viera_m
04.12.06,21:03
Kúpili sme čistiaci podľahový stroj veľkosti približne ručnej kosačky. Jeho OC je cca 60tis. Sk, je na elektinu. Podľa prílohy č. 1 zákona o dani z príjmu - odpisová skupina 2, položka 2-36, KP 29.56 Ostatné účelové stroje. Prosím o radu či som ho zaradila správne. Mne sa zdá 6 rokov odpisovania veľa na taký stroj. V odpisovej skupine 1 som ale nenašla žiadnu položku do ktorej by som stroj mohla zaradiť. Za radu ďakujem.
andrej_rv
04.12.06,20:32
Ak je to podlahový stroj vyššieho výkonu (na poskytovanie služieb, tzv. priemyslový) tak naozaj podľa mňa patrí do KP 29.56.25 - Účelové stroje inde nezaradené - upratovacie a čistiace stroje pre interiéry (priemyslové)
Ak je to menej výkonný stroj, určený na upratovanie domácností, vlastných kancelárií a pod., mal by patriť do KP 29.71.21 - Elektrické spotrebiče pre upratovanie domácností.
Pre účely odpisovania je to však jedno, keďže obe zatriedenia patria pre stroje v 2. odpisovej skupine, rozdiel je len v čísle položky prílohy ZoDP.
Doba odpisovania sa neriadi cenou ani veľkosťou stroja, ale dobou, počas ktorej sa podľa predpokladu "zákonodarcu" bude stroj využívať.
blondy
05.12.06,10:36
My sme tohoto roku zakúpili niečo podobné : podlahový čistiaci automat . Mám ho taktiež zaradený v 29.56. ako ostatný účelový stroj inde nezaradený v OS 2. na dobu odpisovania 6R