peterh1
04.12.06,12:45
Zaujimal by ma vas nazor,ako uvazoval zakonodarca,ak bol prijaty zakon,ze z rozdeleneho zisku konatelia nemusia platit odvody a SZČO musia platit odvody z kazdej koruny.Zda sa mi to nelogicke a nespravodlive.
Zoltán Kovács
04.12.06,14:22
Zaujimal by ma vas nazor,ako uvazoval zakonodarca,ak bol prijaty zakon,ze z rozdeleneho zisku konatelia nemusia platit odvody a SZČO musia platit odvody z kazdej koruny.Zda sa mi to nelogicke a nespravodlive.

SZČO neplatí odvody z podielu na zisku, nakoľko takýto príjem je oslobodený od dane z príjmu (ak sa jedná o podiel na zisku za roky 2004,2005) tým pádom nevstupuje ani do vymeriavacého zákadu (príjmy podľa §6).
blcha
04.12.06,15:52
1. Na to je len jedna rada - staň sa aj ty s.r.o. !!
2. A prečo si myslíš, že zákony sú spravodlivé??

Ak by som ti chcela odpovedať vážne, tak asi takto:
Tí, čo pracujú - a teda aj SZČO - dostávajú peniaze za prácu. Pracovaním sa človek opotrebúva a teda bude zrejme potrebovať lekára, až zostarne a nebude už vládať pracovať, bude potrebovať penziu. A preto solidárne platí odvody do takýchto fondov.
Spoločníci, ktorí vložili svoj kapitál do nejakej spoločnosti, dostávajú v prípade zisku svoj podiel a pritom v nej vôbec nemusia pracovať. Je to ich kapitálový výnos - bez práce, bez opotrebenia sa. Kapitálový výnos plynie rovnako zdravému či chorému, mladému či starému a preto z neho netreba platiť fondy.
Ak by si chcel toto zmeniť, potom sa musíš zmieriť aj s tým, že by si platil odvody napríklad aj z úrokov na vkladnej knižke.
Viem, že ťa môže hnevať, keď sused robí to isté čo ty, ale on si zisk strčí do vrecka a ty z neho polovicu odvedieš do fondov. Je len na tebe, akú formu podnikania si zvolíš. Nezabudni ale, že aj s.r.o. môže mať nevýhody - napríklad keď máš zaplatiť dane z peňazí, ktoré si ešte nedostal.
Tak preto.
Zoltán Kovács
04.12.06,15:55
Až po prečítaní príspevku od blchy som pochopil podstatu otázky.;)
blcha
04.12.06,16:17
Ďakujem,
rada V.I.P. členom vysvetľujem otázky !!
Ono je to asi tak, že tá otázka bola tak akurát na mojej EQ úrovni, takže som sa ľahko vžila do toho, čo PetraH1 trápi.
Už iba aby pochopil aj on.