rene
14.12.04,19:06
Naša firma s.r.o. uzavrela s inou s.r.o. zmluvu o pôžičke. Peniaze sme dostali na účet, zmluva o pôžičke je podpísaná a je v nej uvedené, že pôžičku budeme splácať tak, že splátky nám budú sťahovať z našich vyšlých faktúr /teda, že nám ich neuhradia, ale vlastne započítajú s pôžičkou/. Nemôže nás daňový úrad napadnúť, že sme vlastne dostali zálohu a mali z nej odviesť DPH?
rene
15.12.04,18:46
Haló, haló, nikto nevie ???
karbanová
15.12.04,20:44
Myslím že nie ak máte uzatvorenú zmluvu o pôžičke,nedá sa to považovať za prijatý preddavok ,keď máte príjem účtovaný na ú.249 a nie na ú.324.
Luckasari
15.12.04,20:55
môj názor je takisto že nie ak je podpísaná zmluva o pôžičke
DPH sa platí z preddavkov poskytnutých na dodanie tovaru alebo služby
ak je to pôžička, peniaze dostanete, zároveň aj vrátite, predpokladám, že aj nejaké úroky tam platíte ...

hmhmhm, teraz čítam ešte raz a pozornejšie ten príspevok, tú pôžičku poskytla firma, ktorej budete vystavovať faktúry, a bude sa to odpočítavať, takže jej fakturujete za nejaký tovar, alebo službu? ...

noooo, takže sa opýtam, je uzatvorená zmluva o pôžičke???
rene
16.12.04,19:19
Máme normálne uzavretú zmluvu o pôžičke, skutočnú, nie fiktívnu, kde je aj uvedene, na čo sa poskytuje uvedená suma/nákup vysokoteľných jalovíc/.
Aj peniaze nám reálne prišli na účet, takže teraz to musím správne zaúčtovať.
Úroky nám budú mesačne fakturovať.
My im budeme mesačne fakturovať naše výrobky/mlieko/
Mne išlo len o tú kombináciu pôžička splácaná zápočtom s vyšlou faktúrou. Vždy sa nájde nejaký/á/ dobrák/čka/, ktorý sa v tom začne vytešovať a meditovať pri kontrole DPH.

Je to pôžička, ale nie je to aj preddavok na dodaný tovar/výrobok/...
hmhmhm........
Luckasari
16.12.04,22:22
mala by som ešte ďalšiu otázočku, tie jalovice, na ktorých nákup bola tá požička poskytnutá, už boli nakúpené? teda, bola tá pôžička už na ten poskytnutý účel spotrebovaná?
bepo
17.12.04,08:11
Malo by byť úplne jedno či vám faktúru zaplatia v plnej výške a z toho im späť pošlete splátku alebo si to rovno započítajú s faktúrou a zvyšok vám zaplatia.Ako môže byť niečo preddavok ak platíte úroky z úveru?
rene
18.12.04,10:00
Jalovice sme kúpili a zaplatili včera, pôžička prišla na účet minulý týždeň.

Asi hľadám problém tam, kde nie je, ale po viacerých kontrolách DPH a kontroverzných výrokoch kontrolóriek som tak trochu opatrná.

Myslím, že keď tie peniaze zaúčtujem na 249, tak to bude jasné, že to nie je záloha.

Ďakujem Vám za snahu, nabrala som odvahu !
zuzanavo
19.02.07,13:16
Zdravím!
Ak teda poskytnem (s.r.o) ďalšej firme (spriaznenej s.r.o.) pôžičku (s úrokom), mám povinnosť odviesť DPH?
Milan Benka
19.02.07,13:26
Zdravím!
Ak teda poskytnem (s.r.o) ďalšej firme (spriaznenej s.r.o.) pôžičku (s úrokom), mám povinnosť odviesť DPH?


Je to oslobodená služba podľa §39.(Myslím na úrok)
Milan Benka
19.02.07,13:29
Asi hľadám problém tam, kde nie je, ale po viacerých kontrolách DPH a kontroverzných výrokoch kontrolóriek som tak trochu opatrná.



Voči ich výrokom sa treba brániť. Zákony dávajú možnosti.
zuzanavo
19.02.07,13:34
Je to oslobodená služba podľa §39.(Myslím na úrok)
A z výšky poskytnutej pôžičky mám povinnosť odvieť DPH?
Tweety
19.02.07,13:36
A z výšky poskytnutej pôžičky mám povinnosť odvieť DPH?
Nie, je to finančná činnosť, a tá nie je predmetom dph.
zuzanavo
19.02.07,13:36
A z výšky poskytnutej pôžičky mám povinnosť odvieť DPH?
Snáď nie, to som sa asi opýtala dosť hlúpo.
Milan Benka
19.02.07,13:37
A z výšky poskytnutej pôžičky mám povinnosť odvieť DPH?

Nachádzaš pri pôžičke niečo, čo sa dá definovať ako predmet dane? Je to istina, ktorú musíš vrátiť. Predmetom dane je iba úrok a ten je v §39 oslobodený.
zuzanavo
19.02.07,13:37
Nie, je to finančná činnosť, a tá je oslobodená od dph.
Vďaka, vo chvíli keď som to odoslala, už som tušila, že by to nebolo s kostolným poriadkom!
Milan Benka
19.02.07,13:40
Alebo iný príklad, na ilustráciu.

Požičiaš niekomu stroj. Odvádzaš DPH z hodnoty stroja? Nie. DPH odvedieš iba z dohodnutej odmeny za požičanie (požičanie hnut. majetku nie je na rozdiel od fin. služieb od dane oslobodené)
Janka P
20.02.07,10:05
V tejto súvislosti sa mi vynára otázka ak poskytnem niekomu pôžičku, robím teda finančnú službu podľa § 39, mám si teda krátiť daň na vstupe podľa § 49 ods. 3 a 4 zákona o DPH ? Ďakujem.