru? Veď keď ide niekto na služobnú cestu a prespáva v nejakom hoteli, predsa mu nikto faktúru nedáva...
Danila
04.12.06,09:53
Ďakujem Danila, takže nebude stačiť ani zmluva s prenajímateľom? K cesťáku je teda potrebné mať faktúru? Veď keď ide niekto na služobnú cestu a prespáva v nejakom hoteli, predsa mu nikto faktúru nedáva...Hotel, v ktom si na PC ubytovaná Ti vydá doklad o zaplatení. Ten je podkladom k cesťáku a výplate cestovných náhrad.
Chobot
04.12.06,10:04
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Pracujem v Bratislave pričom som tu akože vyslaná na služobnej ceste a tak mi zamestnávateľ prepláca ubytovanie na ubytovni. Avšak chcela by som ísť bývať na byt - prenájom, no ako ma informovala účtovníčka, potrebujem k cesťáku daňový doklad (FA) o ubytovaní. Avšak tu nastáva problém, pretože mi pochopiteľne žíadny prenajímateľ nebude vystavovať faktúru....Je teda možné aby mi zamestnávateľ mohol platiť aj iné ubytovanie než na ubytovni?

Možné riešenie by bolo, keby prenajímateľom bytu bola firma. V tom prípade by náklady za prenájom boli pre firmu daňové náklady, pretože je to náklady, ktorý musí firma vynaložiť za účelom dosiahnutia zisku - teda musí byť v tom meste vyslaný zametnanec. My to máme podobne - zahraničný konateľ býva na SK a byt prenajma firma.
Maria3
15.02.07,22:45
Možné riešenie by bolo, keby prenajímateľom bytu bola firma. V tom prípade by náklady za prenájom boli pre firmu daňové náklady, pretože je to náklady, ktorý musí firma vynaložiť za účelom dosiahnutia zisku - teda musí byť v tom meste vyslaný zametnanec. My to máme podobne - zahraničný konateľ býva na SK a byt prenajma firma.
Mam otazku na Vas, ktory mate skusenosti s prenajmom bytov pre zamestnancov. Firma ma sidlo v BA, ale zamestnancov ma v BA aj v BB. Ti z BB dost casto cestuju v ramci projektov do BA, a preto sa firma rozhodla pre nich prenajat byt (byvaju tam vtedy, ked su na SC). Otazkou je, ci je vydodnnejsie prenajat byt na firmu, alebo na niektoreho zo zamestnancov, ktory si to potom bude vyuctovavat v expensoch. Vopred vdaka za odpoved.
endrju
16.02.07,02:06
... ktory si to potom bude vyuctovavat v expensoch.

Unikol mojej pozornosti nejaký nový odborný termín? :eek: Slovnému spojeniu "vyúčtovávať v expensoch" akosi nerozumiem. Najmä nerozumiem slovu "expensoch" :rolleyes:
Chobot
16.02.07,07:53
Unikol mojej pozornosti nejaký nový odborný termín? :eek: Slovnému spojeniu "vyúčtovávať v expensoch" akosi nerozumiem. Najmä nerozumiem slovu "expensoch" :rolleyes:

Chcela byť asi "in" a použila poslovenčený anglický výraz "travel expenses", teda cestovné náhrady.

Pre Maria: Ako by vyzeral taký prenájom? Bolo by to trvale prenajaté, alebo by sa ten byt prenajal iba na dobu, kedy by trvala pracovná cesta?

V prvom prípade by som bol za to, aby to bolo na firmu. Keby to bolo na zamestnanca, tak by to vyzeralo, že firma platí konkrétnemu zamestnancovi bývanie a firma by asi ťažko zdôvodnila pred kontrolou, že ten byt používajú viacerí zamestnanci, ak je len na meno jedného. A ako by si to ostatní vyúčtovávali? Neuviedli by ako ubytovanie nič a iba jeden by si uviedol náklady za ubytovanie pri 3 dňovom školení cenu mesačného prenájmu (napr. 20.000 SKK)?

Ak by to bolo na firmu, tak má argment, že zamestnanci často navštevujú sídlo a zabezpečenie ubytovania formou prenájmu ich vyjde lacnejšie, než zakaždým im platiť hotel. Tak by to bol daňový náklad na dosiahnutie zisku.


V druhom prípade by to mohlo byť na zamestnanca, lebo by sa to viazalo priamo k SC a boli by to len náklady na dni pobytu. To by sa aj ľahko zdôvodnilo v prípade prípadnej kontroly z DU. Bola by to obdoba ubytovania v hoteli.
Maria3
16.02.07,09:46
Dakujem za radu. Kedze som to pisala po polnoci, bola som asi dost "out" a tak sa ospravedlnujem za "prznenie" slovenciny. Expenses (expensoch)bolo myslene ako vyuctovanie nakladov zamestnanca.
Spat k teme - prenajom bytu by bol trvaly - platil by sa na cely mesiac, kedze zamestnanci mavaju aj pracovnu pohotovost a neda sa vzdy dopredu urcit, kedy budu musiet do BA pricestovat. Prenajat to dlhodobo (do skoncenia projektu) sa nam teda zdalo ako najjednoduchsie riesenie.
Ak som teda spravne pochopila - treba to prenajat priamo na firmu a firma si to moze uplatnit do danovych nakladov?