bui
04.12.06,15:52
nasa firma zacala vykonavat servisne zasahy. Vykonala zatial dva, a to 21.11 a 27.11....Ak oba zasahy dam na jednu fakturu, s tym ze uvediem kedy boli vykonane, aky dam datum poskytnutia sluzby? 27.11?
Danila
04.12.06,15:33
nasa firma zacala vykonavat servisne zasahy. Vykonala zatial dva, a to 21.11 a 27.11....Ak oba zasahy dam na jednu fakturu, s tym ze uvediem kedy boli vykonane, aky dam datum poskytnutia sluzby? 27.11?Deň uskutočnenia účtovného prípadu je 27.11....
Zoltán Kovács
04.12.06,16:15
Len dodám, že musíš dodržať 15 dňovú lehotu na vystavenie daňového dokladu v nadväznosti k tomu skoršiemu dátumu.
ANNA
04.12.06,17:09
Nie vždyto tak musí byť. Ak máte uzavretú zmluvu s odberateľom na vykonanie servisných zásahov, kde bude vyučtovanie raz mesačne, tak potom môže byť predsa dátum aj 31.
Zoltán Kovács
04.12.06,17:11
Nie vždyto tak musí byť. Ak máte uzavretú zmluvu s odberateľom na vykonanie servisných zásahov, kde bude vyučtovanie raz mesačne, tak potom môže byť predsa dátum aj 31.

Áno to je pravda,ale ak podľa tej zmluvy vykonaný servisný zasah bol vykonaný napr. 12. v mesiaci nemôže čakať do 31. v mesiaci nakoľko už prekročí 15 dňovú lehotu.
ANNA
04.12.06,17:26
A prečo by nemohol? Veď on toho 12 ešte nevie či 25 nebude ďalší servis. Podľa teba by zmluvy s dohodnutou mesačnou fakturáciou nemohli byť uzavreté.
Zoltán Kovács
04.12.06,17:29
A prečo by nemohol? Veď on toho 12 ešte nevie či 25 nebude ďalší servis. Podľa teba by zmluvy s dohodnutou mesačnou fakturáciou nemohli byť uzavreté.

To som nepísal, že nemôžu byť. Ale väčšina takých zmluv je na pravideľné poskytovanie služieb, napr. dodávka el.energie, plynu alebo účtovnícke služby. Bol by som zvedavý na názor napr. od daniara. Podľa môjho názoru je to porušenie 15 dňovej lehoty.
ANNA
04.12.06,17:46
Preto hovorím o zmluve. Príklad uzavretie zmluvy na servis PC siete. Ale to je môj názor.
Danila
04.12.06,17:48
Preto hovorím o zmluve. Príklad uzavretie zmluvy na servis PC siete. Ale to je môj názor.Zadávateľka otázku položila dostatočne zrozumiteľne.....:)
Zoltán Kovács
04.12.06,17:49
Preto hovorím o zmluve. Príklad uzavretie zmluvy na servis PC siete. Ale to je môj názor.

Plne s tebou súhlasím, len v otázke nebola zmienka o zmluve.
JanaSys
05.12.06,06:34
Nie som daniar, ale:
§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.

Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

t.j. kedykoľvek v priebehu mesiaca môže vystaviť faktúru, ale najneskôr je ďeň dodania služby posledný deň v mesiaci a k nemu musí dodržať 15 dní na vystavenie FA (t.j. ak použije 27.11, tak + 15.dní)
ALBO
05.12.06,14:20
Len dodám, že musíš dodržať 15 dňovú lehotu na vystavenie daňového dokladu v nadväznosti k tomu skoršiemu dátumu.

k neskoršiemu dátumu =§71/1 15 dní od vzniku poslednej DP v danom mesiaci.
Zoltán Kovács
05.12.06,15:19
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len v zadaní otázky nie je ani slovo o tom, či to vykonávajú na základe nejakej zmluvy. Ak majú zmluvu na vykonávanie servisu podpísanú v tom prípade je to jasné, že posledný dátum servisu v mesiaci + 15 dní. Inak tak ako som to uviedol už vyššie.