Mirkaporada
04.12.06,10:05
Započítava sa finančný príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce § 152 Stravovanie zamestnancov odsek 4 do vymeriavacieho základu zamestnanca pre odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne ?
DušanČ
04.12.06,10:40
Podľa môjho názoru v zmysle znenia § 5, ods. 7/b je možné uznať takýto príjem ako oslobodený od dane, ale len za podmienok dodržania obmedzení podľa § 152, ods. 3 ZP. V každom prípade by mal pracovník dokladovať cenu jedla v každom individuálnom prípade a príspevok by nemal presiahnuť 55 % z 89,- Sk. Pritom platí, že príjem oslobodený od dane je oslobodený aj od odvodov.
Mirkaporada
04.12.06,10:49
Ďakujem...
accad
04.12.06,13:47
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie (Z.č.311/01 ZP § 152 ods.4) v sume uvedenej v zmysle zákona § 152 ods.3. ak zamestnávateľ nemôže zbezpečiť stravovanie podľa § 152 ods.2.
Takýto finančný príspevok je zamestnancovi zdaňovaný Z.č.595/2003 o daniach z príjmov §5 ods.2.
Len hodnota stravy poskytovanej v nepeňažnej forme je od dane oslobodená.
Z tohto príjmu sa odvádza poistné na zdravotné poistenie v zmysle Z.č.580/2004 o zdravotnom poistení § 13 od.1.
Do SP sa z tohto finančného príspevku nerobia odvody nakoľko nejde o príjem za vykonanú prácu podľa Z.č.461/2003 o sociálnom poistení § 138 ods.1.
V prípade, že finančný príspevok je uhrádzaný z prostriedkov SF, tento príjem nevstupuje do vymeriavacieho základu pre ZP.
M&J
01.01.07,16:32
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie (Z.č.311/01 ZP § 152 ods.4) v sume uvedenej v zmysle zákona § 152 ods.3. ak zamestnávateľ nemôže zbezpečiť stravovanie podľa § 152 ods.2.
Takýto finančný príspevok je zamestnancovi zdaňovaný Z.č.595/2003 o daniach z príjmov §5 ods.2.
Len hodnota stravy poskytovanej v nepeňažnej forme je od dane oslobodená.
Z tohto príjmu sa odvádza poistné na zdravotné poistenie v zmysle Z.č.580/2004 o zdravotnom poistení § 13 od.1.
Do SP sa z tohto finančného príspevku nerobia odvody nakoľko nejde o príjem za vykonanú prácu podľa Z.č.461/2003 o sociálnom poistení § 138 ods.1.
V prípade, že finančný príspevok je uhrádzaný z prostriedkov SF, tento príjem nevstupuje do vymeriavacieho základu pre ZP.

Tak toto ma teraz fakt dostalo, pretože robím mzdy zamestnávateľovi, ktorý poskytuje finančný príspevok na stravovanie, avšak akosi mi ušlo, že tento vstupuje do VZ na ZP. Mala som za to, že finančný príspevok na stravovanie neide do VZ na odvody vôbec. Robím tak už dva roky.
Tiež by som ešte chcela upresniť výšku tohoto príspevku, pretože zamestnávateľ nevie cenu jedla, kedže umiestnenie pracoviska je také, že zamestnancom nemôže zabezpečovať stravu, preto ten príspevok. Je preto výška maximálna, t.j. 55% z 89,-(48,95), alebo maximálne do tejto výšky. Poraďte mi, prosím.
M&J
02.01.07,17:21
Tak som sa bola dnes na VšZP informovať o ten finančný príspevok na stravovanie a vymeriavací základ na ZP. Zodpovedná pracovníčka mi citovala, čo je a čo nie je vo vymeriavacom základe, uzavrela to tým, že ona o tom nevie, aby sa takýto príspevok počítal do VZ na ZP. No a teraz som tak akurát z toho vedľa. Čo vy na to?
azuz
03.01.07,05:39
V zákone o ZP nie je výslovne povedané, že finančný príspevok na stravu sa zahŕňa do VZ pre ZP. Ale je tam napísané (§13 ods. 1), že vymeriavacím základom zamestnanca je jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov podľa daňového zákona. A keďže finančný príspek na stravu podlieha dani zpríjmov (ak nejde o príjem zo SF), tak sa musí zahrnúť do VZ pre ZP.
inuš
03.01.07,06:11
Súhlasím s azuz. Aj my sme vyplácali finančný príspevok v roku 2005 a táto suma vstupovala do VZ pre ZP. Ked som bola na školení u p.Mihála, pýtala som sa, či je to správne, povedal že áno. Čo je zdanitelným príjmom, je aj VZ pre ZP. V zákone to ozaj nie je konkrétne napísané. A na poistovniach nevedia veľa vecí, ktoré by mali.
Jozef Mihál
03.01.07,06:15
V zákone JE konkrétne napísané - čo je zdaniteľný príjem zamestnanca - to ide do VZ ZP. S výnimkami exaktne popísanými v § 13 ods.4.
M&J
03.01.07,19:58
Ďakujem aj ja za vysvetlenie. No nedá mi ešte reagovať, pretože si myslím, že je to voči tým zamestnancom, ktorí dostávajú príspevok na stravovanie takouto formou, diskriminačné. Zamestnanci, ktorí dostávajú napr. stravné poukážky, si môžu za tieto v predajniach s potravinami (ale aj so zmiešaným tovarom) urobiť nákup, za ktorý týmito poukážkami platia. Nie je v tom žiadny rozdiel, pretože je ťažko zabrániť tomu, aby sa poukážkami neplatil aj iný nákup. Vidno to v predajniach denne. Príspevok od zamestnávateľa na poukážku sa však ani nezdaňuje ani nie je vo VZ na ZP. Takto sa ten finančný príspevok, ktorý je tak isto určený na stravovanie zamestnanca, podstatne zníži a keď si bude kupovať obed napr. v hodnote 80,-Sk, doplatí z vlastných prostriedkov oveľa viac, ako ten, čo dostal 80-korunovú poukážku. A tiež podľa tohto je aj príspevok zo SF tiež peňažný a je zdaniteľný. Pritom zamestnanec o tom nerozhoduje, v akej forme príspevok na stravu dostane a mnohokrát ani jeho zamestnávateľ nemá na výber. Je to však len môj názor.
Mirkaporada
23.03.07,15:59
Pri finančnom príspevku na stravovanie pracovník musí zdokladovať cenu jedla ?
Tweety
23.03.07,16:43
Pri finančnom príspevku na stravovanie pracovník musí zdokladovať cenu jedla ?
Finačný príspevok podlieha zdaneniu u zamestnanca. Poskytuje sa zamestnancovi iba ak nie je možné zabezpečiť stravovanie inak- zamestanec nedokladuje cenou jedla.
zalika
21.04.07,18:14
Ahojte poradaci, prosim o radu, firma nekupuje zamestancom stravne listky, prispieva im na stravu penaznou formou, je tento prijem zdanovany ak je to prispevok na stravne:(
Paula
21.04.07,18:58
zalika
05.05.07,13:49
dakujem aj ja som to tak vedela ale pri debate som narazila aj na iny nazor
Melnick
11.10.07,09:38
http://www.porada.sk/547204-post568.html

http://www.porada.sk/339549-post4.html

Hm , uvažujem či nemám ponížiť VZ aj do ZP.:)
Vyjadrite sa prosím.
Melnick
11.10.07,10:06
Posúvam.............:)
Melnick
11.10.07,11:02
Myslíte,že bude veľkou chybou ,ak dám VZ rovnaký do ZP aj SP. Veď na čo sa mám vlastne odvolať.:mee: Ak platí formulácia zo zbierky ,tak suma finančného príspevku VZ do ZP tiež nezvýši. Alebo som už načisto dopletená??:cool:
Melnick
11.10.07,12:03
:D :D
V zákone o ZP nie je výslovne povedané, že finančný príspevok na stravu sa zahŕňa do VZ pre ZP. Ale je tam napísané (§13 ods. 1), že vymeriavacím základom zamestnanca je jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov podľa daňového zákona. A keďže finančný príspek na stravu podlieha dani zpríjmov (ak nejde o príjem zo SF), tak sa musí zahrnúť do VZ pre ZP.


Tak už som osvietená :D :D :D :D :D
Melnick
11.10.07,12:09
Ešte niečo:

Citácia zo ZP:
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.


Zamestnávateľ trvá na tomto spôsobe prispievania na stravu. Aké máte skúsenosti s prípadnou kontrolou. Je takýto postup ľahko priechodný, alebo ste sa stretli aj so sankciami.
Chobot
11.10.07,14:28
Ešte niečo:

Citácia zo ZP:
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.


Zamestnávateľ trvá na tomto spôsobe prispievania na stravu. Aké máte skúsenosti s prípadnou kontrolou. Je takýto postup ľahko priechodný, alebo ste sa stretli aj so sankciami.

Až teraz som sa dostal k tvojmu "veľkému nomológu". :D

K tomu zneniu zákona som ti odpovedal tu:

http://www.porada.sk/t51730-p20-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo.html

A teraz k tomu stravovaniu : finančný príspevok na stravu umožňuje ZP len v presne určitých prípadoch, presne ako si odcitovala zennie § 152 ods. 5 ZP. Takže ak môžete preukázať, že nedokážete zabezpečiť stravovanie závodnou jedálňou, lebo ju nemáte a ľuďom nemôžte dať gastrolístky, lebo si nikde na okolí nemôžu za ne kúpiť obedy, alebo sú všetci diabetici, tak im môžete poskytnúť peňažný príspevok. Takýto peň. príspevok podľa mňa bude osobodený od dane, lebo je to zákonne povinný príspevok na stravovanie. treba to však vedieť riadne zdokladovať.

A o ten príspevok od accad sa už nemôžeš opierať, lebo vtedy ešte neplatil ten § 152 ods. 5. Teraz to je zase inak.

Život je zmena...:cool:
Tiska
05.11.07,11:02
Mne práve dnes pracovníčka priniesla potvrdenie od odb. lekára o bezlepkovej diéte, takže sme jej odsúhlasili príspevok na stravovanie, keďže jej nedokážeme zabezpečiť v našej jedálni adekvátnu stravu. Som ale teraz na pochybách , čo so ZP, SP a daňami, keď tu sa tvrdí že tento príspevok bude od daní oslobodený, a čo fondy?Potom by sa určite neplatilo ZP ani SP. Ale v DÚPP 14/2007 je na str. 158 odpoveď, kde sa z príspevku na stravovanie platí daň 19% a platby do ZP a SP nie! Kde teda bude pravda?
A ešte jedna otázka. Pracovníčka mi priniesla s lekárskou správou aj potvrdenie ÚPSVaR o pridelení preukazu ZŤP a určení funkčnej poruchy 50 %. Podľa mňa bude mať znížené percento odvodu na ZP na 2% a zamestnávateľ 5 %. Potvrdíte mi to niekto ?
Jana Motyčková
05.11.07,11:35
A teraz k tomu stravovaniu : finančný príspevok na stravu umožňuje ZP len v presne určitých prípadoch, presne ako si odcitovala zennie § 152 ods. 5 ZP. Takže ak môžete preukázať, že nedokážete zabezpečiť stravovanie závodnou jedálňou, lebo ju nemáte a ľuďom nemôžte dať gastrolístky, lebo si nikde na okolí nemôžu za ne kúpiť obedy, alebo sú všetci diabetici, tak im môžete poskytnúť peňažný príspevok. Takýto peň. príspevok podľa mňa bude osobodený od dane, lebo je to zákonne povinný príspevok na stravovanie. treba to však vedieť riadne zdokladovať.

A o ten príspevok od accad sa už nemôžeš opierať, lebo vtedy ešte neplatil ten § 152 ods. 5. Teraz to je zase inak.

Život je zmena...:cool:
V čom je to teraz inak ? Predtým bol finančný príspevok v ods.4, teraz je v ods.5 s inými podmienkami - ale aký to má vplyv na to že predtým sa to zdaňovalo a teraz by sa to zdaňovať nemalo?
Chobot
05.11.07,11:47
V čom je to teraz inak ? Predtým bol finančný príspevok v ods.4, teraz je v ods.5 s inými podmienkami - ale aký to má vplyv na to že predtým sa to zdaňovalo a teraz by sa to zdaňovať nemalo?


Pozeral som pôvodné znenie zákona, a asi máš pravdu. bolo to tam aj predtým, teraz len pribudol ten zdravotný dôvod.

Neviem prečo, ale ja som si automaticky asocioval ten finančný príspevok ako príspevok zamestnávateľa na gastro lístok.

Pôvodné znenie bolo:

"(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2."
Jana Motyčková
05.11.07,12:57
Mne práve dnes pracovníčka priniesla potvrdenie od odb. lekára o bezlepkovej diéte, takže sme jej odsúhlasili príspevok na stravovanie, keďže jej nedokážeme zabezpečiť v našej jedálni adekvátnu stravu. Som ale teraz na pochybách , čo so ZP, SP a daňami, keď tu sa tvrdí že tento príspevok bude od daní oslobodený, a čo fondy?Potom by sa určite neplatilo ZP ani SP. Ale v DÚPP 14/2007 je na str. 158 odpoveď, kde sa z príspevku na stravovanie platí daň 19% a platby do ZP a SP nie! Kde teda bude pravda?
A ešte jedna otázka. Pracovníčka mi priniesla s lekárskou správou aj potvrdenie ÚPSVaR o pridelení preukazu ZŤP a určení funkčnej poruchy 50 %. Podľa mňa bude mať znížené percento odvodu na ZP na 2% a zamestnávateľ 5 %. Potvrdíte mi to niekto ?
Myslím si, že ide o zdaniteľný príjem, v takom prípade sa určite platí z neho odvod do ZP, neplatí sa poistné do SP.
Ak má preukaz ZŤP, má 2 a 5 % sadzbu do ZP.