vera.222
04.12.06,23:13
Ak by mi vedel niekto poradit,potrebujem vediet ci je hotel povinny vystavit fakturu za pobyt ak si to zakaznik vyziada pre naklady na svoju firmu po vydani udajov ako je ICO, DIC a podobne.
ondrejvla
04.12.06,22:27
Ak by mi vedel niekto poradit,potrebujem vediet ci je hotel povinny vystavit fakturu za pobyt ak si to zakaznik vyziada pre naklady na svoju firmu po vydani udajov ako je ICO, DIC a podobne.

Hotel ti vydá daňový doklad z ERP, ktorý použiješ k zúčtovaniu cestovného účtu pracovnej cesty. Ak si ubytovanie objednávala pre firmu s IČO, DIČ..., v objednávke uvedieš, že žiadaš fakturovať. Riaditeľ hotela ti "môže" na vyžiadanie vystaviť faktúru k dokladu z ERP, ale nie je povinný, záleží to na zdôvodnení tvojej žiadosti, lebo asi neuznávaš, že aj doklad z ERP je daňovým dokladom. Ale zdôrazňujem, všetko sa dá, len treba o to požiadať správnym prístupom.
ilona
05.12.06,05:54
Niektorím zákazníkom nestačí doklad z pokladne,ale žiadajú aj faktúru a pritom si neuvedomujú,že hotel to nemôže vystaviť,lebo to ubytovanie by bolo 2 x v tržbách a taktiež zákazník by to mohol použiť 2x do nákladov.Treba vždy vopred upozorniť ak to chce na faktúru ako píše ondrejvla.
vera.222
05.12.06,07:30
Dakujem za radu. Stalo sa mi ze som bola v hoteli,kde som si chcela dat vystavit fakturu aby som si to mohla dat do nakladov firmy ale hotel mi nebol ochotny ju vobec vydat ani po milom a normalnom vysvetleni.
bepo
05.12.06,07:33
Nie je povinný ti ju vystaviť,tebe má stačiť doklad z RP,jedine že by suma presahovala 50tis SK
Paula
05.12.06,07:39
Niektorím zákazníkom nestačí doklad z pokladne,ale žiadajú aj faktúru a pritom si neuvedomujú,že hotel to nemôže vystaviť,lebo to ubytovanie by bolo 2 x v tržbách a taktiež zákazník by to mohol použiť 2x do nákladov.Treba vždy vopred upozorniť ak to chce na faktúru ako píše ondrejvla.

Za predpokladu, že zákazník požiada o faktúru pred zaplatením, nemusí sa tržba dostať do príjmov/nákladov dvakrát. Príjem v hotovosti za fa môže byť na základe klasického príjmového dokladu, cez BÚ, resp. sú aj ERP "schopné" prijať platbu aj ako úhradu fa bez rozúčtovania na ZD+DPH (ak ide o platiteľa).
vera.222
05.12.06,07:41
fakturu som si ziadala vystavit hned pri prichode do hotela,nei az po pobyte
bepo
05.12.06,07:54
fakturu som si ziadala vystavit hned pri prichode do hotela,nei az po pobyte
To je jedno,nie je povinný ju vystaviť takže jediné čo môžeš urobiť je na budúce ísť do hotela v ktorom to budú ochotný urobiť
vera.222
05.12.06,11:38
hotel nevystavil doklad z erp, ale len ppd
slimak
05.12.06,11:58
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
ammon
05.12.06,12:21
Zdravim, ja som v tom hoteli bol tiez. Fakturu sme ziadali vystavit na firmu ihned po prichode, pricom nam bolo povedane ze "faktury sa vystavuju len ked ubytovanei objednava majitel (hotela)"... Hotel nedisponoval ERP na recepcii cez ktoru by islo ubytovanie, teda aspon ja som ju tam nevidel a ponukli nam vystavit PPD. Na PPD musi byt podpisana zmluva alebo vystavena faktura, teda aspon pokial ja viem.... A cos a tyka dvojitych prijmov - doklad z ERP s peciatkou by mne stacil, v tom neni problem. Problem je v tom ze taky nam nikto neponukol vystavit.
Aňa
28.12.06,11:30
Ja robím účtovníčku vo firme, ktorá má hotel, reštauráciu, vináreň, vzdelávacie centrum a u nás nie je problém, keď zákazník povie, že chce faktúru. Recepčná si len vyžiada všetky potrebné údaje, ktoré treba uviesť vo faktúre, pretože rovno na recepcii vystavujú faktúrky (v Horci). Je možnosť platiť aj kreditnými kartami všetkého druhu, poprípade v hotovsti - cez registračnú pokladnicu. Myslím si, že je to len vec dohody.