toranor
05.12.06,08:03
Pekný deň všetkým, od marca mám obchod s módnymi doplnkami, predávam sám. Na konci roka si odpočítam paušálne výdavky 40 %. To znamená že nebudem viesť JU. Ale nie som si istý či musím založiť účtovné knihy, ako Kniha záväzkov a pohladávok, pokladničnú knihu, poprípade nejaké iné.
Skladovú evidenciu musím viesť? Podla mňa ano, ak sa mýlim opravte ma.
Este jedna otázka ohladom tržieb v pokladni. Od začiatku nahadzujem do ERP tržby, ale výber som nerobil, teda fyzický ano,ale nie tlačidlom Výber. Je to nutné raz za čas, lebo teraz mám na GT1, GT2 dosť veľkú sumu.
Johanka
05.12.06,08:24
Pekný deň všetkým, od marca mám obchod s módnymi doplnkami, predávam sám. Na konci roka si odpočítam paušálne výdavky 40 %. To znamená že nebudem viesť JU. Ale nie som si istý či musím založiť účtovné knihy, ako Kniha záväzkov a pohladávok, pokladničnú knihu, poprípade nejaké iné.
Skladovú evidenciu musím viesť? Podla mňa ano, ak sa mýlim opravte ma.
Este jedna otázka ohladom tržieb v pokladni. Od začiatku nahadzujem do ERP tržby, ale výber som nerobil, teda fyzický ano,ale nie tlačidlom Výber. Je to nutné raz za čas, lebo teraz mám na GT1, GT2 dosť veľkú sumu.
Ak si budeš uplatňovať výdavky percentom z príjmu (paušálne výdavky) vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Pretože nie si povinný viesť účtovníctvo, nemusíš ani otvárať a viesť účtovné knihy. Povinnosť viesť skladovú evidenciu je jasná tým, že musíš viesť evidenciu o zásobách.
Neviem čo je tlačidlo "výber" , ale ak by si ho aj použil, grandtotály(GT) by sa nezmenili. Sú to kumulatívne položky, kde sa nasčítavajú tržby.
toranor
05.12.06,17:12
Evidenciu o zásobách vediem v skladových kartách a pomocou výdajok a príjemiek tovaru, to mi je jasné. V com mám viesť evidenciu príjmov? Je na to nejaká kniha,alebo vzor ako to má vyzerat?
Do pokladne nahadzujem tržby, mesačne spravím uzávierku, ale nemám žiadny doklad o výbere peňaží z pokladne. To tlačidlo "Výber" je určené na vyber hotovosti.
Poviem to jednoduchšie,doteraz mám len faktúry za nákup tovaru, tržby nahadzujem do pokladne, robím denné,a mesačné "Z" uzávierky. Ale to asi nestačí na správny chod obchodu ???
neviem čo by povedala kontrola...
Danila
05.12.06,17:27
Evidenciu o zásobách vediem v skladových kartách a pomocou výdajok a príjemiek tovaru, to mi je jasné. V com mám viesť evidenciu príjmov? Je na to nejaká kniha,alebo vzor ako to má vyzerat?
Do pokladne nahadzujem tržby, mesačne spravím uzávierku, ale nemám žiadny doklad o výbere peňaží z pokladne. To tlačidlo "Výber" je určené na vyber hotovosti.
Poviem to jednoduchšie,doteraz mám len faktúry za nákup tovaru, tržby nahadzujem do pokladne, robím denné,a mesačné "Z" uzávierky. Ale to asi nestačí na správny chod obchodu ???
neviem čo by povedala kontrola...Ja mám len malú podotázku. Preveril si si dôkladne, či pri tomto druhu činnosti sú paušálne výdavky pre Teba výhodnejšie, ako vedenie účtovníctva? Obávam sa, že pre obchodnú činnosť by to nemuselo byť to najoptimálnejšie riešenie.
toranor
05.12.06,20:57
Určite ano, príjmi budem mat dost male, a dan nebude horibilna, par korun. (Pár su vraj 2 :-)
jaja99
05.12.06,21:04
Evidenciu o zásobách vediem v skladových kartách a pomocou výdajok a príjemiek tovaru, to mi je jasné. V com mám viesť evidenciu príjmov? Je na to nejaká kniha,alebo vzor ako to má vyzerat?
Do pokladne nahadzujem tržby, mesačne spravím uzávierku, ale nemám žiadny doklad o výbere peňaží z pokladne. To tlačidlo "Výber" je určené na vyber hotovosti.
Poviem to jednoduchšie,doteraz mám len faktúry za nákup tovaru, tržby nahadzujem do pokladne, robím denné,a mesačné "Z" uzávierky. Ale to asi nestačí na správny chod obchodu ???
neviem čo by povedala kontrola...

Evidenncia zásob: príjemky, výdajky, skladové karty
Evidencia príjmov: stačí tabuľka v exceli, kde uvádzaš dátum prijatia príjmu, druh (hotovosť, banka), suma (prípadne poznámka číslo faktúry alebo číslo uzávierky v ERP)
Evidencia pohľadávok: kniha vyšlých faktúr

Ešte si vytvor evidenciu zaplateného poistného a príspevkov. Výšku týchto výdavkov si môžeš pripočítať k 40 (resp. 60) percentám.
toranor
10.12.06,09:36
Este sa spýtam na evidenciu pohladávkok: ja faktúry nevystavujem, predávam len z ERP, čo by som v nej mal evidovať? Ďalej kniha záväzkov: Tovar nakupujem v hotovosti, faktúra mi príde dotatočne poštou, ako treba to evidovať v tej knihe?
Možno sa to aj po časeš naučím.
Marína
10.12.06,18:46
Ak faktúry nevystavuješ, nebudeš viesť ani knihu pohľadávok. Knihu záväzkov nevedieš.
Takže ešte raz. Ak nie si účtovnou jednotkou(neúčtuješ, ale si uplatňuješ paušálne výdavky) si povinný viesť -
- evidencia príjmov. U Teba sú to denné obraty z ERP. Môžeš ich zapisovať do peňažného denníka, ktorý si môžeš stiahnuť z tejto témy:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=111680&postcount=74
Do textu môžeš uviesť ERP-Z1(č.od-č.do), Z2(číslo). Podľa postupov účtovania by si mal tŕžby evidovať denne, t.z. po dennej uzávierke. Niektorí ich evidujú mesačne z mesačnej uzávierky.
- Kniha pohľadávok. Keďže počas celého účtovného obdobia nevystavuješ žiadnu faktúru, nevedieš ani knihu pohľadávok(faktúr)
- zásoby.

Evidenciu o zásobách vediem v skladových kartách a pomocou výdajok a príjemiek tovaru, to mi je jasné.
...
Tie vedieš správne.
Knihu záväzkov nevedieš. Doporučujem Ti všetky doklady na vstupe(Tvoje výdavky) si uschovať napr. pre prípadné reklamácie,...



(http://www.porada.sk/showpost.php?p=111680&postcount=74)

(http://www.porada.sk/showpost.php?p=111680&postcount=74)